Afet i azam
91 şiiri ve 133 yazısı kayıtlı Takip Et

Türkan saylan ve hz. ali tavrıTürkan Saylan ve Hz. Ali Tavrı

“Kız çocuklarının eğitimi konusunda uğraş veren eğitim sevdalısı Türkan Saylan nurlar içinde yatsın” temennisini yüksek sesle okuyunca , eşim de içerden yüksek sesle düşünerek yorum yapıyor :

-İmanı varsa yatar !

Peki biz bunu nerden bileceğiz ? Yaşarken gördüklerimiz ve duyduklarımız yeterli midir bir insanın imanını sormaya , sorgulamaya ?

Türkan Saylan olayı bana Hz. Ali ile bir savaşta karşı karşıya kalan bir kafir arasında geçen dialoğu hatırlattı..

“Bir harpte Hazreti Ali (r.a.) bir kâfirle çarpışıyor ve kâfir usta bir
savaşçı olduğu için bir türlü mağlup edemiyordu. Tam karşı karşıya
geldikleri bir sırada Hazreti Ali:

- «Ya Allah!» diyerek kâfirin üzerine hücum edip yere yatırdı. Çıkıp göğsü
üzerine oturduktan sonra hançerini çıkarıp geberteceği sırada kâfir Hazreti
Ali’nin yüzüne tükürdü. Kâfir, bunu Hazreti Ali gazaba gelsin de; daha çabuk
öldürsün diye yapmıştı.

Hazreti Ali hemen kâfirin üzerinden kalkarak onun da ayağa kalkmasına
müsaade etti. Kâfir şaşırmıştı:

- Ya Ali, ben seni kızdırmak için yüzüne tükürdüm, sense beni tam
öldüreceğin sırada serbest bıraktın. Bunun sebebi nedir? diye sordu. Hazreti
Ali kâfire şu cevabı verdi:

- Ben bu harp meydanında Allah rızası için çarpışıyorum... Sen yüzüme
tükürdüğün zaman içimde sana karşı bir hissi nefret belirdi, seni öldürmüş
olsa idim Allah için değil de nefsime yapılan hakaretten dolayı öldürmüş
olacaktım. Bundan dolayı seni öldürmekten vazgeçtim, dedi.

Kâfir Hazreti Ali’nin bu âlicenaplığına hayran kalarak İslâmiyeti kabul
edeceğini ve İslâm dinini ta’rif etmesini istedi. Hazreti Ali İslâmiyetin
şartlarını öğretti , adam şehadet kelimesi getirerek müslüman oldu.”
__________________

Sevmek zorunda değiliz ama anlamak zorundayız Türkan Saylan ‘ı..

Hz. Ali ‘ nin nefsime uyarım korkusu ile indirmediği kılıcı biz defalarca Türkan Saylan ve onun gibi düşünenler üzerine indirmedik mi sizce de ?

Evet kız çocuklarının okumalarına el verdi yaşadığı sürece ve inandığı doğrultuda ..

Bunu başını örten kızları dışlayarak yaptıysa nolmuş ?

Bu o kadar nefsimize ağır geldi ki Müslüman geçinen camia kendisini daha da kötü duruma düşürecek kelimeler sarf etti , tavır gösterdi..Böylece , müslümanlığımızı gözden geçirtecek bir şekilde indirdik kılıcımızı yüzümüze tüküren insanın üzerine..

Bugün yaşanmakta olan daha doğrusu yaşanamamakta olan dine ve müslümanlara dönerek "sizin inandığınız hiçbir şeye sizin inandığınız biçimde inanmıyoruz" dercesine bir yaşam anlayışı yok mudur sizce de..Ben yine de bütün iyimserliğimle o ve onun gibilerin dine kapılarını sonuna kadar kapamamış olabileceklerini düşünmekteyim..

İşin görünmeyen vechesi cenazelerinde görünüyor..

Aşağıda alıntıladığım Zaman gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren in yazısına cevaben bir okur yorumunu , yorumsuz paylaşıyorum konu ile alakasından dolayı..

“sayın yazar. türkan saylanı anlamamış ve laikim diyenleri anlamamış olduğun her satırından belli oluyor.ben 67 yaşında başı açık bir cumhuriyet kadınıyım.ama her sabah yatağımdan besmeleyle kalkar ayetelkursi den başlar hatta vaktim varsa arabada yasinimi okur, herkese ve kendime dualar ederim. ayrıca herkese her çaresizliğe Allahı ve kuranı tavsiye eden biriyim.müslumanlığın da rahibe gibi bağlanıp bir ton makyaj yapmak olmadığını çok iyi bilirim. yüce rabbimin de gecede 1 saat ilimle uğraşanın sabaha kadar ibadet edenden daha makbul olduğunu söyler.bütün bunlar size hiç bir şey ifade etmiyormu? ayrıca sen türkan saylanın Allaha inanıp inanmadığını nerden biliyorsun?Allaha inanmayan insan insanlığa bu kadar hizmet edermi? sen hayatın boyunca kaç kişinin hayatını iyi yönde değiştirdin?kendi kendine düşün. belki vicdanın sızlamayı öğrenir. bu mesajı da umarım yayınlarsın”


Beğen

Afet i azam
Kayıt Tarihi:19 Mayıs 2009 Salı 13:08:09

TÜRKAN SAYLAN VE HZ. ALI TAVRı YAZISI'NA YORUM YAP
"Türkan Saylan ve Hz. Ali Tavrı" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
egece
20 Mayıs 2009 Çarşamba 01:28:08
Yorumlarını okuduğum bazı kişiler,"Türkan Saylan"'ı hemencecik yargılamışlar...Yüce dinimiz,hangi kişilerin beyinlerinde,ne duruma getirildi..Varın,siz karar verin..
Üzülmemek elde değil!..

Cevap Yaz
HÜLYALVER
19 Mayıs 2009 Salı 23:05:44
Fatih Altaylı
Türkan Saylan'ın umre yaptığını biliyor muydunuz?
19.05.2009 07:31

Prof. Türkan Saylan'ı kaybettik.
Bugün yayınlanacak bazı gazetelerin manşetlerini tahmin edebiliyorum.
Zil takıp oynayacaklardır.
Hakaretin boyutunu nereye kadar vardırabileceklerini tahmin etmek ise güç.
Çünkü bunun için o tıyneti bilmek gerekir. Ben bilemem.
O zil takıp oynayacak taifeye, bir nebze arları varsa utanmaları için bir minik hatırlatma yapmak istiyorum.
Bilirler mi, ki o sevmedikleri, o nefret ettikleri, o dinsiz dedikleri Türkan Saylan, 1983 yılında bu yana "Hacı" Türkan Saylan'dır.
Bilmezler, çünkü Türkan Saylan onlar gibi din üzerinden güç toplamak, din üzerinden ticaret veya siyaset yapmak isteyen biri değildi.
Bu yüzden de umre ziyareti yaptığını hiçbir zaman, en ağır saldırılar karşısında bile vurgulama ihtiyacı hissetmedi.
Şaka yapmıyorum.
Türkan Saylan 1983 yılında Mekke'ye gidip, Kabe'yi tavaf ederek umre yapmıştı.
Ben de bunu iki yıl önce, tam da bugünlerde yanlış hatırlamıyorsam Ayşe Arman'ın kendisiyle yaptığı bir röportajda okumuştum.
Utangaç bir eda ile köşede kalmış bir bölümünde.....

Bu da tatmin etmez ona nefretini,kinini kusmak için fırsat kollayanları ya,ben yinede Fatih ALTAYLI'nın bu yazısını paylaşmak ihtiyacı hissettim."ÖLÜDEN ŞEYTAN BİLE UMUDUNU KESMİŞTİR" diye çok bildik bir söz vardır lakin şeytandan daha şeytanlar var.Yazının finalinde paylaştığınız okur yorumuna katılıyorum.Ayrıca cenaze namazını kıldıran emekli müftünün konuşmasından bazı bölümleri ekliyorum

"Teşvikiye Cami'ndeki cenaze namazını kıldıran Beyoğlu emekli Müftüsü İhsan Özkes, duygusal bir konuşma yaptı. 2002 yılında tanıştığı Türkan Saylan'ın vasiyeti gereği cenaze namazını kıldıran Özkes, konuşmasını hadislerle süsledi.

Türkan Saylan'ın ödülünü Allah'tan alacağını söyleyen Özkes şöyle konuştu: "Annesi Leyla hanım'dan dolayı kendisine misyoner ve kafir denmesinden dolayı çok rahatsızdı. Kendisine kafir denilen her Müslüman bundan rahatsızlık duyar. Bu yakıştırmayı yapanlar, merhumenin cenazesine saygı göstermelidir. Türkan Saylan hanımefendi, ömrünü eğitim ve cehalete karşı savaşla geçirdi. Kansere rağmen kenara çekilmedi. Sadece iki oğlunun annesi olmadı. Onbinlerce öğrencinin anası oldu. İnsan eğitiminin önemi hepinizce malumdur. Eğitime verdiği destekten dolayı ödülünü Allah'tan alacaktır. Allah, 'Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu' diyor. 74 yıllık ömrünü eğitime ve sağlığa adadı. Acı bir gerçek şudur ki, her canlı ölümü tadacaktır. gerçek ölüm, dirilerin ölümüdür. Kuran'da şöyle deniyor. 'Her kim zerre ağırlığınca iyilik yaparsa karşılığını görecektir.

Türkan Saylan Hanımefendi aslında ölmemiştir, istirahata çekilmiştir. Onun adı eserleriyle hep anılacaktır. Samsun'a çıkışının 90. yılında Ulu önder Atatürk'ü rahmetle anıyoruz. Prof. Dr. Türkan Saylan Hanımefendi dünyasını madden değiştiriyor. Ancak onun başlattığı hizmet devam ediyor. Bugün milyonlarca insan onu duayla anıyor. Rahmetle anıyor. O bizlerden ayrılıyor ama bizden daha fazlası onu diğer tarafta karşılamaya hazırlanıyorlar. Ölüm sevgiliyi sevgiliye kavuşturan bir köprüdür. Türkan Saylan Hanımefendi'nin burada kaldığı kadar diğer tarafta da sevdikleri vardır. Ölümünden az önce görevini tamamladığını söylemişti. Umarız merhumenin bıraktığı yerden hizmet bayrağını devralacak nice Türkan Saylanlar çıkacaktır."

Öte yandan namazı kıldıran eski Beyoğlu Müftüsü İhsan Özkeskin,
Saylan ile olan tanışıklığını dile getirdi. Saylan'ın kendisini ziyaret ettiğini bu vesile ile tanıştıklarını, zaman zaman dini sohbetler için kendisine geldiğini belirtti."

Saygılar....

Cevap Yaz
erolbasci
19 Mayıs 2009 Salı 15:47:27
Kendisinin söyledikleri fikir verebilir belki bu konuda.
Ayşe Arman ile çok yakın bir tarihte roportaj yapmış idi;

Soru: "Burs verdiğiniz öğrenciler arasında başıörtülüler de var mı?"
Cevap:"Hayır. Böyle bir ilkemiz var. O çocukların bir kısmı militan olarak kullanılıyor. Biz de böyle casus gibi aramızda onları istemiyoruz. Baştan söylüyoruz, herkesin prensipleri var."
Soru: "Bunun haksızlık olduğunu düşündüğünüz olmuyor mu?"
Cevap:"Asla. O kızları militan yapıyorlar. Gerçi, o örtü sayesinde erken koca buluyorlar o ayrı."
Soru:"Oysa, kalbiniz herkese bu kadar açık... Biri şöyle bir mail atmış, "Benim suçum ne? Kafamdaki örtü mü? Bana karşı Türkan Saylan neden şefkatini göstermiyor. Ayrımcılık yapıyor."
Cevap: - Bakın iki tür örtülü var. Bir gerçekten samimi olanlar, bir de olmayanlar. Hepsi bir değil. Benim hastalarım var, 12 yaşında zorla örtüp evlendirmişler. Sonra da intihara kalkışmışlar filan. Herkes onları bir takım gibi görüyor, hayır öyle değil. Ben esas olarak kadınları kullandıkları için kızgınım. Onlara da kendilerini kullandırdıkları için kızarım. İnsanın kendini kullandırmaması lazım. Ben Cumhurbaşkanımızın eşine de üzülüyorum, çok küçükmüş evlendiğinde. Yazık günah değil mi?

İnancı gereği başını kapayanlara karşımıymış bilemiyorum.Ama her türlü başını örtene burs vermediği verdirmediği aşikar.Yök üyeliğğ döneminde de kız öğrencilerin okulardan atılmasına, kapılardan döndürülmesine ses çıkardı mı yoksa ikna odalarından geçemeyenlerin okullardan atılmasına, inançlı "kardelenlerin" kopartılıp atılmasına, çiğnenmesine, ezilmesine yardımcı oldu mu?
Artık Allah huzurunda ve haklının hakkının teslim edileceği yerde.Dilerim kimseye hak borcu yotur.Öğrenimlerinin yarıda kalmasına neden oldukları, okulardan atılmalarına neden oldukları "kardelenler" haklarını helal ederler...

Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
19 Mayıs 2009 Salı 14:12:28
Türkân Saylan , kesinlikle İslâm dinine ve ona inanlara, inancı gereği başını kapayan insanlara karşı değildi ; tıpkı Atatürk gibi. Çünkü o bir Atatürk kadını idi...Türkiye'de demokrasiyi kullanarak, yine o demokrasiyi ortadan kaldırıp, yerine din devleti kurmak yani Atatürk'ün onca vatan evlâdının şehit olması pahasına kurduğu Cumhuriyeti yıkmak isteyenlere karşı idi ; bizim gibi....
Hepimiz karşıyız ; dinin istismar edilmesine..Cumhuriyetin yıkılmaya çalışılmasına, Türkiye'de din devleti kurulmasına...
Bu uğurda cehennem ise hak ettiğimiz, alın sizin olsun sahte cennetler.....

Fikret TEZAL tarafından 5/19/2009 4:43:43 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Necdet EREM
19 Mayıs 2009 Salı 13:58:35

İslam düşmanlığı ile odaklanmış olduğu başörtüsüne düşmanlığının şiddetinden Allah başındaki saçları aldı.
Başlarını açtırabilmek için dünyayı başlarına dar ettiği genç kızların ahı olarak Ölünceye kadar başını istemese de örtmek zorunda kaldı.

Fikir ve düşünce özgürlüğü adına fikir ve düşünce dünyasının kara birlekesi olarak tarihteki yerini aldı.
Ötesini ise ben bilmiyorum.

Cevap Yaz
snncn
19 Mayıs 2009 Salı 13:40:19
Sevgi ve hoşgörü temelindeki bir inancı,ne şekilde algılayıp yaşamaya çalışıyorsak artık,ölen bir kimsenin ardından konuşmanın terbiye ve edep sınırları dışında olduğunu ,ölüsüne saygı duyamayan insanlar haline geldiğimizi ve üstelik bunları islam ınancının gereği gibi,inanan insanların hoşgörüsünü şahsi düşünce ve çıkarlar için kullanarak yapabiliyoruz.
Üzüntü verici... (söz meclisten dışarı,genel durum, bakıldığında maalesef sevgi ve hoşgörüyü çok fazla yitirmiş gibi görünüyor.)

snncn tarafından 5/19/2009 1:41:20 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Işıl Aksoy
19 Mayıs 2009 Salı 13:19:29
İnsan
İnsansal vasıflarından soyutlamışsa kendini
Buna camiyi de alet eder
Dini inançlarını da
Hatta daha da ileri giderek cinsiyetinin en aymaz ve en vahşi avantajlarını da kullanır

Kendini bilime adayanlara
Ve sağduyulu düşünenlere
Küfür etmek, bağırıp çağırmak, karalamak, suçlamak
Baskı hörgüçlerini kullanmak
Hatta kılıç çekmek
Erkliğimizin ne kadar da her şeyin üzerinde olduğu duygusunu yaşatıyor
Kendini ve egolarını tatmin etme en üst sınırlarda dolaşıyorken
Bırakın mastürbasyon yapsınlar özgürce
Ben bunun sınırlarının nereye varabileceğini de merak etmiyor da değilim hani.

Sevgi ve saygıyla insanca düşünmelerimize. Işıl Aksoy

Cevap Yaz
deniz_tayanç
19 Mayıs 2009 Salı 13:13:42
iSLAMIN SOSYAL HAYATTAKİ YERİNE DÜŞMANDI DA GERİSİNİ BİLEMEM. TERÖR SEMPATİZANLARINA, HAÇLI İTTİFAKINA GÖSTERDİĞİ TEVECCÜHÜ BAŞI KAPALI İNSANLARDAN ESİRGEMİŞTİR. EVET KENDİ İDEALİ UĞRUNA ÇALIŞTI, İDEALİNE GİDEN YOL DA KIZ-ERKEK BERABER KALINAN ÖĞRENCİ EVLERİNDEN GEÇİYOR. ANLAYANA...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.