kardanadam
531 şiiri ve 22 yazısı kayıtlı Takip Et

30 mayıs tekirdağ edebiyat toplantısı30 Mayıs Tekirdağ Edebiyat ToplantısıBütün yapılar mimara
Bütün heykeller heykeltıraşa
Bütün resimler ressama
Bütün şiirler şaire

Benzer mantığıyla yola çıkarak 30-31 Mayıs 2009 tarihinde düzenlenen edebiyat toplantısına
Anılarımda yolculuk yaparken diyorum ki;

Toplantı en çok Yöneticilerimiz Habip Bey kardeşime, Nesrin Akalmış Hanımefendiye, ev sahibi olarak biraz bana ve en çok da siz değerli katılımcı gönül dostlarıma benzedi.

Sezonun en güzel şiirini hep birlikte orada yazdık.

Böyle güzel bir fırsatı yarattıkları için önce yöneticilerimi sonra da bu güzelliğin kadir kıymetini idrak eden sevgili katılımcı dostlarımı bir kez daha yürekten kucaklıyorum.
Ki davranışları doğal barışık yapıları kendilerine öz güvenleri ve sosyal yapılarıyla kim derdi ki onları bu kadar seveceğimi.

En büyük amaç herhalde sanal dostlukları gerçeğe döndürmek, sitemizin ciddiyet ve itibarını yüceltmek ve katılan tüm dostların yüzünü güldürmekti.

Kendimce kafamda tasarladıklarımın ancak yarısını gerçekleştirebilmeme rağmen bütün gülen yüzlerden cesaret alarak huzurla gülümseyebiliyorum şimdi.

Ve en önemlisi herkesin onlarca dostu oldu. Belki de yıllar sürecek bu güzellikler.

30 Mayısta sabah güneşi çoktan şehrin betonlarına karışmasına rağmen Zübeyde Toprak kardeşimi karşıladım ilk önce sonra Gürkan Ovalıoğlu daha sonra kahvaltı yaparken
Kehya rumuzlu Hüseyin Zengin dostumu. Hepsinin yüzleri güneş gibiydi.

Sonra Toynak’ın (Secaattin ÖZTÜRK) önderliğinde Ankaralı dostların bir kısmı geldi merkez öğretmenevine. Toynak ki sonradan ipi de göğüsleyecekti. Kendisine en az benim kadar ev sahibi gibi davrandığı için teşekkür ediyorum ve onun yüzünü asla unutmayacağım. Ve Deli Sedat (fikrim geldi abi) diyordu. Yolda yürürken herkesle diyolog kurabilen herkesin kalbini kazanabilen harika bir şahsiyet. Biraz da Gece Şairi diyeceğim. Öyle bir yaratmış ki Tanrı canlı şiir gibi. Aslında şiir yazmasa da olur. Biz onu hep sevgiyle anacağız.

Yine telefon çalmıştı Nurten Altınok hanımefendi arıyordu. Işıklardan karşıya geçtik. Ölsem de gam yemezdim dünya benimdi artık. O nasıl bir kucaklaşma. sarılma ve buluşma.

Sonra Yöneticimiz Nesrin Hanım geldiler. Tanrı ona o kadar çok şey bahşetmiş ki ayrı bir yazı konusu olur sadece sevgi ve hürmetle anacağım. Bir ara telefonda kahkaha sesi duydum. Takip ettik Toynak ve Sedat da birlikte aradık. Kahkaha kraliçesini bulduk lokantadan çıkarken Leyla İnan hanımlarla birlikte. O kahkaha hala kulaklarımda. Hiç öyle güzel gülen insan görmemiştim ömrümde.

Muğladan iki kardeşim geldi Hasan Öztürk ve Hikmet Özkul İstanbuldan Nihat Şendik nasıl sarıldık ama.. Ben daha oralardayım.

Bir yığın zaman fakirliği olumsuzluklara rağmen Kumbağ Arzum Otele gelmiştim ama nasıl geldim. Arabalarını dostluk adına dolmuş gibi kullanan Kocaeli’den dostum Hasan Ali Sarışen ve eşi Nuray SARIŞEN ki tanıdığım nesli tükenen bir nezaket timsaliydi her ikisi de. Yine aracıyla beni son anda Kumbağa ışınlayan Cengiz Gürsel kardeşim çok teşekkür ediyorum sizlere.

Orgu getireceğim diye söz vererek randevu saatinde ortadan kaybolan Ferahim Bey Tekirdağın yüzkarası hemşehrim sakın biryerde karşıma çıkma!! Bu sabotajını asla unutmayacağım. Ki Tekirdağ’ın vesikalı sokak kadınları senden bin kere daha asil ve merttir.

Neslihan Kardeşimle hukukumuz önceki tarihlere dayanır. ki kendisine candan teşekkür ediyor ve kendisini ne kadar sevdiğimi bildiği için sözü uzatmıyorum ancak oğlu utkuyu yeni tanıdık ve çok sevdik sempatik tavırlarıyla. Her neyse Neslihan Kızçe ile yaka kartlarını dağıtıp isim listesi hazırlarken her rastladığımda ünlü bir yıldız gibi adını duymaktan ve görmekten heyacanlandığım; Leyla Usta, Arzu Altınçiçek, Edebiyat Defteri Atölyesinde başlattıkları Özleşim çalışmalarıyla hafızalarımızın devamlı gündeminde olan Sabiha Küçüktüfekçi Hanım, Derya x derya, Şaziye Çeliker, Güler Birsözü, Kadir Turan, Ali Niyazi Gül, Asker Omur, Canan Onuş, Hacer Bektaş, Pakize Altan, hele hele Yakuti Hacer Alioğlu, Hülya Bilece, sazıyla sözüyle takdir ettiğim Mustafa ZORLA ve gözleriyle gülümsemeyi yaşam biçimine adapte etmeyi başarmış Filiz Hallaç ile ülkemizin en uzak köşesinden 1300 km.yola aldırmadan toplantıya erkenden yetişen su misali de oradaydı.

Sevgili Can dostlarımdan bir hafta öncesi kaza geçirmesine rağmen sırtındaki çürüklere aldırmadan gelen Çetin İmer Bey de oradaydı. Ona bir parağraf değil roman yazılır dostluğuna. Niyazi Tuncer, Çiğdem Çimen, son anda tanımama rağmen Cahit Kılıç, Zeynep URAZ, Utku Coşkun, Sedat Emer, Sedat Büyük, Pelin Kılıç, Metin Kıdır , Ayhan Sarıkaya ve eşi ne harika insanlar…görmeliydiniz.

geceleri kahrımızı çeken yöneticilerden E-Robot’u aradı gözlerim gelebilseydi aramıza ne güzel olurdu :))
Site müdavimlerinden değerli dostumuz Saba35 (Aslı Hanımefendi) kargoyla göndermiş olduğu lokumlarıyla katıldı aramıza ...

Yine çok sevdiğimiz Zehra Bardakçı, A.Rıza Bardakçı, Muhsin Akkaş, Erdal Söylemezoğlu, Mehmet Sabri Kılıç Ensar emir, Muammer bozan, Yaşar Akgün ve sevgili hemşerilerimden sokakların şairi Emine Sonal, Nuran Sevim, sevgili yeğenim Öznur Erten ve ağabeyim Adnan Çalık oradaydılar

Matbaasıyla programa katkıda bulunan İzzet Bektaş kardeşim, yanımdan ayrılmayan ve maddi manevi her daim bana destek olan Işıl Aksoy hanımefendi ve Sinan Can ki can dostumdur. Öğretim görevlisi can yoldaşım Sadık Şahin Bey kardeşimle Hüseyin Güler Bey İki şair dostunu ve sekreteri Ümran Çuhacı hanımefendinin masraflarını üstlendi Örnek bir Beyefendi. Ve arabasının aldığı kadar İstanbul yolcularını evlerine kadar geçirme nazetini göstererek ben de bu işte varım diyen Neferi dostum Hüseyin ÜNSAL beyefendi de oradaydılar.

Öğretmenevi Müdürü Zeki TURAN Beyefendi devamlı yanımdaydı. Kumbağ Belediye Başkanı Hüzeyin UZUNLAR maddi manevi desteğiyle ve Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Levent GÜNDOĞDU ile Belediye Başkan Vekili Ercan İshak Bey katılımlarıyla oradaydılar.

Çok sevgili Mustafa Ozan ve Musa Kalıntaş kardeşlerim kulubüne kilit vurup geldiler sizler için eşleriyle oradaydılar sazıyla sözüyle.
Eğitimci Şair yazar Cahide Ulaş hanımefendi Sunuculuk görevi ile oradaydı.
Sevgili eşim devamlı yanımdaydı. Hep öyle olmalı zaten.

Sanata değer veren Sayın Tekirdağ Valimiz Belediye Başkanımız emir ve direktifleriyle
Toplantının ilanından beri hep yanımızdaydılar

Ne mutlu edebiyat defteri ve yöneticilerine diyorum
Ne mutlu bize diyorum
Sarıldık birbirimize doyasıya
Daha ne olsun ki:

Sizleri çok seviyorum

Celal ÇalıkSevgili dostlarım öylesine yazdım. Unuttuklarım ve yanlışlarım varsa lütfen yorum hanesinde tamamlayın. Yazımı henüz bitirdim. Ve yayınlıyorum. Bu güzelliği yaşatan herkese teşekkür ediyorum.


Beğen

kardanadam
Kayıt Tarihi:4 Haziran 2009 Perşembe 14:13:49

30 MAYıS TEKIRDAĞ EDEBIYAT TOPLANTıSı YAZISI'NA YORUM YAP
"30 Mayıs Tekirdağ Edebiyat Toplantısı" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
pamuk şekeri
28 Temmuz 2009 Salı 00:34:51
çok özendim bundan sonraki buluşmalara kadar imrenerek anacağım keşke ben de gidebilseydim diye....

Cevap Yaz
filiz Atay
18 Haziran 2009 Perşembe 18:39:44
sevgili hocam
sizlerin ve şiirin varlığı gülümsememi yüzümden eksik etmedi.hepiniz varolun efendim.hayatımın en güzel ve en keyifli gecelerinden birisi olarak Tekirdağ anım hafızamda kalacak.ilham perimde gelse daha iyi olacaktı ama:)))bu güzellikleri bizlere yaşatan emeği geçen tüm dostlara tekrar teşekkür etmek istiyorum.saygı ve sevgilerimle

Cevap Yaz
dellysedat
11 Haziran 2009 Perşembe 23:22:16
Eyvallah ağabey,
seni tanıdığıma-tanıştığıma çok sevindim.


kendine iyi bak, hep.

Cevap Yaz
Toynak
7 Haziran 2009 Pazar 21:54:33
duydum ki bu toplantı iptal edilmiş...yani yaşadıklarımız sadece bir rüya imiş
ben asılmamışım sen o kadar yorulupda sonsuz mutlu olmamışsın...
rüya imiş yani...

rüya gibi iki gün için sonsuz saygılar ağabey...
hayatımda hiç o kadar mutlu olmamıştım...
edebiyat defteri ailesinin içinde olmak böyle bir ayrıcalık
onur verici...
herkese teşekkürler

ve şahsında bütün tekirdağlı şair dostlara sevgili yenge hanıma yeğenlerine ve herkese yürekten teşekkürler...
seni bende hiç unutmayacağım ağabey...
hep saygımla
daima sevgimle...

Cevap Yaz
deryaxderya
6 Haziran 2009 Cumartesi 18:33:50
Bu toplantıda hiç bir aksaklık olmasın diye çok uğraştın Kardanadam. 3-4 kilo da verdin. Mükemmel bir organizasyondu. Şimdi artık dinlen biraz. Ablamız sana iyi baksın ki, verdiğin kiloları da geri al. Sevgimdesin. Seninle birlikte yorulan değerli eşine de sevgi ve selamlar. derya

Cevap Yaz
AttilaYekta
5 Haziran 2009 Cuma 21:59:24
.

AttilaYekta tarafından 7/6/2009 12:05:50 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
bluecould
5 Haziran 2009 Cuma 15:06:07
böylesi paylaşımlar her daim boğazımda boğumlar yapmıştır, en büyük servet paylaşımdır diyenlerdenim...
(kıskandığımı usulca itiraf ediyorum, fısıldadım umarım kimse duymaz:)

eşinizin ve sizin emeğinize sağlık dost, toplantı budur dedim!...sevgilerimle...Tekirdağ'a selam olsun...

Cevap Yaz
guler birsozu
5 Haziran 2009 Cuma 10:37:55
selam
oyle mutluluklar vardirki insanin hafizasina dolu dolu yer eder iste oyle bir aniyla depolandim sizleri cok sevdim
saygilar

Cevap Yaz
bezm-i cihan
4 Haziran 2009 Perşembe 22:56:54
sıcak yüreklerin dizelerden çıkıp bedenlerle buluşması....

çok güzel(miş)...

Cevap Yaz
Selma Özeşer
4 Haziran 2009 Perşembe 22:23:31


Vallahi Hocam orada olmadığıma kendi adıma çok üzüldüm.

Eminim çok eğlenceli ve güzeldi.

saygılar

Cevap Yaz
kehya
4 Haziran 2009 Perşembe 18:33:03
Çok güzeldi... Celal kardeşim yazınla tekrar tekrar anmış oldum, yaşamış oldum. bende bir şeyler karaladım astım anılar hakkında.
Onca emeklerin ve yakın ilg ve alakan dolayısıyla tekrar tekrar teşekkür ederim.
sevgiler, saygılar sunarım.

Cevap Yaz
snncn
4 Haziran 2009 Perşembe 17:13:23
Sıradışı görünmek için hiçbir çaba sarfetmediği halde çok sıradışı bir adam...Celal Çalık...onur duydum..
saygılarımla.

Cevap Yaz
rıfati
4 Haziran 2009 Perşembe 16:05:29
elde olmayan nedenlerle katılamayıp da gönlü sizinle orarda olanları unutmuşsun üstad...

ve ne mutlu sizlere böyle bir güzelliği yaşadığınız ve yaşattığınız için...
sevgilerimle....rıfati tarafından 6/19/2009 8:57:04 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Onur BİLGE
4 Haziran 2009 Perşembe 15:38:04
İmrendim.

Cevap Yaz
Zeynep A. Edirne
4 Haziran 2009 Perşembe 15:34:29
Kimi zaman aramızdan ayrılanlara yas tuttuk, kimi zaman söyleyemediklerimizi satırlara döktük. Kalemlerin buluştuğu sitemizde güzel dostluklar kurup sevgiyi çoğalttık.
Yaşanan duyguların her türlü haline şahit olduk. Yaşadığımız hayatın tünelinden geçerken sevginin, aşkın, dostlukların, terk edişlerin, kaybedenlerin, gidenlerin, unutulanların, unutanların, sevinçlerin ve hüzünlerin en yoğunlarını paylaştık.
Kalemi farklı kılan bütün yazar arkadaşlarımın yüreklerine sağlık.
Kalemini sevgiyle dolduran dostlarla hepimiz kocaman bir aile olduk. Bu evin çatısını oluşturan , bu emekte teri olan sizlere teşekkürler Celal Bey..Sağolun..

Cevap Yaz
ayhansarıkaya
4 Haziran 2009 Perşembe 14:52:50
Dostum Celal bey,sizin göstermiş olduğunuz ilgi,alaka ve sevecenliliğinizi unutmak hiç bir zaman mümkün olmayacaktır.Bizlere gereğinden çok çok fazla ilgi gösterdiniz.Asıl bizim bir eksiğimiz,bir yanlışımız olduysa şimdiden affınıza sığınırım.Sizleri har zaman seveceğim.saygı ve sevgilerimi gönderiyorum...selamlar...

Cevap Yaz
su_misali(Gülhun Ertilav)
4 Haziran 2009 Perşembe 14:34:09
Yüreği Güneşadam, bu güzelliklerin mimarı sensin. İyi ki varsın....Seni ve eşini tanımak büyük keyifti...Nice şiir dostlarınıda tabii ki....Rüya gibi iki gün geçti herkes memleketine vardı ama sanırım gönüller hala Tekirdağ'da. Çok teşekkürler bütün dostlar adına...Daha nice böyle güzelliklere....Şiirle

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.