dikey
54 şiiri ve 2 yazısı kayıtlı Takip Et

Cennetten gelen mektup





Bu gün elime mektubun geçti. Dünyadan mektup almak benim için ilginç ve şaşırtıcı oldu. Alışılagelmişin dışında duygular uyandırdı. Birkaç kez okudum mektubunu. Dünyadaki anılarım canlandı birden. Özellikle ölümümden sonrası ve dünyanın şimdiki durumu ile ilgili yazdıkların dikkatimi çekti. Mektubundan; dayanılmaz bir ızdırap yaşadığın ve genel olarak bir çok insanın aynı dehşeti yaşadığı anlaşılıyor. Seni çok iyi anlamakla beraber üzüldüğümü söyleyemem. Çünkü cennettekiler üzülmezler. Ancak, sıkıntılarının azalması için büyük bir içten isteğim olduğunu bilmeni isterim. Bana cennetin durumu ile ilgili yanıtlamamı istediğin sorular sormuştun. Sana cennetten söz edeceğim. Yaşadığın sıkıntılar açısından anlamlı geleceğini umuyorum. Daha doğrusu anlamlı gelmek zorunda olduğunu düşünüyorum. Ben, şimdi her türlü abartıyı eksik bırakacak düzeyde rahat, sakin ve mutluyum. Bu yüzden, oldukça önemli olan ölüm sonrası hayat ve cennet sılasını anlatırken satırlarımda büyük bir sükunet sezinleyebilirsin. Bu halim seni yanıltmasın. Eğer anlatacaklarımı sizin ruh haliniz içinde söyleme olanağım olsa, anlatacaklarım, dünya zamanlarının en hayret uyandırıcı ve bütün insanların en önemli olayı haline gelecekti. Bunu büyük bir çığlıkla anlatmam ve milyarlarca insana tek tek ulaşıp durumun önemini feryatlar içinde anlatmam gerekecekti. Ancak buna imkanım olmadığı gibi sınanmakta olan insanın da kendilerine dünya şartlarında verilen bilgi ve akıl doğrultusunda bu süreci tamamlamaları gerekmektedir. Bu yüzden sana, ölüm sonrasında olanlar, insanların yapıp yapmadıklarına göre âkıbetlerinden söz etmeyeceğim. Dünyada insana bu konuda verilen bilgi yeterli olduğundan ayrıca insanlara sınavlarını geçersiz kılacak bilgiler tekrar edilmeyecektir. Ancak sana cenneti ve cennetteki duruşumu yazacağım ve senin için rahatlatıcı olacağını umuyorum.

Cennete ilk ayak basmak aya ilk ayak basmaya benzemiyor. Dünya hayatı ile sonraki hayat arasında zaman kesintisizliği yönünde son derece doğal bir geçiş olmakla beraber dünya sonrası hayatta görülen olağanüstülükleri senin, şu anki algılarınla hissetmen mümkün değil. Öyle ki dünyanın yaratılışından yaşadığın güne kadar, bilgisini edindiğin, gördüğün, hayal özgürlüklerinde veya rüyalarda tasarlayıp gördüğün hiçbir değişim, gelişim ve olağanüstü olay, burada yaşananların en küçük bir parçasının bile yaklaşık bir örneğini vermez. Bu konuda sadece düşünmeni istiyorum.

Daha önce benim için de öyle olduğu gibi size de dünya hayatı sonsuzmuş gibi gelebilir. Bilgi yönüyle sonlu olduğunu kabul etmekle beraber hisleriniz bilginize, çelişki sorununa rağmen siz farkında olmadan uymamaktadır. Bunun nedeni, insandaki sonsuzluk algısı ne zaman öleceğini bilememesi, geleceğe yönelik uzun planlar yapması, ölümü daha önce hiç tatmamış olması, ulaşmak istediği arzuları, gün ve gecelerinin art arda kesintisiz akıp durmaya yönelik alışkının kanıksanmış olması ve kısacası kendi üzerindeki ölüm deneyimsizliğidir. Oysa ki ölüm sonrası hayatın yanında dünya hayatının bütün cazibeleri, sizde sonsuza kadar yer ettiğini düşündüğünüz his ve düşünceleriniz, her türlü teknolojik ve diğer gelişim ve değişimler, algılarınızın algılamakta zorluk çektiği evrenin büyüklüğü ve yaşadığınız bütün zamanların hepsi, asıl varlık aleminin çok küçük bir ayrıntısıdır. Burada dünya hayatı, bütün geçmişiyle birlikte ancak birkaç saat gibi algılanabiliyor.

İşte bu gerçekleri görmenin ardından cennete ayak bastım. Burada, insanda bitmeyen eksilmeyen ve sıradanlaşmayan kesintisiz bir sevinç var oluyor. Sizin sevinçlerinizin oluşması aynı konudaki bir üzünçün yok olmasıyla olanak buluyor. Oysa ki burada sevinçler, bir olumsuzluğun giderilmesine bağlı değil. Bunun nasıl olabileceğini anlamakta güçlük çekebilirsin çünkü buradaki hislerimi sende, aynı düzeyde edindirmem mümkün değil. En önemlisi burada asla üzüntü, sıkıntı, stres, dert, hastalık, kaygı, güvensizlik, yaşlılık, yoksulluk, korku, ölüm, ağrı, kavga, aldanma, aldatma, ayrılık, bunalım ve çirkinlikler gibi dünya insanlarının ayrılmaz kabusları mevcut değil. Aksine sonsuz bir hayatın içinde; sevgi, hoşnutluk, mutluluk, rahatlık, sükunet, huzur ve her vakit yeni yeni sevinç ve uğraşılarla bitmek tükenmek bilmeyen bir yaşama sevinci var. Buradaki mükemmelliği anlayacağınız kelimelerle ifade etmeye çalıştığım için kuşkusuz yaşadığım mutluluğu sana hissettirmem mümkün değil. Bu, gerçek anlamda ancak yaşanarak anlaşılabilir. Bizim iç dünyamızın her hali tanımsız bir güzellik içeriyor. Dışımızdaki güzellikler ise iç dünyamızın sevinç ve mutluluğunu artırmakta ve sürekli olmasını sağlamakta. Burada sevdiğim kişilerle beraber altından ırmaklar akan, tatlı esintileri ve renkleriyle insanı içine çeken, hayallerinizin tanımlayamadığı güzellikteki mutluluk serpen evleri, bahçeleri, gülleri, ekinleri, berrak suları, kokusu, özgürlüğü, genişliği, ferahlığı ve doyumsuz çekiciliği olan bir doğada böylesi tanımsız böylesi bir mekânda yaşıyorum. Sizin, içim içime sığmıyor dediğiniz o sevinci ben, fazlasıyla her an yaşamaktayım. Burada insanın her isteği, istediği şekliyle gerçekleşiyor. Her an sevindiriliyor ve her an müjdeleniyor. Şimdi dünya hayatının en mükemmel, insanların en imrendiği hayatı, bana dayanılmaz bir sürgün ve en harika bilinen mekânları da, bana terkedilmiş virane harabeler gibi geliyor. Tekrar dünyaya gelmeyi asla istemem. Bu yüzden dünyada yaşadığım acıların da sevinçlerin de artık benim için bir önemi yok. Sözünü ettiğin teknolojik gelişmelerin de önemseyeceğim bir tarafı bulunmuyor. Ben, burada o kadar mutluyum ki burada olmanın dışında hiçbir şey beni tatmin etmez. Buradaki insanların yüzlerinde aydınlık var ve yüreklerinde acı yok. Sevgi ve sevinç dolu böylesi bir gönül mutluluğuyla birbirleriyle sohbet ederler. Onlar için yiyeceklerin, giyeceklerin, dostlukların ve sevgililerin en güzeli vardır. Onlar asla üzülmezler.

Kuşkusuz yaşadığın acı dolu sahneleri gücüne kıyasla çok önemsiyorum. Ancak Allah’ın izni ile buraya geldiğinde hepsini unutursun. Sana çok basit gelecek. Doğrular üzerine göstereceğin sabır burayı hakketmeni oldukça kolaylaştıracaktır. Sana anlattıklarım; uzak, hayal ve tozpembe gelmesin. Herşey çok gerçek. Tuttuğun, dokunduğun, gördüğün ve duyduklarından daha gerçek. Sana buradaki hayatın pek azını anlattım. Hepsini her haliyle anlatmama imkan olmadığı gibi senin de anlamana imkan yok. Acılarının günahlarını azaltacağını ve sevaplarını artıracağını unutma. O acıların, sana bu mekânın kapılarını açacağını unutma. Bu yüzden bu acılardan da mutluluk edinebilirsin. Hiçbir zaman kaldıramayacağın bir yük sana verilmeyecektir ve hiçbir darlığın mütemadiyen sürmeyecektir. Buraya vardığında yüreğinde hiçbir acı olmayacak ve bana, dünyada çektiklerini birer tatlı anı olarak anlatacaksın. Seni çok güzel karşılayacağım ve senin için hazırlıklar yapacağım. Mektubumu okuduktan sonra rahatla ve günlük yaşamına daha mutlu bir seyir ver. Seni, ya bir kamelyada ya da bir ırmağın kenarında bekleyeceğim. Geldiğinde beraber evimize gideriz. Seni ben gezdireceğim ve sımsıcak bir sevgiyle kucaklayacağım.

Selam ile...

Z.Abidin TOPRAK

Beğen

dikey
Kayıt Tarihi:3 Aralık 2008 Çarşamba 12:24:47

CENNETTEN GELEN MEKTUP YAZISI'NA YORUM YAP
"CENNETTEN GELEN MEKTUP" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.