melahat çetinkaya
272 şiiri ve 16 yazısı kayıtlı Takip Et

Azmin kaçınılmaz zaferiAZMİN   KAÇINILMAZ  ZAFERİ

AZMİN KAÇINILMAZ ZAFERİ

İlkokul beşinci sınıftayım ve öğretmenlerimiz bize ders dışında ,fazladan kurs vererek yatılı okul sınavlarına hazırlıyorlardı .
O yıllarda sınav kazandıran ,adeta bugünün dershanelerinin yerini tutan bu kurslarda ,AKALAN kitabını ,Kuranı hatmeder gibi ,birkaç kez devirdik .Ama ne kitaptı ..Bütün derslerin en zor sorulabilecek soruları ondaydı .ve biz onbeş arkadaş ,nerdeyse ezberlemiştik satır satır hepsini .Tabi ki .sevgili ,vefakar öğretmenimiz Mahmut Soylu sayesinde .

Bir kompozisyon yazardık ki ,inanın şimdiki lise öğrencileri yazamazdı bizim kadar .Zira onlara bu eğitim verilmiyor artık .Herşey çoktan seçmeli .Sen düşünme bizim düşüncelerimizden birini beğen işte diyorlar ona …

Köyümüz bir anayol üzerinde kurulmuş ,kazamıza on km uzaktaydı .Ama ,o yıllarda köydeki tek motorlu araç Yakup Ağanın traktörüydü .Ama o da Tarlaya bile köylülerin itmesiyle gidiyordu . Bu yüzden ,sınava gitmek için bir araç bulmalıydık .

Bu işte öğretmenimizin görevleri arasındaydı haliyle …

Neyse sınav günü yaklaştı .Ve sevgili öğretmenimiz ,Perşembe günleri ,kazadaki sebze pazarına köylülerimizi götüren ,Koca Osman Amcanın ,Ordunun hurdalarından aldığı jipi ayarladı bizi sınava götürmesi için .O gün sabahı zor ettim .Erkenden okulda toplandık ve jipi bekliyoruz .onbeş küçücük yürek kuş gibi çırpınarak .Ama verlen saat bir hayli geçmesine rağmen ,Osman Amca gelmedi .O yıllarda telefon bile yok ki arayıp soralım . Ya da o bizi arasın …

Öğretmenimiz ve tabi ki bizleri bir telaş bir korku aldı .Sınav saati yaklaşıyor .Eğer gelmezse ve gidemezsek ,bütün emeklerimiz heba ,Okuma düşlerimiz yerle bir olacak .
Öğertmenimiz :
- Yavrularım ,sanırım bizim taka bozuldu yine yolda kaldı .onu beklemeyelim artık .Kazaya giden kestirme yoldan koşarak gideceğiz .Bu sizin hayatınızın maratonu olacak .Bunu kazanırsanız ,sınavı kazanacağınızdan zaten eminim .Haydi koşu başladı dedi .
Ve biz onbeş yavru güvercin ,umut ve azim kanatlarımızı takıp tırısa kalktık .Koştuk mu ,yoksa uçtuk mu bilemiyorum …Ama nefes nefese kazadaki sınav yapılan okulun kapısına vardığımızda ,çoğumuz düşmek üzereydik .Adrenalinimiz buraya kadar getirip bıraktı bizi .Sınav başlayalı yirmi dakika olmuştu .Öğretmenimiz durumu sınav başkanına anlattı ve bizi sınava aldırdı .

Hepimiz zehir gibi çocuklardık .Soruların tamamını yaptık .Ve hepimiz de kazandık .Hatta ,dereceye girenlerimiz bile çoktu .Kazadaki öğretmenler çok şaşırmıştı buna ozamanlar .

Ama bilmedikleri bir şey var dı ,o da bizim köydeki rezil hayattan kurtulmamızın tek yolunun okumak ,hem de yatılı bir okul kazarak okumak zorunda olduğumuzu ve bu hedefe kilitlendiğimizi bilmiyorlardı .

Bizim tek kurtuluşumuz buydu …Başka yolu yoktu .Bu yolu tırnaklarımız ve minicik yüreklerimizle kazıyarak geldik .Tabi ki Önümüzü açan kocaman yürekli bir buldozer olan ,sevgili ,ideal öğretmenimiz Mahmut Soylu sayesinde …

Bugün emekli bir öğretmensem , bunu ona borçluyum .O mübarek ellerinden öpüyorum SEVGİLİ ÖĞRETMENİMİN …

MELAHAT ÇETİNKAYA

Beğen

melahat çetinkaya
Kayıt Tarihi:4 Eylül 2010 Cumartesi 00:27:43

AZMİN KAÇINILMAZ ZAFERİ YAZISI'NA YORUM YAP
"AZMİN KAÇINILMAZ ZAFERİ " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
YAKAMOZ ŞİİRLER
25 Kasım 2016 Cuma 00:50:31
Öncelikle değerli yorumlarını çok geç görüp yanıtladığım tüm dostlardan bu gecikme için çok özür dilerim .
Sebebine gelince bu yazıdan bir süre sonra ,bu sayfamın şifresini kaybettim ve uzun süre giremedim hatta bu yüzden yeni bir sayfa açmak zorunda kaldım .YAKAMOZ ŞİİRLER adı altında
Yönetime durumu bildirip rica ettim .bu sayfayla yeni sayfam arasında bağlantı sağlar mısınız diye .sağolsunlar bu güzelliği yaptılar ama ben artık yeni sayfamda paylaşım yaptığım için burayı uzun süredir takip etmiyordum .Bugün öğretmenle günü nedeniyle bu anımı paylaşınca beğeniler beni buraya getirdi .
Gecikmiş yanıtlar için tekrar özür dilerim ve öğretmen dostlarımın öğretmenler gününü de kutluyorum bu vesileyle .
hepinize sonsuz selam sevgi ve saygılar .

Cevap Yaz
Aysel AKSÜMER
4 Eylül 2010 Cumartesi 20:31:38
Çok güzel bir anıydı. Sizin azminiz öğretmeninizin mükemmelliği sizi o sınava götürmüş. Tebrik ederim değerli öğretmenim. Saygı ve selamlarımı sunuyorum..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


YAKAMOZ ŞİİRLER 25 Kasım 2016 Cuma 00:37:21
Değerli yorumunuz için çok tşkler selam ve sevgiler ...
TekinSağ.
4 Eylül 2010 Cumartesi 12:33:01
Hayata dair güzel bir hatıra. Küçücük değil kocaman üstelik. Tüm hayatı değiştirecek kadar büyük. Okurken bir tek buraya takıldım, "Ordunun hurdalarından...". Silahlı Kuvvetlerin hurdaları arasından diyerek ikiliği ortadan kaldıra bilirdiniz.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


YAKAMOZ ŞİİRLER 25 Kasım 2016 Cuma 00:38:47
Güzel yorumunuz ve yapıcı eleştirel öneriniz için çok tşkler haklısınız öylesi daha şık olurdu .selam ve saygılar .
N. B. Ç.
4 Eylül 2010 Cumartesi 09:13:28
Azminiz, öğretmeniniz vefakârlığı... Müthiş!

Gözlerim ve yüreğim dolu dolu okudum. Ne mutlu size ki böylesi değerli bir öğretmene denk gelmişsiniz.

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


YAKAMOZ ŞİİRLER 25 Kasım 2016 Cuma 00:40:27
Güzel yorumunuz için çok tşkler Evet o kocaman yürekli adam hala yaşıyor ve ben bugün de onun öğretmenler gününü kutladım çok mutluyum .Allah daha uzun ömürler versin ona .
AYSE 09
4 Eylül 2010 Cumartesi 08:37:54
ne güzel bir azim ne büyük bir yürek önce sizi yetiştiren hocanıza hürmetlerim MAHMUT SOYLU beye

ve size canım arkadaşım kutlarım
saygılarımla güzel anlatımdı

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


YAKAMOZ ŞİİRLER 25 Kasım 2016 Cuma 00:41:19
Güzel yorumun için çok tşkler Ayşecim selam ve sevgilerle ..
oktayzerrin
4 Eylül 2010 Cumartesi 06:07:39
heyecanla okudum ve derin haz aldım güzel ve anlamlı yazınızdam, teşekkürler, tebrikler,saygımla,selamlar...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


YAKAMOZ ŞİİRLER 25 Kasım 2016 Cuma 00:42:22
Çok tşkler gecikmiş yanıt için özürlerimle .selam ve saygılarr .
melahat çetinkaya Yazının sahibi
4 Eylül 2010 Cumartesi 05:02:10
DEĞERLİ ŞAİR DOST YÜKSELEN YILDIZ BEY ,GÜZEL YORUMUNUZ İÇİN ÇOK TŞKLER .SELAM VE SAYGILAR .

Cevap Yaz
melahat çetinkaya Yazının sahibi
4 Eylül 2010 Cumartesi 05:00:29
CAN DOSTLARIM TACCETTİN VE ZİYA BEYLERE HARİKA YORUMLARI İÇİN SONSUZ TŞKLER .YORUM YAZAN DOST ELLERİNİZ VE YÜREKLERİNİZ DERT GÖRMESİN .BENİ İHYA ETTİNİZ ONUR VERDİNİZ .MİSLİYLE GÖRESİNİZ .SEVGİ VE SAYGILARIM ÇOKCADIR SİZE .BİLESİNİZ ...

Cevap Yaz
tacettin yıldırım
4 Eylül 2010 Cumartesi 04:49:18
Kalem...kavi olunca ne yazarsa okunur.
kalem...sahte olunca ne yazarsa kusulur......MELAHAT ÇETİNKAYA.......kavi kalemlerden......her yazdığı iz bırakıyor....yokluğun....zorluğun pişirdiği ....doyumsuz lezzet....azmin ve korkusuzluğun adresi.....hocasının soyadına bakarmısınız.....MAHMUT SOYLU.....kendi ismi.....MELAHAT ÇETİNKAYA.....bazı kişilere adı ve soyadı.....çok yakışır.....bu durumlara pişerek gelmişsiniz hocam.....yazınız.......siyah beyaz yoklukla geçen okul yıllarımı hatırlattı....saygılaryüreğinize.....kaleminize

Cevap Yaz
ziya var
4 Eylül 2010 Cumartesi 01:41:28
merhabalar can dostum...
inanın şuanda birşeyler yazmakta zorlanıyorum..niye derseniz inanın gözlerim doldu,çok duygulandım..
beni aldınız götürdünüz okul yıllarıma..bu güzel anınızı okurken adeta kendimden de birşeyler buldum..sanki aynı süreçlerden geçmişiz..ben de bir köy çocuğuydum ve okulumuz köyümüze onbeş klmetre uzaktaydı çoğu zaman yağmur çamur demeden yürüyerek giderdik okula..yazınızı okurken sanki kendi okul yıllarımı yaşadım..
yazınız beni okadar heyecanlandırdı ki..çok akıcı ve sürükleyici olmuş..o sınava yetişemiyeceksiniz diye ödüm koptu..hatta sanki şuanda sınava koşuyosunuz gibi dua bile ettim..evet sevgili dostum gerçekten yazınızın başlığı gerçekten herşeyi anlatıyor..azmin elinden birşey kurtulmuyor..
demekki şartlar ne olursa olsun pes etmemek lazım..azmin sonu mutlaka başarıdır..ve siz bunu fevkalede başarmışsınız..hatta bu günlerinizin temeli olmuş..
dikkatimi çeken diyer can alıcı konuy sa dünle bugün arasındaki şartlar ve dünden bu güne bir bakış..yokluk içerisinde adeta imkanların imkansız olduğu bir süreçte bir mucize gibi başarıya ulaşmak..oysa günümüzde bütün imkanlara sahip olmamıza rağmen malesef o imkanlardan yararlanılmıyo ve adeta tembel araştırmadan uzak elindekilerin kıymetini bilmeyen azimsiz bir nesil yetişiyo..keşke eskileri biraz araştırsalar,bu memleket ne sıkıntılar ne yoksulluklar çekti ama sizin gibi birçok değerli şahsiyetlerin azmi ve emkleriyle bu gün kü refah ve modern çağa kavuşabildik..sizlere ve imkansızlıklar içinde bu güzelim ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyan tüm emek ve gönül dostlarıma sonsuz teşekkürler..sizin önünüzde saygıyla eğiliyorum...karanlık dünyamıza her zaman güneş oldunuz..ve bize mutlu güzel bir dünya kurdunuz..her zaman varolun candostum,biriciğim,CANIM ÖĞRETMENİM..hep mutlu olmanız dileklerimle..sevgiyle kalın..ziya var

ziya var tarafından 9/4/2010 1:45:08 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Yükselenyıldız
4 Eylül 2010 Cumartesi 01:06:12
Hüzünlendirdiniz beni eski günlerime götürmekle ama tatlı bir hüzün.

Paylaşım için teşekkürler, saygı öncelikli sevgiler.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.