kafkaslar
101 şiiri ve 7 yazısı kayıtlı Takip Et

Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sanayi Yatırımlarında ki Dengesizlik Ve Sosyal Adalet;Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sanayi Yatırımlarında ki Dengesizlik Ve Sosyal Adalet;

Ülkemizde gelir dağılımında ki adaletsizlikte sanayi yatırımlarının bölgeler arası dağılımının dengesiz oluşu en büyük etkendir. Bunun dışında tarım, hayvancılık, turizm, hizmet sektörlerinde uygulanan yetersiz ve yanlış politikalarda gelir dağılımı etkileyen diğer önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Sanayi malları üretimine baktığımız zaman büyük oranda Marmara Bölgesinde yapılmakta olduğunu görmekteyiz. Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz bölgeleri az sayıda ki sanayi malları üretimi ve turizm, hizmet, tarımsal sektörüyle gelir artışı sağlamaktadır.

Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine baktığımızdaysa ne yazık ki içler acısı bir durumla karşılaşmaktayız. Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerinin başlıca gelir kaynakları tarım ve hayvancılık olup ulusal gelirden üzerlerine düşen payı yeterince alamadıkları yetmezmiş gibi tarım ve hayvancılığın yeterince desteklenmemesi, özelliklede tarım ve hayvancılığın verimsizlik, kaçakçılık, desteksizlik nedenleriyle de son yıllarda bitirilme noktasına getirilmiştir.

Zaten bu bölgelerimizde devlet eliyle kurulu az sayıda ki sanayi tesislerinin de özelleştirmeler sonucu satılmaları, taşınmaları ve kapatılmaları bu bölgelerimizi kendi kaderleriyle baş başa bırakmıştır.

Ülkemizde ki en büyük yanlış sanayi yatırımları olmadan geri kalmış bölgelerin kalkınamayacağının yeterince anlaşılamaması olmuştur ki bunda da yanlış politik uygulamalar etkili sebeplerin başında gelmiştir.

Bir ülkenin kalkınmasında en etkili yol sanayi yatımlarına ve sanayi yatırımlarının dengeli dağılım ve dağıtımına bağlıdır. Kalkınmak için üretim ve istihdam şarttır.

Türkiye’de sanayi yatırımlarının % 50 den fazlasının Marmara Bölgesinde,% 20 ye yakında Ege Bölgesinde olduğu görülmektedir.

Ocak 2010 Maliye Bakanlığı verilerine göre bütçe gelirlerinin toplam yüzde 75 ini İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir illerimiz oluşturmuştur.

Ülkemizde sanayileşme yönünden gelişmiş iller sıralaması ve bu gelişmiş iller içinde Ocak 2010 Maliye Bakanlığı verilerine göre; 19 milyar 525 milyon TL’ye ulaşan bütçe gelirinin 7 milyar 542 milyon TL tahsilât ile (bütçe gelirinin yüzde 38,6 sına tekabül ediyor) İstanbul’un başı çektiği, sonrasındaysa 2 milyar 793 milyon TL ile Ankara, 2 milyar 359 milyon TL’yle Kocaeli, 1 milyar 993 milyon TL ile de İzmir ili gelmektedir Bütçe fazlası veren diğer illerimiz ise; Antalya, Bursa, Hatay, Mersin, Kayseri, Kırklareli, Muğla, Rize, Tekirdağ ve Zonguldak illerimizdir.

Ocak 2010 da 67 ilimizin bütçe açığı verdiği ve en fazla bütçe açığı veren ilimizin 123,1 milyon TL ile birinci sırada Diyarbakır olduğu, sonrasında da 70,8 milyon TL ile Van, 70,7 milyon TL ile Erzurum, 55,8 milyon TL ile Urfa’nın olduğu Maliye Bakanlığı verilerinde belirtilmiştir.

Gelir dağılımında ki bozukluğun en büyük sebebinin yanlış ve eksik uygulanan politikalarla,siyasi kaygıların fazlasıyla etkili olduğu yukarıda ki son verilerden bir kez daha açıkça anlaşılmaktadır.

Ülkemizin gelir dağılımında ki bu adaletsizlik giderilmediği müddetçe de sosyal adaletin sağlanması hiçbir zaman mümkün değildir. Sosyal adalet ve fırsat eşitliğinin olmadığı bir toplumda ise ilerlemeden, çağdaşlaşmadan, gelişmeden, modernleşmeden, refah ve mutluluktan kesinlikle bahsedilemez.

Dinçer Demirel

Beğen

kafkaslar
Kayıt Tarihi:20 Şubat 2010 Cumartesi 20:03:39

TÜRKIYE’DE GELIR DAĞıLıMı, SANAYI YATıRıMLARıNDA KI DENGESIZLIK VE SOSYAL ADALET; YAZISI'NA YORUM YAP
"Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sanayi Yatırımlarında ki Dengesizlik Ve Sosyal Adalet;" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.
"Türkiye’de Gelir Dağılımı, Sanayi Yatırımlarında ki Dengesizlik Ve Sosyal Adalet;" başlıklı yazıya
yapılan yorumları sadece site üyeleri görebilir.
(Bu seçenek yazı sahibi tarafından yapılmıştır.)
Bu yazıya yapılan yorumları görmek için üye girişi yapmalısınız...

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.