Ahmet Sargın
68 şiiri ve 210 yazısı kayıtlı Takip Et

Şair_ yazar halil gürkan'ın kalemindenŞair_ Yazar Halil Gürkan'ın Kaleminden


BOZOK DİYARINDA SÜRMELİ ŞİİR ŞÖLENİ

“11. Sürmeli Festivali” kapsamında yer alan “Sürmeli Şiir Şöleni” ne katılmak üzere 09.07.2010 Cuma günü saat 04.00 sularında Bozok Yaylası’nın bağrında, “Medeniyetlerin Buluştuğu Kent” olarak bilinen Yozgat’a vardık. Ekibimiz Eskişehir Şairler Derneği Başkanı Sayın İbrahim SAĞIR, Yön. Kur. Üyesi Halil GÜRKAN (yani ben) ve Eskişehirli şairlerden Sayın Hilmi CAN’dan oluşuyordu.

Yozgat benim için bir “Efsane Şehir”di. Çünkü atalarım yüzyıllar önce oradan göç ederek Eskişehir’e yerleşmişler. Yani benim ata yurdum. Bu nedenle daveti aldığımız günden beri ciddi bir heyecan girdabına girdim.

Toplanma yerimiz olan İl Kültür Müdürlüğü binasına giderken etkinliğe Ankara’dan katılan Abdullah Çağrı ERGUN’la karşılaşıp tanıştık. Güzel bir park önündeki Atatürk Heykeli’nin süslediği Şehir Meydanı’na varınca, yeni doğmakta olan güneşin ışıklarıyla yıkanmış, Yozgat’ın si mgesi haline gelen Saat Kulesi’ni karşımızda bulduk. Yaşı çok fazla olmayan kule sanki sadece vakti değil, Yozgat’ın yaşadığı tüm zamanı bildiriyordu. Uzunca bir süre bu efsunlu kulayi seyredip, önünde resimler çektirdikten sonra Kültür Müdürlüğü’ne vardık. Tatlı bir teleş içinde misafirlere kahvaltı hazırlamaya çalışan İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Bahri AKBULUT, Yozgat Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Sayın Ahmet SARGIN, Yön. Kur. Üyelerinden Sayın Osman YÜKSEL’le Sayın Salim GÜLBAHÇE tarafından Yozgat misafirperverliğiyle karşılandık. Kahvaltı sırasında, Mersinden Afet KIRAT, Adana’dan Gazeteci, şair ve yazar dostumuz Halise TEKBAŞ, Harika UFUK, Münevver DÜVER, M. Demirel BABACANOĞLU, İstanbul’dan Hikmet OKUYAR, Gaziantep’ten Emine Sevinç ÖKSÜZOĞLU, Bursa’dan Süreyya KAYA, Yozgat’tan Erdoğan BEKTAŞ , Nuh ŞAHİN ve Eskişehir’in yetiştirdiği hoş insanlardan, sevimli kızımız Neslihan YAZICILAR ve en az kendi kadar hoş eşi Sinan CAN ve tüm ağırlığıyla İLESAM’ı temsilen değerli dost, Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Pehlivan UZUN geldiler. Dostlukla lezzetlendirilmiş peynir, zeytin, domates, biber, salata, lavaş pide, Yozgat’a özgü parmak çörek, karpuz ve çayın oluşturduğu kahvaltı masalarının tadını dostça yapılan sohbetlerin tadı bastırdı.

Son çaylar yudumlanıp meyveler yendikten sonra, toplu halde, Nizamoğulları ailesine ait 1871 yılında yapılan ve bina olarak sadece kendisi bir müze sayılabilecek konaktaki Yozgat Arkeoloji ve Etnografya müzesini gezdik. Bölgenin geçmişini yansıtan paha biçilmez eserleri büyük bir hayranlık ve minnet duygularıyla seyrettikten sonra, yine kendi başına bir müze sayılabilecek olan Çapanoğlu Büyük Camii’nde Cuma namazlarımızı kılıp, bize bu her yöresi birbirinden güzel yurdu bağışlayanlar için rahmet dileklerimizi Yüce Mevla’ya ilettik.

Yatmamız için tahsis edilen Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait Yozgat Öğrenci Yurdu’na yerleşip, kıyafetlerimizi değiştirdikten sonra şiir dinletisinin yapılacağı İl Kültür Müdürlüğü Salonuna geldik. Salon gayet güzeldi. Ancak esas güzel olan protokol bölümünde yer alan kişilerdi. Başta kendi ilim olmak üzere hemen hemen hiçbir ilde görmediğim, yada tören sonuna kadar göremediğim makam sahibi insanlardı. Yozgat Valisi Sayın Necati ŞENTÜRK ki Yaratan her ile böyle bir vali versin yada her ildeki valiye bu özellikleri versin, Vali Yardımcısı Hüseyin KONAK, Belediye Başkanı Sayın Yusuf BAŞER, Ankara Etimesğut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL, , İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Bahri AKBULUT, Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Sayın Ahmet SARGIN şöleni en sonuna kadar büyük bir keyifle izlediler.

Süreyya KAYA ile Kelami AKDEMİR’in sunuculuğunu yaptığı şiir şöleninde YOŞAY-BİR Başkanı Sayın Ahmet SARGIN, derneklerinin Yozgat’ı tanıtmak için yaptıkları fedakarca çalışmaları anlatan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Bahri AKBULUT kültürün toplumların geleceğindeki önemini anlatan, Belediye Başkanı Sayın Yusuf BAŞER de şiirin ve şairin kültür içindeki önemini anlatan konuşmalarını yaptılar, konuklara “hoş geldiniz” dediler. Sırasıyla, A. Çağrı ERGUN terörizm konulu, Afet KIRAT asker oğlu için yazdığı, Ahmet DİVRİKOĞLU Özbek –Uygur Bölgesi’nde yapılanlar için yazdığı, Asım KISBET, Aysel AL aşk konulu, Abdulkadir GÖÇMEN Atatürk’le ilgili, Bedri TOKUL tohumu anlatan, E. Sevinç ÖKSÜZOĞLU anayla şehit oğulu, Hacer ALİOĞLU veda, Halil GÜRKAN (sonradan şiir yarışması birincisi olduğu ilan edilen) Yozgat’la ilgili, Halise TEKBAŞ sevgiliye sitem, Harika UFUK Türkiye için yazdığı, Hayrinusa ŞENER sevda, Sivas Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Sabiha SERİN, Hilmi CAN şehitlerle ilgili, Pakize ALTAN toplumsal konulu, Hikmet ÖZKUL adına sunucu, İbrahim ALTIKULAÇ aşkla ilgili, Hikmet OKUYAR Yozgat’la ilgili, şiirlerini çoşkuyla okudular.

Şölende şiir okumaya ara verilip, heyecenla beklenen şiir ve makale yarışmalarının sonuçlarını açıklamak üzere YOŞAY-BİR Başkanı Sayın Ahmet SARGIN sahneye davet edildi. Yapılan açıklama sonunda,

Şiir yarışmasında ;

BİRİNCİ : Halil GÜRKAN (Eskişehir)

İKİNCİ : Bahri ÇAVUŞOĞLU (Malatya)

ÜÇÜNCÜ : Seceattin ÖZTÜRK (Ankara)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Mansur EKMEKÇİ ( Adana), Hikmet OKUYAR (Şebinkarahisar), İsmail KOÇAK (Yozgat), Durdu ŞAHİN (Alaca), Hasan GENCAY (Fatsa), Nihat MALKOÇ(Trabzon), Cemile DÜZGÜN (Ordu), Rabia BARIŞ (Eskişehir), Tuba AĞIR (Bursa), Refik KUTLU (Sivas), Harika UFUK (Adana), Fatma ÇETİN KABADAYI (Hatay)

Makale yarışmasında ;

BİRİNCİ : İbrahim ŞAŞMA

İKİNCİ : Nihat MALKOÇ (Trabzon)

ÜÇÜNCÜ : Sabiha SERİN (Sivas)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Yakup Tufan (Almanya), Miraç Furkan Baya ( Erzurum), Harika Ufuk (Adana) olduğu anlaşıldı.

Yarışma sonuçlarının açıklanmasından sonra tekrar şiirlerin okunmasına geçildi. Yine sırasıyla, İbrahim ÖZDEMİR, Vedat ÇALIK (Ozan Erbabi) şehitlikle, Eskişehir Şairler Derneği Başk. İbrahim SAĞIR şairi anlatan, Köksal AKÇALI kızına yazdığı, M. DEMİREL BABACANOĞLU mektup konulu, K.Kani ERTÜRK toplumsal konulu, Neslihan YAZICILAR Yozgat’la ilgili, Kayseri Yazarlar, Şairler ve Sanatçılar Derneği Bşk. Süleyman KARACABEY, Münevver GÜVER bayrakla ilgili, Bahri ÇAVUŞOĞLU birlik- beraberlik temalı, Sergül VURAL, Seceattin ÖZTÜRK sevda konulu, Zafer KAZANCI, Ali SARI toplumsal konulu, Tacettin YILDIRIM torunu ile ilgili, Fatma ERZOR dayısının yazdığı şiiri okudular.

Proğramın sonunda ödül törenine geçildi. Şiir yarışmasında birinci olan Halil GÜRKAN’ın, İkinci olan Bahri ÇAVUŞOĞLU’nun, Üçüncü Olan Seceattin ÖZTÜRK’ün ödüllerini şiir şölenini büyük bir ilgi ve keyifle izleyen şair kökenli Yozgat Valisi Sayın Necati ŞENTÜRK ile yine şölenin sonuna kadar şöleni izleyen Yozgat Belediye Başkanı Sayın Yusuf BAŞER verdi. Makale yarışmasında birinci ve ikinci olan yarışmacılar geceye gelemediği için, üçüncü olan Sabiha SERİN’in ödülünü de gecede konuk olarak bulunan Ankara – Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver DEMİREL verdi.

Kulakların pasını silen bu güzel şiir ziyafetinden, Yozgat’ın meşhur Testi Kebabı ile midelerin pasının silineceği Kule Et Lokantası’na geçildi. Nefis bir ezogelin çorbasının ardından, içindeki lezzeti büyük bir özenle saklayan testi, bir tepsi içinde, bizim masanın hemen yanında bulunan Vali Sayın Necati ŞENTÜRK ile Belediye Başkanı Sayın Yusuf BAŞER’in bulunduğu masaya getirildi, Sayın Vali alkışlar arasında eline verilen çekiçle o esrarlı lezzet küpünü kırarak mis gibi kebep kokusunun lokantaya yayılmasını sağladı. Neşe içinde yenen yemekten sonra gece tamamlandı.

İkinci güne yani 10.07.2010 cumartesi gününe Yozgat Eğitim-Sen lokalinde yapılan yine sevgi ve dostlukla lezzetlendirilmiş kahvaltıyla başlandı. Şehir Parkı’ndaki Atatürk heykeli önünde etkinliklerin neşe kaynağı Neslihan – Sinan çifti tarafından topluca hatıra fotoğrafı çekildi. Yozgat’ı kuşbakışı gören ve sevdiğine kavuşamayan Sürmeli Bey’in hayata küsüp kendini adeta ölüme terkettiği Beşçamların da bulunduğu Çamlık denilen mesire yerine çıktık. Sürmeli Bey’in çalıp söylediği sürmeliler adeta kulaklarımızda çınladı. Sürmeli Bey’i yakan aşk ateşi bizim yüreklerimizi de yaktı. Biraz olsun serinlemek için Kent Ormanı Göletine uğradık.

Öğle yemeğini Sorgun İlçesi Belediye Başkanı Sayın Ahmet ŞİMŞEK’in konuğu olarak Sorgun Parkı’nda yedik. Belediye Başkanı Sayın Ahmet Şimşek ve İlçe Kaymakamı Sayın Ertuğrul KILIÇ ile hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra, suları her derde şifa olan termal merkezi Sarıkaya İlçesi’ne geçtik. Tarihi Roma Hamamı kalıntılarında Belediye Bşk.Yard.Sayın Sadettin ÖZTÜRK’ten buranın Roma döneminde önemli bir idare ve tedavi merkezi olduğunu, kazı çalışmalarının devam ettiğini öğrendik. Akşam yemeğini Kervan Kebap Salonu’nda yiyip, şiir dinletisinin yapılacağı Hacı Hasan Bor Parkı’nda açık havada kurulan sahne önünde yerlerimizi aldık.

Yine sunuculuğunu Süreyya KAYA ile Kelami AKDEMİR’in yaptığı dinleti, YOŞAY-BİR Bşk. Sayın Ahmet SARGIN’ın açılış konuşmasıyla başladı. Sırasıyla, Ali KARACA Yozgat’la ilgili, Ayşe PASLANMAZ, Arzu ALTINÇİÇEK sevda ile ilgili, A. Çağrı ERGUN vatan ile ilgili, Süreyya KAYA sevda ile ilgili, Ahmet DİVRİKOĞLU vatanla ilgili, Nihat ARSLAN şehitlikle ilgili,

E. Sevinç ÖKSÜZOĞLU toplumsal konulu, Gül ÖZGÜN ayrılıkla ilgili, Hilmi CAN birlik-beraberlikle ilgili, Harika UFUK Yozgat’la ilgili, Pakize ALTAN (Didari) toplumsal konularla ilgili, Tacettin YILDIRIM torunuyla ilgili, Osman YÜKSEL milletle ilgili, Seceattin ÖZTÜRK Yozgat’la ilgili, Sergül VURAL sevgiyle ilgili şiirlerini okudular. Benim de üyesi olduğum Edebiyat Defteri sitesi üyelerinin çoğunlukta olduğu şairlerin şiirlerini paylaştiği Şiir Şöleni’nin ikinci gecesi de böylece son buldu.

11.07.2010 Pazar günü kahvaltıyı Çapanoğlu Kent Park’ta Yerköy Genç İşadamları Derneği Başkanı Sayın Ayhan ÇELİK’in konuğu olarak yaptık. Sayın Ayhan ÇELİK tatlı dili, güler yüzüyle mükemmel bir ev sahipliği yaptı. Tabii ki bu nedenle kahvaltının tadı da kat kat arttı. Bu tatlı kahvaltının ardından katılım belgeleri dağıtıldı ve Sayın Ahmat SARGIN’ın dediği gibi, etkinliklerin tüm olumsuzluklarını parktaki havuza atıp, güzelliklerini de gönlümüzün en müstesna yerine yerleştirerek vedalaşıp ayrıldık.

Üç gün süreyle bizleri ağırlayan YOŞAY-BİR Başkanı Sayın Ahmet SARGIN’a, Yön. Kur. Üyesi Sayın Osman YÜKSEL’e, Salim GÜLBAHÇE’ye, Dernek üyelerine güç veren Yozgat Bel. Bşk. Sayın Yusuf BAŞER’e, Sorgun Bel. Bşk. Sayın Ahmet ŞİMŞEK’e, Sarıkaya Bel.Bşk. Ali Osman ERBİR’e, Bşk. Yrd. Sayın Sadettin ÖZTÜRK’e ve şair ruhlu Yozgat Valisi Sayın Necati ŞENTÜRK’e teşekkür etmek, şiir adına bu tür etkinliklerin devamını dilemek her halde hepimizin görevi olsa gerek.
Halil GÜRKAN
Eğitimci - Şair

Beğen

Ahmet Sargın
Kayıt Tarihi:3 Ağustos 2010 Salı 22:07:52

ŞAIR_ YAZAR HALIL GÜRKAN'ıN KALEMINDEN YAZISI'NA YORUM YAP
"Şair_ Yazar Halil Gürkan'ın Kaleminden" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
sus_aglma
5 Ağustos 2010 Perşembe 09:09:05
Düzeltelim efendim
Kompozisyon yarışması birincisi İbrahim ŞAŞMAZ değil İbrahim ŞAŞMA'dır

Karaman ilinden selam ve saygılarımla.
Bilginize

sus_aglma tarafından 8/5/2010 9:09:45 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
canandemirel
4 Ağustos 2010 Çarşamba 21:11:13
BİR YOZGATLI OLARAK İMRENEREK OKUDUM...
TÜM EMEĞİ GEÇEN ARKADAŞLARA TEBRİK VE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.