RECEP FIRAT
19 şiiri ve 31 yazısı kayıtlı Takip Et

Kapitalist Çete A-101, BİM, Şok, MigrosKaranlık  medyasının ’fahiş fiyat’larla suçladığı süpermarketler de kp ’ye yakın

Kp Cumhurbaşkanı karun “fahiş fiyatlar” gerekçesiyle talimat verdiği, fiyatların düşeceği öne sürüldü. Karun için “pr” çalışması düzeyinde olan bu haberler gerçeğin çok uzağında.

A-101, BİM, Şok ve Migros’un toplam market sayısı 30 bine yaklaşırken, ülkenin en yaygın market zincirleri olan bu markaların tamamı da kp iktidarına yakın ilişki içinde olan patronlara ait.

Son yıllarda özellikle artan gıda fiyatları nedeniyle marketlere ve gıda üreticisi firmalara yönelik tepkiler büyürken, yandaş basın dikkat çeken bir haber servis etti ve “Başkan Karun talimat verdi: Fiyatlar düşecek” iddiasında bulundu.

Ancak bu talimat bir gerçekten öte sadece “pr” çalışmasından ibaret.

Sadece 2020’de artış yüzde 30’a dayandı

Sadece 2020’de gıda fiyatları en az yüzde 29,9 arttı.

Un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 21, et-balık fiyatlarında 16, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 14,8 artış yaşanırken, son dönem sıkça gündem olan katı ve sıvı yağ fiyatlarındaki artış ise yüzde 44,8’i buldu.

Meyve fiyatları yüzde 35,8 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 89,8 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatlarının son bir yıldaki artışı ise yüzde 37’yi buldu.

Bu tablo her geçen gün ağırlaşarak sürerken, Karun’nun market zincirlerine, gıda üreticilerine verdiği öne sürülen “gıda fiyatlarını kalıcı olarak düşürecek talimatın” yandaş basının servis ettiği “pr” içeriği olmanın ötesine geçmesi de mümkün görünmüyor.

Söz konusu artış, kp iktidarının yakınında olan birçok patrona ciddi kâr olanakları sağlarken, bu kârların odağında yer alan market zincirlerinin tamamı da kp iktidarına yakınlığıyla biliniyor.

Tablo buyken, bir de market zincirleri ve sahiplerine ilişkin akıllarda tutulması gereken kısa notlar şöyle:

Şok Market’in sahibi kim?

Şok Market, Türkiye’nin 81 ilinde toplam yedi bin 661 mağazası ve 24 dağıtım merkezi bulunan dev market zincirlerinden biri.

2013 yılında Dia S.A.’yı 584 mağazası ile, Türkiye’de "Onurex" olarak bilinen perakende zinciri Onur Ekspres Marketçilik A.Ş.’yi 116 mağazası ile ve Devamlı İndirim Mağazacılık (Dim) zincirini 18 mağazası ile satın alarak bünyesine katan Şok’un sahibi KP’ye yakın isimlerden Murat Ülker.

A 101 kimin?

Perakende sektörünün en yaygın zinciri olan A101, sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’nin 81 ilinde, tüm ilçelerinde faaliyet gösteriyor. 2020 sonu itibariyle 10 bin 1’inci marketi açan A101, Türkiye’nin en büyük 15 şirketi arasında yer alıyor.

A101’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Aydın.

2016’de Cemaat operasyonu kapsamında gözaltına alınan ve kısa süre sonra serbest bırakılan Aydın, aynı zamanda Memorial Hastanaleri’nin ve English Home’un da sahibi.

Cemaat operasyonunda kısa süre gözaltısı ve bırakılması, KP ile arasında bir sorun olmadığını ya da en azından barıştıklarının işareti olarak değerlendiriliyor.

BİM’in sahibi kim?

BİM’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş.

Ülke genelinde tam 8 bin 500 mağazası bulunan zincirin başındaki isim olan Topbaş da, Karun ile yakın ilişkileriyle biliniyor.

Topbaş, Karun’a villa sattığı iddiaları üzerine yaptığı açıklamada bunu yalanlamış ancak Karun’un 35 yıllık dostu olduğunu belirterek villasına misafirliğe geldiğini söylemişti.

Migros’un sahibi kim?

Migros yaygınlık olarak Şok, BİM ve A-101’in hayli gerisinde bulunurken, 81 ilde 2 bin 279 mağazası bulunuyor.

Migros’un sahibi Efes grubun da sahibi olan Tuncay Özilhan.

İBB seçimleri sırasında seçimin yenilenmesinden kaygı duyduklarını söyleyen TÜSİAD YİK üyesi olan Özilhan’a Karun tepki göstermiş, geçmiş “yakın” ilişkileri hatırlatılmıştı: “Ben sizin 12 yıl önce durumunuzu, bugünkü durumunuzu da biliyorum. Yeri gelirse bunu teşhir ederim. Biz TÜSİAD’ın politik tarafgirlikten ziyade Türkiye’nin ekonomik mücadelesine yaptığı katkılarla gündeme gelmesini beklerdim.”

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar

Halkın Enerji Sorunu Giderilmeli

Elektrik, su ve doğal gaz gibi temel tüketim maddeleri  Halka ücretsiz sağlanmalı, ülkemiz zengin bir enerjiye doğal gaz yataklarına sahip bir ülke,   hizmetler tamamen ücretsiz karşılanmalı.  Şüyle hortumlar bir kesilse emin olun çok şey değişir. Elektrik faturalarının yüksek olmasının temel sebebinin enerji dağıtım şirketlerinin soygunu olduğunu biliyoruz. Faturalar, özelleştirmeler yoluyla kamu yatırımlarına çöreklenen patronların zenginleşme aracı haline gelmiştir.
Mesela Memlekete  ayrılan bütçenin yarısı elektrik ile ilgili sağlıklı faydalı bir çalışmaya hizmete ayrılmış olsa, emin  olun çok iyi  sağlıklı faydalı bir hizmet sağlanmış olur.
Örneğin : İstanbul Arnavutköyde  yapılan
Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi gibi her yerde Belediyeler tarafından memleketin oygun bir alanına 
Atık Yakma Ve Enerji Üretim Tesisi kurulabilir,  mesele fabrikaları özelleştiterek halkı soyarak değil,  tam anlamıyla halka hizmet sağlanmalı, hizmette neler yapılır, Günlük Tonlarca Atık Yakılarak Bertaraf Edilir.

Elektrik Enerjisi ve Isı Enerjisi Elde Edilir.

Günlük Evsel Atık Miktarı Berteraf Edilir.

Ton Sera Gazı Azaltımı Sağlanır.

Üretilen Enerji ile Milyonlarca Kişinin Elektrik İhtiyacı Karşılanır.
Dolayısıyla halka peder pey adım adım sağlıklı çalışmalar yapılarak,  olması gerekenler yapılmış olur.

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar

“Mutluluklar, sevinçler, acılar ve üzüntüler ile kocaman bir yılı daha geride bırakarak; Yeni ümitlerle dolu olacağı taptaze ve canlı  bir yıla merhaba diyoruz.

Geçmişten  günümüze, Halk aydınlanması için emek harcayan, mücadele eden tüm fikir emekçilerine yeni yılda sağlıklı bir şekilde sanatlarını icra etmelerini;  güçlü, bilinçli ve sağlıklı bir ülke için gerekli tüm çalışmalara hizmet eden ve  ülkemizi  güzelleştirmek adına bütün hizmetleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmek adına çabalayan tüm kardeşlerimin yeni yılını kutlarım.  İnanıyorum ki biz birlik beraberlik içinde olduğumuz müddetçe Ülkemiz güzelleşecek, değişecek, yenilenecektir.

Bütün bu güzel duygular ile yaşanılacak her yeni anın yaşanmadan önce yeni beklentileri, yeni umutları, iyimserliği beraberinde getirmeyi; 2021 yılında ülkemizde pandemi belasından kurtulmuş,  sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve yardımseverlik duygularının arttığı ,  huzur ve güvenin tesis edildiği, içinde yaşanılan zamanın en ince ayrıntılarıyla faydalı bir şekilde yaşanıldığı, hayallerin ve umutların gerçeğe dönüştüğü, mutluluk ve başarı dolu bir yıl diliyorum.”

Recep Fırat / Araştırmacı Halk Yazarı

KOD 29 ÇIĞLIĞI !

2020 yılında 176 bin 662 işçi kod 29’la işten atılmış. Patronlar adeta işçiyi mahkeme gibi yargılıyor .
Yıllarca çalıştırdığın işçiyi kod 29 ile işten atmak vicdansızlıktır.
İşçinin ve üreticinin hakkına girmek bu ülkeye ihanettir.

Araç Muayene İstasyonu

104 bin nüfusa sahip olan Suruç ilçesinde bir Muayene istasyonu yok kurulmamış. Suruç halkı bu konuda maddi manevi zarar görmekte ve mağduriyet yaşamakta Suruç ilçesinde acil olarak bir istasyon kurulmalı, halkın bu talebini göz önünde bulundurmalarını istiyorum.

Recep Fırat /Araştırmacı Yazar

Müslüm Dayım

Çok insan gördüm, çok insan tanıdım ama senin gibisini hiç görmedim. Bu yüzden midir iyiler fazla yaşamaz demeleri. Mekanın cennet olsun Müslüm dayım.

Seni çok özleyecez Müslüm dayım mezarında rahat uyu, melekler koruyucun Rabbim yardımcın olsun.

Seninle birlikte ailemle çok güzel anılarımız oldu, birlikte güldük, birlikte eğlendik, en mutlu en zor günlerimizde herkesten önce yanımızdaydın birlikte daha çok anılarımız olacaktı seninle olmadı Müslüm dayım. Seni çok özleyecez..

Bir sıkıntınız olursa yanınızdayım derdin, Bazen bilinçli olarak takınırdın yeğenine pos pıyıklarıma laf söylerdin bazen yine bilerek benim üzerime gelirdin islamı savunurdun ben ise bazen haddimi aşardım yinede nede olsa sendeki sıcaklığı yakınlığı kimsede görmediğimiz için sevgimden saygımdan susardım ve sen sevgini belli ettirirdin şimdi çocukların sevenlerin acı ağlar sana duyulacak özlemle sana ihtiyaçları var Ve sen olmasaydı böyle. Yine ağzına geleni söyleseydin bize.

Dayı gibi arkadaş, dayı gibi sırdaş zor bulunurmuş. Dayı dediğin zaman akan sular dururmuş. Dayının yokluğu çok acı oluyormuş.

Dayı her şeye alışacaz tıpkı rahmetli Yakup abime alıştığımız gibi ama senin yokluğun zor olacak dayı.

Sen bu dünyanın iyi kalpli, kocaman yürekli en iyi insanıydın. Sen hiçbir zaman unutmayacağım Müslüm dayımsın. Mekanın cennet olsun dayım.

Bugün pazar tarih 22/03/2020 Newrozun 2 ci günü Newrozun dirilişi gibi sende göçe giden dirilişini gerçekleştirdin sabah yaptığın kazayla yeni bir yaşamı seçtin öğlen bir hal hatır için İbrahim halil abimi aradım ve senin acı haberini aldım bugün acımız büyük aynı Mehmet Ali Dayım gibi bugün taze, acına alışmak zor olacak dayıcığım.

Hani sen bana inceden laf sokardın ben ise bazen kerpiçlere basardım yinede kusurumu affederdin Seninle birlikte geçirdiğimiz günler güzeldi. Hani ben evleneğim zaman düğünümde eğlencenin belini kıracaktık. Tıpkı Halil abim evlendiğinde Emir Ali abim evlendiğinde herkesten önce geldiğin gibi en mutlu günümüzde yanımızda olduğun gibi Olmadı be dayım böyle amansız, zamansız gidişin olmadı. Seni çok özleyez. Ruhun şad olsun.

Dürüstlüğü dünyaya sığmayan, umutları yarınlardan taşan, mert yürekli, iyi kalpli, dayımı çok özleyecem.

Seninle birlikte güzel anılarımız oldu geçecek yıllar dayım bize beslediğin sevgi aşk nasıl seninle gittiyse sana yüreğimizde beslediğimiz sevgide bizimle gidecek . Mekanın cennet olsun.

Sensiz dünyanın tadı tuzu olmayacak dayım. Sen varken benim için her şey güzeldi, sen gidince hiçbir şey mutlu etmiyecek beni artık.

Dayım Gurbetteyim inşaatayım emekçiyim Korona virüsü denen salgına karşı insanlığa yaşanılabilir bir hayat sağlıklı bir yaşam dilerken acı haberini aldım yıkıldım o an oturup ağladım. Çünkü benim dayım aile yakınımdın, sevdiğimdin.

Sen aramızdan gittin ama benim sana olan sevgim hiç azalmayacak canım Müslüm dayım.

Unutursun diner deseler de acı hep aynı ilk günkü gibi çok zor özlüyorsun ama alışamıyorsun.

Allah’ım seni Peygamber Efendimize komşusu yapsın, kabrin rahat ve nurlu olsun Müslüm dayım.

Sevenlerin için bu dünyanın tadı da, tuzu da senmişsin Müslüm dayım, şimdi hiçbir şeyin tadı tuzu yok.

Evet, şimdi anlıyorum. Senin gidişin bize; acıdan, hasretten, gözyaşından başka hiç bir şey vermeyecek .

Hala sözlerin kulaklarımda çınlıyor, Recep yeğenim şu bıyıklarını biraz kısalt agzına girmesin deyip gülümserdin, ben ise pos pıyıklı erkek adamın bıyığı kısalmaz erkek adamın üst dudağı gözükmemesi gerekir diye cevaplardım, o güzel gülüşün hiç gitmiyor gözlerimin önünden.

Kim derdi ki bir gün bizi bırakıp gideceksin, günü vakti ancak Allah bilir sevenlerin ardından böyle çaresiz, böyle yalnız kalacak. Seni çok özleyecez Müslüm dayım.

Ailenle ve tüm sevdiklerin ve sevenlerinle birlikte geçirdiğin beraber geçirdiğimiz zamanı saygı ve Rahmetle anıyorum. Müslüm Dayı Seni özlemle Saygı ve Sevgiyle Rahmetle anıyorum . Allaha yakarışım duamdır mekanın cennet olsun

Recep Fırat / Araştırmacı Yazar

Beğen

RECEP FIRAT
Kayıt Tarihi:20 Aralık 2021 Pazartesi 20:17:02

KAPITALIST ÇETE A-101, BİM, ŞOK, MIGROS YAZISI'NA YORUM YAP
"Kapitalist Çete A-101, BİM, Şok, Migros" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.