Hamdiye Hatipoğlu
120 şiiri ve 28 yazısı kayıtlı Takip Et

Kuran-ı kerim'i sevmekKuran-ı Kerim'i Sevmek


Allahı sevmek; Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumayı gerektirmez mi ?

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere; bize yön verecek, hayatımızın ufkunu açacak ve bizi Rabbimiz’e yaklaştıracak hazinedir KUR’ANI KERİM..

Diğer kaynak kitaplar, bizlerin yorumlarıyla ve hayata bakış açımızla eşdeğerdir.. Onları aslının yerine koyarsak binanın temeli gibi hayatımızın da temelini oluşturamaz bir sürü yanlışlıklar ve bocalamalar en kötüsü de dinimizi zorlaştırırız.

Öyle ki bazı ilmihal kitaplarında İncil ve Tevrattan bile alıntılar yapılabilmekte... Televizyon da dini yapılan filmler bile o kitaplardan alıntılarla dolu... O yüzden yeni gelişim çağındaki çocuklarımız din diye o bilgileri almakta ne yazık ki!

İnsan niye düşünmez halâ şaşarım..
Kuran’ı Kerimde takva elbisesinden bahseder, bu öyle bir elbisedir ki ; tevazu barındırır, sukut ettirir..

Teslimiyet gerektirir. İnanç böyle bir şeydir.

ARAF SURESİ

26- Ey Âdemoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süslenecek elbise verdik. Takva (Allah’a karşı gelmekten sakınma) elbisesi var ya, işte o daha hayırlıdır. Bu (giysiler), Allah’ın rahmetinin alametlerindendir. Belki öğüt alırlar (diye onları insanlara verdik).

- - - -

Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur dinimize göre. Tevhid inancında insan özgürdür, sadece Rab vardır. İbadetlerde sevgiliye yakarış vardır.

Aşk ile yapılır zorlanmaksızın, denetlenmeksizin yürek konuşur.

..

Peki ya niye Kur’an okunmaz, sadece ilmihal tarzı kitaplarla dinimizi yaşamaya kalkarız.

İslamiyeti ruhuna işleyen insan sadece kaynak olarak Kuran’ı görür, yaradıcısıyla konuşur her daim.

Tevhid inancında araya başka bir insanı sokarak dua yapmak (papaza günah çıkarmak gibi)

bu kim olursa olsun, iyi bir zat bile olsa onun arkasına sığınarak istekte bulunmak şirk değil de nedir?

Kuranı sevmek; onu okumaktır, doyasıya anlayarak, düşünerek…

Sanırım biz hata ettik Yarabbi!

Sen bağışla bizi!

Sensin bize bizden yakın,
Sensin yaratıcı
Sensin affeden!

Bizi bağışla!

Dinimiz sadece namaz oruçtan ibaretmidir ki…

İyi bir ahlak üzerinde yaradılmış Peygamberimiz Hz. Muhammed, bize en yakın ve en güzel örnektir. Aklı kullanmaktan vurgu yapar yüce Kitabımız.

On beş yıl önce bazı yorumları din sayıp, kendimi suçlu ya da diğer insanlardan ‘ayrı düşünüyorumu’ içimde çözemiyordum. Araştırarak ve Kuranı okuyarak, Allah bana yol gösterdi ve daha önceleri algılamadığım Kuran mealini, şimdi idrakini yaşıyorum. Okudukça bana verdiği feyzi hiçbir insan veremez. İlahiyatçıların hepsini seviyorum akıllarını işletenler de var gelenekçi olanlarda. Sonuçta hepimiz beşer değilmiyiz!..

Kime nasip kime kısmet işi.. Kuranı okuyarak düşünmek, beynimizi bu doğrultuda uyanık tutmak hayatın manasını çözmede muvaffak kılar. Hiç abartısız ve sukut ile ..

İsteğim yeni neslin, Kuran’ı kendi özüyle ve mealiyle okumaları..

Sapkınlıkların, duygusuzluğun önüne iyi bir ahlakla geçebiliriz.

Bu manada tutulan oruçların bile sadece açlık olmadığı şuuru içinde dini algılamalı,

şükretmenin ve merhametin güzelliğini namazla birleştirmeli..

Bir anlamda bütün ibadeti yaşama dağıtmalı..

Namaz, oruç ve diğer ibadetlerin beden ve ruhumuz için gerekliliği, farz olması bu yüzden değil mi?

Peki ya Yaradan’ın bizden istedikleri?

Emirleri?

İşte islamiyetin emirleri ve Müslüman olmanın gerekliliği:

Kuran Mealinden Enam suresinin içinde parça parça verilmiştir (Okursanız zaten göreceksiniz) işte buna bazı örnek:

EN’AM SURESİ

51-Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları onunla (Kur’an ile) uyar. Onlar için Rablerinden başka ne bir dost, ne de bir aracı vardır; belki sakınırlar

102. İşte Rabbiniz Allah O’dur. O’ndan başka tanrı yoktur. O, her şeyin yaratıcısıdır. Öyle ise O’na kulluk edin, O her şeye vekildir
151. De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah’ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah’ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.
152. Rüşd çağına erişinceye kadar, yetimin malına, sadece en iyi tutumla yaklaşın; ölçü ve tartıyı adaletle yapın. Biz herkese ancak gücünün yettiği kadarını yükleriz. Söz söylediğiniz zaman, yakınlarınız dahi olsa adaletli olun, Allah’a verdiğiniz sözü tutun. İşte Allah size, iyice düşünesiniz diye bunları emretti.
153. Şüphesiz bu, benim dosdoğru yolumdur. Buna uyun. (Başka) yollara uymayın. Zira o yollar sizi Allah’ın yolundan ayırır. İşte sakınmanız için Allah size bunları emretti.

@

Kuranı sevmek özlemektendir

Yaradan aşkına kavuşmaktır….

Allahım AŞKINA Kavuştur Beni...

Beğen

Hamdiye Hatipoğlu
Kayıt Tarihi:18 Ağustos 2010 Çarşamba 13:25:00

KURAN-ı KERIM'I SEVMEK YAZISI'NA YORUM YAP
"Kuran-ı Kerim'i Sevmek" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.
"Kuran-ı Kerim’i Sevmek" başlıklı yazıya
yapılan yorumları sadece site üyeleri görebilir.
(Bu seçenek yazı sahibi tarafından yapılmıştır.)
Bu yazıya yapılan yorumları görmek için üye girişi yapmalısınız...

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.