ismail karaosmanoğlu
1494 şiiri ve 1147 yazısı kayıtlı Takip Et

RAMAZAN VE İHSANRAMAZAN VE İHSAN

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 23.3.2023 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.


RAMAZAN VE İHSAN

İnsan yeryüzüne neden gönderildiğini bir bilse, bir bulabilse. Bir amaçla yaratıldığını bir anlayabilse. Yalnız yemek, içmek ve eğlenmek için yaratılmadığını idrak edebilse… Ah nerde, nerede bu müdrike bu şuur? Yanından bile geçmiyor zavallı insan. Niçin yaratıldığını bir türlü kavrayamıyor.

İşte Ramazan bu idrake çağırıyor bizi. Kendi gerçeğimizi anlamaya, kavramaya ve bu gerçek çerçevesinde hayatımızı anlamlandırmaya çağırıyor.’ İnsan başıboş yaratıldığını mı zannediyor? ’buyuruyor Allah –u Teala (cc.)

işte başıboş yaratılmadığını anlayacak insan niçin yaratıldığını da bilecek, bulabilecektir. Onun için ‘Kur’an da hala anlayamayacak mısınız? ’ hitapları çokça yer alıyor. Kur’an insanı araştırmaya, öğrenmeye, düşünmeye ve anlamaya çağırıyor. Çok fazla ibadet etmeye değil, namaz kılmak, oruç tutmak anlamında.

İnsan ihsan makamında. ‘İnnallahe ye’muru bil adli ve’l -ihsan’ ’Allah adalet ve ihsanı emrediyor’. Her Cuma hutbeden inmeden imam efendi bu şekilde hitapla bitiriyor öğütlerini. ‘Ve ita izil kurba…’’ Yakınlara vermeyi emrediyor Allah’’ diyor Kuran’ dan ayetle. Ramazan Allah’ın ihsanı Müslümanlara. Ve en çok bu ayda ihsan etmek, iyilik ve ikram emrediliyor, teşvik ediliyor, öğütleniyor. Yapılacak sadaka ve ikramların sevaplarının bu ayda kat kat olacağı müjdeleniyor.

Sürekli namaz kılan değil, üzerine düşen vecibeleri yerine getirdikten sonra insanlara yardım eden, helal rızk için çalışan, aile ve efradının iş ve hizmetlerine koşan insan tipi ululanıyor. İnsanların sıkıntılarını giderenler daha üstün tutuluyor. Nafile ibadetlerden daha önemli sayılıyor.

Bir menkıbe anlatılır bu meyanda: iki kardeş anlaşılıyor bir ibadet edecek gece gündüz, diğeri para kazanmak için çalışacak ve kazandığını kardeşiyle bölüşecek. Diğeri de sevabını onunla bölüşecek. Yani bir dünya için diğeri ahiret için çalışacaklar, kazançlarını bölüşecekler. Dünya için çalışan ahiret için çalışandan daha üstün tutuluyor. İşte din bu. İnsanların sıkıntısını gidermeyi, dertlerini paylaşmayı ve onlara çareler bulmayı nafile ibadetlerden üstün tutuyor dinimiz.

İblis bile cimri abidden korkmuyor, cömert fasıktan korkuyor. ’’Cimri abid şimdi elimden kurtulmuş görünüyor ama ben eninde sonunda onu avucumun içine alırım. Çünkü o parayı çok seviyor. Ben onu parayla pulla, dünya malıyla avlayabilirim. Ama o cömert fasık var ya şimdi avucumda gibi görünüyor, amma o eninde sonunda elimden kaçıp kurtuluverir.’’

Zaten cömertlik Allah’ın varlığına, Rezzak; rızık verici olduğuna, dünyadaki mal ve mülkün ona ait olduğuna kuvvetli bir inanç ve kati bir imandan kaynaklanmaktadır. Cimrilik ise inanç zafiyetinden kaynaklanmaktadır. Allah’ın Rezzak olduğuna inanmamaktan gelir.

Ramazan bize Allah için vermemizi, insanlara ihsan ve ikramda bulunmamızı hatırlatıyor. Yalnız hatırlatmakla kalmıyor, bir ihsan sofrası hazırlıyor, önce o bize ikram ediyor, sonra bize ihsan duyguları aşılıyor.

Ramazan ve ihsan; işte iki kardeş kavram. İki iyi yoldaş, iki iyi gönüldaş gibi geldiler bize; gülerek ve coşkuyla kuşattılar bizi. Evrensel aşk şarapları sunuyorlar bize ve biz kana kana içiyoruz bu şaraplardan, coşuyoruz, insanlık deryasının bir parçası olduğumuzu anlıyoruz.

HOŞ GELDİN EY ŞEREFLİ RAMAZAN. ABI HAYAT SUNDUN BİZE.


Ahmet Kemal


Kayıt Tarihi : 30.6.2014

Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:22 Mart 2023 Çarşamba 20:25:56

RAMAZAN VE İHSAN YAZISI'NA YORUM YAP
"RAMAZAN VE İHSAN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ayşe1
23 Mart 2023 Perşembe 16:45:40
İyiliği, paylaşmayı, yardımlaşmayı hatırlaran; iradeyi, azmi, nefsi güçlendiren ; sorumluluğu, anlayışı,... algılatan Ramazan'ı, kapsamlı yaklaşımıyla irdeleyen yazınıza tebrikler.

Saygılarımla.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ahmet Zeytinci
23 Mart 2023 Perşembe 13:09:05
Hele de bu mübarek ay da kul olmanın bilincine bir varabilse önce Müslümanlar sonrada bütün insanlar, her şey çok daha güzel ve anlamlı olacak. Müslümanı, Yahudi'si, Hristiyan'ı, Ateisti, Budist'i, hepimiz imtihandayız da farkına varabilenlere ne mutlu, bir de farkında olmadan dünyayı sadece buradan ibaret sananlar ki işte Allah onlara akıl fikir, basiret ihsan etsin diyelim. Hayırlı Ramazanlar...

Cevap Yaz
İbrahim Kurt
23 Mart 2023 Perşembe 12:10:52
Em temiz en samimi ibadettir oruç kutluyorum saygılar

Cevap Yaz
Hayrullah
23 Mart 2023 Perşembe 07:06:31
Yüreğine sağlık üstadım güne düşen yazınızı beğeniyle okudum hak ettiği yeri almış günün önemini anlatan nadide eserinizi ve değerli şahnızı yürekten tebrik eder hayırlı Ramazanlar dilerim Allah’a emanet olunuz esen kalınız

Cevap Yaz
SELAMET99
23 Mart 2023 Perşembe 03:32:24
Güne yakışan bu güzel yazınızı yurekten tebrik ederim üstadım...

Emeğinize yüreğinize kaleminize sağlık Hayırlı Ramazanlar inşaAllah...
Saygı ve selamlarımla

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.