La Rocca Rukiye Baldede
42 şiiri ve 25 yazısı kayıtlı Takip Et

NORAYANORAYA

Seri: Arayış 3
Hikaye: Bilge, Deli ve Noraya’nın Tanışması
Ana Karakterler: Bilge, Deli ve Noraya

Deli kendisine akıl verecek bilge arayışında idi. Yalnızdı ve korkuyordu. Kim bir deliye yardım ederdi ki? Acizliğini biliyordu. Ve gitti sordu, soruşturdu. Herkes bir bilgeden bahsetti deliye, ama kimse bilgenin izini ve evini söylemedi. Deli sonunda “Arayış” içinde olan Noraya ile karşılaştı. Deli aciz, ürkek bir vaziyette, düşük omuzları ve titrek sesi ile sordu:
Deli: Ben bana yardım edecek birini arıyorum. İnsanlar bana bir bilgeden bahsediyor. Sen Bilgenin kim olduğunu ve evinin adresini biliyor musun?
Noraya deliyi tepeden tırnağa süzdü. Bir arayış için çıkmıştı yola, kalbinden beynine yankılanan ışıklı ses Noraya’ya sürekli aratıyordu, ama Noraya neyi aradığını bilmeden arıyordu ve kendine yük olarak hissedeceğini bilse de bir yol arkadaşı istiyordu. Delinin ahvalinden çok etkilenmişti ve deli kendisine bir umut ışığı olacaktı. Heyecanla yanıt verdi:
Noraya: Bilge mi? Bu diyarlarda yolda yürüyüp akıl danışılacak bir Bilge mi varmış? Neredeymiş? Adresini bilmiyorum, adını da. İstersen seninle birlikte Bilgeyi ararım, ama bir isteğim var.
Deli Noraya’ya birden yakınlık hissederek, umutla yanıt verdi:
Deli: Tabii iste, ne istersen iste emrindir.
Noraya: Hayır, emir değil ricadır. Bilgeyi bulduğunda ben de seninle olacağım, yani sen ve bilge nereye ben oraya. Kabul mü?
Deli onca yorgunluğun ve yalnızlığın ardından kendisine sunulan bu teklifi reddetmedi. Çünkü bilgeyi bulmak kadar, bilgenin yanında yer tutunmak da zordu ve deli de olsa bunun farkındaydı. Birlikte yola koyuldular, uzun bir yürüyüşün ardından yol kenarında bir kasaba girişinde köhne ve küçük bir evin kapısını çalıp bilgeyi sormak istediler. Kapı yüzlerine yaşlı bir kadın tarafından açıldı. Misafirler yaşlı kadın, gelini, oğlu ve torunları tarafından iyi karşılandılar, yaşlı kadın bu iki yolcuyu yedirip içirdi, sabaha kadar uyumaları için yer yaptı. Sabahın ilk ışıklarında kalkıp kahvaltılarını hazırladı ve uyanmalarını bekledi. Noraya ile deli neden sonra uyandı, karınlarını doyururken deli konuyu tekrar açtı. Yaşlı kadın köylerinin çıkışından itibaren biraz daha yol almalarını, daha sonra yaylaya giden yola yönelip ilerlemelerini ve dağın eteğinde, ama yüksekçe bir yerde bilgenin evini görebileceklerini söyledi. Deli çok sevindi, adeta sofrada uçundu, Noraya sessizdi, hisleri, hissettikleri kendini boğuyor, ama ne hissettiğine ne de hissettiklerinin kuvvetine anlam veremiyordu. Yaşlı kadınla vedalaştıktan sonra yola çıktılar. İkili bilgenin evine ancak akşam üstü varmıştı, biraz yol uzaktı, biraz da Noraya yolda çok oyalanmıştı. Aslında deli ile pek de farkları yoktu, çünkü ikisi de meraklı ikisi de doğayı, insanları ve hayvanları araştırmayı, ‘SIRRA’ erişmeyi seviyordu. Derken akşam vakti bilgenin kapısı çalındı. Bilge kapıyı açtı; ikilinin yüzüne baktı. Tuhaf bir şey vardı, sanki Noraya ve deli bilgeyi tanıyor gibiydi. Bu eve daha önce gelmiş, kalmış, yemiş, içmiş, hatta ve hatta sanki çocuklukları dahi bu evde geçmişti. Noraya başını sağa sola salladı ve kendi kendine:
Noraya: Ne düşünüyorum ben ya, nasıl olacak bu? Bilgeden bile haberim önce deli, sonra yaşlı kadın sayesinde oldu. Nasıl burada büyümüş ve bilgeyi tanıyor olabilirim?
Sonra deli, O da gülümsedi ve:
Deli: Bana boşuna ‘Deli’ demiyorlar; millet haklı arkadaş yeni geldiğim evde büyüdüğümü düşünmem tabii ki deliliktir.
İkili düşünürken ahvallerini bilen bilge hafif tebessüm ile onları içeri buyur etti. Noraya ile deli kapı eşiğinden adım atarken aynı duyguları hissederek titriyordu. İkisi de hem mutlu hem hüzünlü hem korkak idi. Onları mutlu eden sebep bilgeye ulaşmış olmalarıydı, bu kolay bilinen bir gerçekti; ama onları üzen ve korkutan neydi? Bilgenin karşısında cahil olmaları mı? Bilgenin istedikleri yolculuğa kendileriyle çıkmak isteyip istemeyeceği düşüncesi miydi? Yoksa çıkacakları yolculukta karşılaşacakları hayatların ve kaderlerinin daha görülmeden, yaşanmadan kendilerini ürkütmesi mi? Evet, bunların hepsi de ikiliyi korkutan sebeplerdi, ama deli de Noraya da bu heyecan ve korkuya rağmen bilge ile yola çıkmaya gönüllü idi. Bilge de bunu bildiği için ve kendilerini daha önceden tanıdığı için onlara kapıyı açmıştı. Evet, bilge Noraya ile deliyi tanıyordu, rüya aleminden. Günler öncesinden ikiliyi rüyasında görmüştü bilge, misafirlerinin birbirlerinden habersiz Arayışa çıktıkları günün gecesi Allah mucizesini bilgeye sunmuş, biyolojik, psikolojik ve fiziksel özelliklerine kadar deli ile Noraya’nın bilgileri bilgeye aktarılmıştı. Belki de Noraya ile deliyi korkutan bilgenin kendilerine aşırı tanıyor bakışı idi, kim bilebilirdi bunu!
...
NOT: Noraya ’Arayış’ serisinin Bilge ile Deli hikayesinin devamı gelecektir.
La Rocca Rukiye Baldede
Tarih: 19.09.2022-Pazartesi
Saat:01.22

Ana Karakterler:
Bilge, Deli ve Noraya

Beğen

La Rocca Rukiye Baldede
Kayıt Tarihi:20 Eylül 2022 Salı 01:38:44

NORAYA YAZISI'NA YORUM YAP
"NORAYA" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.