Yahyâ Sâlih Altındağ
45 şiiri ve 28 yazısı kayıtlı Takip Et

La ilahe illallah diyenLA İLAHE İLLALLAH DİYEN


Değerli kardeşlerim.Hazrti Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimiz "Lailaheillallah" diyen herkes cennete girecektir diyor. Madem ki her "Lailaheillallah" diyen cennete girecekse, o vakit hiç bir ibadet’e gerek yok mu diyelim?! Adam ya da Kadın;her türlü fitne-fesat yapsın,İçki,kumar,fuhuş,hırsızlık,cinayet,kapkaç,gasp,darp vs.Kötü işleri işlesin,öleceğine yakın "Lalaheillallah" deyip kurtulsun ve cennet’e girsin! Allah’ın adaleti bu mu?! Ya da bu hadisi bizler yanlış anlayıp,yanlış mı yorumluyoruz yoksa?.O zaman tek yapmamız gereken şey."Lailaheillallah"lafzının ne demek istediğini anlamak ve yaşamaktır. Ne demek "Lailaheillallah",nasıl anlayalım bu mübarek lafzı? Evvela bu mübarek lafzın manasını bilelim.
Lailaheillallah:Allah’tan başka İlah yoktur demektir.Zahiri anlamı ile Allah’tan başka ilah olmadığını dil ile söylediğimiz halde,yine de bilerek bilmeyerek kendimizi ilahlaştırdığımızın farkındamıyız,hiç düşündük mü? Aslında "Lailaheillallah" lafzının manasını bilmeden söylemek KÜFÜR’dür!. Neden küfürdür diyorum?!.Çünkü Allahü Teala (c.c.) cümle işlerin fail’i,yani işleyeni olduğu halde,bizler ne diyoruz?! Allah bana kudret verdi ve ben,iyi kötü bir çok işler yapıyorum! Bu düşünce külliyen yalandır.Çünkü Allahü Teala:48 Fetih suresi’nin 10.cu Ayetinde şöyle buyuruyor.
48 Fetih 10: Sana biat edenler ancak Allah’a biat etmiş olurlar. ALLAH’ın ELİ ONLARIN ELLERİNİN ÜZERİNDEDİR... Allahü Teala (c.c.) hazretleri,yine başka bir ayetinde 8 Enfal suresi 17.ci ayetinde şöyle buyuruyor.
8 Enfal 17: Resulüm (savaşta) onları siz öldürmediniz,fakat Allah onları öldürdü.Attığın zamanda sen atmadın,fakat Allah attı... Evet sevgili dostlarım.Allahü Teala (c.c.) hazretleri, ayetlerinde açık açık,her işin fail’inin yani tek işleyenin kendisinin olduğunu söylerken. Bizler de kendimize,bilmeden ilahlık isnad ederek falanca güzel işleri ben yaptım,yapıyorum der dururuz.İşte bu ayetlere göre "Lailaheillallah" derken kendimize kudret biçmekle Allah’ın işlerine ortak olmakla!bilmeden küfre düşmüş oluyoruz. Ben işliyorum,Ben hayat,ilim,irade,semi,basar,kelam,kudret,tekvin sahibiyim,bunları bana Allah verdi demek,"Lailaheillallah’a" ortak olmaktır ve küfürdür. Bütün bu hasletlerin hepsi Allah’a aitken,nasıl olur da Allah’tan korkmadan,utanmadan,sıkılmadan,edepsizce "Lailaheillallah"diyoruz,diyebiliyoruz?!.
Hakikat’te "Lailaheillallah" demek;Allah’ın Efal’ini,Sıfat’ını,Zat’ını Hakk’a vermekle olur.Allah’ın Efal’ini,Sıfat’ını,Zat’ını, Allah’a iade etmedikçe,asıl Fail (İşleyen.) Mevsuf (Sıfat sahibi.) Zat (Vücud sahibi)’nin Allah’a ait olduğuna iman getirmedikçe,istediğin kadar,istediğin sayıda "Lailaheillallah" de.İmansızsın!.Ne zaman ki,Efal’e Sıfat’a Zat’a iman edersin.İşte o zaman "Lailaheillallah" dedin. Yoksa istediğin kadar "Lailaheillallah" de küfürdesin,şirktesin! Kendine ait olmadığı halde,kendine nispet ettiğin Fenai Efal’ini,Fenai Sıfat’ını,Fenai Zat’ını ifna (yok!) etmedikçe imansızsın.Çünkü bilmeden de olsa kendini,Allahü Teala’ya ortak koşmaktasın.Ne zaman bu üç fenanı ifna (yok) eder,Allah’ı şirksiz Tevhid edersin işte o zaman,gerçek mana da "Lailaheillallah" demiş olursun ve Tevhid cennetlerine girer,,ebedi huzura ermiş olur,rahata kavuşursun.
Eyy...Kardeşim;sen istediğin kadar dilinle "Lailaheillallah" de gene de cehennemliksin.Çünkü kendine,olmayan bir varlık isnad ettin.Sevgili gönül dostlarım,Hasan Basri Taptık Baba Hazretleri bir ilahisinde şöyle diyor konu hakkında!.

MELAİK SIFATIM,ZATIMDIR ADEM

Melaik sıfatım,zatımdır adem,
Sıfatım zatıma eyledi sücud.
Zatımla sıfatım her an da hemdem,
Arif olmayanlar oldular merdud.

Kesrette zatımı eyledim ıyan,
"Te’vem"dir buyurdu ademle Kur’an.
Anlamaz bu remzi sireti hayvan,
Çünkü verdi onlar kendine vücud.

Zat’ı Hakk’da ifna eyleyen varın.
Çıkarır gönlünden kamu ağyarın.
Her nazarda görür vechini yarın.
"Semme vechullah"da sacid-ü mescud.

"Basri"basiretten dur olma zinhar,
Dünya vü mafiha budur ey yâr.
Görünen kendisin bil yoktur ağyar,
Anasır donunda kulsun,hem mabud.

İşte böyle değerli gönül dostlarım,insan oğlu,kadın erkek,,kendi varlığınla "Lailaheillallah" diyemez!.Dese bile,bilsin ki küfre düşer,hayatı boyunca bimeyerek de olsa,Allah’ı Tevhid ediyorum zannı ile küfür eder durur da haberi olmaz.Dediğimiz gibi,kim ki,kendisine ait olduğunu zannettiği Fenai Efalini,Fenai Sıfatını,Fenai Zatını Hakk’da ifna (yok) etti. İşte o zaman hakiki manada, şirksiz ve küfürsüz olarak "Lailaheillallah"dedi. Kendi benliğimiz dururken,Hakk’ı Hakk ile Tevhid edememişken,cenneti unutun gitsin.Hayalini bile kurmayın. Hakiki manada "Lailaheillallah"lafzını ancak ve ancak,Havvas-ül Havvas olanlar derler.Allah’ı birlemek kolay değildir.Dediğim gibi,Allah’ı Allah ile Tevhid edemeyenler cenneti unutsunlar. Yunus Emre hazretlerinin bir beyitinde dediği gibi;

Cennet cennet dedikleri,
Bir kaç köşkle bir kaç huri.
İsteyene ver onları,
Bana seni gerek seni.

Demek ki en güzel cennet,Hakk’ın Vechini görmek,Hakk’ta yok olmakmış."Lailaheillallah" demek için ölmek gerek.Ölmek içinse,bir Kâmîl-i Mürşid gerek ki;hakiki mana da "Lailaheillallah" diyebilelim.Allahü Teala (c.c.) hazretleri cümle canlara Hakiki manada"Lailaheillallah"demeyi ve Efal,Sıfat,Zat.Cennetlerine girmeyi nasip etsin inşaallah Amin. Cümlenizi Allah’a emanet eder,gözlerinizden öperim.Aşk-ı niyaz ile... Huu..

Fakirullahmelâmî.

10/01/2011/Pazartesi.

Beğen

Yahyâ Sâlih Altındağ
Kayıt Tarihi:3 Haziran 2011 Cuma 00:15:07

LA İLAHE İLLALLAH DİYEN YAZISI'NA YORUM YAP
"LA İLAHE İLLALLAH DİYEN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Yahyâ Sâlih Altındağ Yazının sahibi
4 Haziran 2011 Cumartesi 00:35:34
Eyvallah Ayşe bacım sultan.Allâhü Teâlâ cümlemizden razı olsun inşallah Amin.Aşk-ı Niyaz eder saygılar sunarım.Aşk ile huu..

Cevap Yaz
AYSE 09
3 Haziran 2011 Cuma 21:14:56
ALLAH cc razı olsun
güzel anlatımdı rabbim cümlemize hakkıyla
LAİLAHE İLLALLAH
demeyi nasip etsin
saygılarımla

Cevap Yaz
Yahyâ Sâlih Altındağ Yazının sahibi
3 Haziran 2011 Cuma 20:54:08
Amin.Allah cümlemizden razı olsun inşallah.Aşk ile huu..

Cevap Yaz
mavisel
3 Haziran 2011 Cuma 15:58:34
ALLAH RAZI OLSUN. İNŞALLAH HAKKIYLA "LA İLAHE İLLALLAH" DİYENLERDEN OLURUZ.

Cevap Yaz
-IspartaGülü-
3 Haziran 2011 Cuma 08:04:47
güzel yazınızı severek okudum YÜCE ALLAH RAZI OLSUN.tebrikler...gül diyarından selam lar

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.