ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
İki şey insanı çileden çıkarır; söylenecek yerde ağız açmamak; susulacak yerde lakırdı etmek. SADİ Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Çarpıcı bir eser; Sahilsiz Bir Umman

İbn Arabi okumalarında yol gösterecek bir kitap olan Sahilsiz Bir Umman kitabı okuyucularla buluştu...

16.9.2015

Çarpıcı bir eser; Sahilsiz Bir Umman

Michel Chodkiewicz bu eserinde, İbn Arabi’nin eserlerini ele alarak onun düşüncelerini örneklerle açıklıyor. Sahilsiz Bir Umman, İbn Arabi okumalarında yol gösterecek bir kitap…
İbn Arabî İspanya’da doğmuş fakat Batı’dan Doğu’ya birçok yeri gezmiş bir zattır. Hayatı boyunca normal bir insanın ömrüne sığamayacak sayıda eserler vermiştir. Chodkiewicz bu eserinde İbn Arabî’nin bu eserlerine geniş çapta yer vermiştir.

Şeyh-i Ekber’in İslam düşünce tarihindeki yeri bir umman mesabesindedir ve zamanından bugüne sevenleri ve takipçileri olduğu gibi, kendisi ve eserleri hakkında sapıklık ithamlarına kadar varan eleştiriler de olmuştur. Eleştiriler başta İbn Teymiyye olmak üzere, genellikle zahiri ulema diyebileceğimiz fıkıh ekollerinden gelmiştir. Nefes Yayınevi’nden çıkan “Sahilsiz Bir Umman” isimli eserde
de söz konusu Şeyh-i Ekber’e yöneltilen bu eleştirilere cevap verilmektedir.

Eserde ayrıca, “Hayret içinde sahilsiz bir umman ve ummansız bir sahil gördüm” diyen İbn Arabi’nin “sahilsiz bir umman” ve “ummansız sahil” imgelerinin Kur’an’a yapılan bir vurgu olduğuna dikkat çekiliyor. Bu vurguya göre ilahi hitabın lafzı, onda daimî bir vahyedilişken, göremeyenler nazarında ise sadece “ummansız bir sahil”dir. Ancak kuvvetli bir nefese sahip olup ona dalanlar için sınırsız ve tüketilemezdir. İlahi hitabın aynı anda her iki özelliği de taşıdığı iyi anlaşılmalıdır.

İbn Arabi’yi bu iki sahilin “tek” ifadesi haline getiren şey de işte bu vurgusudur. Kur’an’ın iki manaya da uygun gelen lafzını “değerli” bulan Şeyh-i Ekber’in, muarızlarınca ihmal edilen yönü de burasıdır yazara göre.
Michel Chodkiewicz “Sahilsiz Bir Umman” adlı eserinde, katılmış olduğu çeşitli platformlarda sunmuş olduğu tebliğleri daha detaylı bir şekilde ortaya koyarken, İbn Arabi araştırmalarına da ışık tutuyor.

Yorumlar
"Çarpıcı bir eser; Sahilsiz Bir Umman" haberine henüz yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın.

Yorum Yapın

Çarpıcı bir eser; Sahilsiz Bir Umman ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.