yitiksevdalar
152 şiiri ve 117 yazısı kayıtlı Takip Et

DERTLER DERİN ALLAH KERİMDERTLER DERİN ALLAH KERİM

-Kul daralmayınca Hızır yetişmez-

Hayatın yükü bazen büküyor belimi. Öyle anlarda bir ayete tutunuyorum. İnanıyorum ve iman ediyorum ki; “Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden fazla yüklemez.[1]”

Uzun zamandır karanlıkta ruhum. Sanki beni tutup izbe bir dehlize kapatmışlar ve ömrün boyunca güneşi hiç görmeyeceksin demişler. Öylesine bir keder, öylesine bir elem. Dudağıma pelesenk olmuş bir türkü, mırıldanıp duruyorum belirli belirsiz;

Ezim ezim eziliyor yüreğim
Çok yalvardım kabul olmaz dileğim
Ben ağlarım, doktor ağlar, dert ağlar
Haram oldu yâri gördüğüm çağlar…

Başı dumanlı dağlar gibiyim. Fırtına, boran, tipi eksik olmuyor. Ne okumaktan zevk alıyorum ne bağlamamla hasbihal etmekten. Ne Çengelköy paklıyor beni, ne Üsküdar saklıyor. Elbette biliyorum, her kışın bir yazı var. Lâkin yüreğimde dayanılmaz bir sızı var.

“Allah dağına göre kar verir.” diyorum kendime. Diyorum demesine de, benim öyle dağlık bir durumum yok. Bırakın dağı, benden tepe bile olmaz. Bakıyorum da aynaya; olsa olsa tümsek olur benden. Ama kurban olduğum verdikçe veriyor. Bir yanda kanlım gibi yakamdan tutan gurbet, diğer yanda her nefeste kırık bir kaburga gibi ciğerime batan hasret. Yaşıyorum işte efkâr efkâr. Derde devadan gayrı ne ararsan var.

O bilindik teselli cümleleri daha da yoruyor yüreğimi. Efkârım daha bir çörekleniyor.

Neylersin?

Hayat işte, her zaman yolunda gitmiyor. Belki de seyri böyledir kim bilir? Nasıl ki dört mevsim var, nasıl ki gündüz var, gece var. Hayatımızın da mevsimleri, gündüzü, gecesi var. Ondan hep bu savruluşlar, ondan inişler, çıkışlar.

Önemli olan düşmek değil, düştüğünde kalkabilmek. Ve o düşüşten nasiplenebilmek. Nasipten kastım elbette ders. Öyle ya! “Bir musibet, bin nasihatten evlâdır.” diyen atalarımız yalan söylemiş olamaz değil mi?

Adaleti yok zaten bu dünyanın, merhameti yok. Yani bu dünyada yaşadığımız hiçbir şey yaptığımız iyiliklerin ya da kötülüklerin bir karşılığı değil. Demem o ki; “Ne ekersen, onu biçersin” tabiri bu dünyayı değil, ahireti işaret ediyor. “Dünya ahiretin tarlasıdır.” hadis-i şerifindeki incelik burada.

“Kul daralmayınca Hızır yetişmez.” derler ya hani. Sizi bilmem ama ben bu söze tüm kalbimle inanıyorum. Zira bunu çok tecrübe ettim. Hayatım boyunca, hangi konuda olursa olsun o son noktaya geldiğimde, yani “Eyvah bu sefer bitti galiba” dediğimde sanki görünmeyen bir el gelip dokundu hayatıma. Hiç beklemediğim bir anda, hiç ummadığım bir vesileyle üstelik.

Diyorum ya uzun zamandır karanlıkta ruhum. Ve bir işaret, bir vesile, bir kut, bir umut bir beyaz ışık bekliyorum.

Ne zaman, nasıl ve ne surette bilmiyorum.

Ama biliyorum ki; gelecek ve gönlüme baharı getirecek.

Zira; inandım iman ettim. Kalp ile ikrar, dil ile tasdik ettim; “O (c.c) hiç kimseye taşıyabileceğinden fazla yüklemez.”

Kusandım tebessümü ve bekliyorum, biliyorum gelecek/sin!

[1] Bakara; 286

Beğen

yitiksevdalar
Kayıt Tarihi:8 Eylül 2021 Çarşamba 12:49:58

DERTLER DERİN ALLAH KERİM YAZISI'NA YORUM YAP
"DERTLER DERİN ALLAH KERİM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
deniz_tayanç
8 Eylül 2021 Çarşamba 21:11:39
Hakk aşığı dost...
Hakla kalasın...
Çok saygımla.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yitiksevdalar Yazının sahibi 9 Eylül 2021 Perşembe 08:02:05
Kim ki aşkı iş eder,
Allah onu hoş eder.

Esenlikler.
SİLÜET
8 Eylül 2021 Çarşamba 20:29:16
Dert bizzat kendisiyse, insan işte o zaman imanını da yitirmeye başlıyor.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yitiksevdalar Yazının sahibi 9 Eylül 2021 Perşembe 08:02:57
Bazı dertlerin dermanı içinde g/izlidir.

Derdi derman olan derde düşmüşüm
Nemlidir gözlerim nemlidir nemli
Tabibe merheme dünden küsmüşüm
Ağlarım sızlarım o günden beri

Esenlikler.
İsabella
8 Eylül 2021 Çarşamba 19:14:58
Tedavisini bilen bir hasta gibi, sizde çarenin ne olduğunu, size neyin iyi geleceğini çok iyi biliyorsunuz.

Bu hepimiz için böyledir, yürekten ne istedik de kabul olmadı. Olmadıysa ya istemeyi bilemedik ya zamanı vardı, ya da olmaması daha hayırlıydı.

Allah dermansız dert vermesin, gerisi dediğiniz gibi Allah kerim.

Saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yitiksevdalar Yazının sahibi 9 Eylül 2021 Perşembe 08:01:25
Şah Hatayi'nin dediği gibi;

Garip bülbül gönlüm eğler ses ile
Nicelerin ömrü gitmiş yas ile
Aratıp bulduğum pir heves ile
Bir derdim var bin dermana değişmem

Esenlikler.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.