çetin altungüneş
619 şiiri ve 1435 yazısı kayıtlı Takip Et

VERA NAZIM'I ANLATIYOR (2)Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 24.5.2023 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Nazım Hikmet, 3 Haziran sabahı 06. 30 da gazetesini almak üzere ikinci kattaki dairesinden apartman kapısına yürüdüğü sırada, tam gazetesini alırken geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. O an Vera hala uyumaktaydı. Bir müddet sonra uyandığında onu yerde ölü yatarken gördü. . Doktor gelmiş kimliğini istiyordu. Vera kimliği bulmak için şairin cüzdanını karıştırırken bir fotoğraf buldu. Fotoğrafın arkasında şu dizeler vardı:

Gelsene dedi bana
Kasana dedi bana
Gülsene dedi bana
Ölsene dedi bana

Geldim
Kaldım
Güldüm
Öldüm.

’’Saçları saman sarısı, kirpikleri mavi’’ kadın şiirlerden çıkıp geliyor ve Nazım’ı anlatmaya devam ediyor:

Nazım öldüğü zaman , korunması gereken kocaman bir ev dolusu mektup, senaryo, yığınla belge ve yazılarla baş başa kaldım. O zaman onun yaşamının ne denli karmaşık, dopdolu olduğunu bir kez daha kavramıştım. Bu nedenle çok tanınan , sevilen, böylesi değerli bir kişinin yalnız kalmış bir dul eşi olmak yerine, onun insanlık için, yerine getirmeye söz verdiği idealler için mücadeleye, , onun bıraktıklarını korumaya karar verdim. Bunlar benim için yoğun bir uğraşı gerektiriyordu. Sinemaya geç döndüm. 20 yılı aşkın bir süredir Sinema Enstitüsü’nde profesör olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Yaptığım işi çok seviyorum.

Kapımız Nazım’ın ölümünden sonra da açık. Öğrencilerimizde evimize geliyorlar. Kendilerini evlerinde gibi hissetmelerine ve Nazım’ın yaşamını öğrenmelerine yardımcı olmaya çabalıyorum.
Ayrıca, Televizyon için hazırlanan belgesel filmlere senaryolar hazırlıyorum.

Bir çok kişinin Nazım’ın Stalin hakkında ne düşündüğünü merak ettiğini biliyorum. Bu yüzden bu konuyu önemli buluyorum. Nazım Stalin’in ne olduğunu kısa bir sürede anlamıştı. Stalin Nazım’ı cezalandırmayı çok istedi. Ama zaman bulamadı. Bu konuda fazla bir şeyler söylemek için kendimi şu anda hazır hissetmiyorum. Şöyle bir anımı aktarabilirim sizlere:

Nazım kalp krizi geçirmiş hastanede yatıyordu. O sırada Stalin öldü. Doktor haberin Nazım üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir düşüncesiyle ona söylenmesini istemedi. şok etkisiyle öleceğinden korkuyordu. Böylece Yazarlar Birliği’nden birini göndermelerini ve bu haberi Nazım’a alıştıra alıştıra vermelerini istedi. Bu görev Simanov’a verilmişti.Kısa bir girişten sonra Simanov haberi verdi. Nazım haberden etkilendi. Simanov, ’’Şimdi ne yapacağız, Stalin bizim içinde düşünüyordu’’ deyince, Nazım, ’’Biz de artık kendimiz için düşünürüz’’ dedi ve gülmeye başladı. Doktor içeri girdi ve iğne yapmak istedi. Nazım iğne olmayı reddederek, ’’biz kendimiz’’diye gülmeye devam ediyordu. Simanov tüm meşhur yazarlar gibi Nazım’dan da Stalin’in ölümü üzerine çıkacak Literaturne gazetesinin özel sayısına bir şiir yazmasını istedi. Nazım kısa bir sürede Stalin için bir şiir yazdı. Bu şiirinde Nazım, alçıdan, çelikten ve bronzdan heykellerle, tabağımızdaki çorbaya giren uzun bıyıklarıyla bir yerde nasıl sergilendiğini anlatıyordu. Artık onun o bronz, çelik heykellerinin yükü omuzlarımızda değil ve uzun bıyıklarıyla da çorbamıza girmiyordu

Nazım, Stalin’den nefret ederdi..Nazım öldüğünde önemli bir kamu görevlisi bana. ’’Senin Nazım, yoldaş Stalin’den niçin bu kadar nefret ederdi?’’ diye sordu. Benim ona yanıtım, Nazım’ın evine gelmesi gerektiği ve orada sorusunu yanıtlayacağım şeklinde oldu. O dönemde önemli mevkilerde bulunan kamu görevlilerinin çoğunluğu Stalin yanlısıydı. Bu kimseler Nazım’ın herkesçe sevilmesinden ve geniş okuyucu kitlesine Stalin’e ilişkin söylediklerinden tedirgindiler. Nazım o dönemde İvan İvanoviç oyununu yazdı. Bu oyun Stalin dönemini eleştiren ilk oyundu.

Bu oyun, her yönüyle, bugünle çok yakından ilişkili. Çünkü bugün bile bir yığın İvan’ımız var. Bu oyun sahnelenemedi ve filme alınmadı.

her şeyden önce benim Türklerim böyle bir şaire sahip oldukları için çok mutlu ve şanslıdırlar. Bir ülkenin şairi, yazarı ile değerlendirildiğine inanıyorum. İkinci olarak, Türk’lerin Nazım’ı bilip onu unutmadıklarından dolayı çok mutluyum. Geleceğin Türkiyesi için, Nazım’a ait fotoğrafları, resimleri, el yazmaları gibi ondan kalan pek çok şeyin tümünü benden alabileceğinizi bilmenizi isterim. Tüm bunların bir gün Türkiye ye geri gönderilip bir müzeye yerleştirileceğini umut ediyorum. Bunları sizler Türkler için saklıyorum.

Bugün için bu çok kolay. yapacağınız tek şey bana gelmek. Daha önce söylediğim gibi evimizin kapısı açık. Dünyanın her bir yanından Türkler gelir bize. Onlara hoş geldiniz diyorum. Tüm Türkleri onun varlığını hissetmeleri için, Nazım’ın evine gelip ziyaret etmeye davet ediyorum. Türkler Moskova’da bir evlerinin olduğunu unutmamalıdırlar.

Beğen

çetin altungüneş
Kayıt Tarihi:23 Mayıs 2023 Salı 21:19:30

VERA NAZIM'I ANLATIYOR (2) YAZISI'NA YORUM YAP
"VERA NAZIM'I ANLATIYOR (2)" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Güney_Doğu
25 Mayıs 2023 Perşembe 09:08:10
Harika, etkileyici bir hikaye.

Cevap Yaz
Gule
24 Mayıs 2023 Çarşamba 22:51:17
Eduardo Galeano, "Ve Günler Yürümeye Başladı" isimli kitabında; 1 Ocak'tan başlayıp 31 Aralık'a kadar geçen süreyi kapsayan ve her gün için yakın tarihte ya da eski zamanlarda o gün yaşananları konu alan günlük şeklinde bazı gerçekçi kısa hikayeler anlatır. Ve bunların içinde 6 Ocak gününü şairimiz Nazım Hikmet'e ayırır ve kitabın 16.sayfasında şu sözleri not düşer:

-Bekleyen Toprak-

"Türkiye 2009 yılında, daha önce vatandaşlıktan çıkarılmış olan Nazım Hikmet'i vatandaşlığa geri aldı ve hem en sevilen hem de en nefret edilen şairinin Türk olduğunu kabul etti.

O bu güzel haberi öğrenemedi: yarım yüzyıl önce ömrünün büyük kısmını geçirdiği sürgünde ölmüştü.

Toprağı onu bekliyordu, ama kitapları yasaktı ve kendisi de. Sürgündeki dönmek istiyordu:

Giderayak işlerim var bitirilecek.
...
Oldum yıldızlarla haşır neşir
ama sayısı bir tamam sayılamadı.
Kuyudan çektim suyu
ama bardaklara konulamadı.


Asla dönmedi."

Kitapta okuyunca çok duygulanmıştım.
Yazınız da keşke daha uzun olsaydı da daha çok okusaydık Nazım'ı...

devamını okuruz umarım, tebrikler...
Cevap Yaz
ayşe1
24 Mayıs 2023 Çarşamba 17:16:56
Akıcı, sürükleyici, güçlü edebi üslubuyla bilgi paylaştıran değerli yazınızı kutlarım.

Saygılarımla.

Cevap Yaz
İbrahim Kurt
24 Mayıs 2023 Çarşamba 13:09:19
Çok güzeldi hocam kutluyorum

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
24 Mayıs 2023 Çarşamba 11:22:12
Çok çok fazla içeriği ile yaralara merhem oldu adeta yazınız.

Muhteşem bir anlatım ve sürükleyici ve de ilgi ile okudum sayın yazarım.


Tüm saygımla selamlıyorum, efendim.


Sonsuz hürmet selamımla hocam

Cevap Yaz
Güney_Doğu
24 Mayıs 2023 Çarşamba 10:51:39
Harika...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.