el elbistan
0 şiiri ve 980 yazısı kayıtlı Takip Et

Bir İktisatçının Yazısından Aktarımlarİktisatçımız sıradan kişi değildir. Devlet umuru görmüş birisidir. Tepe noktalarda bulunmuş bir şahsiyettir. Hem dili tatlıdır hem izahatı. Anlatımları aydınlatıcı, yol gösterici ve haz vericidir.
...

Ekonominin son yirmi yılını analiz etmiş yazısında. Somut veriler ortaya koymuş. Yerli yerince vurgular yapmış.
...

İki bin üçte ekonomik olarak çok iyi olmasak da genel ortalamaya yakındık diyor. Dünya altı bin küsürlerdeyken biz beş binlerdeydik diyor. İki bin sekiz ve dokuzda daha ilerdeydik on iki bin dolarlardayken dünya ortalaması bunun altındaydı. Rüzgar arkadan esiyordu biz yol alıyorduk bu dönemde. Yıl iki bin yirmi iki biz dokuz dünya on bir on iki bindedir diyor. Gelinen noktaya vurgu yapıyor.
...

İktisatçımız öne çekilmiş talep etkisi, ek talep etkisi, olumsuz beklenti etkisi, servet etkisi, kamu israfı etkisi, kamu desteği etkisi, optik kırılma etkisi gibi yeni kavramlar geliştiriyor ve bu onun zihin dünyasının ve ekonomiye bakış açısının ne kadar derin olduğunu gösteriyor bize.
...

Bu kişiler çok iyi yetiştirmişler kendilerini. Yaşları yetmiş beş seksen beş aralığında. Hemen hepsi önemli yerlerde bulunmuşlar. Kimisi üniversitede hoca, özel sektörde danışman, kendi işinde patron konumundadır.
...

Birisine bir süredir ilk kez rastladım televizyonda. Yıllardır sahadan uzaktaydı. Merak ediyordum açıkçası. TL’ye dandik para kavramını getiren kişidir. Bir diğeri hiç görünürde yok her nedense ki onun diğer alanı da spor yazarlığıdır. Üniversitede hocalığa devam. Bir başkası zaman zaman boy gösteriyor programlarda ilerlemiş yaşına rağmen. Çift ve tek para kullanan ülkeler kavramı tezini ileri sürerek . Bir gazetede köşe tutuyor. İktisadın ekolü ve akili olarak ilerliyor.
...

Kim mi bu kişiler? İsim isim verelim.

Ege CANSEN
Mahfi EĞİLMEZ
Asaf Savaş AKAT
Deniz GÖKÇE
Esfender KORKMAZ
Yaman TÖRÜNER
Seyfettin GÜRSEL
...

İsmi zikredilen bu kişilerin her biri konusunda duayen. Hiç bir çevreye şirin görünmek gibi bir niyetleri ve çabaları yoktur. Sadece mesleklerine yönelik doğru şeyleri ifade etmekle yükümlüler. Yeni nesil iktisatçı ve ekonomistler henüz bu noktada değiller.
Not: Yazıda teorileri sunulan iktisatçılar ilk dördüdür. Diğerleri ise onlardan geri değildir.

Kemal GÜL
19.05.2022

Beğen

elbistan
Kayıt Tarihi:19 Mayıs 2022 Perşembe 23:03:25

BIR İKTISATÇıNıN YAZıSıNDAN AKTARıMLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"Bir İktisatçının Yazısından Aktarımlar" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.