ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Susmak, insanı elevermeyen sadık bir dosttur. KONFİÇYUS Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Bayrak Şairi Arif Nihat Asya anılıyor

Bayrak Sairi Arif Nihat Asya, ölümünün 36. yılı olan bugün törenlerle anılıyor. Türk Eğitim-Sen de kabri başında anma töreni düzenleyecek.

5.1.2011

Bayrak Şairi Arif Nihat Asya anılıyor

Türk Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Subesi’nin organizasyonu ile düzenlenecek anma töreninde Bayrak şairi için dua edilecek.

ARİF Nihat Asya (1904 - 1975)

Türk Edebiyat Tarihi’ne "Bay-rak Şairi" olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, 7 Şubat 1904 yı-lında Çatalca’nın İnceğiz Kö- yü’nde dünyaya geldi. Babası Tokatlı Zîver Efendi, annesi Tır- novalı Fatma Hanımdır. Nihat Asya bir aylıkken babasının ölü-mü üzerine, akrabalannın hima-yesinde büyümek zorunda kal¬dı. İlköğrenimine köyünde baş¬ladı fakat daha sonra İstanbul’a geldi. Önce Haseki Mahalle Mektebi’ne daha sonra Gülşen’i Maarif Rüştiyesi’ne devam etti. Yatılı olarak girdiği Bolu Sulta-nisi kapatılınca, Kastamonu Sul- tanisi’ne aktarıldı. Liseyi bitirdik¬ten sonra, İstanbul Yüksek Öğ¬retmen Okulu’nun Edebiyat Bö- lümü’nden mezun oldu.

TÜRKLÜK VE VATAN AŞKI...

Milli Mücadele Dönemi’nde Ankara’da bulundu. Bu dönem onun şiire başladığı, Türklük ve vatan aşkı ile şiirler kaleme aldığı tarihlerdir. 1828 yılında Darülmu- allimin’i Aliye’den edebiyat öğret¬meni olarak mezun oldu ve Ada¬na kolej ve öğretmen okullarında edebiyat öğretmenliği ve yöneti¬cilik yaptı. 1948 yılında Edirne’ye tayin edildi. 1950-54 döneminde Adana Milletvekilliği, 1954 yılında Eskişehir milletvekilliği yaptı. 1962 yılında ise Ankara Gazi Li- sesi’nden emekli oldu. 5 Ocak 1975 tarihinde Ankara’da vefat etti. Edebiyatımızda "Bayrak" şa¬iri olarak tanınan Asya, Bayrak
şiirini Adana’nın kurtuluş günü olan bir "5 Ocak" ın heyecanı ile yazdı. Bir çok dergi ve gaze¬telerde yazılar yazdı. Şiirlerinde hece, arûz ve serbest vezinleri kullanan Arif Nihat, nazmın her tür ve şekliyle eserler vermiştir. Fikrin ağır bastığı şiirlerinde mil-liyetçilik konusu büyük bir yer tutar. Çok renkli ve değişik bi-çimli şiirler yazmış olan Asya, son şiirlerinde biraz da mistisiz-me yönelmiştir. Şiirinde daima bir yenileşme çabası içinde olan şair, etkilerden uzak kalarak kendine özgü bol renkli şiir dünyasını yaratmıştır.

Güzel ve zarif benzetmelerin yanı sıra, keskin zekâsının, şa-kacı mizâcının mahsûlü olan nükteleri, hicivleri, kelime oyun-ları üslûbunu tamamlayan önemli unsurlardır. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren şair, Rubai türünün yeni Türk edebi-yatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralannda en usta anla-tıcısını bulmuştur.

Şiir Kitapları: Heykeltraş (1924), Yastığımın Rüyası (1930), Ayetler (1936), Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor (1946), Rubaiyyat-ı Arif (1956), Eııikli Kapı (1964), Kubbe-i Hadrâ (1956), Kökler ve Dallar (1964), Emzikler (1964), Dualar ve Aminler (1967), Aynalarda Kalan (1969), Kanatlar ve Gagalar (1946), Kıbrıs Rubaileri (1964), Avrupa’dan Rubailer (1971), Kova Burcu (1967).

Yorumlar
Mesaj Yaz 7.1.2011 22:23:56
Bayrak şairine Allah'tan rahmet diler,mekanı cennet olsun derim.Değerli hatırası önünde saygı ile eğilir,Allah ondan razı olsun derim.

Mesaj Yaz 6.1.2011 23:23:26
.Efendim;
.'Bayrak' şiirimizin Rahmetli Şairi Merhum Ârif Nihat Asya'yı andığınız için çok teşekkür ederim. Şimdi 'Edebiyat Defteri' Otağı'nı daha çok seviyorum.
.Allah râzı olsun.

.Ek Bilgi: Yukarıdaki yazıda 'Bekliyor' kelimesi dalgınlıkla yanlış yazılmış; acaba düzeltme imkânınız var mı?


Mesaj Yaz 6.1.2011 08:05:30
Arif Nihat’ta Kimmiş

Cennet Mekân Üstadımız, Ustamız, Büyüğümüz;
Arif Nihat Asya’nın Vefat Yıldönümü Nedeniyle...
Bayrak Sevdalılarına İthaf Ediyorum.
Arif Nihat Asya’nın ve Bütün Geçmişlerimizin Ruhuna El-Fatiha...

İlimle dolmuyoruz; beyhudedir sesimiz
Güneşi bulmuyoruz, geceyiz hepimiz
Verimli olmuyoruz; nadasa mı kaldık biz?

Ecdadı unutmuşuz, yalakalık diz boyu
Böyle bir yol tutmuşuz, anmayız asil soyu.

"Sevgi ve güven." Neymiş? Kafayı yormuyoruz
"İşim var." Bahaneymiş; hal, hatır sormuyoruz
Gelenek, ananeymiş; üstünde durmuyoruz.

Duyguları yontmuşuz, çalışmıyor; beş duyu
Böyle bir yol tutmuşuz, anmayız asil soyu.

Zulüm var zulüm Çin’de, gelecek katran kokar
Beyin; ifrit göçünde, tarih ibretle bakar.
Bu hengâme içinde; zaman dehlize akar.

Ne söylense yutmuşuz, atmışız güzel huyu
Böyle bir yol tutmuşuz, anmayız asil soyu.

Kir nefes üfleyerek; havayı sisliyoruz
Haine baş eğerek; unvanı pisliyoruz
"Neme gerek." diyerek; müfteri besliyoruz

Bilgisiz boyutmuşuz; karanlık ziftten koyu
Böyle bir yol tutmuşuz, anmayız asil soyu.

Korkup büzüşüyoruz, müptezel barıştırdık
Düz yolda düşüyoruz, sünepe yarıştırdık
Temmuda üşüyoruz; mevsimi karıştırdık.

Sırf ürkek soyutmuşuz, bulandırdık saf suyu
Böyle bir yol tutmuşuz, anmayız asil soyu.

Vakti gideriyoruz, millete korku sinmiş
Şirret seyrediyoruz, gıybete; şer hekimmiş
Günü gün ediyoruz; Arif Nihat’ta kimmiş?

Gençliği uyutmuşuz; uyu ayakta uyu
Böyle bir yol tutmuşuz; anmayız asil soyu.

Kadir Durak
(lebiderya)

Eser yazar adına tescillidir
Kaynak gösterilmeden yayınlamaz.
...

Unutmayanlardan Allah razı olsun


Mesaj Yaz 6.1.2011 07:34:22
Büyük ustanın mekanı cennet olsun.. dua ile..


Yorum Yapın

Bayrak Şairi Arif Nihat Asya anılıyor ile ilgili yorum yapabilmek için üye olmalısınız.

Üye Ol Üyelik Girişi Yap

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.