Mevlüt GÖZDE
104 şiiri ve 10 yazısı kayıtlı Takip Et

Stefan zweig merhamet romanı ve avrupaStefan Zweig’ın "Merhamet" adlı romanında"Vicdan hatırladıkça hiçbir suç unutulmaz." diyordu mesajında.Genç subay, yürüme engelli genç ve güzel bayan Kekesfalva’nın iyileşeceği ümidiyle ona yaşama sevinci aşılamaya çalışırken kesinlikle iyileşeceğini söyler; ancak gerçeği bilen doktoru,hastasına asla iyileşeceksin demez ve umut istismarcılığı yapmaz.Duygusal bir kişiliği olan genç subay aslında kızı oyalamaktadır.O da gerçeği bilmektedir.Sonuçta gerçeği öğrenen genç kız bunalıma girer ve intihar eder.Bu olaydan suçluluk duyan ve başka bir göreve atanan genç subay, yıllar sonra bir sinemada yan koltukta oruran bir zamanlar genç kızı hayata bağlamaya çalışan yani yapıcı merhameti sergileyen doktoru görür ve içinden "Vicdan hatırladıkça hiçbir suç unutulmaz." diyerek oradan uzaklaşır.Biri zayıf ve yıkıcı olan zayıf merhamet,diğeri sabır ve metanet gerektiren yapıcı merhamet (Gerçek Merhamet) olmak üzere iki türlü merhamet vardır.Aslolan da yapıcı merhamettir.
Şimdi bu eserdenyola çıkarak günümüze gelece olursak; insanlık Afrika’daki mazlum milletlerin açlıktan susuzluktan kırılan insanlarının feryatlarına kulaklarını tıkamaya inatla devam etmekte,sadece ve sadece kendi müreffeh toplumlarının lüks yaşam kültürlerine hizmet eden her türlü alçaklığı ve hilebazlığı kendilerine reva gören bir dış politika izlemeye,hatta hatta başka milletlerin tarihlerine,medeniyetlerine,geçmişlerine bile dil uzatmakta bir beis görmemektedirler.İşte lüks ve fantazi yaşamın doğurduğu tüketim kültürüyle kuduran vahşi Avrupa ülkelerinin sonu ortada.Örnek mi,al Yunanistan’ı,İtalya’yı,İspanya’yı sonları ortada.Üretmeden tüketen Avrupa’nın şımarık çocukları şimdi kendi başlarının derdine düşmediler mi?Ekonomik krizleri nasıl aşacaklarının planlarını yapamıyorlar bile.Belki Türkiye’ye "sözde soykırım"ı kabul ettirebilir miyiz,bundan nemalanabilir miyiz hesapları içindeler.Yıllardır pkk terör örgütünü masum görmeye ve göstermeye çalışanlar,bize insan hakları adı altında insanlık dersleri vermeye çalışanlar Avrupa ülkeleri değiller mi.Dış ülkelerde büyük elçilerimiz birer birer katledilirken seyirci kalmadılar mı.Terör örgütünün tanımakla kalmayarak bankalarında hesaplar açarak yıllarca para transferlerinden komisyon alarak ikiyüzlülük yapmadılar mı?İnsan hakları temsilcileri ha,Fransa ve Yunanistan başta olmak üzere.Şimdi yüz akımız olan Türk Tarihi’ni değiştirmeye meclislerinde inkar yasaları çıkarmaya çalışıyorlar,ne kadar gerçekçiler...

Rönesans ve reformları mazlum milletlerin zenginliklerini,onları katlederek çalan ve zenginliklerine servet katarak gerçekleştiren Amerika ve uşakları şimdi akbabaların ölmesini sabırsızlıkla bekledikleri Afrikalı mazlumların vahşice katledilmelerinin ardından timsah gözyaşları dökerek kimleri kandırmaktadırlar.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demiş atalarımız.

Avrupa ülkelerinde akıl ve ruh hastaları"içine şeytan girmiş" diyerek diri diri ateşlerde yakılırken,Osmanlı Devleti’nde benzer hastalar imarethanelerde müzikle tedavi edilmekteydiler.Avrupa ülkeleri bu tedavi usulünü de Haçlı Seferleri’nden sonra yine bizden almışlardır.Osmanlı Devleti’nde kervansaraylar,hanlar,hamamlar,imarethaneler,rasathaneler yapılırken bilim ve teknoloji alanında bir yığın çalışmalar yapılırken Avrupa ülkeleri bu teknikleri de Osmanlı’dan almışlardır.Keza tıp alanında,astronomi,fizik,matematik alanında sayısız buluşlar ve icatlar yapılmıştır.İslâm Medeniyeti bu dönemde dört kıtaya yayılmış ve adalet hakim kılınmıştır.
Osmanlı Devleti tarihi misyonunun gereği olarak gittiği ve fethettiği hiçbir coğrafyada bu insanlıkdışı eylemlerde bulunmamıştır,bilakis her yerde insanlara inanç ve yaşama hürriyetini bizatihi çıkardıkları fermanlarla güvence altına almışlardır.Biz devletlerimizle ve tarihimizle gurur duymaya devam edeceğiz,ya medeni avrupa...

Avrupa ülkeleri, ekonomik krizi çözmek için 19. toplantılarından da bir sonuç alamadılar. Şimdi soruyoruz: Bu kriz derinleşerek tüm Avrupa’ya yayılırsa Avrupa bir yüzyıl savaşları dönemini tekrar girerse zengin Asya ülkeleri ve başta Çin olmak üzere Avrupa’ya yardım elini uzatırlar mı? Daha doğrusu bu ülkelerden yardım istemeye yüzleri var mı? Uzun yıllardır sırf Müslüman oldukları için dışladıkları Türkiye onlara yardım eder mi?

Hülasa sanatçının Merhamet adlı yapıtıyla bağlamak gerekirse romanın anafikrinde olduğu gibi ilahi merhamet nasıl tecelli edecektir?

Beğen

Mevlüt GÖZDE
Kayıt Tarihi:31 Ocak 2012 Salı 21:40:23

STEFAN ZWEIG MERHAMET ROMANı VE AVRUPA YAZISI'NA YORUM YAP
" Stefan Zweig Merhamet Romanı ve Avrupa" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
VAHA.
2 Temmuz 2013 Salı 19:13:21
Müthiş derecede, ustalıkla kaleme alınmış bir eser.


Kutlarım sevgili hocam.

Cevap Yaz
sibel yunlu
2 Şubat 2012 Perşembe 02:16:44
stefan zweig... sevdiğim bir yazardır. döneminin en iyi otobiyografi yapan yazarı. ve bir devrimci olarak algılanan biri. fakat anladığım kadarıyla yazınızda ön plana çıkarmak istediğiniz bu yazar değil de daha çok siyasetimizin nereye gittiği. sayın stefan ne kadar büyük bir bağlılıkla korumaya çalıştıysa düşüncelerini, devletinin çıkarlarını siz de onu bir destekçi alarak yazınızı yıldızlamışsınız.
önemli olan doğru kişilerin yaptıklarıyla, doğru örneklerle bir düşüncenin haklılığını paylaşabilmek.

benim de fouche'yi anlattığım bir yazım var. bu yazara ait bir konu.
okuyup, bir yorumda bulunursanız ilerlemem için memnun olurum.

çokça beğenim ile,
sevgilerr...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 2 Şubat 2012 Perşembe 20:28:31
Sibel Hanım Merhaba...

Yorum ve ziyaretiniz için teşekkürler...

Bahsettiğiniz yazınızı beğeniyle okudum ve katkıda bulunmaya çalıştım...

Takdirlerinize...

Saygılarımla...
Hüdaverdi ER (Hüdai)
1 Şubat 2012 Çarşamba 22:12:50
Güzel bir tespitti hocam. Romanla avrupanın şu an içinde bulunduğu durum arasında güzel bir bağ kurulmuş. tebrikler, gayet hoş satırlardı.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 2 Şubat 2012 Perşembe 20:31:29
Teşekkür ederim Hüdai Bey Kardeşim...Beğenmenize sevindim...

Saygılarımla...
Gülsen Tunçkal
1 Şubat 2012 Çarşamba 17:15:26
sayin hocam, øncelikle sizi cani gønülden tebrim ederim...o kadar genis yazmissiniz ki, buradan sayfalarca yorum cikar..bahsettiginiz romani okumadim ama o tür icerikli filmler izledim...gercegi söylemelimi yoksa saklamalimi ? cikiyor icerisinden...afrikada ki insanlik ayibini süper gücler bile kullanmadilarmi ? hemde nasil :( gelelim osmanli imparatorluguna, avrupa cok ørnek aldi zamanin da...simdi ise tuh kaka...ønce kendilerine baksinlar...zihinsel øzürlülerini seytan iclerine girmis diyen ve yakan devletler yani...insan haklari denmiyormu adeta sacimi cekiyor birileri hoyratca...kisa kisa yaziyorum belki ama, gelelim avrupanin simarik cocuklarina, türkiyeyi bir kaosun icine ne zaman cekmediler efendim...ønemli sorunlarimiz varken !! birde bakmissiniz büyük gücler bir gündem yaratarak ¨TÜRKIYEMIZIN gündemini degistirebiliyorlar...esefle kiniyorum bøyle balon haberlerle gündem yaratan vatanimizii üzenleri...bu isterse babam olsun !
ilahi adaletse tecelli etmiyormu zaman zaman, tufan,tayfun,hortum, deprem...Allah cc beterinden saklasin güzel vatanimizi øncelikle ve müslümanlarin yanin da olsun diyorum...kötuleri islah etsin øncelikle daha ne diyeyim hocam, varolun kaleminize saglik saygilar gønderiyorum size..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 2 Şubat 2012 Perşembe 14:20:59
Gulsen Hanım değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Yorumlarınız gerçekten yazıma değer kattı diyebiliriim.Dileklerinize yürekten katılıyorum...Ve amin diyorum...

Saygılarımla,esen kaşlınız...
inci*
1 Şubat 2012 Çarşamba 16:22:15
Sayın Gözde, yazınızı anlayarak okudum. Çok güzel ve yerinde sorularınız.. Başka ülkeleri bilmme de biz millet olarak çok çabuk affediyoruz hatalı olanları, bu çerçeveden bakarsak, evet en önde bizler yardıma koşarız.. Bu 2x2 daha dört gibi net.... saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 1 Şubat 2012 Çarşamba 16:38:19
Naz Hanım Merhaba...

Nazik ziyaretiniz ve anlam katan güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.Efendim size katılmamak ne mümkün.Herhalde sonucu dört olan işlem gibi,ilk yardıma koşan da biz oluruz,doğrudur.Tarih tekerrürden ibarettir derler.Geçmişte nasıl Haçlı Seferleri yapıldıysa ve sadece onlara Anadolu'da Selçuklu Türkleri karşı koyduysa,tarihin akışını değiştirecek adımları da herhalde yine bizler atacağız.Asya ,Afrika ve Arap ülkeleri ortada...Bir avuç Yahudi dünyanın başının belası olmaya devam ediyor ve ikiyüzlü dünya sadece katliamları seyrediyor.Karışanlara da baaaak! diyorlar.Ne diyelim Allah ıslah etsin...

Saygılarımla efendim,esen kalınız...
-IspartaGülü-
31 Ocak 2012 Salı 23:38:29
tebrikler hocam...bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.....gül diyarından selam lar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 1 Şubat 2012 Çarşamba 14:31:36
Gül diyarının Gül yüzlü Şairesine Hatay'dan sevgiler,saygılar...

Nazik ziyaretiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Esen ve şen kalınız...
Janet
31 Ocak 2012 Salı 22:59:45


Değerli üstadım ve dost sair'im Gözde hocam ....

Muhteşem yazınızı kutluyorum.. Harikasiniz ...


Üstadım ... Stefan Zweig'in Merhamet romanından ,bugünkü dunyanın icinde
Bulunduğu zalim ,vicdansiz tutumuyla ,düştükleri durumu hülâsa eden araştırmacı
Gözüyle COK iyi guncellestirdiniz... Sonuc bana göre , kendi düşen ağlamaz ....


Gözde hocam muhtesemdi.. Beğenerek ve birkaç kez okudum..
Daha önce hayatını okumuştum zaten ilgi çekici ve hatırladığım kadarıyla
Edebiyatçı Viyana doğumlu ve sair ,tam emin değilim ve bır zannediyorum intiharla
Hayatına son verdi..... Tam emin değilim yeniden okumam gerek...

Yanlışlarım varsa şimdiden özür dilerim..

Ama yazınız her zamanki gibi harika COK beğenerek okudum....


Tebrik ederim Gözde hocam... Sevgilerimle .... JANET ...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 1 Şubat 2012 Çarşamba 15:06:16
Sevgili dost şairem Janet Hanım Merhaba...

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim...

Evet dediğiniz gibi oldu.Yazarımız eşinin ağır hastalığına dayanamayarak intihar etmişti.Belki de romanda anlattığı kişi kendisiydi...Ama yıllar geçtiği halde hala hatıralarımdan çıkmaz ve romanı en i,nce ayrıntılarına kadar anımsarım...Bizde de çok defa filmi yapılmıştır...

Saygılarımla...
Janet 1 Şubat 2012 Çarşamba 16:29:56


İyi günler dost sair'im Gozde hocam...

Ben'i yine onurlandirdiniz ,cok TesekKur ederim ....

COK naziksiniz her zamanki gibi...

Yazınız muhtesemdi COK beğenerek hatta iki kez okudum bugün

Bır daha okudum harikasiniz ....

Bu tür yazıları daima sevdim ama bazen unutuluyor hafızadan silinir
Gibi oluyor ve sonradan hatırlıyorum ... Birde tarihe COK önem veriririm...

Gozde hocam sayfama gelmediniz ??? Pembeyi vermek istiyorum .....
NASIL farketmediniz siir'imi ..??

Dün aksam aynı siir'imi sairTurke de attım ilk önce edebiyata atiyiruz sonra sairTurke....

Yeni siirlerim var muhteşem .. Yani ben beğendim tarz değiştirdim ...

Çünkü bır bey okuyor... Ona göre yazmam gerekir...

Tekrar TesekKur ederim Gozde hocam ....
Yeni kelimelerde ve siirlerin büyülü DUNYASINDA görüşmek
Dilegimle .... Sevgilerimi sunuyorum .....
Şen ve esen KALIN ... JANET ...

e d i b / a h m e t
31 Ocak 2012 Salı 21:55:10
Efendim, lise yıllarıma götürdü beni güzel anlamlı yazınız; zira bu eseri lisede iken okumuştum... Bu eserle günümüzle bağlantıyı ustaca ele alıp okuyuculara güzel bir soru ile bağlamışsınız... Zaten tüm başarılı yapıtlar arkasında soru bırakırlar cevabı muhtelif olan...

Sayın Mevlüt hocam, analizlerle işlediğiniz siyasetbilimi de duhul eyleyerek yarattığınız yapıtınızı tarihî bilgiler içeren derin birikiminizi gördük yazınızda...

Finaldeki soruya cevaben Allah en iyisini bilir diyor, saygılarımı sunuyorum...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mevlüt GÖZDE Yazının sahibi 1 Şubat 2012 Çarşamba 15:07:28
Sevgili dost şairim Ahmet Bey Kardeşim...

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim..

Yazarımız eşinin ağır hastalığına dayanamayarak intihar etmişti.Belki de romanda anlattığı kişi kendisiydi...Ama yıllar geçtiği halde hala hatıralarımdan çıkmaz ve romanı en ince ayrıntılarına kadar anımsarım...Bizde de çok defa filmi yapılmıştır...

Saygılarımla...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.