Hamiyet Su Kopartan
52 şiiri ve 46 yazısı kayıtlı Takip Et

TİYATRO HAYATTIRTİYATRO HAYATTIR

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 28.3.2022 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

TİYATRO HAYATTIR

Çocukken ne çok imrenirdim kahve içenlere. "Gızlar gararır" derdi büyüklerimiz. İnanırdım, kahveden bir yudum alsam korkardım, karardım mı diye günlerce aynaya bakardım.

"Çocuklar kahve içmez" derlerdi. Kahve büyüklerin içtiği hatırlı bir içecek. Olsun, çocuk dünyası geniştir, o dünyada gam yok. Her şeye bir çare bulunur. Çocuk, kahve içemezse alır eline bir fincan, yudumlar, mahsusçuktan. Hatta karşısındaki bebekleriyle sohbet eder kahvesini içerken, mahsusçuktan. Arkadaşına ikram eder, mahsusçuktan. Bebeğine içerir, mahsusçuktan.

Kız çocuklarının evcilik oyunu, annelerinin taklididir tamamen. Emziğini çıkarıp ağlattığımız bebeklerimiz vardı. "İnga inga mam-ma" derdi "Ağlayan Bebek". Ayakta ninni söyleyerek uyutulur mahsusçuktan; yatınca gözleri kapanır çünkü. Sallamaktan ayakları yorulan çocuk, ayağını hafifçe kaldırır ki gözleri açılsın bebeğin. Böylece uyanmış olur, mahsusçuktan.

Erkek çocukların genellikle arabaları olur. O arabalardan biri muhakkak kaza yapar, mahsusçuktan. Ambulans yetişir hemen, mahsusçuktan. Polis arabası gelir, mahsusçuktan.

Şimdi çocuklar için plastik mutfak setleri, hatta mutfaklar var. Tava, tencere plastik. Fırın plastik. Mahsusçuktan yapılan yemekler, mahsusçuktan tezgahta yıkanan bulaşıklar plastik.

Yazı tahtasında çizim yaparken mahsusçuktan öğretmen olmak, steteskop takıp mahsusçuktan doktor olmak, mahsusçuktan öksürürek mahsusçuktan hasta olmak, legoları birleştirerek mahsusçuktan inşaat yapmak, oyuncakları söküp takarak mahsusçuktan tamir etmek hep rol gereği.

Evcilik hayattaki en önemli oyunmuş. Daha o dönemlerde belli oluyor insan karakteri. Çocuk, dünyayı oyunla tanır. Küçükken oynadığımız tüm oyunları, geliştirerek devam ediyoruz aslında.

Bugün Dünya Tiyatrolar Günü. Tiyatro terimi dilimize Tanzimat Dönemi’nde yerleşir. Tiyatroya hep yabancı olduğumuzu düşünürüz; ama hayatın içinde, hayatın gerçeğidir.

Antik Yunan’da bağ bozumu şenlikleri sırasında şarapların etkisiyle ortaya çıktığı söylenir. Bizim kültürümüzde Ramazan geleneği haline gelen Karagöz Oyunu da dediğimiz Gölge Oyunu hâlâ geçerliliğini sürdürür. Meddah Oyunu stand up (stendap) gösterisi olarak hâlâ sahnelenir. Köy Seyirlik Oyunları hâlâ köylerin eğlencesidir. Ortaoyunu değişik şekillerde devam eder.

Hayat sahnesinde hepimizin rolleri var. Kimi roller toplumun bize sunduğu ikram kimi mecburiyet. Kimi rolleri de biz seçtik. Kaç perdelik, kaç sahnelik bir oyun olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz.

Son yazdığım ve henüz paylaş/a/madığım Nereden Bilecektik şiirimde "kale"mden dökülen dizeler günün anlam ve önemine uygun düştü galiba:

El, ayak, kafa... Her yerden bağlı figüranlar,
Tığlı insanların oynattığı oyuncaklar.
Daha kaç oyun zinciri çekecek hayatlar!
Zincirlendiğimizi nereden bilecektik?

Belli bir yaşa ve konuma gelince insan kendi senaryosunu kendi yazmalı, kendi rolünün hakkını vererek oynamalı, kendine has üslûbuyla seyirciyi selamlayıp sahneden çıkmalı.

"Yar bana bir eğlence" diyerek geldiğimiz sahnede bir gülüp bir ağladığımız oyunlarımızda sahnedeki tüm oyunculara sağlık, mutluluk ve afiyet dilerim. Sevdiğimiz oyuncularla, sevdiğimiz oyunlarda oynamak dileğiyle; mahsusçuktan değil, gerçek sevgiler, gerçek dostluklar, gerçek güzelliklerle...

Sürç-i lîsân ettikse affola!

Hamiyet Su Kopartan ✍
27.03.2022

#iyikivarsınedebiyat #edebiyathayattarzıdır
#DünyaTiyatrolarGünü #deneme

Beğen

Hamiyet Su Kopartan
Kayıt Tarihi:27 Mart 2022 Pazar 17:05:22

TİYATRO HAYATTIR YAZISI'NA YORUM YAP
"TİYATRO HAYATTIR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
28 Mart 2022 Pazartesi 19:38:59
Tebrik ederim güne eşlik eden ve de günün anlam ve önemine uygun kaleminizi.
Selam ve saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 29 Mart 2022 Salı 09:45:02
Teşekkür ederim hocam, saygılarımla...
Rû //
28 Mart 2022 Pazartesi 17:00:41
27 mart dünya tiyatrolar günü kutlu olsun.

hayata ve topluma ayna olan
insana insanı insanca anlatan sahne sanatçılarının verdiği emeklerin daha çok bilinmesi ve perdelerin asla kapanmaması dileklerimle

tebrik ediyorum güne düşen anlamlı yazınız için.

selam ve sevgilerimle


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 29 Mart 2022 Salı 09:46:03
Dileklerinize can-ı gönülden amin diyorum. Teşekkür ederim, saygılarımla...
Yekta Attila
28 Mart 2022 Pazartesi 16:47:18
Dinlemenin edilgen bir tutum olduğunu sanıyoruz biz...
Oysa etkin ve/veya üretken bir kişiliğin inşasının temelidir...
Kültür 'dinleme ahlakı' ile kazanılır, zenginleşir...
Çünkü toplum değerlerinin birleştirici-bütünleştirici niteliği de dinlemeyle kazanılır, güçlenir...
Buna en etkili örnek 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanların ayağa kaldırdıkları ilk yapıların tiyatrolar olmasıdır...
Yani Mersedes'in, Audi'nin, Opel'in, Wolkswagen'in, Bosc'un, Grundig'in ve birçok dev markanın temelinde 'dinleme terbiyesi' var, diyebiliriz...:)))
Biz mi?...
Bize 'Paldır Kültür Show' yeter...:)))

Güne gelen yazınızı kutlarım.
Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 29 Mart 2022 Salı 09:47:40
Hakikaten dinlemek bir kültür ve o kültürü öğrenmeliyiz. Teşekkür ederim, saygılarımla..
Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi
28 Mart 2022 Pazartesi 16:10:03
Yazım günün yazısı seçilmiş. Benim için sürpriz oldu. Edebiyat Defteri Yönetimineki bünyesindeki değerli kalemlere ve kıymetli okurlara teşekkür ederim. Saygılarımla...

Cevap Yaz
HERFE
28 Mart 2022 Pazartesi 00:12:23
Güne düşen yazınızı ve sizi kutluyorum...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 28 Mart 2022 Pazartesi 16:05:45
Çok teşekkür ederim Herfe Hocam, Edebiyat Defteri'nde yeniyim. Benim için de sürpriz oldu. Mutluyum. Nice güzelliklerde buluşmak ümidiyle...
Hamiyet Su Kopartan Yazının sahibi 28 Mart 2022 Pazartesi 16:06:02
Çok teşekkür ederim Herfe Hocam, Edebiyat Defteri'nde yeniyim. Benim için de sürpriz oldu. Mutluyum. Nice güzelliklerde buluşmak ümidiyle...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.