ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Kötü bir işin en gizli şahidi vicdanımızdır. HZ. ÖMER Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Mesafeler dostluğa engel olmaz (dostluk mektupları )

Turan Yalçın
1065 Yazısı Kayıtlı


Mesafeler dostluğa engel olmaz (dostluk mektupları )
Sevgili Dostum,
Hani İstanbul Belediyesi bizlere bir paso vermişti hatırlarsan o pasoda “ Sevgi her engeli aşar” diyerek engellileri sevmek üzere vurgu vardı. Bu sloganı ne kadar sevmiştik biliyor musun dostum.
Can Dost,
İşte bu sloganı seninle aramızda olan yaklaşık 800 km engeli aşmak için bir motivasyon olarak görmüştük.
Can dost, eskiden teknoloji bu kadar gelişmemişti. Sadece mektuplar, fakslar ve telefonlar vardı başka şehirlerde insanlarla haberleşmek için. Bugün gelişen teknolojiye bizim çocukluğumuzda görmediğimiz internet, cep telefonu, renkli televizyonlar, görüntülü telefonlar daha neler neler eklendi. Artık bilgi ve teknoloji çağında aramızda mesafe bile kalmadı.Sadece sarılıp kucaklaşamasak da sanal alemde sen beni ben seni görüyoruz. Sadece varlığımız ve fiziki kaynaşmamız, dokunmamız engel olmakta . Kalpler severse, beyin anlarsa fiziki şeylerin de fazla önemli olmadığını da sen daha iyi anlamaktasın.
Can dost,
Mesafelere engel olmayan ve mesafeleri kısaltan başka şeyde “ uzlaşma ve hoşgörüdür” Aynı inanç ve düşünceleri paylaşanların aynı ülkü etrafında toplanmaları çok kolaydır. Asıl olan farklı kültür ve düşüncelerdeki insanlarla kaynaşmak ve bütünleşmektir. Medeni insan olmanın gereği olarak farklı düşüncedeki insanlarla uzlaşan ve onlara hoşgörü ile yaklaşan insanlar her zaman bulundukları ortama umut ve sevgi aşılarlar.
Can dostum,
Farklılıklar insanları zenginleştiren, güçlendiren unsurlar olmalı. ABD Bugün dünyanın en güçlü ülkesi ama ABD’nin 52 farklı ülke (veya ayalet ) den olduğunu bilmekteyiz. AB nin kurulması ile Avrupa’nın ilerde tek ülke olmak için çaba harcadığını da herkes bilmekte. Demek ki ülkeler birleşerek farklı unsurları ile güç olmakta . Yani farklılıklara hoşgörü ile bakarak mesafeleri dert etmeyerek aynı ülkü etrafında birleşerek dünyanın en güçlü ülkesi veya kurumu da olmak mümkün. Yeter ki insanlar “ insan” olmanın bilincine ersinler ve bu bilinç etrafında kenetlenerek iyiye ve güzele doğru ilerl


"Mesafeler Dostluğa Engel Olmaz (Dostluk Mektupları )" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.