İBRAHİM YILMAZ
0 şiiri ve 368 yazısı kayıtlı Takip Et

23 Nisan ve Milli Egemenlik23 Nisan ve Milli Egemenlik

23 Nisan 1920’de açılan TBMM’nin 102. Yılını kutluyoruz. Güzel bir gündür 23 Nisan. 102 önce ılık bir Ankara sabahında Mustafa Kemal ve dava arkadaşlarınca TBMM’si açıldı. Yıllarca padişahlarca kullanılan egemenlik hakkı gerçek sahibine Türk halkına verildi. Egemenliği TDK şöyle tanımlıyor:

1. “Egemen olma durumu. ... Milletin ve onun tüzel kişiliği olan devletin yetkilerinin hepsi, hükümranlık, hâkimiyet: “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” Anayasa.
2. Milli egemenlik ne demek?
Millî Egemenliğin en kısa tanımı şudur; “Egemenliğin tek meşru kaynağı ve sahibi Millettir.” Millet iradesi, fertlerin iradelerinin bir araya gelmesinden ve kaynaşmasından oluşmaktadır. Millî egemenlik, milletin bölünmez iradesini temsil eder.”

Tanımda belirlenen “egemenliğin tek meşru kaynağı ve sahibi millettir” aşamasına milletler nasıl gelebildiler? Daha başka bir deyişle hanlarca, krallarca, şah ve çarlarca kullanılan egemenlik hakkını nasıl elde edebildiler. Tarihin derinliklerine bir yolculuğa çıkarak satır başlarıyla irdeleyelim.

İnsanlar bir araya gelmeye başlayınca soya dayalı kabile halinde yaşamaya başladı. Kabilenin en güçlü, sözü dinlenir bireyi kabileleri yönetti yıllarca. Daha sonra beylikler, krallıklar kuruldu. Bey ya da kral, hakan… yönetimde sonsuz söz sahibi oldu.

Bu tip yönetimlerde halk kitleleri koşulsuz yönetimin başı ve çevresindeki azınlığın emirlerine bağlı yaşadı.

İlk kez 1215 yılında İngiltere’de, ilk yazılı anayasa olan Magna Carta ile halk kralın yetilerini sınırlayarak, yasaların gücünün kralın iradesinden daha üstün olduğunu krala kabul ettirdi. Böylece tarihte ilk kez halk egemenlik hakkını kullanma utkusunu elde etti.

Bundan daha da ileri bir safha 1789 Fransız İhtilali ile gerçekleşti. Fransız İhtilalinin en önemli şiarı, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik anlayışı ulusların egemenlik anlayışının daha da kökleşmesine neden oldu.

Fransız ihtilali, imparatorlukların zamanla yıkılması ve ulus devletlerin kurulmasının yolunu açtı. Mutlak ve meşruti yönetim biçimleri zamanla yerini cumhuriyetlere bıraktı… Cumhuriyet yönetiminde halk egemenlik hakkını kendi seçtiği vekilleri eliyle kullandığı yadsınamaz bir gerçektir.

Fransız İhtilali Osmanlı İmparatorluğunu da olumsuz etkiler. Özellikle Avrupa topraklarında yaşayan halklar büyük devletlerin de kışkırtma ve yardımlarıyla imparatorluktan koparlar.

Renösans ve reform hareketleri, yeni kurulan Avrupa’nın ulus devletleri her alanda gelişmeler kaydederken Osmanlı duraklama ve gerileme dönemlerine girer.

Güç ve de toprak kaybeden Osmanlı aydınları devleti güçlü hale getirmek adına çağdaşları gibi yönetim erkinin halktan alınarak millete verilmesi savaşımına girerler.

Önce 1876 yılında I. Meşrutiyet ilan edilerek padişahın yetkilerine seçimle gelen meclisin ortak edilmesi yoluna gidilir. 93 Savaşı yenilgisi bahane edilerek meclis kapatılır.

1908’de II. Meşrutiyet ilan edilir. 1900’lü yıllar Osmanlı İmparatorluğunun çöküş, yıkılış yıllarıdır maalesef. Kaybedilen savaşlarda büyük toprak kayıpları yaşarız.

Ve I. Dünya Savaşı (paylaşım savaşı) yenilgimizle sonuçlanır. Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşması sonucu bir zamanların en büyük gücü Osmanlı İmparatorluğu yıkılır. Güzel ülkemiz yer yer işgale uğrar. İşgalden başkent İstanbul da nasibini alır. Devleti savaşa sokan kadrolar yurdu terk eder. Padişah işgalcilerin elinde eli kolu bağlı devleti yıkılmış, ordularının çoğu dağıtılmış acınacak kukla durumuna düşer.

Tarihte sürekli bağımsız yaşamış, özgürlük aşığı Türk Milleti bağrından Çanakkale Savaşlarında ünlenen yenilmez asker Mustafa Kemal’i çıkarır. Muşta Kemal ve dava arkadaşlarının Ulusal Kurtuluş Savaşı yolundaki çabaları tarihte ilk kez Türk Ulusu’nun başardığı; batılı saldırgan, sömürgeci devletlere ve de işgalcilerle işbirliği yapanlara karşı verdikleri mücadele örneği görülmemiş bir mücadeledir.

İşte 23 Nisan 1920’de Ulusal Kurtuluş Savaşımızı idare etmek için egemenlik hakkının padişahtan alınıp onun gerçek sahibi halka verilmesi adına Anakarada TBMM açıldı.

Bu gazi meclis, Mustafa Kemal başkanlığında yokluk ve zorlukları bir göğüsleyerek Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdı.

Ana Karakterler:
Türk Halkı, Batılı Devletler, Atatürk ve Silah arkaşaşları, padişah

Beğen

İBRAHİM YILMAZ
Kayıt Tarihi:23 Nisan 2022 Cumartesi 01:37:22

23 NISAN VE MILLI EGEMENLIK YAZISI'NA YORUM YAP
"23 Nisan ve Milli Egemenlik" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
28 Nisan 2022 Perşembe 18:09:18
Yüreğinizi ve kaleminizi tüm içtenliğimle tüm saygımla selamlıyorum muhterem hocam.

En derin selam ve saygılarımla...

Cevap Yaz
Ahmet Zeytinci
23 Nisan 2022 Cumartesi 23:59:04
23. Nisan 1920 Cumhuriyet Tarihinde bir milattır. Ne mutlu bize ki çocuklarına bayram armağan edilen dünyada ilk ve tek ülkeyiz. Bu vesile ile cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnet ile anıyoruz... Kutlu olsun Türk Çocuklarının ve bütün Dünya Çocuklarının 23 Nisan Bayramı... Yürekten tebrikler değerli Hocam...

Cevap Yaz
neneh.
23 Nisan 2022 Cumartesi 23:24:22
Muhteşem!..Hazine değerinde bir yazı.Kaleminiz daim olsun Üstad.Sağlıcakla..Saygıyla..

Cevap Yaz
Ümmühan Yıldız
23 Nisan 2022 Cumartesi 14:19:27
Öğretmenim,

Babamın yedi dayısını yedisi de İstiklal ve Çanakkale harbinde şehit oldu.
Babaannem, babasının dumanı tütmeyen ıssız evine bakar bakar ağlarmış.

Ülkemiz öyle çetin şartlardan geçti ki yeniden var olma mücadelesi verdi. Bu mücadelede insanların Kürt’üz, Türk’üz Gürcü’yüz, Laz’ız demediler. Vatan herkesindi, yek vücut oldular. Bu yek vücut olma başarısını gösteren komutana; Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK’E dualarımı gönderiyorum.

Yine donanımlı yazınızla ufkumuza bir adım daha aydınlattınız. Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla sevgiyle salamlar.

Cevap Yaz
Necati Kavlak
23 Nisan 2022 Cumartesi 08:53:06
Günaydın Yılmaz Hocam.

Yoktan, yok ve yoksulluk içinde çökmüş, bir imparatorluğun küllerinden, gencecik cumhuriyeti ve fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bağımsız devlet ve millet yaratan o kahramanları, yok sayan, dil uzatan, kem söz söyleyen, devşirme iktidarı iş başında hocam.
Bu güzel yazıyı kaleme alan yüreği tebrik ederim.
23 Nisan Egemenlik ve çocuk bayramı Aziz Milletimize kutlu olsun.
Sevgilerimle.

Necati Kavlak tarafından 23.4.2022 08:46:41 zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.