Çiğdem P. Yüksel
142 şiiri ve 4 yazısı kayıtlı Takip Et

Biraz tarçın, biraz zencefil..BİRAZ TARÇIN, BİRAZ ZENCEFİL..“En son kendin için ne yaptığını hiç düşündün mü? Zaruri ihtiyaçlarını saymıyorum tabi ki. Evet evet sen, şuan beni okumak için gözlerini dikkatle cümlelerime dikmiş meraklı okuyucu, sana söylüyorum…”

Her mevsimin kendine has bir rengi olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle ki ben size yeşil desem, siz ilk bahar diyeceksiniz, sarı desem son bahar, beyaz desem kış, mavi desem yaz..Herkes ayrı bir göz rengi taşımasına rağmen, aynı renkle görebiliyor bakabildiği en aykırı noktayı . Ve güneş herkesi aynı derecede yakıyor ya da aynı serinlikte titreyip sarınıyoruz üzerimizde ki paltoya. Her birimizin (eğer hayatta ise), hala üşütme sıkı giyin diyen ve herkesten güzel yemek yapan bir annesi ya da her birimizin daha doğarken kendi takımını tescillediği bir babası var.

Bütün bir hafta deli gibi çalıştıktan sonra, hangimiz iple çekmiyor cumartesi gecelerinin sınırsız tv keyfini ya da pazar sabahlarının doyumsuz uykularını. Her birimiz tespihe dizilmiş kader taneleri gibiyiz. Sırası geldikçe tek tek, sırası geldikçe grup grup çekiliyor, sorgulanıyor diziliyoruz bir kenara. Zamansa azrailin elinde bıçkın bir bıçak gibi durmadan bilenmekte. Sorulduğu vakit ruh sağlığımıza göre ya çok iyiyim ya da eh işte idare ediyoruz sen nasılsın diyoruz. Oysa ne kadar iyiyiz ve zaman ağacını ne kadar kendimize yontabiliyoruz.

Gelin bugün bir değişiklik yapalım. Sabah kalkar kalkmaz hemen yüzümüzü yıkamayalım da önce balkona çıkalım. Derin bir soluk alalım içimize. Bilmiyoruz ki bu bizim ömür dilimimizde aldığımız kaçıncı soluk. En sona ne kadar yaklaştık bir fikriniz var mı?

Sonra, balkonumuzdan daha önce bakıp göremediğimiz kaç değişik ara renk var onu görmeye çalışalım. Ve daha önce neden bir saksı çiçek alıp, onu sulamadığımızı sorgulayalım usulca…Eğer varsa da ,mutlulukla ona günaydın deyip birkaç damla su akıtalım, taa can özümüzden.

Sonra, gardrobumuzu açıp bir önceki gün kendimize aldığımız yeni bir giysiyi giyelim üzerimize ama bir şartla. Dilimizde sevdiğimiz hareketli bir şarkı olsun hafif sesli mırıldanalım ve günün o karmaşasına koşalım korkusuzca. Akşam olunca, iş dönüşü bir pastaneye oturup kendimize bol sütlü bir kahve söyleyelim, yanında da tarçınlı zencefilli bir kek. Belki coşar birkaç satır şiir de karalayıveririz neme lazım, en iyisi sabahtan çantamıza bir kalem ve küçük bir not defteri atmak.

Ve bugün kendimize, olağan dışı bakalım. Doğa üstü özelliklerin en büyüğü, insan usunun bile tahayyül edemeyeceği kadar gizemlidir , hücrelerimizde . Lütfen güvelere yem etmeyelim sahip olduklarımızı. Şükürle kalkıp, sabır ve metanetle başladığımız güne bir nebze küçük düşler serpiştirip hayatımızı gelincikler gibi süsleyelim.

Hadi bugün miladı olsun boşa geçen ömrümüzün. Yarın ilk hırsızlığımızı yapıp kendimize bir gün çalalım…

Sevgilerimle.

Çiğdem Parlayüksel

Beğen

Çiğdem P. Yüksel
Kayıt Tarihi:10 Mart 2011 Perşembe 19:21:39

BİRAZ TARÇIN, BİRAZ ZENCEFİL.. YAZISI'NA YORUM YAP
"BİRAZ TARÇIN, BİRAZ ZENCEFİL.." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Hüseyin Bayram
17 Eylül 2015 Perşembe 15:29:01
hepsi tamam da... ben akşam kahve içersem gece uyuyamam :) orada takıldım, bütün ahengimi bozdu o kahve :)
elinize sağlık
selamlar

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 17 Eylül 2015 Perşembe 17:38:53
O inanın bir takıntı. Bende öyle zannediyordum. İnadına içtim ve artık uykumu etkileyemiyor.
Uykumuzu asıl kaçıran gelecek kaygısı..
Teşekkür ediyorum ziyaretinize. Değer kattı..
Hüseyin Bayram 18 Eylül 2015 Cuma 01:07:09
onlar da var tabi....gelecek-gelmeyecek kaygısı, geçmişin acısı hele de geçmemişin acısı... uyku kaçırma örgütüne militan çok :)
rica ederim ne demek.
Şaban Aktaş (Homerotik)
15 Şubat 2012 Çarşamba 23:32:17

''Gelin bugün bir değişiklik yapalım. Sabah kalkar kalkmaz hemen yüzümüzü yıkamayalım da önce balkona çıkalım. Derin bir soluk alalım içimize. Bilmiyoruz ki bu bizim ömür dilimimizde aldığımız kaçıncı soluk. En sona ne kadar yaklaştık bir fikriniz var mı?

''Sonra, balkonumuzdan daha önce bakıp göremediğimiz kaç değişik ara renk var onu görmeye çalışalım. Ve daha önce neden bir saksı çiçek alıp, onu sulamadığımızı sorgulayalım usulca…Eğer varsa da ,mutlulukla ona günaydın deyip birkaç damla su akıtalım, taa can özümüzden.''
...
Burada kendimi buldum ... Sık sık yaptığım şeyerden biri bu...
Öyle diri, güzel anlatım ve betimlemelerin varki , kalemin şiirde de düz yazıda da oldukça başarılı..Kutuyorum, mutluluklar diliyorum sevgili Çiğdem...

Sağlıcakla esen kal...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 15 Şubat 2012 Çarşamba 23:39:48
Bu ne güzel süpriz :)
Teşekkürler güç verdi sözlerin, arada bir deneme çalışmalarım oluyor, Şiir kadar tutkulu olmasa da..
Beğenilmesi belki akışını hızlandırır.
Sevgiler Selamlar Can
DENİZCANDAN
8 Aralık 2011 Perşembe 08:53:24
Hepimiz birer hırsısız aslında ,zamandan,hayatımızdan,kendimizden,hayallerimizden ve umutlarımızdan çalıyoruz.Erteliyoruz hayatı hep,başkalarının hayatları için çocuk,eş,anne ..yaşıyoruz,koşuşturuyoruz diyerek kendimizi avutuyoruz ama aslında hayatı ıskalıyoruz.Hiç kullanmadığımız,belli bir güne veya misafire ,geleceğe sakladığımız yığınla eşya var evlerimizde.Ya biri gelirse,ya şu,bu olursa diye.Ama nefes alabilmek,hayalini kurduğumuz şeyleri yaşayabilecek zamanımız var mı diye düşünmüyoruz bile,bir tek onun hesabını yapamıyoruz,belki de işimize gelmiyor bu hesap.Yazınızda anı yaşamak,değerlendirmek ve elimizdekilerin nimetini bilmenin,şükretmenin gücünü keşfetmeyi aşılamışsınız.Akıcı,içten ve şiirsel bir dil kullanmışsınız.Kalemize,yüreğinize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 8 Aralık 2011 Perşembe 13:05:28
Yazımın keyfini çıkaran o güzel gönlünüze sonsuz Teşekkürlerimle..
Değer kattınız ..
Sevgiler
ERKAN ÇELİKOL
17 Eylül 2011 Cumartesi 03:29:41
Hoş olmuş, kutlarımm...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 17 Eylül 2011 Cumartesi 13:31:05
Teşekkürler
Ne güzel bir süpriz..
ERKAN ÇELİKOL 17 Eylül 2011 Cumartesi 18:50:36
Sürpriz mi :)))

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
_Chieftain_
1 Ağustos 2011 Pazartesi 16:04:04
Baslangıc ıtıbarıyle cok hos bır pazar gunu gazete ekı yazısı gıbı olmus. dunyayı terıne cevıren bır yaklasım var. Ruhumuzu ceberın dısına cıkmayı zorlayan ve ordan kendımıze bakmamızı tavsıye eden ogutleyıcı bır dılı var..

Zamanın ruhunda, hayatın fevkınde kendı cıkmazlarıyla bogusanlara dısarıda nler olup bıtıgını gormelerını ısteyen bır ogretıcı tadı var... Her yazısa farklı bır ulsubla ortaya cıkması yazarın yazım zengınlıgını acıkca ortaya koyuyor...

Emegıne saglık, yenı kelımelerde bulusmak dılegıyle...

Not: Resımde cok uzaklar goturuyor ınsanı...

_Chieftain_ tarafından 8/1/2011 4:43:19 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 1 Ağustos 2011 Pazartesi 16:40:55
Çok farklı denemeler yazmak , içselimde birikenleri okura anlatmak en sevdiğim boşalım şekli belki de. Tabiki çok eksiklerim var gidermek içinde sizin gibi yazısal anlamda kendisini geliştirmiş ve ifade boşlukları olmayan yazarları okumak en büyük hobim. Tabi zamanım elverdikçe..
Teşekkür ediyorum ziyaretinize.
En kısa zamanda başka bir paylaşımda birlikte olabilmek, bir kişiye bile uzanıp seslenebilmek dileğimle..
Saygılar
gökhanulubeli
2 Temmuz 2011 Cumartesi 02:10:23
Tebrik ederim... Mutluluk bence yaşadığını hissetmende gizlidir ve sen bu nasıl hissedilir iyi anlarmışsın. Kalemin daim olsun, tekrar tebrik ederim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 2 Temmuz 2011 Cumartesi 09:43:52
Teşekkürler Gökhan Bey,
Saygılar
belki
1 Haziran 2011 Çarşamba 18:43:34
oysa sen hep sabahları bu kadar yenisin demişti geçen mayısın birinde.öyleydi de en uykusuz olduğum an yeni uyandığım an balkon mu renk mi bilmem belki...belki adımın da belki olmasında gizli bunun cevabı aslında o kadar da kötü sayılmazdı renksiz geçen biraz öksüz mayıs hadi yalana gerek yok hiç de iyi bir şey olmamıştı mesela bu yazıyı okumamıştım mayısta.kaybettim ellerini bana uzatmış hadi gel seni mayısın balkonuna çıkarayım bak gör yaşamak için yaşadığını hissetmek için ne kadar çok renk var görüyor musun diyen şiiri...hazirana geç mi kaldı gün değil de ay çalmak istesem daha mı uzun olur cezası altı üstü haziran tüm çıplaıklığıyla girsin koynuma üç kere fısıldasın adımı kulağıma unutmuş olmalıyım...iyi ki kalem var ve sayfa ama hiçbiri işe yaramazdı sen olmasaydın yazmasıydın.yazdın haziran geldi gitmek bilmez umarım...yazdın yaz geldi öksüz mevsim şeridime...bu bana olağanüstü geliyor ilaçların yapamadığını filmlerin yapamadığını şarkıların da...yapamadığını yanyana dizilmiş kelimeler yapıyor yani baharın kiraz ağaçlarına yaptığını yapıyorlar bana...yağmur sonrası gibi...iyi ki yazmışsınız ve iyi ki okumuşum...iyi ki ile başladık hazirana ve büyük bir ünlem düşüyorum bu yazıya ve ana...tebrikler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 1 Haziran 2011 Çarşamba 19:44:37
Ziyadesi ile teşekkürler :)
çünkü
yorumunuz yazı kadar anlamlıydı.
Müjgan Akyüz
31 Mart 2011 Perşembe 01:16:37
Mutluluk hep ayrıntılarda, hemde hiç umulmadık ayrıntılarda
çok güzel ve moral vericiydi
tebrikler, sevgilerimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 31 Mart 2011 Perşembe 01:21:14
Sayfamın perdeleri aralanmış ve içeriye süzülmüş gün ışığı..
Sevgiler Teşekkürler Aydınlık insan..
Jale Keskin (Karadurmuş)
11 Mart 2011 Cuma 13:22:36
Boş geçen hangi bir güna yanayım. Keşkeleri yaşadığım kaç sonbaharlar kaldı elimde. Mümkün olsa idi belki aynı hataları yapardım.Zira yaşayarak öğreniyorum bu hayatın gizemli renklerini. Tebriklerimle. Müzikte apayrı bir hava katmış yazıya.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 12 Mart 2011 Cumartesi 14:53:18
Elbette Jale Hanımcığım, hata da olsa yaşanmışlıklarımızın da kendimizce bir nedeni var. Katılıyorum size..
Ve kendimizle barışık günlere Sevgiyle uyanmak dileğimle Teşekkürler ediyorum Değerli ziyaretinize..
GÜLDESTE
10 Mart 2011 Perşembe 22:42:19
hadi bende karar verdim yarın ilk hırsızlığımı yapıp bir gün çalacağım gönlümce çok çok güzeldi değerli kalemin arolsun sevgilerimle. harika yorum sesiyle can olan rahmet i kutluyorum sevgiler saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 10 Mart 2011 Perşembe 22:49:07
Teşekkür ediyorum Sevgili Güldeste, hep mutluluk veriyor ziyaretiniz..Sevgilerimle.
uranus
10 Mart 2011 Perşembe 21:37:51
..inanırmısın dost,hemen hemen hepsini yapıyorum,kafeye oturmak hariç.En son bir arkadaşımla oturmuştum,olay oldu.Bana;kabuğunu kırman gerek deyince,kabuğumun tarifini sordum.Arka masadan gençler,tatlı tartışmamıza iştirak ettiler.Belkide,ilk defa canlı bir sosyalist görmüşlerdi.Uzun ve tatlı tartışmalar olmuştu.Tabiki dostunu yenemediler.Emek ve üretimin önünde herkes eğiliyor.Ya,konu dağıldı.Çok güzeldi dizeler.Zaten ben hep balkoncuyum,gözlemler yapıyorum,teleskoplarım var.Ama yeni elbiseler alayım bari,çok pasaklıyım ya,teşekkürler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 10 Mart 2011 Perşembe 22:26:53
Düşüncelerin benm için önemliydi. Yazının derinliğine inmen ve beni gülümseten samimi itirafların için çook Teşekkürler ediyorum...
Eksik olma her zaamn tüm paylaşımlarımda
çünkü hayata bakış açını seviyorum..
Saygımla
Birdal ERDOĞMUŞ
10 Mart 2011 Perşembe 20:02:35
Çok güzel ve oldukça başarılı bir çalışma...
Düz yazıdan şiire geçmiş biri olarak çok beğendim.

Özellikle çok güzel bitirmişsiniz...

''Hadi bugün miladı olsun boşa geçen ömrümüzün. Yarın ilk hırsızlığımızı yapıp kendimize bir gün çalalım…''

Emeğinize sağlık...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Çiğdem P. Yüksel 10 Mart 2011 Perşembe 22:22:42
Sayfama renk katan Değerli kaleme sonsuz Teşekkürlerimle..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.