AYRIKOTU
794 şiiri ve 60 yazısı kayıtlı Takip Et

KİLİS SEVE (AKINCI)KÖYÜM "GİTME OĞLUM GİTME"KİLİS SEVE (AKINCI)KÖYÜM

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 11.10.2021 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Annem haklı olarak bizleri bir an önce baş göz edip kendi yağı ile kavrulmak istiyordu. Ben ’’istemiyorum evlenmeyeceğim’’ dememe rağmen Naci amcamla annem veterinerin ailesinin yaşadığı köye(tam emin değilim ama sanırım Keferrahim köyüne) soruşturmaya gitmişler. Annem ne yapıp edip beni evlendirmeyi kafasına koymuş .Benim olaylardan haberim yok. Köyde muhtarın yanına uğramışlar. Konuşmuşlar. Muhtar onlara "Köyde oldukça zenginler. Şimdi harman kaldırıyorlar. Harman yerindedirler" deyip annemi köy odasında kadınlarla birlikte bırakıp amcamla harman yerine yanlarına gitmişler. Amcamın orada gördüğü manzara biraz canını sıkmış. Amcamı tanımadıkları için işlerine devam etmişler. Muhtarda bir şey belli etmemiş. Veteriner de orada traktöre saman yüklüyormuş . Ancak, babası oğluna sürekli emirler veriyor arada sert konuşmalar yapıyormuş. Amcam bunu görünce kendince notunu vermiş.
Annemin yanına döndüğünde "Bacı, kızımız çok ezilir burada. Oğlan veteriner olmuş ama daha baba ağzına bakıyor. Yine de sen bilirsin "demiş.
Annem bir kez kafasına koymuş illâ beni evlendirecek ya!
Ben haftasonu eve geldiğimde baskı yapmaya başladı. O haftasonu da üniversitenin birinci sınavı için Antep’e gideceğim. Gitmemem için elinden geleni yapıyor. "İstemiyorum anne .Ben daha dünya nedir bilmiyorum. Kendim için yaşamak ne bilmiyorum. Gözüm açılmadı sen beni etiketi için birine yamamaya kalkıyorsun. Yapma anne yapma. Ben kendim için bir şeyler yapabilmeliyim. Bu halimle evlenirsem çok ezileceğim’’deyip ağladım.
O halimle Meryem nenemle birlikte Antep’ e sınava gittim.
İyi değildim. Okuduklarımı anlamaya çalışıyordum. Aklım hep annemdeydi. Gönülsüz göndermişti beni sınava. Zorladım kendimi ve iyi kötü cevaplayıp çıktım.

Sonra tekrar köye kursuma gittim. Bir çıkmazın içindeydim. Annem kendince haklıydı. Oysa ben de haklıydım. Şayet üniversiteyi kazanırsam bir kendi hayatımı değil annemin de hayatını kurtaracaktım. Onu kimseye muhtaç etmeyecektim. Bunu kafama koymuştum. Ama nasıl başaracaktım ki?
Annem üstüme çok gelmeye başlamıştı. Evleneceğim kişinin etiketi bana ne fayda verebilirdi ki?
Ben birinin gölgesinde yaşamak istemiyordum. Haydi ben kurtuldum diyelim. Onlara asla faydam olamazdı ki. Ben kimseye avuç açıp "anama bacıma destek olalım" diyemezdim. Bunun için kimseye kendimden ödün veremezdim. Bu benim yapıma oldukça tersti.
O hafta ne annem ne de nenem benimle köye gelemediler. Doğrudan Maya halamın evine gittim. Ali abi askerden gelmişti. Bugün yarın Şükran ’ın bebeği olacaktı. O gece halam beni kendi evime bırakmadı. Bazen kızı Ayşe ve oğlu Zeki ile benim evimde kalmama izin verirdi. O gece bir huzursuzluk vardı halamda. Ben ’’Şükran ’ın doğumunu bekliyor herhalde halam ondan tedirgin’’diye düşünüyordum.
Gece epey ilerlemişti. Halam yataklarımızı yan yana dizdirdi. Bize ’’uyuyun’’ dedi.Ayşe ile ben yanyana yatıyorduk. Gece yarısına doğru Ali abi kendi odasından bizim yanımıza gelip halama’’Ana ben biraz çıkıp arkadaşlarla görüşeceğim ’’dedi.Ben yataktan onların konuşmalarını hayretle dinliyordum. ’’Gece nin bir yarısı köy yerinde ne arkadaşı bu ’’diye düşünürken, halamın söylenmesini dinliyordum. Halam sessiz sessiz’’Gitme oğlum gitme’’diyordu. Ali abi ’’ana para lâzım ’’deyip çıkıp gitti. Bir saat, iki üç saat geçti.Gelen yok. Ortalık zifiri karanlık. Halam karanlıkta bekliyor uyumuyordu. Ben de meraktan uyuyamıyordum. Neler oluyordu. Eniştem tütün tabakasını çıkarmış peşpeşe tütün sarıp cigarasını tüttürüyordu. Eniştemin sarıp içtiği cigaradan çektiği her nefeste bir yanıp bir sönen alevini izliyordum. Halam bir oturuyor bir kalkıyor. Karanlıkta dolanıp duruyordu.O arada bir iki el ateş edildi.Halam elini dizlerine vurmaya başladı "Eyvâh "diyordu. Hepimiz kalkıp oturduk. Işığı asla açmıyorlardı...
Evde panik havası iyice artmıştı. Eniştem protez bacağını takmaya uğraşıyordu.Dışarıya çıkıp olan biteni anlamaya çalışacaktı ki bu bile bu saatte tehlike idi. Çünkü gece 24.00 den sonra dışarda dolaşmak yasaktı.
Tam o anda" güm " diye bahçeye bir şey düştü ve ardından kapının tıkırtısı duyuldu. Halam hemen kapıya koştu. Ali abinin sağlıklı oldugunu anlamaya çalışıyordu . Işıkları hiç açmıyorlardı. Ali abim elinde bir iki paketle gelmişti. İyiydi. Halam hemen onları alıp sakladı.Ali abime "Seni gören oldu mu? Çabuk yatağına gir uyu "dedi.
Yüreğimin gübürtüsünü duyarlar diye heyecandan nefes almaya korkuyordum.
Sanırım Suriye’li kaçakçılar mayından geçip tütün ve çay getirip telden Ali abime vermişlerdi. Halamın neden tedirgin olduğunu şimdi çok iyi anlıyordum. Askerler yakalasa mutlaka vururlardı.
Yazık diyordum işte memleketimizin hâli. Okumazsan işin olmazsa erkekler kaçağa gidip kendilerini riske atacak. Kızlar küçücük yaşta evlenip çile çekeceklerdi. O gece aklıma koydum ne yapıp edip mutlaka okuyacaktım. Okumalıydım.
Sabah halam uyandığında hiç bir şey olmamış gibi güne başladı. Brn de ağzımı açıp hiç bir şey demedim.
O gün bu gündür o gece aklıma geldikçe yüreğimi bir sızı kaplar ya Ali abim vurulsaydı halam deliye dönmez miydi?
Şükran ne yapardı o hamile hâliyle.

Bir kaç gün sonra Şükran ’ın bebeği dünyaya geldi.Bembeyaz tenli Fatma nenemin kopyası güzellikte bir bebekti.Ismini Leyla koydular. Leyla’yı ben çok sevdim. Oyuncak bebeğimiz oldu o bizim. Eve farklı bir neşe ve mutluluk getirdi. Şükran hiç lohusa yatağında yatmadı. Bir süreliğine Leyla’ nın o tatlı telaşıyla günlerimiz geçip gitti.
Artık kursun kapanma zamanı yaklaşıyordu. Beni çok büyük sıkıntılar bekliyordu. Biliyordum bunları. Ne yapıp nasıl baş edeceğimi bilmiyordum. Bakalım neler yaşanacak ve yolumdaki engebeleri nasıl aşabilecektim. Yaşayıp görecektim.Ne olursa olsun sessiz sessiz kafama koyduğumu yürürlüğe koyacaktım.

KARDELEN(Ayrıkotu)
10.10.2021
Tülay Sarıcabağlı Şimşek
Dinar/Afyonkarahisar

Beğen

AYRIKOTU
Kayıt Tarihi:10 Ekim 2021 Pazar 08:31:24

KİLİS SEVE (AKINCI)KÖYÜM "GİTME OĞLUM GİTME" YAZISI'NA YORUM YAP
"KİLİS SEVE (AKINCI)KÖYÜM "GİTME OĞLUM GİTME"" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
11 Ekim 2021 Pazartesi 20:26:55
Bir solukta okudum.
Devamını şimdiden merak ettim.

Tebrik ederim dost kalemi.

Sevgimle

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 20:42:55
Çok teşekkür ederim. Gönlünüze sağlık.
AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 20:43:03
Çok teşekkür ederim. Gönlünüze sağlık.
Aygün Deniz
11 Ekim 2021 Pazartesi 13:46:31
Çok kutluyorum. Ben de heyeceanla okudum...

Peki sonra ne oldu ?

Sevgilerle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 17:12:22
Teşekkürler. Pazar günü diğer bölümünde buluşmak üzere. Esenlikler diliyorum
AYRIKOTU Yazının sahibi
11 Ekim 2021 Pazartesi 11:56:31
Edebiyat Defteri seçki kuruluna yazımı "günün yazısı "olarak seçtikleri için teşekkür ediyorum. SELÂMLAR saygılar

Cevap Yaz
AYRIKOTU Yazının sahibi
11 Ekim 2021 Pazartesi 11:56:25
Edebiyat Defteri seçki kuruluna yazımı "günün yazısı "olarak seçtikleri için teşekkür ediyorum. SELÂMLAR saygılar

Cevap Yaz
İbrahim Kurt
11 Ekim 2021 Pazartesi 10:57:57
Nedense bizim toplumda evlenmeleri hep büyükler ayarlar evlenecek olanlara düğünün var müjdesi verirler hala böyle bir toplumuz güzel ve anlamlı bir çalışma okudum kutluyorum saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 11:49:50
Çok teşekkür ederim. Maalesef bir dönem ileri boyutta yaşanan durumlardı.
Gönlünüze sağlık
kul cihan
11 Ekim 2021 Pazartesi 08:39:26


kul cihan tarafından 12.10.2021 08:03:42 zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 11:51:34
Çok teşekkür ederim. Selâmlar saygılar iletiyorum. Güzel gönlünüze sağlık

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
levent taner
11 Ekim 2021 Pazartesi 08:37:21
Kız çocuğu ya da bir genç kızın okumak mücadelesi kırsal, yöresel ortamlarda zorlu, çetin bir uğraş

Erkek çocuğu yerine göre haytadır, okusun diye dürtülür, kız çocuğu cevvaldir güçlüklerle boğuşur, zaten zehir bir öğrenci değilse hiç şansı olmaz, yine kardelen olmaktan başka çare görünmüyor

Kızın amcasının analizini takdir ettim, kızımız bunlarda ezilir, mutsuz olur diyor, damat ve kayın peder adayını gözlemi güzel

Sınırdaki kaçak köçek yapılanmaya değinmenizde fevkalade

Kilis vaktiyle kaçak eşya membaıdır

Öykü türünde usta kalem olduğunuz çok belli

Yüreğinize, emeğinize, kaleminize, kelamınıza bereket hocam

Gün başarınızı tebrik ederim

Saygı ve selamlarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


AYRIKOTU Yazının sahibi 11 Ekim 2021 Pazartesi 11:53:30
Çok teşekkür ederim. Ben her hikâyemi yazarken ağlayarak ama başardım ve üstesinden geldim diyerek yazıyorum. Sizlerin beğenileri bana en büyük ödül.
Başardım. Cok teşekkür ederim
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.