dursun tiftik
329 şiiri ve 65 yazısı kayıtlı Takip Et

PEYAMİ SAFA’NIN KÜLTÜR VE KİMLİK SORUNUNA BAKIŞIPEYAMİ SAFA’NIN KÜLTÜR VE KİMLİK SORUNUNA BAKIŞI

PEYAMİ SAFA’NIN KÜLTÜR VE KİMLİK SORUNUNA BAKIŞI

Peyami Safa ,”İnsan ,mübarek bir mefhumdur.Fakat onu, reel bir hale koyan millet fikrinden ayırmamak şartıyla.”(1) diyerek konuya girer .İnsanları dört tipe ayırır:”1.Keyif adamı 2.Rahat adamı 3.İş adamı 4.İdeal(mefkure) adamı”(2) Bu tiplerden en çok üzerinde durduğu ve benimsediği ideal adamıdır.İdealsiz bir insanın ve idealsiz bir milletin yaşayamayacağını söyler:”Bu istemek dünyasında fertler evvelâ kendileri için isterlerse mensup oldukları millet ölür;evvelâ mensup oldukları millet için isterlerse onu yaşatırlar.Bu ikinci türlü istemek ve en geniş imkan hadleri içinde istemek,işte ideal.”(3) Objektif Serisi Muharriri sözlerine şöyle devam eder:”İdealci devlet koyun sürülerinden kahramanlar yaratır.İdealsiz devlet,kahramanları koyun sürüleri haline getirir.”(4)

Üstad,konuyu kültüre getirerek “Bir milleti yok etmek isterseniz askeri istilâya lüzum yoktur.Ona tarihini unutturmak,dilini bozmak,dininden soğutmak ve dolayısıyla manevi değerlerini ,ahlâkını soysuzlaştırmak kâfidir.”(5) dedikten sonra millet olarak içinde bulunduğumuz sıkıntıların kimlik bunalımından ve ideal eksikliğinden kaynaklandığını belirtir:”Türk milletinin mefkureci bir millet olduğunun misalleri çoktur.fakat son devirlerde idealsiz bırakılan gençlik,halk ve sosyete denilen guruplarda keyif ve rahat adamlarının gittikçe arttığı ve iş adamlarının da kısım kısım vurguncu tipine dönmeğe başladığı göze çarpmaktadır.Devletin bu tehlikeye karşı canlı tedbirlerini bekleyenlerin sabırsızlıkları artıyor.”(6)

Server Bedi,”Türk müyüz Osmanlı mı?” sorusuna ise şöyle cevap verir:Hiç şüphesiz bugünkü Türk Devleti Osmanlı Devletinin devamıdır.Coğrafyası,tarihi,dili,kanunları,mülki teşkilatları aynıdır…Osmanlı Milleti Türk Milletiydi,atalarımızdı.Her Türkün müşterek soyadı Osmanlıdır.Bunu inkar etmek için coğrafyayı,tarihi,dini,dili,hukuku,ecdadımızı inkar etmek,soysuzluğu kabullenmek lazımdır.”(7)

Medeniyet değiştirmekten doğan kimlik sorununun geçici olduğuna inanan “Biz İnsanlar” Muharriri Türk Milletine güvenir ve şu sözleriyle konuyu nihayetlendirir: ”Kozmopolitlerin bütün gayretlerine rağmen ,biz,milli ve tarihi vasıfları kolay kolay silip süpürülecek kadar batı kuklası ve şahsiyet fukarası bir millet değiliz.”(8)

***1)”İnsan Yok Millet Var”,Objektif Serisi-7,sayfa 197
2)”Dört İnsan Tipi”,Objektif Serisi-7,sayfa 14
3)”İdeal”,Objektif Serisi-7,sayfa 69
4)”Türk İdealciliği”,Objektif Serisi-7,sayfa17
5)” Irkçı mıyız Milliyetçi mi?”,Objektif Serisi-7,sayfa 188
6)”Dört İnsan Tipi”,Objektif Serisi-7 sayfa 16
7)”Türk müyüz Osmanlı mı?”,Objektif Serisi-1,sayfa 7-8
8)”Erzincanlı Bir Genç”,Objektif Serisi -7,sayfa 212

*****Bu yazı, “Objektif Serisinde Temalar” isimli üniversite bitirme tezimin “Sosyal Meseleler” bölümünden kısaltılarak oluşturulmuştur.Bu vesileyle tez hocam Sayın AHMET ÇOBAN’ ı rahmetle anıyorum.


Beğen

dursun tiftik
Kayıt Tarihi:21 Aralık 2009 Pazartesi 01:11:04

PEYAMİ SAFA’NIN KÜLTÜR VE KİMLİK SORUNUNA BAKIŞI YAZISI'NA YORUM YAP
"PEYAMİ SAFA’NIN KÜLTÜR VE KİMLİK SORUNUNA BAKIŞI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Bibi
21 Aralık 2009 Pazartesi 23:20:19
aynen katılıyorum Peyami Safa'ya, Osmanlı'nın devamıyız elbette

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.