Meçhul Asker
77 şiiri ve 5 yazısı kayıtlı Takip Et

Arka bahçemizin sırlarıARKA BAHÇEMİZİN SIRLARI

Ruhumuzun derinliklerinde bir yerlerde, hepimizin bir arka bahçesi vardır. Yalnızlığımızda oraya girer, kendimizle başbaşa kalmak istediğimizde adeta oraya sığınırız. Ruhumuzda esen fırtınaları orada saklar, suskunluğun haykırışını orada yaşarız, kimselerin haberi olmadan.

Arka bahçemizin kapısını sonsuz sır zinciri ile kapatır, içeri kimseyi almayız. Genellikle hayat güçlüklerinin yılgınlıklarında ve kendimizden uzak kalmak istediğimizde uğrarız buraya. Arka bahçemize en yakın bildiklerimizi, dostluklarından emin olduklarımızı kabul eder, paylaşmak ihtiyacı duyduğumuz bir kısım sırlarımızı açabiliriz onlara. Gerçek dostluk, dostun arka bahçesindekileri, kendi arka bahçesinde saklamayı bilmektir.

Sır bahçemizden çıkarmak isteyip de çıkaramadıklarımız, boğazımızda düğümlenir, sinemizde yük olur. Gönlümüzü karartır. Bir yerlerde birileriyle paylaşmak isteriz bunları. Birilerini bulamadığımızda, dağlara taşlara haykırırız çaresizliğimizi, kimselere duyurmadan. Bazen; çaresiz oturur ağlarız, gözyaşlarıyla boşaltırız, arka bahçemizden taşan sırları. Dağlardan yankılanan veya sonsuza uçup giden haykırışımızda, ya da yağmurlu havalarda gökgürültüsüne karışan hıçkırıklarda, veyahut da sebepsiz akan gözyaşlarımızdadır, arka bahçemizin sırları....

Bazen bir "keşke" ile başlayan tek cümlede çıkarırız arka bahçemizdeki sırrın bir damlasını, bazense; keşke ile başlayıp, sonu gelmeyen kelimelerle bağlarız sır bahçemizin kapısını. Bazen gözlerimizden fışkırır tek kelimesiz, bazense gözyaşlarıyla tülleriz, anlaşılmasın diye, gözlerden fışkıran sırlarımızı...

Kendimizden sakladığımız her şeyi saklarız arka bahçemize. Her devirde ulaşmak isteyip de ulaşamadığımız hayallerimizi, , sevinç ve korkularımızı, acizliklerimizi, gizli aşklarımızı ve inançlarımızı, geleceğe dair ümit ve beklentilerimizi..... Belki itiraf etmeyi son nefesimizze bıraktığımız sırlarımızdır, oradaki rafyalı kutularda raflara kaldırdığımız.

Bazen çiçekler dikeriz, bu bahçemizin geniş topraklarına. Sevgiyle sular, yetiştiririz. Bazen ısırganlar, bazense yabani güller istila eder sen istemeden... Arka bahçemizde yetişen çiçeklerin kokuları, şiir olur, roman olur, müzik ve resim olur herkese yayılır.

Yaşantımızın her döneminde buraya sıkça uğrar, her gelişimizde, bir şeyler koyarız. Hayat mücadelesi içinde uzun süre yaşatamadığımız sevgilerimizi, küçük küçük de olsa burada yaşarız. Bazen korkularımız engeller bu sevgileri yaşamamıza, bazense hayat gerçeklerinin esareti. Halbuki şu kısacık hayatta niçin sevgileri erteler, onları yaşamak için niye bu kadar engeller koyarız ki ?..


M.A./ 25.03.2005/İst.

Beğen

Meçhul Asker
Kayıt Tarihi:10 Temmuz 2009 Cuma 10:12:22

ARKA BAHÇEMİZİN SIRLARI YAZISI'NA YORUM YAP
"ARKA BAHÇEMİZİN SIRLARI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ALMILA KARGÜLÜ
10 Temmuz 2009 Cuma 12:57:46
Hayat bazen bizim istemediğimiz şekilde biçimlenir.
Hayal dahi edemediklerimizdir yolumuza dikilenler..

Dün ben bu arka bahçemin çok ihtiyacını duymuştum
Dahası zaten 3 yıldır bu bahçemle avunurdum.
Zira en çok ihtiyaç duyduklarım yanımda değildi ama hiç ummadığım kimseler ses verdi.
Ne tuhaf değil mi
arka bahçemizin ıssız ve yapayalnzı kaldığını düşündüğümüz bir anda bir telefon çalar
bakarsınız bilinmedik bir numara.
merhaba der telin ucundaki ses.

ilkin tanıyamazsınız ama ses sıcaktır, ürpertmez sizi..
sonra ben..... dendiği anda ani bir sevinç ve heyecan dalgasına kapılırsınız..
telin ucundaki sesin sahşibini belki gerçek hayatta hiç görmemişsinizidr. Ama o işte en ihtiyacınız olduğu anda kabındna taşmaya hazır gözyaşlarınıza yürü komutu veren kişi olacaktır.
O gözyaşları ki arka bahçenizin vazgeçilmezidir çoğu zaman..
Ve düşürüsünüz
Ey büyük rabbim
sen ne kadar büyüksün..
Yalnız bırakan ve yalnızlık hissi veren de O!
aratıp size tebessüm ettiren de O!

Nitekim konuşursunuz karşınıdaki ile, sanki bin yıllık dost kıvamında
Ve bu güzelliği size lütfeden Mevlayı anmayı ihmal etmezsiniz ikinizde ..
Çünkü bu zikir ve tefekkür arka bahçenizin selameti içindir yine de....
O bahçe ki meçhul çiçkeleri ile de vazgeçilmeziniz olmuştur işte...


Neyse,
daha fazla devam edersem yazıya saygısızlık olacak sanırım.
En iyisi kıvamında kesmek ve arka bahçeme dönmek.
Belki bu gün de gizli bir çiçek bana merhaba der!
Kim bilir?

Ey mechul Asker!
Sağ ol!
Bu vesile ile bizim de "Arka bahçemizdekilere" tercüman olduğunuz için..
Hayırlı Cumalar....KargülüALMILA tarafından 7/10/2009 12:58:24 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
ferhan
10 Temmuz 2009 Cuma 10:44:21
Yüreğinize sağlık beğenerek okudum güzel yazınızı,saygılarımla..

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.