mehmet talip bilgil
308 şiiri ve 267 yazısı kayıtlı Takip Et

TÜRK EVİ VE BM TOPLANTISININ İZLERİTÜRK EVİ VE BM TOPLANTISININ İZLERİ


TÜRK EVİ VE BM TOPLANTISININ İZLERİ
Türk evlerinin mantalitesi nedir? Hangi amaca hizmet ederler. Fuzuli bir masraf mı? Yetkililerin gittiklerinde rahat edecekleri lüks beş yıldızlı otel mi?

Bu konu geçen yıllarda çok tartışıldı. Bina tamda birleşmiş milletler binasının yürüme mesafesinde. Geçen hafta içerisinde vefat eden İngiliz kraliçesinin cenaze töreninin yapıldığı günlerde hemen hemen bütün ülkelerin İngiltere’ye gitmeye çalıştığı bir günde Türk devlet yetkilileri cenazeye değil de ABD ye gitmesi çok dikkat çekmişti.

Biraz düşünelim. Bu şu anlama geliyordu. İngiliz’ler dünyaya ben sizin liderinizim bana gelip Kraliçemin cenazesine katılacaksınız demişti. Sözle olmasa da ima ile demişlerdi. Türk devlet başkanı ne yaptı? Türk evinin önündeki parka oturup poz vererek ben senin güdümünde değilim, katılmıyorum diye haykırdı. Türk evi ABD’nin göbeğine vurulmuş bir Türk mührüdür. Türk evi yeni dünya düzeni kurulurken bu dünya düzeninde yerini şimdiden belirlemiş bir düşünceyi simgelemektedir. Dışarıdakilerin içerideki uzantıları bunu anlayamamış, Türk evlerine veryansın etmişlerdi.

Cüce beyinler bunu çözememişlerdi. Bin yıllık kadim bir milletin devlet başkanı İngilizlere anladığı bir dilden cevap vermişti. Binanın yapılışı şekil itibariyle tamamen Türk motifleriyle süslenmiştir. Yukarıdan bakıldığında lale motifini andırıyor. Lale Allah’ı hatırlatır. Şimdi anladınız mı? Yapılan bina ile ne anlatılıyor. Binadan yürüyerek birleşmiş milletler binasına kurmaylarıyla gitmenin anlamı şudur! Hemen yanınızdayız. Bizi kolayca kullanırız düşüncesini kafanızdan atın. Birleşmiş milletler binasında Türk devletinin başkanı bütün dünyaya ders verici bir şekilde yapılan konuşmasında: Kuzey Kıbrıs, Filistin, Suriye, Yemen, Afganistan, Ege denizi, Yunan meselesini dile getirmişti.

Bu konuşmanın asıl anlamı: Türkiyesiz dünyada bir şey yapamazsınız imasında bulunmasıydı. Bir makalemde çok yakın zamanda Türkiye’nin önünde Irak, Suriye ve doğu Akdeniz meselesi var demiştim. Bakın BM’lerin toplantısında yapılan konuşmada Kuzey Kıbrıs’ın artık tanınması gerektiğini anlattı. Maksat doğu Akdeniz’i bir Türk gölü haline getirmekti ve bunun sürecini başlattı. Bu yeni Türkiye’nin dünya üzerinde konumlanacağı bir durumdur. Birleşmiş milletler toplandığı süreç içinde Türk evinin neye yaradığı herkesçe görüldü ve anlaşıldı. Dünyanın göbeğine Türk otağı kuruldu. Selçuklu ve Osmanlı her aldığı yerlerde bir lider Çadırı(otağ) kurarlardı. İşte Türk evi de bu anlamda yapılmıştır. Kişisel ve şahsa hizmet için yapılmamıştır. Cüce kafalar bunu anlamıyor. Gerçi ‘’pi’’ kafaların kapasitesi geniş anlam ifade eden şeyler i kavrayamaz.

BM binasında yapılan görüşmede bütün dünya sorunlarını gözlerinin içine baka baka anlatan devlet başkanımız, Türk evinde 21 devlet adamı ile görüştü. Bunun içinde İngilizlerin başbakanı da var. Düşünen için çok büyük anlam ifade ediyor. Türk evi, görüşmelere ev sahipliği yapıyor. Devlet başkanımız, birçok ülkenin devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmeler de gerçekleştiriyor. Türk evi devlet başkanımızın liderlerle görüşmelerine ev sahipliği yapıyor. Amerikalı iş insanları ile buluşuyor, New York programı bununla sınırlı kalmadı. Cumhurbaşkanı, 5 gün süren ziyaretinde ABD’deki Türk ve Musevi kuruluşlarının temsilcilerini kabul etti, Türk-Amerikan iş konseyi tarafından düzenlenecek etkinliğe katıldı, Amerikalı iş insanları ile buluştu.

BM şu an, işlevi sorgulanan bir teşkilat durumunda. Teşkilatın 5 ana organından ikisi uluslararası ilişkilerde hayati role sahip. Bunlardan biri 193 ülkenin temsil edildiği ve kararları bağlayıcı olmayan Genel Kurul. Diğeri, teşkilatın en kritik ve en çok eleştirilen organı Güvenlik Konseyi. Son 77 yılda savaş ve çatışmalar bu çatı altında önlenemedi. Son
olarak daimi üyelerden Rusya, Ukrayna’nın egemenliğini ihlal etti. Savaşın durdurulması için sunulan tasarı, savaşı başlatan Rusya tarafından "beklendiği üzere" veto edildi Konsey uluslararası barış ve güvenliği sağlayamadı.

Teşkilatın işlevsizliğini sıklıkla dile getiren Türkiye’nin uyarısı gecikmedi. Cumhurbaşkanı: Konsey’in durumunu özetlerken, teşkilatın ana sorumluluğunu hatırlattı. Türkiye’nin bu hatırlatması, Konsey girişinde de asılı Suriye iç savaşında Edes’in kınandığı tasarıları Rusya ve Çin veto ediyor. Filistin’e baskısı sebebiyle İsrail’in kınandığı tasarılar Washington’un vetosuna takılıyor. Konsey üyeleri vetoyu çıkarları için kullanıyor. Türkiye bu sistemin değiştirilmesini istiyor. Türkiye, Genel Kurul’un işlevinin artırılması ve Konsey’in 5 ülkenin tekelinden çıkarılmasını istiyor. Aksi takdirde teşkilatın bu yapısıyla küresel sorunların çözümü olanaksız görülüyor. Herkes bütün bu olup bitenleri gözünün önünde bulundurarak tekrar düşünsün. Bütün dünya liderlerini karşısına alıp yanlışlarını yüzlerine söyleyen başka ülke lideri varsa bende sizinle beraberim. Türk evi kimsenin şahsi ikametgahı değil sen kendini dünyaya nasıl tanıtacaksın. İşte dünya liderlerini Sanki birleşmiş milletler binası gibi Türk evinde ağırlayarak tanıtırsın TÜRK EVİ VE BM’nin işlevlerine dair küçük bir yazıda bizden olsun.
=====================================AR====================================

Ana Karakterler:
adalet

Beğen

mehmet talip bilgil
Kayıt Tarihi:27 Eylül 2022 Salı 09:24:07

TÜRK EVİ VE BM TOPLANTISININ İZLERİ YAZISI'NA YORUM YAP
"TÜRK EVİ VE BM TOPLANTISININ İZLERİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.