mnihatmalkoc
674 şiiri ve 369 yazısı kayıtlı Takip Et

Beyaz zambaklar ülkesi ve ideal öğretmenBEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ VE İDEAL ÖĞRETMEN

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.4.2009 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

M.NİHAT MALKOÇ

Bataklıklar ülkesinden beyaz zambaklar ülkesine gidişin ibretli hikâyesini anlatan bir kitaptır “Beyaz Zambaklar Ülkesi”… Rus yazar Grigory Petrov tarafından kaleme alınan bu kıymetli kitap, milletçe uyanış için fertlerin özlerine dönmeleri gerektiği tezini, yaşanmış örneklerle işliyor. İnancın ve umudun nelere kadir olduğunu anlamak için bu kitabı okumak gerekir. Türk’ün önderi Atatürk’ün bu kitabın askeri okullarda okutulmasını istediği söylenir.

Rus yazar Grigory Petrov tarafından kaleme alınan “Beyaz Zambaklar Ülkesi” adlı kitabı bir solukta okuyanlardanım. Trabzon Valisi Nuri Okutan Bey bu kitabı valilik imkânlarıyla bastırarak öğretmenlere hediye etti. Söz konusu kitaba yine aynı yazar tarafından kaleme alınan “İdealist Öğretmen” kitapçığını ekleyerek tek kitap halinde bastırdı. “Beyaz Zambaklar Ülkesi” adlı kitap 60 sayfalık “İdealist Öğretmen” ilavesiyle 209 sayfadan meydana geliyor. Eser, son derece kaliteli bir baskıyla öğretmenlerin istifadesine sunulmuştur.

Trabzon’da, kitap okumayı gündemin başına yerleştiren ve okul kütüphanelerine kazandırdığı bir milyon 600 bin kitapla herkesin takdirini kazanan Vali Nuri Okutan, sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de okutmakta kararlı görünüyor; aslında çok da iyi ediyor. Zira öğretmenlerin de yeterli derecede kitap okuduğu söylenemez. Öğretmenevlerine gittiğimizde öğretmenlerin zamanlarını daha çok neyle geçirdiğini okey taşlarının sesinden anlayabilirsiniz. Bu sadece Trabzon için değil, tüm ülke öğretmenleri için geçerli bir yakınmadır. Yeterince okumayan bir öğretmenin öğrencisine vereceği fazla bir şey de yoktur.

Trabzon’da yaklaşık 9 bin 100 öğretmene ve usta öğreticiye imza karşılığı dağıtılan “Beyaz Zambaklar Ülkesi-İdeal Öğretmen” adlı kitabı bugünlerde öğretmenlerin elinde görüyorum. Öğretmenler söz konusu kitabı okumakla kalmıyor, onu meslektaşlarıyla da tartışıyorlar. Kitabın, öğretmenlerin ruh dünyasında olumlu izler bırakacağına olan kanaatim tamdır. Özellikle eserin “İdeal Öğretmen” adlı bölümü öğretmenlerin yoluna ışık tutacaktır.

Şehri açık kütüphaneye çeviren Vali Nuri Okutan, Trabzon Valiliği Kültür Yayınları arasında çıkan “Beyaz Zambaklar Ülkesi-İdeal Öğretmen” adlı kitabın “Takdim” kısmında öğretmenlere şöyle sesleniyor: “Öğretmen olma hevesiyle başladığım eğitim hayatım iradem dışında beni idareci konumuna getirdi. Ama ne zaman ki bir sınıf tahtası görsem, ne zaman bir öğrenciyle yolda karşılaşsam öğretmen olamamanın hüznüne kapılıveririm. Öğretmenlik kendinden bir şeyler vermektir. Bilimsel veriler başkalarına yardımcı olan, başkalarına karşı öğretici konumunda bulunan insanların daha mutlu olduğunu ortaya koymaktadır.”

“Beyaz Zambaklar Ülkesi” adlı kitabın edebî açıdan bir iddiası olmadığı için üslup kaygısı da yoktur. İnsanlara ruh ve şuur kazandıran bu eseri okuyanlar harekete geçmek için yarını beklemeyeceklerdir. “İdeal Öğretmen” bölümü ise öğretmenler için güzel örnekler sunuyor. Bu bölümün başında anlatılan yaşanmış hikâye bir hayli enteresan durum arz ediyor:

“1880’li yıllarda Moskova Üniversitesi’nin bütün profesörleri, öğrencileri ve Moskova’nın aydınlar grubu, büyük bir şaşkınlık yaşıyorlardı. Çünkü tanık oldukları şey, o güne kadar görülmemiş bir şeydi. Üniversitenin en genç Matematik Profesörü S. A Raçinski, üniversitedeki kürsüsünden istifa edip ayrılmış, Rusya’nın Smolenska Eyaleti’nin Tatevo Köyü’nde öğretmenliğe atanması için Eğitim Bakanlığı’na bir dilekçe vermişti. Bilim dünyası onunla övünürken ve birçok matematik bilgini ondan önemli buluşlar beklerken, bu genç profesör, kendi arzusu ile üniversitedeki eğitim ve öğretim çalışmalarına son veriyordu. Herkes, ‘Ama neden?’ diye büyük bir merakla soruyordu. Raçinski ise, bu soruya tek bir cevap veriyordu: Bir köyde, sıradan bir köy öğretmeni olmak için!...”

“Beyaz Zambaklar Ülkesi-İdeal Öğretmen” adlı eseri okuyanlar henüz keşfedemedikleri değerlerin peşine düşmek için ‘Kim var?’ deyip sağa sola bakmadan ‘Ben varım ya yeter…’ diyerek işe koyulacaklardır. Bu kitabın sadece öğretmenlerce değil, herkes tarafından okunması ve millî bir ruhla ülkemizin kalkınma seferberliğine dâhil olması gerekir.

Beğen

mnihatmalkoc
Kayıt Tarihi:12 Nisan 2009 Pazar 19:09:12

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ VE İDEAL ÖĞRETMEN YAZISI'NA YORUM YAP
"BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ VE İDEAL ÖĞRETMEN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
belginerturk
13 Nisan 2009 Pazartesi 14:33:41
ak zambaklar ülkesi adlı kitabı okumuştum ...bataklıktan nasıl güzel bir ülke olunur bunun muhteşem öyküsü ...lideri olağan üstü bir lider tıpkı bizim Atatütkümüz gibi...


zaten Atatürk de bu kitabı tüm okullara okunsun istemiş o dönem tüm öğrencilere ücretsiz dağıtılmış diye biliyorum...


ancak sizin söz ettiğiniz kitabı okumadım aynı kitaptır bel kide...


umarım bu sayede yazınızı okyanlar bu kitapları okurlar....
Cevap Yaz
Fikret TÜRKER
13 Nisan 2009 Pazartesi 09:41:40
Önce bu değerli yazının sahibini bütün kalbimle kutluyorum.

1978'de İstanbul-Pendik Lisesi'nin en gözde öğrencilerinden biriydim. Başarıda başabaş gittiğim kız arkadaşım şimdi İstanbul'un tanınmış hastahanelerinden birinde Uzman Doktor.
Fizik öğretmenimiz Sayın Ayşe Onsekizoğlu onun doktor olmak istediğini öğrendikten sonra, bana da aynı soruyu sordu . Cevabım aynen şöyleydi :
- Ben bir ilkokul öğretmeni olmak istiyorum ve ille de Doğu'da bir köyde görev almak isterim !

Sözünü ettiğim kız arkadaşım, diğerleri ve hocam da yadırgadı beni. Cevap da biraz incitici oldu aslında :

- Sen manyak mısın oğlum ? Öğretmen olup da aç mı kalacaksın ?

Onlar ve diğerleri caydırabildiler beni idealimden. Mühendisliği tercih etmeme sebep oldular.
Sonunda mühendis de olamadım ama aç kalmayı hemen hemen başarmak üzereyim !

Keşke idealimde ısrar edip aç kalan bir öğretmen olsaydım , diyorum !

Cevap Yaz
nertenn
13 Nisan 2009 Pazartesi 09:12:15
çok zamanın da ve olması gereken bir uyarı
sizi ve vali nuri okutanı kutluyorum.dilerim biz gibi okuyan yüzlerce kişi çıkar
teşekkürler bu yazı içinde

Cevap Yaz
suzan can
13 Nisan 2009 Pazartesi 00:04:59
yazıyı zamanında okumadığıma utandım :((

ama neyse ki bu güzel eseri okumuş ve kendimce, kendime uyarlamıştım..

güzel tanıtımdı..

tebrikler derim güne dair..

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.