tacettin yıldırım
69 şiiri ve 86 yazısı kayıtlı Takip Et

Yusuf yüzlümGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 3.4.2011 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

YUSUF YÜZLÜM

Ankara’dayım. Emekli işlemlerini tamamlamış. Yeni başlayan hayatıma ilk adımımı atmıştım. Ulusta bir mağazadan markası tutulan Walkman ile güzel bir cep telefonu alıp hediye paketi yaptırdım. Öğleden sonra güneydoğuda çarpışıp ağır yaralanan gazi erim Yusuf’u ziyaret edeceğim. Silahlı Kuvvetler rehabilitasyon merkezinde üç yıldır tedavisi sürüyor. Görmek bu güne nasipmiş. Çok sevinçliyim.

Yusuf son derece yakışıklı bir köy delikanlısıydı. Anadolu Efsanelerinde hazreti Yusuf peygamberin çok güzel olduğu bilinir. Tanrı dünyaya on güzellik vermiş.

“Dokuzu Yusuf’a biri diğer kullarıma demiş.”

Bu söylem çok yakışıklı erkek çocukları için bu gün bile hala dillerdedir.

Lüleburgaz da görevli olduğum yıllarda Güneydoğudaki birliklerimize takviye gönderirdik. Gidenler içinde Yusuf diye bir askerim vardı. Adı gibi güzel biriydi.

Yolculuğum belediye otobüsüyle kırk dakika sürmüştü. Benden başka gelenlerde vardı. Bu güzel yerde görevliler bizleri hoş karşıladı. Hepsi güler yüzlü iyi insanlardı. Yardımcı olmak için çok hevesliydiler.

Hastane geniş bir alanda inşa edilmiş, gerekli çevre düzenlenmesi gıpta edilecek bir şekilde planlanmış, en ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş, temiz ve bakımlı bir yerdi. Her türlü aktiviteler mevcuttu. Son sistem cihazlarla donatılmış, deneyimli personellerin görev yaptığı ciddi bir kurumdu. Binadan içeri girerken çok heyecanlanmıştım. Gerekli kontrollerden sonra ziyaretçi kartını yakama takarak Görevliye:

“Yusuf Güllükçüyü görmek istiyorum”?

“Beni takip edin, efendim götüreyim”

Altı kişinin yattığı tertemiz bir odaya girdik.

“Yusuf karşıda oturan kişi buyurun”

“Geçmiş olsun arkadaşlar”

Hoş geldiniz, sağ olun sözleri birbirine karışırken odayı Yusuf’un sesi çınlattı.

“ Vayyy… Komutanımın sesi bu … Hoş geldin hep seni bekliyordum. Komutanım… Hep seni…”

Yatağına kıvrılıp kalan der top olmuş biri duruyordu. Sese doğru yürüdüm.
Doğrulmak istedi, yana düştü. Toparlanmak istedi, beceremedi. Sesi titrek ağlamaklı;

“ Kusura bakma Komutanım ayağa kalkacağım ayaklarım yok. Selam duracağım sağ kolum yok sana bakacağım gözlerim yok”

Olduğum yerde çakılı kaldım. Dilim damağım kurudu. Konuşamadım. Bir yangının içindeyim. Dalyan gibi bir delikanlının yakışıklı bir köy koçağının bohçaya dönmüş bu görüntüsü beni yedi bitirdi. Şok oldum. Hızla yanına giderek sarıldım. Sıkıca bağrıma bastım. Sağlam kalan kolunu sırtıma doladı. Dirsekten aşağısı olmayan koluyla da sarılmaya çalışıyordu. Öfkesi artmış ağlaması yükselmişti.

“Ben Kıyameti gördüm Komutanım. Kıyametin içinden çıktım. Çoğu arkadaşlarım yanımda patır, patır döküldü. O, anı anlatacak kelimeler yok. Yer ile gök birleşmişti. Mermi yağmurlarının altında şemsiyesizdim. Bir gök gürültüsüyle sarsıldım. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde ben, ben değildim.

Tanrım beni sevmemiş, Komutanım. Sevseydi yanına alırdı. Ferhat teğmenimi, Halil başçavuşumu, Rıza çavuşu daha çok sevmiş ki yanına aldı. Şimdi ben her gün ölüyorum. Bu nasıl durum nasıl dayanacağım.

Beynimde silah sesleri görmeyen gözlerimde, kıyametin Siluetleri var. Kulaklarım feryatlarla dolu. Dünya benim olsa neye yarar?

Göğsümde sallanıp duran madalyanın sadece yuvarlak olduğunu üzerinde çıkıntılar bulunduğunu elimle tutup bırakırken vücuduma değen metal soğukluğunu hissediyorum. Tek avuntum her şeyin vatanım için olmasıydı. Feda olsun işe yaramaz şu halimle bile her göreve hazırım Komutanım.”

Ellerimle yüzünü avuçladım. Başparmaklarımla görmeyen gözlerindeki yaşları silerken kendime doğru çekip sıkıca bir daha sarıldım. Öfkem dağlar gibi, gözlerimdeki yaşlar dizinin üzerinden kopmuş bacaklarına damlıyordu. İçim buruktu. Hediye paketlerini yatağının üzerine bıraktım. Sözün bittiği yerdi.

Dilim kitlenmiş hiçbir şey söyleyememiştim. Yanından ayrılırken görmediği halde bana el sallıyordu. Bir ceset gibiydim. En az on yaş daha ihtiyarlamıştım. Ben yeni hayatımda araba ve ev almanın hesaplarını yaparken, Yusuf’un yeni hayatını düşündüm. İşte o zaman nice yuvaları dağıtan kahpe teröre bir kez daha lanet okudum.

--Eğer yaşamınızdan bıktıysanız?

--Bunalıp bir çıkmazın içindeyseniz?

--Ankara’daki bu rehabilite merkezine gidiniz.

Bir aktör kadar yakışıklı ama gözleri görmeyen, kulakları duymayan, elleri ve ayakları olmayan, bir ağaç gibi budanmış nice Koçyiğitleri görürsünüz.

Taştan yüreğinizde olsa içiniz parçalanır. İşte o zaman bu isimsiz kahraman gazilere hayranlık duyarsınız. Ziyaretinizin sonunda eminim ki halinize şükreder yaşama daha farklı bakmağa başlarsınız…

--Bizleri bağışla koçum sana gereken değeri verebildik mi?

--Sen bizlerden ve doğacak nesillerden bile alacaklısın.

Şu an ayakta hazır olda, cephe alarak senin asil ruhuna, onurlu duruşuna selamdayım. Şimdi sen benim üstüm, en büyük komutanım oldun bilesin. Allah yar ve yardımcın olsun. Yusuf yüzlüm…

TSK REHABİLİTASYON VE BAKIM MERKEZİ, 1995 YILI İÇERİSİNDE ANKARA GAZETECİLER CEMİYETİ VE TRT KURUMU TARAFINDAN BAŞLATILAN “HAYDİ TÜRKİYE! MEHMETÇİKLE ELELE” KAMPANYASINA YÜCE TÜRK MİLLETİNİN GÖSTERDİĞİ BÜYÜK İLGİNİN SONUCU TOPLANAN BAĞIŞLARLA İNŞA EDİLMİŞTİR. EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN.

Beğen

tacettin yıldırım
Kayıt Tarihi:2 Nisan 2011 Cumartesi 00:01:27

YUSUF YÜZLÜM YAZISI'NA YORUM YAP
"YUSUF YÜZLÜM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
siyahgecem
16 Mayıs 2011 Pazartesi 15:42:41
MERHABA ABLAM İNAN AĞLAMAKTAN BUNU NASIL YAZACAĞIM BİLMİYORUM AMA ÇOK ÜZGÜNÜM ÖZÜR DİLİYORUM YUSUF EVLADIMDAN BİRLERCE ŞEHİT YAVRULARIMDAN ÖZÜR DİLİYORUM BİZLER EVLERİMİZDE RAHAT RAHAR ÇAYLARIMIZI YUFDUMLARKEN ONLER CEHENNEMİM ORTASINDA KALIYOR VE BİZLERDE O ADİLERİ MECLİSLERDE KENDİ PARALARIMIZLA BESLEYİP SİLEH PARALARINI VERİYORUM İŞTE BU BENİ ÖLDÜRÜYOR İNAN ABLAM BİN DEFA DAHA LANET OKUDUM AMA NEYE YARARKI YUSUFUMUN GÖZLERİNİ VERİ VEREBİLİRMİYİM NE MÜMKÜN BEN VEREYİM BU İŞE YARAMAZ GÖZLERİMİ YUSUFUMA BEN İNA AĞLARKEN NASIL YAZIYORUM BİLMİYORUM ABLAM DAHA NİCE MEHEMETLERİM VER KINALI KUZULARIMIN BU HALLERİNİ HİÇMİ GÖRMÜYOR BU BÜYÜKLER ONLAR YUSUFDANDA KÖR YUSUFUMUN GÖNÜL GÖZÜ AÇIK KALMIŞ ONLARIN GÖNÜL GÖZÜ BİLE KÖR OLMUŞ ABLAM İÇİM YANDI BEN BUNU OKURKEN BU HALDEYİM SEN ONU GÖRDÜN NE HALE GELDİN DÜŞÜNEMİYORUM YÜREĞİN DAYANAMAZ BİLİRİM SENDE ÇOK DUYARLISIN MEVLAM SABIRLAR VERSİN ŞEHİTLERİMİN ANNE BABALARINA GAZİLERİMİN CAN KARDEŞİM ÖZÜR DİLERİM İNAN GÖRMEDİM YAZILARINI HİÇ ÇAKIRMADAN OKURUM AMA BAZEN DEMEKKI EBNDE KÖR OLABİLİYORUM KUSURUMA BAKMA ABLAM SEVGİ İLE KAL OLURMU SAĞLIKLA SIHHATLE

Cevap Yaz
Nilgün Akçay
28 Nisan 2011 Perşembe 22:49:41
Yusuf gibilerin hikayesi bitmez. Kaderin herkese çizdiği bir yol var ki, o yol kime ne getirir bilinmez. Yaşam da tutunabilmek için sağlam dostluklara ve gerçek sevenlere ihtiyacımız var. Diliyorum ki, sevgili Yusuf'un nezdinde tüm zorda olan insanların dostları ve sevenleri olsun.

Hüzün olsa da bu hikaye de, eminim ki, Yusuf sabredenlerden olursa hak ettiği mukafatı en güzel şekilde Yaradanından alacaktır.
O gün sizinle o ziyarete gelmiş ve gözyaşlarınıza ortak olmuşum bu sayfa da.

Sevgim saygım her daim sevgili büyüğüm.

Cevap Yaz
Oya gedik
28 Nisan 2011 Perşembe 21:07:44
birkez daha okudum bu acı kesiti...Çokça okumalıyız aklımızı kaybolan akıllarımızı yerine getirmesi için..SaYGIMLA kOMUTANIMIZ...

Cevap Yaz
Dostluk köprüsü
18 Nisan 2011 Pazartesi 15:46:11
TACETTİN BEY AĞBEYİMİN GÜZEL ESERİNİ TEKRAR OKUDUM VE İKNCİ YORUMUM AMA AYRI SAYFAMDAN...BİR DEĞİŞİKLİK OLSUN İSTEDİM...SELAM VE SAYGILARIMLA......BİZLERİ BIRAKNMA GÖNÜL KOYMA DEMİŞTİN İŞTE BURADAYIM GEL GELEBİLİRSEN...SELAM VE SAYGILARIMLA..

Cevap Yaz
Engin Tatlıtürk
18 Nisan 2011 Pazartesi 11:51:55
SAYGILAR ÜSTAD.

Tebrik ve selamlar.

Cevap Yaz
AZAP
14 Nisan 2011 Perşembe 19:28:49
DOST DEĞERLERİMİZİ UNUTTURDULAR ŞAŞAHAYI YAPAN ŞARLATANLAR BİZİ BOŞLUĞA İTTİ YAZIKLAR OLSUN BİZLERE Kİ KENDİMİZİ DÖNMELERE TESLİM ETTİK YAZIK BUNCA ŞAHADET MERTEBESİNE ERENLERİN ÇABALARINA BİZ HERŞEYİMİZİ UNUTTUK GÖNÜL SESİNİN GÜZELLİĞİ VEFALI DUYGULARIN VAR OLSUN KAL SEVGİYLE...

Cevap Yaz
seyide cinaloğlu doyran
14 Nisan 2011 Perşembe 14:01:07
ne yazılabilir,ne söylenebilir,acıyı ne dindirebilir?
yazıyı okurken canım oğlum aklıma düştü,olura dedim...allah korusun hepimizin evlatlarını.sizi saygıyla selamlıyor ve ellerinizden öpüyorum.

Cevap Yaz
Fethi
10 Nisan 2011 Pazar 22:28:31
Sevgili Taco, bu yazını bir ker okudum. içim burkuldu,hanım yanımdaydı ,bir kere de ona okudum ama..bir kere de değil, yutkuna yutkuna, bir kaç duraksamadan sonra ...gözyaşlarımız sel olarak...
Allahım böyle olayları anlatan yazıları, bunlara sebep olanlara zorla okutup.ezberletmeli diyorum.
Hanım diyorki ; akşam akşam içimizi titretti.kutluyorum Tacettin abiyi...
Bu vesile ile tüm şehitlerimize rahmet ,gazilerimize sabırlar diliyoruz...
seni de kutluyorum böyle gerçekleri göz önüne sererek yaşamın kıymetini gösterdiğin için....Devam...

Cevap Yaz
Hatice Dökmen
10 Nisan 2011 Pazar 11:25:23
ŞEHİDİMİN ÇIĞLIĞIDuydum ki;
Dağdaki eşkıya şehire inmiş anne
Havai fişeklerle karşılamışsınız
Zafer işaretleri ile gelmişler
Hangi zafer anne
Beni öldürdüklerinin zaferi mi bu.
Söyle bana, ben niye öldüm anne!

Duydum ki;
Pişmanlık değilmiş bu gelişin nedeni
Kazanılan zaferin neticesiymiş
Dağdaki eşkıyanın başı
Öcalan’ın verdiği savaşın semeresi imiş
Bu savaşta yenilen ben miyim anne
Söyle bana,ben niye öldüm ki anne!

Elleri kınalı Zeynom ağlamamıştı
Şehit eşi ağlamaz diye
Şimdi ağlasın artık
Şimdi ağlasın avazı çıktığınca
Sende ağla güzel anam
Şehit anası ağlamaz deme
Çünkü şimdi yaram çok derin
Çünkü ben şimdi öldüm
Sahi ben yine soruyorum
Söyle bana ben ne uğruna öldüm be anne!

Hatice Türkol-ist

geçen yıl karalamıştım bu dizeleri.
gördüm ki bu sayfaya çok yakışacak.


“ Kusura bakma Komutanım ayağa kalkacağım ayaklarım yok. Selam duracağım sağ kolum yok sana bakacağım gözlerim yok”
sözün bittiği yer..
her zaman ayrı bir içerikle mesajları sağlam olan Tacettin arkadaşımızın kalemini alkışlıyorum.
bu vatan için bütün yüreğini koymuş şehitlerin ruhu şad olsun derken, gazilerimizede sabırlar diliyorum.

Cevap Yaz
NILGUN
9 Nisan 2011 Cumartesi 19:59:51
Sizin yazilarinizi okurken adeta bende o ani canli olarak yasiyorum ama bu bir baska turlu dokundu aglamaktan
kendimi alamadim.Sizin bu guzel yureginizden dokulen anilarinizi zaman zamanda okusam sanki sizi asirlardir taniyor ve komsuluk yapmissizda bahce sohbetlerinizde dinlemisim gibi hissediyorum ve gulmeyin bazen bende erkek cocugu olsaydim sizin gibi bir komutanim olsaydi diye icimden gecirirken kalbinizin ne kadar iyi ve altindan daha degerli oldugunu dusunuyorum evet komutanim bir gun kismet olupta Candarliya gelirsem ama mutlaka sizi ziyaret edecegim.
Anilari paylasmak insani biraz rahatlatir guzel yurekli insani gonulden kutlarim.
Saygimla

Cevap Yaz
Tülay Aslan
8 Nisan 2011 Cuma 14:18:06
Eğer yaşamınızdan bıktıysanız?

--Bunalıp bir çıkmazın içindeyseniz?

--Ankara’daki bu rehabilite merkezine gidiniz.

Bir aktör kadar yakışıklı ama gözleri görmeyen, kulakları duymayan, elleri ve ayakları olmayan, bir ağaç gibi budanmış nice Koçyiğitleri görürsünüz.

Taştan yüreğinizde olsa içiniz parçalanır. İşte o zaman bu isimsiz kahraman gazilere hayranlık duyarsınız. Ziyaretinizin sonunda eminim ki halinize şükreder yaşama daha farklı bakmağa başlarsınız…

--Bizleri bağışla koçum sana gereken değeri verebildik mi?

--Sen bizlerden ve doğacak nesillerden bile alacaklısın.

Şu an ayakta hazır olda, cephe alarak senin asil ruhuna, onurlu duruşuna selamdayım. Şimdi sen benim üstüm, en büyük komutanım oldun bilesin. Allah yar ve yardımcın olsun. Yusuf yüzlüm
HOCAM SİZİN YAZILARINIZI OKUMAK AYRICALIK.ŞİİRLERİNİZDE ÖYLE DERS VERİCİ KALEMİNİZ SUSMASIN BİZLERE AYDINLIK OLSUN.TEBRİKLER.SAYGILAR...

Cevap Yaz
mehmet ali unsal
8 Nisan 2011 Cuma 14:13:44
ne güzel bir insanlık örneği..saygılarımla..

Cevap Yaz
sevdapınarı
8 Nisan 2011 Cuma 13:24:13
TACETTİN AĞBİCİĞİM YAŞADIĞIN BU KORKUNÇ OLAYI AĞLAYARAK OKUDUM.HARİKA BİR YAZIYDI TEBRİKLER.SENDEN İZİN ALMADAN YAZINI FACE PROFİLİME GÖNDERDİM.ÇÜNKİ DAHA ÇOK İNSANIN YAZDIKLARINI OKUMASINI İSTEDİM.UMARIM ANLAYIŞLA KARŞILARSIN.RABBİM YUSUF'A VE DİĞER BÜTÜN GAZİ MEHMETCİKLER'E ACİL ŞİFALAR VERSİN.TÜM ŞEHİTLERİMİZİ'DE RAHMETLE ANIYORUM.MEKANLARI CENNET OLSUN.TERÖRÜDE ŞİDDETLE KINIYORUM.OKURKEN KAHROLDUM AĞBİCİĞİM.GENCECİK BİNLERCE DELİKANLI TERÖR YÜZÜNDEN ÖZÜRLÜ OLUYORLAR VEYA ŞEHİT OLUYORLAR.TÜM MEHMETCİKLER'İ RABBİM KORUSUN.BİZLER ONLARIN SAYESİNDE EVLERİMİZDE RAHAT UYUYORUZ.BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR KONUYU BİZLERLE PAYLAŞDIĞIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER AĞBİCİM.SAYFANA GÖNÜL BAHÇEMDEN BİR KUCAK DOLUSU CENNET KOKULU KIRMIZI GÜLLERİ SEVGİMİDE İLAVE EDEREK BIRAKIYORUM.SEVGİYLE KAL HOŞÇAKAL.GÜLHAN KESKİN TANGÜNER.

Cevap Yaz
kocakurtsoylum
7 Nisan 2011 Perşembe 13:55:09
TACETTİN AĞABEY,YAZINIZI OKUYUNCA İNANKİ SARSILDIM.GÖZ YAŞLARI ADETA ÇAĞLAYAN DÖNÜŞTÜ.gÖZLÜĞÜMÜ ÇIKARIP SLMESEN BİR YET GÖREMEYECEĞİM.YUSUFYÜZLÜLERİ O HALE GETİREN ERMENİ ,YAHUDİ BESLEMESİ HAİNLER UTANSIN.BU SABAH HABERLERİ İZLERKEN HATAYDA ÖLEN TERÖRİSTİN CENAZESİNDEKİ O FERYADI GÖRDÜM BİR KEZ DAHA.TETÖRSİTİN BACISI NASIL FERYAT EDİYORDU YÜREĞİM PARÇALANDI.BU MİLLETİN EVLATLARINI ÖYLE YADA BÖYLE DOĞRU YOLDAN SAPTIRIP SONRA CENAZESİNİ GETİRTENLEREİ BİR KEZ DAHA LANETLİYORUM

Cevap Yaz
N. B. Ç.
5 Nisan 2011 Salı 15:43:19
Tacettin komutanımın yazılarını gözleri dolmadan okumak imkânsız. Her yazdığı duygu yüklü, her yazdığı insancıl ve her yazdığı vatan sevgisi- insan sevgisiyle dolu.

Geç bir kutlama için çok üzgünüm.

Yüreğine sağlık ağabey!...

Sevgi ve saygım daim...

Cevap Yaz
Özden Özpınar
4 Nisan 2011 Pazartesi 23:56:58
“ Vayyy… Komutanımın sesi bu … Hoş geldin hep seni bekliyordum. Komutanım… Hep seni…”
görmek,duymak,özlemek,saygı ve sevgiyi taşımak yalnız tek yürekteymiş...Asil yüreğinize saygımla değerli dostum.sevgiyle selamlıyorum sizi.

Cevap Yaz
Günay ÖZDEMİR
4 Nisan 2011 Pazartesi 21:57:31
Binlerce kez "YAŞANMIŞ" olaylardan çok çarpıcı biri daha.
İsimli, isimsiz kahramanlar.
Haklarını asla ödeyemeyiz Onlar'ın.

Oturduğu yumuşak deri koltuklardan, gazete ve bar köşelerinden ahkam kesen: Silahlı Kuvvetleri ,Ordu'yu, Mehmetçiği ve Komutanlarını değersiz ve darbeci göstermeye çalışan "Beyzade" lere ithaf olunur.

Yürekleri yetiyorsa rehabilitasyon merkezine gidip o Mehmetçiklerin karşısında anlatsınlar dertlerini ve karalamalarını.
Cenabı Allah'a havale ediyorum o tatlısu aydınlarını, liboşları ve dönekleri.

Tüm şehitlerimize Yüce Tanrı'dan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine sabır dilerken, Gazilerimize acil şifalar dileklerimle şükranlarımı sunuyorum.
Ne yazık ki elimden başkası gelmiyor.

Bizi bir kez daha düşüncelere sevk eden değerli Komutanımın hürmetle ellerinden öpüyorum.


Cevap Yaz
handan akbaş
4 Nisan 2011 Pazartesi 20:31:47
Bu günlerde siteye pek giremiyorum.İçim sızlayarak okuduğum değerli anınızın güne gelmesini tebrikte de geciktim, kusura bakmayın.Tebrikler bu değerli paylaşıma.Nice Yusuflar verdik biz bu terör belasıyla uğraşırken.
Hepsini şükran ve minnet duygularıyla, dualarımızla anıyorum.
Rabbim şu güzel memleketimizin bu musibet terörden kurtulduğunu, bizlere gösterir inşallah.
Anılarınız bir hazine değerinde, bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler, selam ve saygılarımla.

Cevap Yaz
GÜLAY BİRKL
4 Nisan 2011 Pazartesi 16:23:55
Bu nasıl bir yaşanmış hayat hikayesidir Hala kıymetini bu yiğitlerin anlamayan bir duyarsızlıktamıyız.
Yarabbi oğlanlar yetiştirdim asker ettim torun yetiştirdim askere yolladım Oğullarımı bayraklarla davullarla
gidip de vatana hizmet etsinler diye. Ölüm aklıma gelirdi ŞEHİT olurdu ama hiç bu kadar acısını düşünememiştim
çok acıklıydı cevap yazmakta zorlandım. şimdi ne yazdığımı biliyorum ne yazacağımı gözlerim gözlükleri ıslattı
sevgimle kal
bir müddet kendime zor geleceğim. selamlar sevgiler

Cevap Yaz
cemre2
4 Nisan 2011 Pazartesi 15:20:22
Gözlerim yaşararak okudum.Vatan evlatlarımızı bu hale getiren teröre lanet ediyorum.Duyarlı yüreğinizi kutluyor ve sizinle gurur duyuyorum saygılar.

Cevap Yaz
gelmeyenvuslat
4 Nisan 2011 Pazartesi 13:59:42

Ellerimle yüzünü avuçladım. Başparmaklarımla görmeyen gözlerindeki yaşları silerken kendime doğru çekip sıkıca bir daha sarıldım. Öfkem dağlar gibi, gözlerimdeki yaşlar dizinin üzerinden kopmuş bacaklarına damlıyordu. İçim buruktu. Hediye paketlerini yatağının üzerine bıraktım. Sözün bittiği yerdi.


Offfff! sizin bu anılarınız ömrümden ömür alıyor üstadım :((Canları pahasına bu vatanı koruyan bize huzur içinde yaşam veren tüm şehit ve gazilerimize ne kadar şükran duysak azdır.Rabbim yanına aldıklarının ruhlarını şâd, mekanlarını cennet etsin,kalan gazilerimize onurlurı ile uzun ömürler versin :( sizin gibi duyarlı yürekli üstlerimizi başımızdan eksik etmesin.terör belasını başımıza saranların ALLAH (cc) versin cezasını.biz var oldukca bu vatandan kimse bir karış pay alamayacaktır,yine yüreklerimiz burktunuz ,yine içimizi sızlattınız yüreğinize kaleminize sağlık.selam saygılarımla başarılarınızn devamını diliyorum.


Cevap Yaz
Eser Akpınar
4 Nisan 2011 Pazartesi 09:53:09
İşlerim yüzünden, bir süredir, uzak kaldım. Ancak sizin dediğiniz gibi: " Geç kalırım ama kaçırmam."

Yusuf'lar dan özür dilesek? Bir işe yarar mı? Sanmıyorum. Bir Yusuf dan özür dilerken; diğer Yusuf'u getiriyor olacaklar... Onları koruyamıyoruz hiç değilse değerlerine sahip çıkalım. Yaralanan bedenlerine yürek yarası eklemeyelim. Özür den daha anlamlı olacaktır.

Selam ve saygımla Tacettin Bey. Kutluyorum yüreğinizi.

Cevap Yaz
Cinok
4 Nisan 2011 Pazartesi 01:45:15
Sayın Yıldırım;Yıllardan beri duyduğum şehit ve gazi haberleri,en az onların aileleri kadar benim de içimden bir parça koparmıştır.Hele gazilerimiz beni çok büyük üzüntülere garketmektedir.Hiç yenilmeyeceklermiş gibi yetiştirilen bu askerlerimizin, yenildiklerini gördükten sonra bir daha normal hale gelmeleri de mümkün olamamaktadır.Şunu sen de çok iyi biliyorsun PUŞTLUĞA DAĞ DAYANMIYOR.Beni bundan daha çok yaralayan ve kindar hale getiren kahramanlarımıza kelle denmesidir.İçimdekileri dökme fırsat verdiğin için seni daha çok seviyorum.Yazına kurdela yı çok az görmekteyim.Ansızın'ın kurdelanın yanına koca bir yürek koymasını da bekliyorum.Selam ve sevgilerimi sunarım..

Cevap Yaz
Durdu Şahin
4 Nisan 2011 Pazartesi 00:00:44
Eline, diline,kalemine, yüreğine sağlık ağabey.


Cevap Yaz
OZANMERDAN
3 Nisan 2011 Pazar 20:22:29
İçimi burkan bir yazıydı. Vatan için azalarını siper eden bir Vatan evladının gerçek öyküsünü kuvvetli bir kalemden bu denli akıcı dille okumak ve onca şehit ve gazilerimize bu acıyı yaşatan teröre ve yardakçılarına lanet olsun diyorum güne düşen yazınızı ve Kahraman ordumuzun bu güçlü mehmetçiklerini şahsınızda selamlıyorum. Varol dost

Cevap Yaz
Şadiye gürbüz(zaralıcan
3 Nisan 2011 Pazar 20:22:08
değerli hocam evet çok güzel ve insanı alıp derin düşünceler salan bir öykü değil hakikat yüreğinize saglık kaleminiz varolsun
saygılarımla
zaralıcan

Cevap Yaz
Angie
3 Nisan 2011 Pazar 19:05:27


Çok kötü oldum çok:(
Çok şeye cevap yazınız.
Bi şey söyleyemiyorum:(

Cevap Yaz
lacivertiğnedenlik
3 Nisan 2011 Pazar 18:21:14
güzellik nerde biliyor musunuz hep erler anlatır komutanlarını,bir komutanın eri anlatışı pek nadirdir siz görüyorsunuz gönül gözünüzde.

saygılar

Cevap Yaz
DEMIR Ismail
3 Nisan 2011 Pazar 17:33:11
Ahhhhhh.......ahh. yine tanik oldugum yusuf 'lar geldi gozumun onune. Icim sizladi gozumde yaslardan bir perde bir gibi yaziyi okumami engelliyor, hickiriklarimi gizlemeye calisirken onlar bogazimi bir yumruk gibi tikadi. Sevgili can kardesim Tacettin, yine yaptin yapacagini. Cogu kez guldururken dusunduruyordun, bu kez aglatarak dusunmemizi sagladin. Sana sevgiler soz ve yazi ustasi kardesim.

Cevap Yaz
ayşe1
3 Nisan 2011 Pazar 17:31:50
Yürekte acı ırmaklarını taşıran yazınızı, derin bir hüzünle okudum.
Sarsıldım.
Takdir ve saygılarımla..

Cevap Yaz
ÜZÜMKARASI
3 Nisan 2011 Pazar 17:17:54
Rabbim tüm Yusuf'lara ve ailerine sabır selamet ihsan etsin. Terörün içinde parmağı olan tüm şerleri tez helak etsin

Cevap Yaz
Mehtap Yıldız
3 Nisan 2011 Pazar 16:42:18
evet dün okumuştum ve çok derin bir hüzün hissettim her satırında..

Türküye Cumhuriyeti ve gözbebeğimiz olan Mukaddes orudmuzu ve Askerlerimizi Rabbimiz korusun inşaAllah...

hak ettiği yerde,hayırlı olsun...dua ile...

Cevap Yaz
(Mustafa Çetiner)
3 Nisan 2011 Pazar 15:23:08
Öncelikle bu muhteşem yazı için yüreğinizi yüreğimle kutlarım.
Kıbrıs'ta Alay komutanımın dış postasıydım.
O kadar disiplinli ve başarılı bir komutandı ki Alayımız denetlemelerin her alanında birincilik almıştı.
Alay komutanımın tayini çıktı ve Harp okulları komutanı olarak İstanbul'a gitti.
Vedalaşırken anladım o kadar sert görüntüsünün altında kadife gibi bir kalp taşıdığını.


'Üzerim de hakkın var helâl et çocuk'
Demişti her zaman olduğu gibi sert bir şekilde.

'Siz hakkınızı helâl edin komutanım, bana burda babalık yaptınız'
Derken gözlerinde iki damla yaş görmüştüm.

Ama o bir komutandı ve disiplinli olmak zorundaydı.

'Tamam çocuk çık'
dedi.
Bu kez benim gözümde yaşlar vardı makâmından çıkarken.
Askere gelirken ailemle vedalaşmamda ne hissetmişsem aynı şeyleri hissetmiştim komutanımdan ayrılırken.

Yazınızda komutanımı gördüm özellikle askerinize sarılmanız ve söylediğiniz anlamlı sözlerde.
Allah bütün Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun.
Sizi ve asil yüreğinizi bir kez daha kutlarım.
Selam ve Saygımla.

Cevap Yaz
Mustafa Göktekin
3 Nisan 2011 Pazar 14:24:49
Vatan kolay kazanılmadığı gibi kolayda korunmuyor.Yice yusuflar yitiyor ama vatan sağolsun nidaları hep yükseklerde ve inşaallah öylede olacakmtır tabi bizler şehit ve gazilerimizin ve onların bize bıraktığı emanetlerinin kıymetini bilirsek.yüreğinize sağlık efendim. dua ve hürmetlerimi sunuyorum.

Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
3 Nisan 2011 Pazar 14:13:12
Evet ; vatan için hepimiz seve seve canımızı vermeye hazırız. Fakat, bu terör laneti, kimin düşman olduğu bile belli olmayan kimin kimi ne için vurduğunu bile bilmeden körü körüne yapılan saçma bir savaş bence. Başlatanlara da, sürdürenlere de, sürmesinden çıkar umanlara da, bitmesi için çaba sarf etmeyenlere bile ; lânet olsun diyorum !

İçimizi acıttınız Tacettin Bey. Fakat, aslında görevinizi de yaptınız. Hem halimize şükretmeyi hem de bu vatan için canlarını feda edenleri bir kez daha hatırlamayı öğrettiniz.

Cevap Yaz
kardanadam
3 Nisan 2011 Pazar 14:12:37

muhteşem bir öyküydü ve okumak şanstı dostum
yürekten kutluyorum

sevgi ve sonsuz saygımla

Cevap Yaz
Ben sana yandım
3 Nisan 2011 Pazar 14:04:20
Komutanım Vatan Sağolsun.Çok etkilendim kaleminize sağlık ibret alınmalı bence..

Cevap Yaz
canandemirel
3 Nisan 2011 Pazar 10:10:29
Duyarlı yazınızı ve yazarın tebrik ediyorum..Sevgiyle..

Cevap Yaz
ahmet umut
3 Nisan 2011 Pazar 08:46:09
Bu öyküler yaşanmış,göz yaşartır,gönül ağlatır..
İşte orası yan gelip yatma yeri olmadığının en güzel kanıtı..Vurulup geliyorlar..Vtan sağ olsun ama çocuklarımızda.
Vatan çocuklarımızla güzeldir...
Bir gün bu Yusufların değeri çok iyi anlaşılacak ama geç kalınmadan anlaşılmalı diye düşünüyorum....
....Hüzünlü...ama anlatılması,paylaşılması gereken bir konu....
Kutladım selamlar dost

Cevap Yaz
AYHAN DÜŞMEZ
3 Nisan 2011 Pazar 02:50:15
Bu ülkenin Yusufları bitmez Müdürüm !
Sevgiler,Selamlar.

Cevap Yaz
u_mutlu_
3 Nisan 2011 Pazar 01:51:51
Yıllardır kaç ocağa ateş düştü, kaç Yusuf yüzlü genç yitirdik. Çok acı bir tablo.
Yürekten kutlarım yazınızı.
sevgiyle, dostlukla..

Cevap Yaz
Müjgan Akyüz
3 Nisan 2011 Pazar 01:49:36
Gönlümüzün en hassas köşelerine dokunuyor yazılarınız.
Her türlü duyguyu tatmak, yaşadığını yeniden hissetmek işte.
Hep beraber ortak duygular hissediyoruz
Tebrik ederim yazıdaki başarıdan dolayı, selam ve sevgilerle

Cevap Yaz
AZAP
3 Nisan 2011 Pazar 01:42:25
can dost gönlünden akan güzel bir dize kutlarım daima birincisin bilirsin değilmi...kal gönlünce...

Cevap Yaz
Sevgi Salman
3 Nisan 2011 Pazar 01:40:27
Abi, yazını hak ettiği yerde görmek mutlu etti.

Kutluyorum. Sevgilerimle

Cevap Yaz
Gülayşe DELEN
3 Nisan 2011 Pazar 01:38:01
yürek parçalayan göz dolduran hayatın gerçekleri dayanmak zor.Allah o yollarda kimseyi zor da koymasın.sağolun var olun.saygılarımla...

Cevap Yaz
UNALAN
3 Nisan 2011 Pazar 01:22:34
Tacettin beyin yazısını okudun mu? Diye görüştüğümüz bir kaç dostla ortak kanımız, zaten güne düşeceği yönündeydi, yanılmamışız, tekrar kutluyorum değerli yazarım, selam ve sevgilerimle.

Cevap Yaz
hicbitmez
3 Nisan 2011 Pazar 01:09:55
Cok üzücü gercekler.
Yüregi eziliyor insanin okurken.

Laf teröre gelince ezilmisliklerini öne sürerler, bir de kardeslik masallari da isin icine karisir üstelik.
Neyse gece gece lanet okumak istemem düsünceden ve insanliktan bihaberlere.

Yüreginize saglik degerli dost cok etki birakiyor yazdiklariniz.
Sonsuz saygimla

hicbitmez tarafından 4/3/2011 1:11:13 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Aysel AKSÜMER
3 Nisan 2011 Pazar 00:45:32
Duyarlı yüreğinizi ve güne gelen anlamlı ve duygulu yazınızı kutlarım. Saygılarımla.

Cevap Yaz
tacettin yıldırım Yazının sahibi
3 Nisan 2011 Pazar 00:22:05
Kardeşlerimi allah yarattı fakat dostlarımı ben buldum. GEOTHE

Ne kadar sıkıntılı olursam olayım. bu siteye girdiğim an heyecanlanıyor neşeleniyorum...sanal sözcüğü bu alem için geçerli olsada bizim site için bu sözcük hiç yakışmıyor. zamanımızın çoğunu işgal ediyor her gün dost hanesinin kabardığını görüyorum...muhteşem şiirler, harika yazılar okuyorum...yorum yazıyorum mesaj çekiyorum..dostlarım yazılarımı okuyup güne taşıyorlar ilerleyen yaşımda kendi kendime iyi be beğendiler okudular yorum yazdılar. diyorum..beğenilmek duygusunu benden esirgemiyen tüm dostlarıma teşekkür ediyor saygılar sunuyorum

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Toynak 3 Nisan 2011 Pazar 00:25:45
sen geldin zaten tahtım sallandı:))))
en kısa zamanda yeni bir ada keşfedeğim kendime ve senden kurtulacağım...
tarzan olacağım
kendime ceyn bulup adem baba gibi mağaralarda yaşayacağım
şan da söhretde senin olsun tek senden kurtulayım yeter:))))
yoksa sitedekilerinde şakülü kayacak.(hahahahahahaha)
seni seviyorum koca adam..
eMİNeYZAMAN 3 Nisan 2011 Pazar 00:50:18
bir gün de benimle ilgili bir anını yaz olur mu abicim :)

kıskanmaya başladım da...yahu neredeydim o yıllarda bilmem ki :)

sevgiler....hayat her şeye rağmen güselllllllllllllll :)

iyi ki geçti zaman.... :)
UNALAN 3 Nisan 2011 Pazar 01:20:53
Bizlerde sana teşekkür ediyoruz, sevgili dost bu gün dernekte senden ve bu yazından bahsettim, sen vakit bulup gelemesen de, bizler dernek olarak Çandarlı'da bir etkinlik düzenleyerek seni ziyarete geleceğiz bilesin, görüşmek dileği ile, selam ve sevgiler.
eMİNeYZAMAN
3 Nisan 2011 Pazar 00:19:51
güne geleceğine o kadar emindim ki?


tadını çıkar abicim ...sen özelsinnnnnnn :) tıpkı toynak abim gibi :)

Cevap Yaz
Afet İnce Kırat
3 Nisan 2011 Pazar 00:11:55
ağlayarak okudum yazınızı, bir komutanın bu duyguları yaşaması, anlatabilmesi ne kadar güzell. 3. oğlumu da bir ay sonra askere göndereceğim, bir anne olarak içim parçalanıyor şimdiden. o askerin, onun gibilerin annelerini düşünüyorum da. Off dayanılacak gibi değill. yazı çok güzel ve etkiliydi, başarınızı kutlar tüm şehitlerimize rahmet , gazilerimize de sabır dilerim.

Cevap Yaz
Toynak
3 Nisan 2011 Pazar 00:10:19
kutlarım ağabey yakıştı vallahi...
aslında biraz takılacaktım ama tadında olsun her şey..böyle içten bir yazıya takılmak olmaz...
senin koca yanını niye çok sevdiğimi daha iyi anlıyorum şimdi
keşke gençliğimde rastlasaydım sanada dost diye sarıldığımı yaban ellere ziyan olmasaydım...
selam saygı ve her daim hürmetle can ağabeyim...

Cevap Yaz
GÜLDESTE
2 Nisan 2011 Cumartesi 21:59:04
ASLAN GİBİ FİDANLARIMIZ KİMİSİ ŞEHİT KİMİSİ GAZİ OFFF OFFF CANN AĞLATTIN BENİ ŞU ANDA OKADAR DOLUYUM Kİİİ..YAZAN KALEMİNE YÜREĞİNE HELAL OLSUN SEVGİLERİMLE

Cevap Yaz
Aysel AKSÜMER
2 Nisan 2011 Cumartesi 21:50:21
Tacettin Bey öncelikle usta kaleminizi bir kez daha kutluyorum. Rehabilitasyon Merkezine bir kaç kez gittim ve gazilerimizle konuştum. Onlarla ne kadar gurur duysak azdır. Saygılarımla...

Cevap Yaz
BANU ULUDAĞ
2 Nisan 2011 Cumartesi 21:48:45
Gata'ya her gitiğimde bir Yusuf görünce içim sızlıyor.
TSK bu milletin onuru, gururu, baştacı. Her Yusuf ise alnının akı.
Bir komutan olarak ne hissettiğinizi az çok biliyorum çünkü "Yusuf " anılarını gözyaşları içinde eşimden çok dinledim.

Teşekkürler bu güzel ve anlamlı yazı için.

Cevap Yaz
Nihat YURT
2 Nisan 2011 Cumartesi 20:05:24
INANIN KOMUTANIM GOZYASLARIYLA OKUDUM KIZDIM CUNKI YUSUFUMU O HALLARE KOYANLARA O FIRSATI VEREN HAINLER NICE YUSUFLARIMIZ NICE ALI VELI AHMET MEHMETLERIMIZI O DURUMA KOYDULAR KIZDIM CUNKI NICE ANALAR BABALAR GELINLER BACILAR GARDASLAR VE YETIM KALAN YAVRULAR AGLADI
SIZIN YORUMUNUZ VE ANLATIS TARZINIZ HARIKA BUNU HER ZAMAN SIZDEN GORDUK VE OYKULERINIZI HEP OKUDUK
SIZIN DUYARLILIGINIZ SIZIN O ALTIN KALBINIZI BILMEYERN YOKTUR
SIZI KUTLADIM KOMUTANIM SIZI SEVEN GARDASINIZ NIHAT YURT KANADA SELAM YOLLAR SANADA

Nihat YURT tarafından 4/2/2011 8:06:23 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Toynak
2 Nisan 2011 Cumartesi 19:52:31
koca adam...
Bizi tanıyanlar belki her defasında gülen ve güldüren yüzümüzü görüp dert gamsız insanlar olarak düşünmüşlerdir
içimizdek yagnınlardan çoğu kez haberleri olmamıştır
Oysa içimizde cehennemi ateşler yanar.dostlarımızı mutlu görmek onları mutlu etmek için olmadık espirilere ve şakalara eşlik ederken acılarımızı pek belli etmeyiz.

bu coğrafyada savaşa kana bulaşmadan kardeşçe yaşamak mümkünken dış güçlerin oyunlarıyla otuz yıldır bitmeyen acılar yaşamaktayız.Ölenler gazi olanlar neden hep anadolu çocukları..Birilerine sıra neden hiç gelmez.Biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik ama karşılıksız da öldük...Her şeyin karşılığını alanlar parmak yalayanlar sefa sürerken elini taşın altına sokanlarsa bin bir yokluk içinde ayakta kalma mücadelesi yapmaktadır.

Bu hüzünlü anıyı kaleme alırken emnim ki seninde gözlerinde dolmuştur..Allahtan ayda bir yazıyorsunda katlanıyoruz.Ben böyle hüzne sıkça katlanamam...Seyrek yazmana şimdi seviniyorum...

Keşke böyle olaylar hiç olmasa...Ölenler yaralı kalanlar hiç olmasa...yüz yıllarca kardeşçe yaşadığımız gibi yine bu topraklarda kardeşçe yaşayabilsek...

sözünü ettiğin merkezi çok iyi biliyor ve arada sırada orayı ziyaret ediyorum...
Burnumu direğini sızlattın ağabey..Bunun acısını çıkarırım senden..Yüreğine iyi bak koca adam...Sen bana daha çokkkk lazımsın...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Sevgi Salman 2 Nisan 2011 Cumartesi 22:09:14
Sizi tanıyanlar olarak, ben kendi adıma sizi ne dertsiz, ne de gamsız olarak düşünmüyorum. Aksine, hayatta bir çok şey görmüş ve geçirmiş insanlarsınız. Tacettin abimi ve seni takdir etmemdeki, sizleri sevmemdeki asıl sebep de budur. İki yufka yürekli insanlarsınız. :))
Razkumba
2 Nisan 2011 Cumartesi 17:30:15
öyküsel anlatımınız çok güzel ve son derece etkili..

kutlarım

sizi okumak bana iyi geldi..

teşekkürler

Cevap Yaz
ERAY ÖZGÖR SARIKAYA
2 Nisan 2011 Cumartesi 16:19:23
1995 de benimde kuzenim vanda şehit oldu içimiz yandı hala dahada yanmakta ama etrafıma bakıyorum şehit gazi haberleri okadar normal geliyorki insanlara o haberleri izlerken birşeyler yiyebiliyorlar gülüyorlar bazen düşünüyorum yanlış bizdemi evlatlarımızı vatan sağ olsun değip ölüme gönderen vatanını milletini toprağını seven bizlerdemi yoksa hiç utanmadan hayıflanmadan sapasağlam olduğu halde çürük raporu alanlardamı gidipde oraya bu ülke için ölmem diyenlerdemi artık ülkesini sevmek toprağı için canını vermek salaklık olarak görülüyor bu ülkede
gazetelerde ve televizyonlarda ölen teröristler için şehitlerimiz diyen vatan hainlerini konuşturan susturmayan siyasetçilerde asıl suç bu şekilde yönetilen bir ülke için canlarını veren ve sağlıklarını veren memetçiklerimizi allah korusun onları esirgesin
ölenlerin ahirette mekanı belli gazilerinde belli cennet
ülkeyi satanlarında belli ama onlar bunun farkında değiller
allah ailelerine sabırlar versin

Cevap Yaz
erolabi
2 Nisan 2011 Cumartesi 14:49:42
Abi Yaa..
Zaten gözlerimin yaşı kurumamışken..
Bir de en hassas olduğum kalbimin orta yerine kasatura gibi saplandı Yusuf'umuzun hikayesi...
Bu o yiğitlerin imtihanı kazanmış halleridir.
Asıl olan bizim onlara karşı vazifelerimizi ne kadar yerine getirdiğimiz hususundaki imtihanımız.
Onlar imtihanı kazandı..
Ya biz!
Selam sagı ve dua ile...
Allah gençlerimizi korusun...

Cevap Yaz
incidal
2 Nisan 2011 Cumartesi 14:01:59
O yiğitler olmasa yataklarımızda bu kadar rahat uyuyabilirmiyiz? Allah hepsinin ödülünü verecektir ama bizler yaşadıkları sürece sahip çıkmalıyız ki " ben bunun için mi gözümü kolumu verdim " diyerek üzülmesinler.Vatan sağ olsun diyen dillerine ,gönüllerine hüzün düşmesin.
Arada sırada sayenizde bu evlatlarımızı anıyoruz.Teşekkür ederiz.
Sevgilerimle

Cevap Yaz
Mehtap ALTAN
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:56:24
Anılar insan yanımızın hiç kapanmayan pencereleridir...

Sizden bunları ara ara okumak iyi geliyor...

Saygılar...

Cevap Yaz
Oya gedik
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:36:29
Komutanım hıçkırıklardayım ne yazacağımı bilmiyorum.Herşeyimizi bu isimsiz kahramanlara borçluyuz.İstanbul dışındayım şiddettli yağmur yağıyor,inanın gözyaşlarım bu şidettll yağmuru geçti... Sayfama alıyorum bu içimi yakan yakmasıda gereken kaleminizi...
Saygımla komutanım ...

Oya gedik tarafından 4/2/2011 1:37:02 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Genç Ozan
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:11:52
--Eğer yaşamınızdan bıktıysanız?

--Bunalıp bir çıkmazın içindeyseniz?

--Ankara’daki bu rehabilite merkezine gidiniz.

Bir aktör kadar yakışıklı ama gözleri görmeyen, kulakları duymayan, elleri ve ayakları olmayan, bir ağaç gibi budanmış nice Koçyiğitleri görürsünüz.

Taştan yüreğinizde olsa içiniz parçalanır. İşte o zaman bu isimsiz kahraman gazilere hayranlık duyarsınız. Ziyaretinizin sonunda eminim ki halinize şükreder yaşama daha farklı bakmağa başlarsınız…

--Bizleri bağışla koçum sana gereken değeri verebildik mi?

--Sen bizlerden ve doğacak nesillerden bile alacaklısın.

Şu an ayakta hazır olda, cephe alarak senin asil ruhuna, onurlu duruşuna selamdayım. Şimdi sen benim üstüm, en büyük komutanım oldun bilesin. Allah yar ve yardımcın olsun. Yusuf yüzlüm…Saygıdeğer Tacettin hocam

Duygulu bir anı yazısı okudum değerli kaleminizden
Kutlarım duyarlı yüreğinizi efendim
Saygı hürmetlerimle.......

Genç Ozan tarafından 4/2/2011 1:12:38 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
O qué
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:08:00
İçimiz sızladı Yusuf'a ,Yusuflara...
Teşekkürler hatırlattıklarınız için.
Saygılar.

Cevap Yaz
AYSE 09
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:06:26
ah dedim
ağlattınız beni
bende her zaman bu töröre kızıyorum
nice gençler toprak oldu niceleride böyle sakat
yine güzel anlatımdı yalnıız bu anınız çok dokundu
rabbim yar ve yardımcıları olsun
saygım sonsuz

Cevap Yaz
gül peri
2 Nisan 2011 Cumartesi 13:04:22
yakışıklı bir köy koçağının bohçaya dönmüş bu görüntüsü beni yedi bitirdi. Şok oldum. Hızla yanına giderek sarıldım. Sıkıca bağrıma bastım. Sağlam kalan kolunu sırtıma doladı. Dirsekten aşağısı olmayan koluyla da sarılmaya çalışıyordu. Öfkesi artmış ağlaması yükselmişti.

Şu anda gözlerimden akan yaşlar klavyeyi ıslatıyor.ne yazacağımı ne diyeceğimi bilemiyorum.harfleri zor görüyorum.Sizin her yazdığınızdan böylesine etkilenmişimdir..Fakat bu başkaydı.Tüylerim diken diken oldu okurken.

Bu yazıyı ben favorime aldım.Ne zaman ota çöpe üzülsem açıp okuyacağım.sadece kendime değil başkalarına da okutacağım.
Gerçekten çok üzgünümşu anda.Bunlar sizin bizim görüp şahit olduklarımız.bunun gibi ne kahraman yusuf yüzlüler can verdi vatan için.

Elbet bir gün bunların öcünü alacağız diye düşünüyorum.Bu konuda hiç umudumu yitirmiyorum.Son bulacağına inanıyorum.
Çok da güzel yazmışsınız.Akıcı sade bir üslupla tekrar takrar okutturdu.Yazan elleriniz dert görmesin.Güzel gönlünüzün istediği olsun.Allah sizi başımızdan eksik etmesin efendim.Varlığınız bizler için bir cevher.

Bizlere bir meşale gibi ışık tutuyorsunuz.Sizden ,yazı ve şiirlerinizden çok şeyler öğreniyoruz.Yaşadıklarınızı ,bizlere de yaşatıyorsunuz.Bu yazınız beni çok etkiledi kolay kolay yusuf yüzlü yü unutamıyacağım.

Allaha emanet olun efedim.Bu harika paylaşım için teşekkürler.Selam sevgi saygılar.

Cevap Yaz
Nermin Kaçar
2 Nisan 2011 Cumartesi 12:41:49
Sevgili ağabayeim,

Her ya<zınız bir kitap gibi derin ve anlamlı
Duygu dolu
İnsanı içine çekiyor ve içinde çok güzel mesajlarla dolu ve hayattan, gerçek
Bu kalemi okumayı seviyorum.

Kahrolsun terör.... Başka bir şey söylemeye de gerek yok.

Sevgilerimle abim....

Cevap Yaz
Faik NEHİR
2 Nisan 2011 Cumartesi 12:35:22
müthiş bir yazıydı.
kaleminiz varolsun, daim olsun.
saygılar etkili kaleminize ve o temiz yüreğinize.
Allahım sizi bu istikamette korusun.
sizin yüreğinizi okudum az önce okuduğum yazıda.
o kadar temiz ve o kadar merhametli ki...
kadirbilir bir kalem olduğunuzu da aynen gördüm mısralarda.
hülasa siz çok iyi bir insansınız .
başarılarınız daim olur inşaAllah.
saygılar.
Selamlar.

Cevap Yaz
Mehmet Aktaş
2 Nisan 2011 Cumartesi 12:25:01
Değerli arkadaşım ,
Güzel yazınızı bir solukta okudum.Yorum yazan diğer arkadaşların da dediği gibi gözlerim yaşardı.
Ömer Seyfettin'in Saatli Bomba hikayesi aklıma geldi.
Konuları çok güzel işlediğinizi,okuyucuyu hiçbir zaman yormadığınızı defalarca söylemişimdir.
(Ben herzaman söyledim,siz edebiyatçı olmanız gerekiyormuş)
Kutlarım kaleminizi.İstanbul'dan selamlar...

Cevap Yaz
zaralıeren
2 Nisan 2011 Cumartesi 11:46:17
Saygı değer komutanım

Yusufun hikayesini okuyunca nasıl sona geldiğim anlayamadım göz yaşlarım sel oldu aktı.

kendilerini bu memlekete fada eden tüm canlara bin selam ile

duyarlı yüreğin var olsun saygımla

Cevap Yaz
ummueytem
2 Nisan 2011 Cumartesi 11:37:39
öncelikle vefanızı ve duyarlılığınızı candan kutlarım..
onlara uzanan eller taş olsun.bağrımızda büyütüp ellerini kınalayıp vatan borcu namus borcu deyip,alnından öperek uğurladığımız geleceğimiz gözümüzün nuru evlatlarımıza tek amacı aziz vatanını bekleyen körpe kuzularımıza hainlik eden vatan hainlerinin elbette sonu gelecektir.onun öcünü kardeşleri kat be kat alacaktır.
bu vatan şehitlerimizin bize aziz emanetidir.-sana selam vermeden uçan kuşun yuvasını bozacağım- demiş şair.
ve ne güzel söylemiş.
ellerinden öpülesi asker,dünyada cennetle müjdelenen asker,başımızın tacı asker.
ona olan borcumuzu nasıl ödeyebiliriz.
hayatı bahasına sırf bizler güvende olalım diye ölesiye vazifesini ifa eden bu mübarek evlatların ellerinden öperiz
tebrikler duyarlı kalem..

Cevap Yaz
Esmize - Perihan Kılıç
2 Nisan 2011 Cumartesi 10:12:27
gözlerimin yaşlarına engel olamadım Tacettin abi eli olanların bu memleketi kana bulayanların elleri kırılsın dilerim.Her şeye rağmen o hor görülen Anadolu yiğitlerinin göğsündeki iman ve vatan sevgisi onları eli öpülesi bağırlara basılası yapan

bu kurumun bir sloganı vardır çok güzel ve derindir "bu vatan mehmetçiğe, mehmetçik Türk halkına emanettir" onlar emanetlerine canı pahasına sahip çıkarken biz ne kadar emanetimize sahip çıktık kendimize sormalıyız.

bir gün 4 yıl önce bir öğrencim geldi .o gün yine şehit haberleri ile güne başlamıştık.öğretmenim abimde asker harçlıklarımızı mehmetçik vakfına göndersek mi bu gün dedi gözlerim doldu öptüm bu zehir gibi zeki kızımı.. tamam hadi koyun masaya dedim o gün çocuklar gevrek paralarını koydular.tüm öğleden sonrayı aç geçirmek asla koymadı yaptıklarının gururu varken karşısında sandeviçini yiyen çocuğu görmedi gözleri.. 25 tl milyondu o devirde adı oldu.sınıf annemiz hemen hesaba götürüp yatırdı teşekkür mesajı geldi kurumdan sınıfımız adına..

fotokopi ile çoğalttık sonradan duydum ki her çocuğum bu fotokopileri odasına camlatıp asmış..onlar yardım etmenin borçlu olduklarımehmetçiğe bir nebze de olsa yardım etmenin gururnu yaşadılar

çok borçluyuz onlara saygımla güzel yürek iyi ki yazıp unutmak adetinde olan bizlere borçlu olduğumuzu tekrar hatırlattınız saygımla...

esmize tarafından 4/2/2011 10:16:27 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Murat Çakır (şeker29)
2 Nisan 2011 Cumartesi 09:40:16
ABİ İNAN OKURKEN GÖZLERİM DOLDU..AĞLAMAMAK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTTUM..EY BU TOPRAKLAR İÇİN TOPRAĞA SÜŞMÜŞ ASKER....ONLAR BU VATAN İÇİN KOLUNU YÜREĞİNİ ELİNİ AYAĞINI VERDİ.BİZ ONLAR İÇİN NE VEREBİLDİK ACABA.....SENİN GİBİ YUFKA YÜREKLİ VE HATIRNAZ ABİMİDE YÜREKTEN KUTLUYORUM BU KARDEŞLERİMİZİ UNUTMADIĞIN İÇİN HANİ VEFA İŞTE BÖYLE BİRŞEY....

Cevap Yaz
asran
2 Nisan 2011 Cumartesi 08:55:25

Tacettin Ağabeyciğim,

İyi ki karar vermişsin bu anıları anlatmaya. Bu bütün anılarını bir araya getirip bir tam kitap düşünelim mi?

Bahsettiğin rehabilitasyon merkezinin yakınından geçtim, doğrusu ağaçların ortasında çok güzel bir binaları var. Ama inanın bin kere önünden geçseniz kime ait neye yarar bir binadır kolay kolay anlaşılmaz. Öyle bir tevazuyla yaşanıyor ki orada. Her türlü hizmeti hakediyor çocuklarımız burada. Yazın abi, yazın ki bilinsin. Selam ve sevgiyle...

Cevap Yaz
melahat çetinkaya
2 Nisan 2011 Cumartesi 04:15:52
BAZEN SUSMAK ÇOKKKKKKKKK ŞEY DEMEKTİR AMA ...BU YAZIYI OKUYUNCA DA , SUS KOLAYSA ...
Taşları bağlayıp ta köpekleri salanlar ,
PKKlıları tanık ,TSK yı sanık yapanlar
Açılım da açılım diye tepemizde tepinenler
*Bölücü başının her isteğini emir sayıp .bitmiş bir davanın avukatlarıyla örgütü İmralı dan yönetmesine izin verenler
*Ülkemizin istihbaratını dahi ABD den bekleyerek kuzuyu kurda emanet edenler
İdam cezasını kaldırıp haini besletenler
Kırk yıllık köylerin adını siyasi oy kaygısıyla değiştirenler
VS VS .UZAR DA GİDER BU LİSTE ...
VERİN YUSUFUN DİYETİNİ .....DESEM DE ...BOŞUNA BİLİYORUM ..AMA YİNE DE HAYKIRIYORUM VERİN YUSUFTAN ALDIKLARINIZI ..KOMUTANIM ...DEĞERLİ DUYARLI YAZARIM KOCAMAN YÜREKLİ DOSTUM KALEM KILIÇTAN KESKİNDİR DERLER YA KESTİN YÜREĞİMİN AORTUNU BU YAZIYLA ...ÖYLE ACIYOR Kİİ ...İÇİM ...ÖYLE İSYAN EDİYORUM Kİ YAŞANANLARA ...SEN ANLARSIN BİR ASKER ANASINI EN İYİ ...KALEMİNE KUVVET ...YÜREĞİNE SELAM VE HÜRMETLE ...BİZİ YAZILARINDAN MAHRUM ETME ..
http://www.turkhaber.eu/yazar_detay.php?id=167 AL BENDEN DE O KADAR

Cevap Yaz
Aynur Engindeniz
2 Nisan 2011 Cumartesi 02:23:05
Ben herkese katılıyorum. Çok duygulu bir anı yazısı. İşte beklediğim yazılardan biri...Ve hep dediğim gibi: Sen tam bir yaşam zenginisin, ne mutlu...
Kutluyorum. 10 üzeri 10...
Sevgiler.

Cevap Yaz
emine erdem
2 Nisan 2011 Cumartesi 02:09:46
Offff ki offfffff Gerçekten karamsarlık içine düşünüldüğünde öylesi yerlere gidip görüp hallerimize hamd etmemiz lazım. Allaha çokca şükretmeyi bilmemiz lazım..
Ah o canlarımız şehitlerimizin hayatına doyamadan, gencecik pis bir terörüs kurşunu ile Hakkın Rahmetine kavuşan yavrularımızın.. Hastane köşelerinde ağacın dallarının budanması gibi mayın ve kör olası namertlerin yüzünden budanmış kütüğe dönen cevanlarımızın hakkını nerede öderiz bilmem çünki onlar vatan uğruna ölrüler vatan uğruna budandılar... Allahım yar ve yardımcıları olsun hakkınızı helal edin şehitlerim desem. Hakkınızı helal edin gazilerim desem ödeşirmiyiz bilmem.... Bu vatanı canımız pahasına korumalıyızki ozaman olaki helallik ala biliriz....Tacettin bey komutanım çok etkileyici yazınızı okudum haber vermeseniz, böylesi madalyayı hak edecek nitelikteki yazınızı kaçırmış olurdum... Allah sizden razı olsun bizimle paylaştığınız için... Kutlarım sizi... Ağlaya ağlaya göz yaşları içinde okudum ...Rabbim şehitlerimize gani gani rahmet eylesin.. Zaten kuranda şehitlere ölü demeyiniz deniyor,,, Zaten onlar La yemutturlar... Gazilerimizede Allahtan yardım talep ediyorum Allahımdan acil şifalar diliyorum.. Dualarım onlarla... Selam ve saygılar komutanım...


emine erdem tarafından 4/2/2011 2:12:56 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Gökhan KAVCI
2 Nisan 2011 Cumartesi 02:03:10
SAYIN KOMUTAN IM..
97 yılı Tunceli Hozat kırsalında 15 ay arazide öncülük yaptım..bazen ihtiyaçlar için bir kaç günlüğüne Hozat taki birliğimize iner, sıcak yemek yer, ranzalarda yatardık.. bir gün hiç de bilmediğimiz tabur iştimasına bölükçe iştirak ettik..alana bir sürü asker toplanmıştı.. kendi kendime " niye ben Allah ım niye ben.. bu kadar asker burada yatarken, sıcak yemek yerken, telefonla aileleriyle görüşürken niye ben ve benim gibi bir avuç insan araziye çıkıyor , diye kendi kendime hayıflandım.. askerlik bitti ve aradan uzunca bir süre geçti..ama ben hala o soruyu kendime soruyor ve bir o kadar kolay olan cevabı bir türlü bulamıyordum.. Allah ım niye ben...bir gün tv. seyrederken mardin li bir kızın hikayesine şahit oldum.. kız 10 yaşında yanlış bir iğne sonucu felç olmuştu..yaşı 15-16 civarındaki bu kızın ağzından çıkan kelamlar o kadar büyüktü ki.. şöyle diyordu: felç olduktan sonra odama kapandım.. kimseyle görüşmedim.. okula da gitmedim..elime bir kitap geçti.. okudum.. sonra başka kitaplar.. okudum.. okudum.. ve şunu öğrendim ki; evet Allah bana bu akıbeti verdi..çünkü ben bunu kaldırabilecek bir güce sahiptim.. zira Allah kimseye kaldıramayacağı yükü vermez diye ayetlerinde insanları bilinçlendirmişti..demek ki benim O' nun nezdinde özel bir yerim vardı ve bu özel hal itibarıyle bana kaldırıbileceğim bir imtihanı vermişti.." deyince gözümde şimşekler çaktı.. evet ben doğu da arazide çok ağır şartlarda askerlik yapmıştım.. yapmıştım çünkü ben o yükü kaldırabilecek güce sahiptim..neyse..demek ki Yusuf ta zamanla bu hale alışacak ve kendisini kaldırabileceği yük ile imtihan eden Allah a hamd edeçektir..çünkü ağır işe sevk edilenler elinde sonunda o işi ona veren O GÜÇ' e ulaşıyorlar..anlatttıklarım bazıları için ne alaka veya bu anıyla bağlantısı nerede gibi sözler sarfedebilirler..olsun..demek ki ben anlatma hususunda beceriksizmişim derim..yine içimizi burkan, ama burkarken de konumumuz hakkında yeni düşünceler geliştiren bu harika yazı dizinize tebrik ve saygılarımı bırakıyorum.. elleriniz, yüreğiniz dert görmesin koca ADAM...sağlıcakla kalınız..

Cevap Yaz
sahaf
2 Nisan 2011 Cumartesi 01:20:55

Yaralarımı kırk yerinden depreştirdiniz sevgili dost, döküldüm âdeta, neler gelip geçti yaşantımızdan kimse bilmez bizden başka...

ASKERLİK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİL diyen dil utansın
Subayına hakkı olmayanı revâ görenler utansın...
Yaradanım yardımcıları olsun, O büyüktür, gün gelir, devran döner!!!...

Sevgi ve selamlar gönderdik eşimle birlikte

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


UNALAN 2 Nisan 2011 Cumartesi 01:34:37
Araya girmek belki haddim değildi ama, bu yoruma cevap yazmadan tutamadım kendimi değerli arkadaşım.

ASKERLİK YAN GELİP YATMA YERİ DEĞİL diyen dil utansın
Subayına hakkı olmayanı revâ görenler utansın...

Sanırım bu cümleler Tacettin beyin gözlerimizi dolduran, ancak gururlandığımız yazısını destekleyen en güzel cümlelerdi, selam ile.
Emine UYSAL (EMİNE45)
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:37:02
Komutanım, üç kuruşa askerliği satanları bu merkeze götürüp gözlerine sokmak lazım. Vatan için ne yiğitler can veriyor, niceleri sakat kalıyor. ama zengin çocukları bir yolunu bulup her zaman kaytarıyor. Olan her zaman olduğu gibi garibana oluyor. Niye? Ne olduğu belli olmayan anlamsız bir savaşa! Teröre! Allah cezalarını versin bu satılmış eşkiyaların.

Tebrikler.........saygımla

Cevap Yaz
UNALAN
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:33:44
Can dostum, değerli yazarım kim demiş erkekler ağlamaz diye söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözü ne kadar doğru değil mi? Beni de ağlattın dost...

Bu hassas konuya, bu güzel anlatıma nasıl yorum yazılır ki, galiba en cılız yorum benim ki olacak, kucaklıyorum seni.

Dedim adın nedir ?
Dedi ki; Mehmet
Ne iş yaparsın;
Görevim nöbet.
Dedim VATAN nedir ?
Benim limanım...
"Uğruna feda olsun
her daim canım"
Dedim silah nedir ?
Dinim, imanım.
Dedim dava nedir?
Dedi İSTİKLAL
Dedim ne görürsün;
Elbet İSTİKBAL
Dedim Payidarmı..
Dedi ilelebet.
Helal olsun VATAN’A
tuttuğum nöbet.
Dedim kimdir önderin..
Gözleri doldu;
"SAPSARIYDI SAÇLARI
GÖZLERİ MAVİ"
Bir çırpıda tarif etti;
MUSTAFA KEMAL’İ...
Dedim adın nedir ?
Dedi ki; MEHMET
Dedim ölüm nedir?
Elbet ŞAHADET.


Cevap Yaz
su_misali(Gülhun Ertilav)
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:27:56

abi ağlattın yaa
daha yazacak kelimem yok

saygım sonsuz


Cevap Yaz
Şükran AY
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:22:01


Tüylerim diken diken oldu inanın.Öylesine canlı anlatmışsınız ki.Resmen yaşadım o sahneyi hocam.Odaya ilk girdiğiniz an...Sarılmaya çalıştığı an...İnanın gözbebeğimde biriken nemle yazıyorum bu satırları şu an.

Rabbim Yar ve yardımcısı olsun inşallah.

Kesinlikle gideceğim o rehabilitasyon merkezine kesinlikle.

Sağolun, varolun.Hep olun hocam.Hep olsun.Selam ve en derin hürmetlerimle.


Cevap Yaz
eMİNeYZAMAN
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:18:36
gözlerimde yusuf'un bakışları , biraz üzgün biraz gururlu, yarı baygın yarım ayaklı hal ile benimle de konuştu...

dünler vatan uğruna hediye edilmişti peki ya yarınlar... !!!

yüreğindeki özlemleri , diline düşen sevgi sözcükleri , hayalleri, var ile yok arasında kalmış bedeni :(

canım yandı abicim...gecemin üstüne siyah bulutlar kamp kurdu...daha da gitmezler sanırım :(

şimdi ne konumdadır acaba.... birilerinden bir şey istemek ne zordur biliriz , ki normal hayatımızda bunu yaşıyoruz.

benim tek duam ne biliyormusun abicim rabbim kimseye muhtaç etmeden emanetini alsın...

korkuyorum işte... :(

neyse abicim anılarında gezinmeye devam edeceğiz...

sevgilerimle...


Cevap Yaz
Sevgi Salman
2 Nisan 2011 Cumartesi 00:12:41
Abim gece gece ağlatmayı başardın ya beni...
TERÖRLE MÜCADELE!
Savaş olsa top yekün, genci yaşlısı, kadını erkeği gidelim savaşa.
Vatanımın bir karış toprağına canımız feda.

BU NE BÖYLE! YILLARDAN BERİ HERGÜN VERDİĞİMİZ ŞEHİTLER, BİNLERCE GAZİLER!

Hepsi ana kuzusu, hepsi bu vatanın evladı. Yazık değil mi giden canlara, yazık değil mi gazilerimize? Vücut sağlığının gittiğine mi, yoksa ruh sağlıklarının nasıl düzeleceğine mi yanalım...

Gece gece tarumar oldum abi...
Kalemine sağlık. Sevgilerimle


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.