ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Şöhret, kazanmak zorunda olduğumuz bir şeydir; şeref, kaybetmemek zorunda olduğumuz bir şey. SCHOPENHAUER Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Bir Kız Kalesi de İzmir'de bulundu!

Anadolu'nun pek çok yerinde bulunan Kız Kalelerine bir yenisi eklendi. Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projesi kapsamındaki arkeolojik kazılarda Kız Kalesi kalıntısı bulundu.

9.9.2016

Bir Kız Kalesi de İzmir'de bulundu!

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Tül Tulunay başkanlığındaki, 10 farklı üniversiteden gelen 30 akademisyenden oluşan kazı ekibi, Torbalı’ya bağlı Dağ kızılca köyünde sürdürülen kazılarda bir kuyumcu titizliğiyle çalışıyor.

İncelenen eserler, koruma onarımının ardından, fotoğraflanıp, belgelenip yayına hazırlanıyor. Envanterlik bulgular ise İzmir Arkeoloji Müzesine teslim ediliyor.

Prof. Dr. Tulunay, Nif Dağı ve civarının çok ilginç arkeolojik buluntular barındırdığını belirterek, şunları söyledi:
"Burada Geometrik - Arkaik döneme tarihlendirilen bir yerleşime ait temel taşları bulunmuştur. Milattan önce 6. yüzyılın ikinci yarısında terk edilen bu yerleşim alanı, Hellenistik dönemde mezarlık olarak kullanılmıştır. Burada, arkaik ok uçları ile çeşitli Hellenistik kaplar ve kap parçaları, bronz sikkeler bulduk. Ayrıca çifte kiliseli bir Bizans yapı grubu ile 3 metrelik blok taşlara sahip bir suru bulunan ’Kız Kalesi’ yerleşimi tespit ettik."

Nif Dağı’na ilk kez 1999’da İstanbul Üniversitesince İzmir ve Manisa’ya düzenlenen arkeolojik geziler kapsamında geldiklerini söyleyen Tulunay, "Burada arkeoloji literatürüne hiç girmemiş önemli kültür varlıklarımızın kalıntılarıyla karşılaştık ve bu dağı araştırmaya karar verdik. 2004-2005 yıllarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle yüzey araştırmaları yaptık." diye konuştu.

Tulunay, kazılarının 10 yıldan bu yana devam ettiğini belirterek, "Nif Dağı’ndaki arkeolojik kazı çalışmaları, yörenin kültür tarihini aydınlatan önemli kalıntı ve buluntuları gün ışığına çıkarmaktadır. Bilimsel kazılar sürdükçe daha birçok ilginç bilgi ve bulgulara ulaşacağımızı öngörüyorum." ifadesini kullandı.

Dört ilçenin sınırları içinde konumlanan Nif Dağı’nın, gerek kültür varlıkları gerekse güzel doğası nedeniyle gelecekte bir turizm cenneti olabileceğini vurgulayan Tulunay, şunları kaydetti:

"Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projemizin amacı Batı Anadolu’nun bu dağlık ve kırsal kesimindeki kültür varlıklarını gün ışığına çıkarıp, bölgeler arası ilişkiler ve yerel atölyeler konusuna yeni bilgi ve ipuçları kazandırmaktır. Yörenin kültür tarihini aydınlatan buluntu ve bulguları yayınlarla bilim dünyasına sunmayı, kültür varlıklarımızı barındıran bu topraklara milletçe sahip çıkarak, bunları gelecek kuşaklara eksiksiz iletmemiz gerektiği bilincini geliştirmek istiyoruz. Bunun için öncelikle kaçak kazı ve yağmanın son bulması gerekiyor. Torbalı ile Kemalpaşa belediyelerinin de her konuda Nif Dağı kazılarına destek vermeleri büyük önem taşıyor."

Yorumlar
"Bir Kız Kalesi de İzmir'de bulundu!" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Bir Kız Kalesi de İzmir'de bulundu! ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.