Neslihan YAZICILAR
298 şiiri ve 23 yazısı kayıtlı Takip Et

Dünya şiir günümüz kutlu olsun…Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 22.3.2007 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

ŞİİRDEN YAŞAM…

Şiir; insan yaratısını çözümleyen dil bilimle geliştirilip aydınlatılandır.
Beş duyu alanımızın gelişimiyle beynimizi yazmaya iten aklın ötesindeki benlikle açığa çıkar Prof. Dr. Doğan Aksan; ’Şiirin madeni bütün nitelikleri, ayrıcalığı ve yaratıcılığıyla insandır. Dil adı verilen gücün de yalnız insana özgü oluşu gibi. Dile dayanan bir yaratı olarak şiir, gücünü insandan alır; dille oluşur. Dilin bugün bile bütünüyle çözemediğimiz gizleri aynı zamanda şiirin de gizleridir. Ancak dil bilimin aydınlatabildiği noktalar şiiri de büyük ölçüde açıklığa kavuşturmaktadır. Bu yüzden bugün pek çok alanı kapsayan dilbilim, şiiri geleneksel edebiyat çalışmalarında olduğu gibi bir takım öznel yorumlarla değil, bilimsel gözlem ve yargılarla açıklamaya yöneliktir.’ diye yorumlamaktadır. Evet, şiir söylemek istediklerimizin dili, duymak istediklerimizin kulağı oluverirler. İnsan duygularıyla yaşar ve ifadesini ruhunun derin tabakalarından aydınlığa çıkarır. İmpuls iç itilimi (psikolojide açlık, susuzluk gibi bir ihtiyacın karşılığı) ile içimizdekiler dökülmek ister; işte şiir burada devreye girer. Bu iç dünya ürünlerimiz mutlu-mutsuz günlerin, duygulanışların, kaybedişlerin (ölüm, ayrılık) sevgilerin hissedilenlik derecesinde yazılanlardır. Diğer sanatlardan (öteki söz sanatları, plastik sanatlar, resim ve müzikle) ayrı ve ortak noktaları vardır ki şiirin yeri kanımca daha ağır basmaktadır.
Şiir anlağa değil, duyguya seslenir, kavranmaz yaşanır, yorumu çok doğrudur. Aynı zamanda şiir evrensel bir sanattır. Sadece tek sorun çevirileri çok kendisi olmamasından kaynaklanmaktadır. Diğer diller arasındaki kelime ifadeleri farklı anlamlarla yüklüdürler, birebir anlamı veremeye bilmektedirler.

Şiir günlük dille yazılmaz, şiir dilin tersinde yer alır. Şiirin müzikle bağlantısı yoktur, arasındaki bağlantı ses yönündedir. Şiirin sesi kadar ahengi, rengi, estetiği de onu biçimler. Çağlar boyunca bütün edebiyat tarihçileri şiirin ne olduğunu tanımlamaya çalışmışlar ve çalışmaktadırlar. Fakat şiir tam olarak tamamlanamayıp kuramlara da oturtulamaz. Salah Birsel’in ifade edilecek olursa; şiiri hiçbir poetika ve estetik belirleyemez; sadece bayağı ve adiden uzak tutar.

Şiirin insana tattırdığı duygular yaşamımızın bölümlerinde yer alır. Şiir akıcı ifadesiyle duygularımızdaki ahenk dansa dönüştürür. Okunulan her dize içimizdekileri harekete geçirir okuyana/ dinleyene sunuş açısından iletilecek biçimini alır. Şiir de düşünce ile dil ayrışır, bilinçaltı algılanış farklaşır. Şiir bilinç ve bilinçaltının çarpışmasıdır. Sonuç olarak şöyle bir açıklama getirebiliriz, aynı şiir her okuyucuya farklı tatlar verebilir sunuş - alış değişebilir.

Şiir söze dayanan bir sanat olduğu gibi çağın ve sosyal biliminde çizgisinde yürür. Şiir hiçbir zaman gerilemez, gerileyen toplumlardır. Şiir dile egemen olurken şiir dilin gizini ve gücünü de simgeler.
Bu yüzden şiir usun ve ruhun yarattığı sözcükleri harmanlayarak sunan, dünyamızın vazgeçilmez edebi ürünleridir.
Şiirin özel bir yönü de diğer edebi ürünlerden duygulara daha çabuk hitap eden yönü olmasıdır. Dilimizde bir düz yazıdan bir cümle kalmayabilir ama şiir öyle mi? Hepimizin dilinde ezbere bildiği birkaç dize vardır. Yaşamak istediklerimizi şiire dökmek güzel ama yaşamı şiirleştirsek daha iyi olmaz mı? Dünya şiir gününüzü kutlar, bütün şairlere yaşattıkları dizeler için teşekkür ederiz.

Şair Mallarme’nin ressam Degas’ya dediği gibi, şiir, sözcüklerle yazılmaktadır. Sedat Ümran’ın yorumuyla büyük şiirler okuyucuları sarsandır, eğlendiren ve uyutan değil.
Şiir tadında bir dünya dileğiyle…
ŞİİRİN ESTETİĞİNDE KALINIZ…

Tüm şair arkadaşlarımın şiirle dolu günlerle, şiir tadında kalması dileğiyle…
Sizleri şiireısmarladım.

Sevgilerimle.

Beğen

Neslihan YAZICILAR
Kayıt Tarihi:21 Mart 2007 Çarşamba 01:13:15

DÜNYA ŞİİR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN… YAZISI'NA YORUM YAP
"DÜNYA ŞİİR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN…" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Turan Ergün
23 Mart 2008 Pazar 02:35:36
(Şiireısmarladım)Kutlarım yaratıcı şairi...nice şiirlere...

Cevap Yaz
oktayozcan
22 Mart 2007 Perşembe 19:33:21
Dünya şiir gününün tüm aydın, çağdaş,yaşamı benimsemiş dostlarımızın; kutlu olsun

Cevap Yaz
DemAN
22 Mart 2007 Perşembe 18:23:36
Günün yazısını ve değerli yazarını kutlarım...

Geç kaldığımla özür.

Dünya şiir günü kutlu olsun herkese...

Saygımdasınız

Cevap Yaz
neşter
22 Mart 2007 Perşembe 12:14:08

söz ola kese savaşı
söz ola kestire başı
söz ola ağulu aş ile
bal ile yağ ede bir söz (ÜSTAD Y. EMRE)

dilleriniz söze gele , sancılarınız doğurgan ola SAYGIYLA


Cevap Yaz
aynur soysal kumcu
22 Mart 2007 Perşembe 11:24:15
ne mutlu şiir okuyana ve sevene
şiir depremdır. şiir ayaklanmak,şiir başkaldırıdır,şiir şimşektır,gök gurultusudur...şiir sınır tanımaz,şiiri hiç bir güç tutsak edemez,şiir gelecektır,umuttur,özlemdır,mutluluk ve güzellliktir.
şiir ölümü bilmez şiir yaşamdır.şiir muşyu,sevinç ve mutluluktur.şiir kötümserlik bılmez tanımaz.iyimserdır,cömertir ve gençtir,delikanlıdır.yakışıklıdır.şiir özgurdur özgürlüktür.şiir eemektır.alınterıdır,inatcıdır,hırçındır,hep ama hep yurur gıder.ne mutlu şiir yazan şiir okuyan şiir sevene. ötesi yok. arıf damar 2001 şiir bildirisinden....
kutlarım basarılarınızın devamını dilerim.....

Cevap Yaz
metis
22 Mart 2007 Perşembe 11:19:21
Kutluyorum bende sizi Neslihan ve Şiireısmarladım gibi müthiş bir sözle biten yazınızı..Sevgilerimle

Cevap Yaz
Zeynep Tavukçu
22 Mart 2007 Perşembe 11:18:24
Mesaj içerikli açıklayıcı bir yazı.
İlk cümlede bulunması gerektiğine inandığım noktalamaların kullanılmaması ile başlayan akışkanlık zorluğu içersede yazımınız, İsminizi gördüğüm an ki duyduğum; yazım altındaki güveni sekteye uğratmayacak bilgilerin içeriği karşısında teşekkürlerimi sunuyorum.
:) Kurdelanızı kutluyorum...

Sevgimle kalın...

Cevap Yaz
Çınar GÖLE
22 Mart 2007 Perşembe 03:35:14
Kutluyorum sevgili Neslihan çok güzel bir yazıydı dostum yüreğine sağlık ben de yazın aracılığıyla tüm dostların şiir gününü kutluyor sevgiyle sevdikleriyle ve her zaman şiirlerle kalmasını diliyorum..
Sevgilerimle..

Çınar GÖLE

Çınar GÖLE tarafından 3/22/2007 3:36:47 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Esadi
22 Mart 2007 Perşembe 02:11:51
Güzel bilgiler ve temenniler..

Zamanlama harika..

tebrikler...E.A.

Esadi tarafından 3/22/2007 2:12:38 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
sevgipınarı
22 Mart 2007 Perşembe 00:31:59
günün yazısını ve yazarını kutlarım

saygım ve sevgimle

Cevap Yaz
oktayzerrin
22 Mart 2007 Perşembe 00:11:06
kutlarım...saygılarımla...

Cevap Yaz
taymaz
21 Mart 2007 Çarşamba 16:58:48
Şiir evrensel bir sanattır . Evet , aynı zamanda tüm sanat dallarıyla da iletişim içindedir bence . Şiirgibi resim deriz bazen yada resim gibi şiirde yazabiliriz. İnsan beyninin gelişiminde dilin önemiyle şiirin önemi parelel birbirini geliştirici bir içiçeliği var şiir beynimizin kıvrımlarından çıkar ve okuyucunun beyninin kıvrımlarında dolaşır . Herkese ayrı bir his verir .şiiryaratıcıdır bu nedenle dili geliştirir . Dil şiire yataklık eder .

Yazınızı çok beğendim ve bunları yazmak istedim . benim görüşlerim . Şunu da eklemek isterim . Şiirin bir kelimesi bile değişse o başka bir şiirdir . Çeviriler o şiiri ne kadar verebilir . Her kültürün kendini ifade ediş biçimi yapısı etkileşimi farklı .

Tebrik ederim .

Cevap Yaz
semihcik
21 Mart 2007 Çarşamba 16:14:06
Neslihan Hanım,bu doyurucu ve bu güzel günü anlatan yazınız için sizi tebrik ederim.Sizin,tüm şair ve şiir seven insanların şiir gününü kutlarım.saygılarımla

Cevap Yaz
MASAL PERİSİ
21 Mart 2007 Çarşamba 13:28:15

aynı şiir her okuyucuya farklı tatlar verir çok doğru

hepimizin şiir günü kutlu olsun...

Cevap Yaz
aynur soysal kumcu
21 Mart 2007 Çarşamba 10:46:19
tebrıkler kalemınız daım olsun..ben şu fıkıre sevıyorum..şiir fıkırlerle değil kelimelerle yazılır... tesekkurler guzel bılgılerdı şiire gönul vermiş dostların gunu kutlu olsun...her zaman daha ii daha guzele temız bır turkce ile

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.