İD İDRİS ÇETİN
384 şiiri ve 222 yazısı kayıtlı Takip Et

MevsimlerMEVSİMLER

Mevsimleri dört diye biliriz.
İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış
Mevsimler konusuna değişik açıdan bakamak istiyorum. Ben mevsimleri İki ana bölüme ayırıyorum. Yaz ve Kış. Yazdan önceki kısa dönem İlk Yaz (İlkbahar), sonra Yaz; İlk Kış(Sonbahar) ve Kış
Bu gün 6 Nisan 2012 yaz mvsiminin yani ilk yazın başaldığı gündür. Bundan önceki İlk Kış 22 eylül 2011 de başlamıştı. İlk Kışta görülen havalrın sıcak olması sizi kandırmasın bu zaman zarfında hvalar yaz günü gibi yaşanabilir. Bu yaşadığımız yine ilk kıştır. İlk yaz mart ayı ve nisan ayı içerisinde herhangi bir gündedir. bunu kesin bilemeyiz ancak bu iki ayın herhangi birinde olduğu kesindir. İlk kış için de başalngıç olarak eylül ve ekim ayı vardır. İlk kışın bu iki ayın ne zaman başladığını kestiremeyiz. ilk yaz başlamadan ağaçlar çiçek açabilir bu bizi yanıltmasın. tam yaz geldi bahar geldi diye içimizden sevinebilirz. ürünlerimizi ona göre eke bilirz anacak yanılırız. Ağaçlarımnızı soğuk vurur sebzelerimiz donar. Hatta ansızın kar yağabilir bunlar seni yanıltmasın.
Kar dağa çıkınca tatlanır. ilk yaz yani ilkbahar tam gelmeden karın tadı olmaz. kar ilk yaz başlayınca tatlanır bulgur bulgur olur yanan ciğerleri soğutur. eriyen karların altından hemen çiğdemelkr çıkra çirişler canalnır.
Zaman zaman mevsimler konusunda yazmaya devam edeceğim.
2012 mevsim değişimi 21 Ekimde yaşandı. Yaza elveda kışa merhaba dedik. mevsim değişimi bir gün ya da daha fazla gün sürebilir.Mevsim değiğişiminden bütün canlılar bedenen ve ruhen etkilenir. Bu takdiri ilahidir. Yılanın kabuğunu değiştirmesi gibi bir şeydir bu mevsim değişimi. Coğrafyaya ilgim olduğu için bunları yazıyorum. Okuyanların tecrübelerimizi paylaşmalarını istiyoruz. Herkes benimle aynı görüşte olmayabilir. Herkese görüşlerinden dolayı saygı duyuyorum.
Yüce Rabbim Kureyş suresinde kış ve yaz yolculuğundan bahseder. Bu sure mevsimleri ayırma açısından önemlidir.
İlkbaharın bir kısmı yaz mevsimine, bir kısmı da kış mevsimine girer. Sonbahar mevsimi de öyledir. Sonbaharın da bir kısmı kış mevsimine, bir kısmı da yaz mevsimine dahildir.Bu mevsimlerin ayrılma ve uzunlukları her yıl farklı olabilir .
Bu mevsimlerden yaz ve kışa ayrılan payların hesabını ancak allah bilir . Her şeyin doğrusunu o bilir. Bu mevsim değişiminde insanların kendilerine dikkat etmeleri gerekir. şu anda ilk kışa merhaba demiş bulunuyoruz.
Tabi ki bu durum, kuzey be güney yarım küre için ayrıdır.
Her şeyin doğrusunu yüce Allah bilir....
6.04.2012
Çekerek

2013 yılının ilk yaza girimi 12 Mart 2013 tarihinde yaşandı. Yeni bir mevsime merhaba dedik 12 martla. Mevsim değişiminin yaşandığı şu günlere çok dikkat edilmelidir.
İnsanlar, hayvanlar ve diğer canlıların en asabi aldukları dönemdir. Herkes bu devrede birbirine çatarak, adeta kavga etmek için yarışırlar.
İnsan hücrelerinin adeta yenilendiği insanın yeniden doğduğu gün gibidir mevsim değişimi. Doğumda nasıl bir sancı çekilirse, bu mevsim değişiminde de aynı durumlar yaşanır.
Bu tarih yılın bütün aylarının başlangıcıdır. Atılım büyüme bu aydan sonra başlar. Her şey hızla büyümeye başlar bu değişimle.
Hücreler bu mevsimde kendini yeniler. Bu mevsimde ana rahmine düşenler, daha olgun olur. Bu Rabbimizin bize verdiği bir nimettir. Mevsimler nimettir. Ayı ve güneşi bizim emrimize vererek mevsimleri tanımamızı, yaşamımızın planlarını ona göre yapmamızı ister yüce Rabbimiz.
İlk yaz yani ilkbahar bizi deruni duygularla kuşatır. Tefekkür deryası önümüze açılır bu mevsimde. Kimi bu deryada yüzerken, kimiside bu denizde boğulur inkarı yüzünden.
Bu mevsim, geçiş mevsimidir. Çevremizdekilere ve sevdiklerimize zarar vermeden bu mevsimi atalatalım.
Sevdiklerimizi kırmayalım. Asabi duygularımızı körükleyelim. Çünkü bu mevsim başlangıcı herkesin ama herkesin sinirli, morallrinin bozuk olmaya yüz tuttuğu bir dönemdir. Sabretmesini bilelim. Kendimize ve sevdiklerimize zarar vermekten kaçınalım.
Canlıları sevelim. Ağaçları, meyveleri sevelim. Onların geçiş dönemlerini takip ederek, tefekkür denizinde yüzelim. Bir ağacın çiçek açmasını, yapraklaşmasını ve filizlenmesini gün be gün takip edelim. Bunu sebzeler, meyveler ve bütün canlılar için de deneyebiliriz.

12 Mart 2013/ Çekerek

Değerli coğrafya bilgisine ve mevsimlere ilgi duyan kardeşlerim. bu gün 30 mayıs 2013 bu gün ikinci yazın başlangıç günüdür. ilk yaz bitti son yaz mevsimi başladı. bu günlerde de insanlar kendilerine dikkat etmelidir. bu günler insanaların sinirli stresli olduğu günlerdir sudan bahanelerle en sevdiğinizle kavga yapabilirsiniz dikkat etmek gerekir.meyvelerin olgunlaşmaya canlılığın daha gür olduğu andır.. rabbim mevsimleri böyle takdir etmiştir. o bizim için ne verdiyse doğrudur..hayatla ölümün bü günler birbirine bağlandığı günlerdir...
servdiklerinizi üzmeyin etrafı doğdaki canlıların hareketini inceleyin ve bol bol tefekkür ediniz. bu sizi yüce yaratıcı allaha yaklaştıracaktır.
30 mayıs 2013
çekerek

bu gün 7 kasım 2013 mevsim değişimi günüdür. değerli iklim bilgisine ilgi duyan değerli kardeşlerim mevsimlerin hareketlerini yaşayarak takipedin ve önemli notlar alın. bu yaşadığınız zamanı belki birdaha yaşayamayabilirsiniz.
Bu gün ilk kışa giriş günüdür. mevsim değişikliğinin yaşandığı özel gündür. damardaki kanlarkıpğır kıpırdır. esneklik yoktur.
bu günleri iyi değerlendir kendine dikkatet. kalın ve sıkı giy üşütme havanın durumu seni aldatmasın. lütfen bu günlerde sevdiklerini anla veonları kırma . kırılgan bir havada sevdiklerini üzme. kanadı kırık kuşlara merhamet kanatlarını ger.
bu agresif inatçılk oyunbazanlık kabullenmeme kin nefret size yaklaşmak ister dikkatli olun
bu gün biliyorum üzerinizde bir yorgunluk bitkinlik hayta küsmüşlük var bu geçici duruma sabret sabretmek zordurama meyvesitatlıdır.
rabbim bu mevsimleri bizlere nimet olarak vermiştir. onların zamanını iyi ve verimli geçir.
anne babanı kardeşlerini eşini çocukalrını kısaca seni seven sana değer vernleri asla üzmeonlarsenin her daim yanındaydılar ve yine olacaklardır. zengin oldum diye böbürlenme dağ kadar yüce ol ova kadar engin ol. dağın yüceliği gurunu okşamasın ovanın enginliği seni rehavate itmesin.
biliyormusun bu gün ilk kışın başlangıcı rabbim izin verdiğnde ilak yazı da göreceksin ilk kışın geldiğine şükrettiğin gibi ilk yazın geldiğine de şükret. şükretmek seni yüceltir, nankörlük ise alçaltır.alçaklarher devirde işini yürtmeyi düşümür ama sen dağ gibi yüce ve dik dur tekbir getir.
mevsimleri yüce allahı zikrederler sende onlarla rabbını zikret ibadetten geri kalma
secdeye kapan secdesiz alın bir hiçtir. secde aden alnı inşallah ateş yakmayacaktır.
bu gün hava beni seni hepimizi etkiledi bu sünnetullahtır.hastalanmamak elde değil kendimizi dikkatedelim. sudan bahanelerle sevdiklerimizi üzüp kırmayalım,kırık kalbin tamiri zordur tamir edilse bile izi asla kaybolmaz. yağmuru karı doluyu kırcıyı çiseyi kırağı sev. çünkü onlar allahın izniyle tabiata can verirler. onları bir azrail gibi görme. azrailde rabbimin emrini uyguluyor.
kuran ve sünnetten ayrılma.hz. muhammedin yolundan git. insanlara iyilik etgururun yüzünden birbaşkasına işkence etme. haksız nefsini ayaklar altına al.
yaz mevsimini sevdiğin gibi kışıda sev sıcağı sevdiğin gibi soğuda sev ve zek al.o zaman tefekkür edersin sevap işlersin.bu gün toprağa atılan tohum dumanlı olur aklı karışık olur aceleciolur panik atak olurheyacanlı ve atakolur.sen tohumunu tarlaya zamanında at.
değerli kardeşlerim 7 kasımı ve iklim değişikliğni unutmayın. ilk yazın gelmesini bekleyin bu benim şahsi kanaatlerim ve tecrübelerim. her şeyin en doğrusunu yüce rabbim olur...
7 Kasım 2013
Çekerek

Hayırlı sabahlar bu gün 3 mart 2014 pazartesidir. İlk baharın başlangıç günüdür. Bu günden sonra kanlarınızdaki, ruhunuzdaki kısaca bedeninizdeki hareketleri izleyin. Siz, bu güne, mevsim değişikliğin yaşandığı güne dikkat edin.
Coğrafya bilimi insanların yaşamlarının bir parçasıdır. Bunun için de mevsimler anlaşılması gereken olaylardır. Herkesin bu bilim ilgisini çekmeyebilir. Bu bilimi öğrenmek de diğer ilimleri öğrenmek gibi farzı kifayedir. Özellikle psikologların, sosyologların ve eğitimcilerin bu ilme daha bir değer vermeleri gerekir. İnsan davranışalrının, topolumsal olayların iyiye ve kötüye yönlendireleceği bir olgudur ilklim bilgisi. bu yüzden iklim bilgisini önemsiyorum.
Bana diyeceksiniz ki siz bunu nereden anlıyorsunuz? Ben, doğayla iç içe biriyim. günlük hava olaylarını, iklimleri ve mevsimleri takip ederim. Bu gün havada bir hal var. Yağmur yağacak gibi ama yağmıyor. Her taraf pusanlıdır. Pusan, sise benze ama sis değildir. Puasanla sisi karıştırmayalım. İşte bu gün mevsimin kırıldığı, değiştiği gün bu gündür.
Hava olaylarının yaşandığı bu olaylara dikkat edin. Bu gün kışa ile baharın kırlıma noktasıdır. Yani kışın sona erip, baharın başladığı ilk gün.
Değerli kardeşlerim! Kendinize dikkat edin ve sevdiklerinizi üzmeyin. Ağlamayın ve ağlatmayın. Sabırlı olun. Sabretmek bedensel en güzel ibadettir. Dedikoduya inanmayın. Kendinizi bir nefret küpüne döndürmeyin. Mevsim başlangıcı sinirler yükselir. Vücutta bir gerginlik oluşur.
Ağaçalrın çiçek açtığı, ağaç sürgünlerinin uzamaya başladığı zamandır iklim değişimi. duygusallık ve alınganlık ön plandadır. Sinirlilik, öfke ve en ufak bir şeye kızma had sahadadır.
Vücut bir değişim içinde olduğu için, hastalık insana çok yakındır. Mikroplar ağzını açmış beklemektedir. Bu yüzden iklim değişikliklerinin yaşandığı günlere dikkat edilmelidir.
Bu mevsim değişikliği, coğrofi olarak bölgölere göre değişeblir. Ben karasal iklim bölgesine değindim. Şu an bulunduğum ilçenin rakımı 850 m. civarındadır. Bu sabah 1440 m. rakımlı yerden geçtim durum yine aynıydı.
Bu bahar, İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirir. Sağlıcakla kalınız ve baharı tadınız.
Allah’ın selam ve bereketi üzerinize olsun.
Selam ve dualar..

03/03/2014
Çekerek

Bu gün mevsim değişiminin yaşandığı gündür.

Bu gün 23 Eylül 2014’tür. Bu gün iklim değişikliğinin olduğu gündür. Bu gün yaz mevsimi bitti. İlk kış başladı. Coğrafya kitaplarında okuduğumuz 23 Eylül 21 Mart Kuzey ve Güney yarım kürede gece gündüzlerin eşit olduğu zamanlardır. 2014 tarihi 23 Eylüle mevsim değişikliğinin denk gelmesi sizi bu tarih için odaklandırmasın. Bu başka tarihlerde değişik zamanlara rast gelebilir.
Bu günden itibaren her şey hızla değişiyor. Bu günden itibaren yapraklar hızla sararmaya başlayacak. Yaprakların bu tarihten itibaren hızla döküldüklerini göreceksin. Ey insanoğlu bu yapraklardan ders al. Sen de yapraklar gibi bir gün döküleceksin. Sana ayrılan ömrünü iyi geçir. Tefekkür et ve tevekkül yap. İnsanları kırma. Bu ilk kışın güzelliğini tatmak mı istiyorsun? tabiat ile baş başa kal. Ağaçların dallarındaki yaprakları gözlemle. Rabbimin vermiş olduğu akıl sayesinde derin derin tefekkür et. Sararmış yaprakları her gün gözle. Bahçendeki bir ağacın evindeki bir çiçeğin gündelik hareketlerini izle.
Mevsim değişiminde hastalıklar hızla yayılır. İlk kışta esen rüzgârlar mikropları çok çabuk yayarlar. Bu mikroplara karşı duyarlı ol. Dikkat et üşütme. Kalın ve sıkı giyin. İklimler insanların en çok ders alması gereken olaylardır.
Sen sen ol anneni babanı kardeşlerini asla üzme! Hele annen baban senin için bulunmaz eşsiz bir hazinedir. Onları kırma ve üzme. Sinirlerine hâkim ol. Asabi davranma sevdiklerini asla kırma.
Mevsimlerin her anını sev birini severken diğerinden nefret etme. Hayat zıtlarıyla kaimdir.
23/09/2014 yozgat

21 Kasım 2014 ilk kış bitti bu günden sonra ikinci kış yani çetin kış başlayacaktır.. ilk kış elli sekiz gün sürdü. ikinci kış üç buçuk ay yada dört aya yakın sürebilir.. insanlar bu zamanda kendilerini soğuğa ayrıldığı için hastalanma pek olmaz ruhen ve psikolojikmen rahat bir döneme girildi denebilir. bu mevsimde ılıman bölgelerde kaza ve ölümler sel ve su baskınlarından oluşur. yüksek ve soğuk yerlerde ise dondurucu soğuktan insanlar yaşamalarını yitire bilmektedir. ikinci kış mart ayının içinde olacaktır. ama gününü net olarak bilmiyorum onu ancak yüce Rabb’im bilir. birde o günü yaşayarak görenler bilebilir. Bu mevsimde bol bol yağış vardır ve de bereketlidir. bol bol yağmur ve kar yağar. insanlar soğuğa karşı dikkatlidir.
21/11/2014
YOZGAT
21 Kasım 2014 Cuma akşamı başlayan kar Cumartesi de devam etti. Böylece yılın ilk karı yağmış oldu. Rabbimin nimetlerine sonsuz hamdusenalar olsun....
Yozgat ilk gök gürlemesi 11/03//2015 tarihidir.
Kar 4 derce ve altında yağabilir.

Bu gün 28 Mart 2015’ mevsim değişimi mevsim değişiminin olduğu gün bu gündür. bu günü mevsimlerin hareketini anlayanlar bilir. Kış bitti ilk yaz başladı. Kuşlar seher vakti baharın müjdesini çoktan vermeye başladı. Bu gün kuşlar sabah namazına uyandırdı. Etrafa neşeler kattı. Bu günler kırılgan bir dönem bu günlere dikkat etmemiz lazım. Bu günden önce çiçek açan ağaçlar yine aldandı ve çiçekleri soğuk vurdu.
erken çiçek açan meyvelerin bu sene üz ürünleri az olacak, geç açanlarda ise ürün çokluğu bekleniyor inşallah. Çocukların sağlıklarına dikkat ediniz bu mevsim geçişinde sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

28/03/2015
YOZGAT

Değerli iklim bilginleri Yüce Allah’ın bize lütfetmiş olduğu nimetlerden biri de tabiattır. İçinde yaşadığımız tabiat bize emanettir. Onun kadir ve kıymetini bilmemiz gerekir. İklimler ve onun etkileri hayatımızı günden güne değiştirmektedir.
30 Temmuz 2015 tarihinde iklim değişikliği yaşanmıştır. İlk yaz bitti son yaz başladı. BU son yaz da tahminen iki ya da iki buçuk ay sürebilir. Bunun zamanını yine bilemeyiz. ancak yaşayanlar bunu görür ve bilirler. Ancak bunun bilgisi yüce yaratıcı Allah’tadır. O bir şeye ol dedi mi o şey hemen oluverir. Bizden istenen bu emaneti güzelce koruyarak Allah’a kul olabilmektir. Ondan gelen her şeye sabretmektir. Rabbimin verdiği iklim bilgisini incelemek tefekkür etmek gerekir. Nice hayırlı mevsimlere...
30/07/2015
YOZGAT

Değerli kardeşlerim 23/10/2015 tarihinde mevsim değişimi yaşandı. yaz ayı bitti kış ayı başladı. Bu durum nisan veya mayıs ayına kadar devam eder. Ancak bunun zamanını bilemeyiz. bütün mevsimleri sevmek gerek bizi hastalandırsalar bile. İklim insanlar için bir nimettir. güzellikleri ortaya çıkaran kenarlardaki çirkinliklerdir. Tabi ki bize göre çirkin. Aslına bakarsanız çirkin yoktur. İyi ve kötü vardır. Bırakalım mevsimlere diş bilemeyi de içinde bulunduğumuzu zamanı güzelce yaşayarak değerlendirelim.
Yine bu mevsim değişikliklerine karşı duyarlı olalım özellikle çocuklar ve yaşlıları koruyalım. Yaşlılar tecrübeleri sayesinde bu durumdan korunmaya çalışabilirler. Çocukların buna da aklı ermez. Onları koruyup kollamak görevimiz olmalıdır.
Hepimiz mevsimler gibi değil miyiz. Sonbahar yaprakları gibi sararıp dallardan bir bir dökülmüyor muyuz?
Altı ay yaz altı ay kış sadece kutuplarda yaşanmaz bütün bölgelerde yaşanır ancak bunu anlamak ve kavramak gerek. Kalplerimizdeki iklim değişikliklerini ihmal etmeyelim. Onun üşümesi ve hastalanması çok tehlikledir. Tedavi olması neredeyse imkansızdır.
Yozgat’ımıza ve ülkemizin çoğu yerine ilk kar 9 kasım 2015’te düştü. Hayırlı olsun bu güzel nimet.
Rabbimize dua şükür ve ibadetten geri kalmayalım.
Ne mutlu Müslüman olarak yaşayıp da Müslüman olarak vefat edene....

10/11/2015
YOZGAT

Değerli coğrafya severler ve tefekkür edenler! Bu gün yine mevsim değişim günüydü. Bu günü bilerek yaşamak insana mutlululuk veriyor. Mevsimler insanın ruh ve bedenine işler. bir ağaç nasıl ki sürgün vermeye başlar insanda mevsim değişiminden sonra bedenen ve ruhen bu değişikliği yaşar fakat bunun farkında olamaz.
mevsimleri yaşamak güzeldir mevsim değişimini bilip o günü yaşamak da daha güzel bir duygudur. Ağaçların Canlıların hayat devşiriminin olduğu bu gün özel ve anlamlıdır.
mevsimlerin değişim gününü takip ederek yaşamak benim için önemlidir ve özeldir. Tabi ki tabiata sevdalılar bunu fark ederler.
Açan çiçekten zevk almayan yaprağın sararmasını umursamayan meyvenin olgunlaşmasını izlemeyen, insanları Allah için sevmeyen insanlar bu değişimi fark edemezler. Ancak bunu hakkıyla tefekkür edenler anlarlar Allah’ın nimetlerini takdir ederek şükrederler. İnsan başıboş bırakılmamıştır.
Tabiatı anlarsan Rabbimin nimetlerini üzerinde görürsün ve Allah’a daha çok tevekkül ederek tefekkür dünyasına dalarsın.
Ben doğaya biraz daha farklı bakıyorum. Rabbım bana bu güzel günleri yaşattığı için çok şükrediyorum.
24/03/2016
Yozgat

24 nisan 2016 tarihi de hava olaylarının incelenmesi gereken tarihlerden biridir.Evet değerli kardeşlerim bu günlerde dikkatli giyinelim sağlığımızı koruyalım.
24/03/2016

Saygıdeğer Edebiyat defteri yazar arkadaşlarım. Yine bir mevsim değişimini kaleme alıyorum. 12 Ekim 2016 tarihi bu yılın Mevsim değişimiydi. Özellikle coğrafya ilmiyle uğraşan arkadaşlarımı bu mevsim değişimi tarihine dikkat etmeleri gerekir. Coğrafya mevsim bilimlerini de inceleyen bir bilim dalıdır. Kitapları okumak okutmak güzel mevsimi değişimi okuyarak yaşamak da daha güzel olsa gerek. Mevsim konusuna duyarlı olan coğrafya öğretmeni Ahmet Temur hocamı tebrik ediyorum. Bu senenin yaz bitimi mevsim değişimini keşfedenlerden biri olarak kutluyorum kendisini. O bu hava olaylarını yaşayarak öğrencilerine öğretecek öğrencileri de öğrencilerin...
Yine bu mevsim değişimine dikkat edeceğiz yememize içmemize ve giysilerimize. Bu Rabbım’in Sünnetullahıdır bu. Yeni bir mevsim değişimini takip için baharı bekleyelim. Nice Hayırlı mevsimlere...

12/10/2016

28/04/2017 iklim değişikliğinin olduğu tarihtir. bu sene ilk yazın gelimi adım adım oldu. her yer yine yeşillendi dağlar taşlar... hastalıklara karşı duyarlı olabilmek için iklimle iç içe olmalıyız. mevsimlerden kaçmak yerine onlarla yaşamaya alışmalıyız. Yine grip alerji olayına dikkat edelim. Rabbım mevsimleri bizim için hayırlı kılmıştır. mevsimlere kızacağımıza Yüce Rabbımızın bir nimeti olarak görüp mevsimlerin tadını çıkarmalıyız. Allah’a çokça şükredip ibadet etmeliyiz. unutmayın iki cihanı da sabredip şükreden ve Allah’a hakkıyla ibadet eden kazanacaktır. Allah’ın rızasına uygun bir yaşamı tercih edenler kazanacaktır. Yaşamak yaşatmak görevimiz olmalıdır. Rabbım mevsimlerle bizi nasıl yaşatıyorsa ibadetlerde bizim mevsimimiz olmalıdır.

28/04/2017
Yozgat

24/10/2017 Bu gün Salı günü iklim değişikliğinin yaşandığı gündür. Bu tarihten sonra kış ayına girmiş bulunuyoruz. Bazen havaların güneşli ve sıcak görünmesi sizi aldatmasın. Kendinize dikkat ediniz. Sıkı giyininiz. Bu günlerde hastanEler de hasta sayısı artacaktır. İklim değişiklişğine hazır olmayanlar bu soğuk algınlığı mutlaka kapılırlar. Rabbimin sünnetullahı devam ediyor. Bizim onun sünnetullahına boyun eğmemiz gerekir. Biz tevekkül edip takdiri Allaha bırakırız.

24/10/2017

Yozgat

Biryerde kuraklık olmaması için yılda üçkez üç gün boyunca yağış olması gerekir. Ayrıca mahsulun yetişme zamanlarında aralıklı yağışlara ihtiyaç vardır. 23/12/2017
Yozgat

2018 yılı kıştan yaza geçiş tarihi 18 Mart 2018’dir. Bu sene diğer yıllara göre İlk Yaza(İlk Bahara) geçiş erken oldu. Bildiğiniz gibi 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümüdür. 18 Martla ilgi hızlı bir mevsim değişikliği yaşanmaktadır. Hava rüzgarlı pusludur. İnsanları bedenen ve ruhen rahatsız eden hava da budur. Psikolojik rahatsızlıkları olanlar bu havada dikkat etmeliler kendilerine.Bir kadın doğumda nasıl acı ve ızdırap çekerse tabiatta baharın aynı durumu yaşar. Çiçekler açar, çimenler, otlar büyür, ağaçlar yapraklanır ve sürgünler verir. Bu hava Rabbimin bir takdiridir. Bizler şükretmek düşer. Bedenen de her insan bu geçiş dönemi havasında hastalanması muhtemeldir. Şiddetli baş ağrıları, halsizlik ve yorgunluk her insanda görülebilir. Bu rahatsızlıkları kötüye yorup da karamsarlığa kapılmayın. Bütün bunlar geçicidir. Rabbım bütün hastalıkların şifasını vermiştir. Hekimden uzak durmayınız. Hepinize hayırlı, sağlıklı, bereketli ve uzun ömürler dilerim.

18 Mart 2018

Değerli iklim severler! Biliyorsunuz iklim insan hayatının her evresine heyecan katan hava olaylarıdır. Hava bazen ısınır, bazen soğur; rüzgar durmaz eser; yağmur yağar, kar yağar, dolu düşer, kırağı çise düşer. Olaylar birbiri arkasına durmadan devam eder gider. Biz istemesek de iklim hayatımızın içindedir. Biz düşünmesek bile iklim hayatımızın içindedir. Bu yıl yazdan kışa iklim değişimi üç gün sürdü. 17 Ekim 2018 günü başlayan değim cuma günü tamamlandı. Yani 19 Ekim cuma günü yazın son günüydü. Bu üç günlük zaman dilimi insanları ruhen, psikolojikmen ve bedenen fena etkiledi. Bu doğaldı, sünnetullahdı, Rabbimin takdiri böyleydi. Bizim de buna boyun eğmekten başka çaremiz yoktur. biz Allah’a teslim olanlardanız. Önemli olan insana biçilen bu ömrü güzel değerlendirip Rabbimizin huzuruna iyi çıkabilmektir. Yoksa zaman şöyle ya da böyle geçiyor. Hava olaylarına kazacağımıza kendimize çeki düzen vererek ona hazır halde beklemek olamalıdır gayemiz. İşte tevekkül tam da bu demektir. Biz tefekkür edeceğiz, tevekkül edeceğiz sonucunu Yüce Rabbimize bırakacağız. Rabbim ne eylerse güzel eyler. Biz de bu güzelliği görerek onan teslim olacağız inşallah. Hepinize yeni kış döneminde güzel günler diliyorum...

19/10/2018
Cuma

26/04/2019 Bu gün kıştan yaza geçiş mevsim değişimidir. Soğuklar ayazlar bitti. Ağaçları sebzeleri soğuk vurmaz. Bu günlerde şiddetli baş ağrısı hissedeceksiniz ayrıca halsizlik de görülebilir. Göz kızarmaları, alerjiler kaşın vb. durumlar oluşabilir. Bütün bunlar geçicidir. Ama yine de dikkat edilmelidir. Şöyle bir çevrenize bakın kelebeklerin göç ettiklerini, çevrenize geldiklerini göreceksiniz. Ayrıca göçmen kuşlar da gelmektedir. Yüce Rabbım bu mevsim geçişini bizlere bereketli kılsın inşallah.

26/04/2019
Yozgat

Sevgili iklim bilimciler 11 Temmuz 2019 bir iklim olayı yaşandı. Bu olay ülkemiz ve dünyamız genelinde kendini gösterdi. Fırtına ve yağmur arka arkaya geldi. Ağaçları söktü, çatıları yıktı. bu tarihi de buraya not düşüyorum. Selam ve sevgiler.. 11.07.2019 YOZGAT


Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:6 Nisan 2012 Cuma 15:36:34

MEVSİMLER YAZISI'NA YORUM YAP
"MEVSİMLER" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
AYSE 09
7 Nisan 2012 Cumartesi 07:22:43
ilk yazne güzel isim saygılarımlasınız herdaim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


İDRİS ÇETİN 10 Nisan 2012 Salı 16:35:08
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA
6 Nisan 2012 Cuma 19:12:05
BEKLERİZ EFENDİM
SAYGILAR

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


İDRİS ÇETİN 10 Nisan 2012 Salı 16:34:45
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.