mirim
381 şiiri ve 179 yazısı kayıtlı Takip Et

KİM KİMİN TORUNUTürkiye’de neden hiç kimse;
Hun Torunuyuz, Göktürk torunuyuz
Uygur torunuyuz,
Avar, Hazar torunuyuz demiyor da
Sadece Osmanlı torunuyuz diyor ?
Yani mesele Türklük ise ilk Türk devleti Hunlar..
Yok eğer mesele hükümdarlık ise Uygurlar hükümdarlığın kralını yaptı.. Herkes neden sadece Fatih’in, Selim’in torunu oluyor ?
Neden hiç kimse Teoman Han’ın torunuyum demiyor..
Osmanlı’dan başka devlet bilen yok mu Osmanlı torunuyum diyenler arasında!

Üstelik saydıklarımın hepsi özbeöz Türk devletleri.
Osmanlı ise bir ailenin hanedanlığı.
Ve halk da bu hanedanların kulu!

Kavimler göçü sonrası Avrupa’da kurulan ilk Türk devletini bilen var mı ?
Balamir Kağan’ı tanıyan var mı aranızda eyyy Türkçü geçinen Osmanlıcılar..
Yani mesele tarihe sahip çıkmaksa Göktürk devletinden büyük devlet var mı ?
Neden sadece Osmanlı ?
Saltanat ile yönetildiği için mi ?
Avarları, Hazarları tanıyan var mı aranızda ?
Hazar Türk devleti bugünkü Rusya’dan daha büyüktü.
Belki adını bile duymadınız.. Neden ille de Osmanlı..
Harfleri arapçayı anımsatıyor diye mi ?
Sizin Türklükle, Tarihle ilginiz yok..
Sizin, yobazlıkla ilginiz var..
Geri kalmışlıkla, Sizi yönetenleri şatafatlı hayatlarıyla, yalakalıkla ilginiz var..
Mesela tarihe sahip çıkmaksa Osmanlı’dan daha büyük devletlerde var tarihimizde...
Oğuzlar, Türgişler, Karluklar’ı duydunuz mu hiç ?
Neden hiç Karahanlı, Kıpçak, Gazne, Selçuklu torunuyuz diyen yok..
Memluk Türk devletini duyan var mı aranızda ?
Siz sadece takke, cübbe, sakal seviyorsunuz..
Bu yüzden Osmanlı torunuyuz diyorsunuz..
Tarihte övünülecek çok daha büyük devletler varken neden sadece Osmanlı ?
Siz Türk milletinin tarihini okumaktan korkuyorsunuz.
Bu yüzden sadece Osmanlı’yı biliyorsunuz..
Hunlardan haberiniz yok, Göktürklerden haberiniz yok..
Nereden haberiniz olsun ki..
Niye haberiniz olsun...
Cesareti METE HAN’dan,
İntikamı ATİLLA’dan,
Destanı BİLGE KAĞAN’dan,
Gücü ALP ER TUNGA’dan,
Umudu KÜRŞAD’tan,
İnancı ALPARSLAN’dan,
Kararlılığı FATİH’den,
Mücadeleyi ATATÜRK’ten öğrenen yiğitlere selam olsun.


Ana Karakterler:
TÜRKLER

Beğen

mirim
Kayıt Tarihi:19 Temmuz 2021 Pazartesi 20:39:40

KİM KİMİN TORUNU YAZISI'NA YORUM YAP
"KİM KİMİN TORUNU" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Canan Köksal
22 Temmuz 2021 Perşembe 15:25:55
İsabella ,
Çok teşekkür ederim şekerpare :))
Her zaman sevgimle ...

Cevap Yaz
Alibaba
22 Temmuz 2021 Perşembe 10:17:37
Aşk olsun ustam!..
Şu sorduğun sorulara bakar mısın?..
Çünkü Türk tarihi boyunca sadece Osmanlıda saltanat var, körü körüne biat var, kölelik var, kula kulluk var.

Onlar sadece sürü... Başlarındakilerin tek amacı da (kendilerince) Türklük şuurunu kırmak. Çünkü insanlık tarihi boyunca bu tür "azma, bozmaların" karşısında sadece ve sadece Türkler olmuştur. Hiç bir zaman bunlara geçit vermemiş, her dönemde köklerini budamıştır.
Türkler; Hiç kimsenin toprağına, vatanına hürriyetine göz dikmemiş, köle kullanmamış, esir tutmamıştır. Varlığı boyunca mazlumun yanında, zalimin karşısında olmuştur. Bulunduğu coğrafyada tüm insanlığın ve tüm inançların yegane muhafızı konumundadır. Elbette ki güç ve saltanat heveslileri bu bilinci yok etme, en azından geçersizleştirme gayretinde olacaktır.
Ve elbette ki bunu asla başaramayacaktır. O yüzden Atatürkçü düşünceye karşı topyekûn savaş açacak, Türk tarihini eğitim sisteminden çıkaracak, gelen nesillerin asıl geçmişini öğrenmesini engellemeye, Türklüğü bilmeyen Türk, İslam'ı bilmeyen Müslümanlar yetiştirmeye çalışacaklardır. II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) dışında hiç bir padişahın annesinin Türk olmadığını, Türklerin en çok Osmanlı döneminde zulme uğradığını ve (şu anda olduğu gibi) saraya bile sokulmadığının üstünü örteceklerdir. Din bezirganlığıyla ulema! (alim), Milli duyguları sömürerek başbuğ! (lider) olabileceklerdir.
Ve ne yazık ki halkın bir çoğu bu oyuna destek verecek, din ile milliyeti, inançla tabiiyeti, muhafazakarlıkla yobazlığı, ülküyle faşizmi birbirine karıştırıp, "Türk İslam Sentezi dogmasıyla" maşa olacaktır. Ve bunlar; bir taraftan Türk'üm derken, bir taraftan Türkçe isimleri duyduklarında "gavur adı(!)" diyecek kadar cahil olabileceklerdir.

Şu yazıyı güne getirip, okuyanların "evet ya geçmişimizi ne kadar biliyoruz" diye kendini sorgulamasının yolunu açmayı sağlamazlar. Ne yazık!..
Ama buna rağmen, başta sen olmak üzere, biz bildiklerimizi paylaşmaktan asla yılmayacağız.

Kalemin, kelamın taşa değmesin ustam.

Yorumu olabildiğince kısa tutmaya çalıştım ama yine çenem düştü affola.

Yine elit, yine nefis bir yazı. Tüm kalbimle takdir ve kendi adıma teşekkür ediyorum.
Sonsuz saygılar kardeşinden...1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 24 Temmuz 2021 Cumartesi 20:44:15
Hoş geldin şeref verdin Ali kardeşim.
Aklın yolu birdir derler ama bizim gönlümüzün yolu da bir.

Senin de dediğin gibi tek amaçları Türklük şuurunu kırmak ve uzun vadede bu coğrafyayı Türksüz bir coğrafya haline getirmek.

Mevcut iktidarın çabası ve amacı bu...

Bugün Suriyelilerden sonra Afgan istilası yaşanıyorsa emin ol bilinçli bir asimilasyonun temelinin oluşturulma çabalarındandır.

Arap araplığını yapacaktır. Bu doğal da, Türklük naraları atıp Türk düşmanının ardında saf tutanlara ne demeli ? Hem de tarihin en büyük en azılı Türk düşmanı...

yazının güne gelmesi sıfıra yakın ihtimaldi. Bunu sen de biliyorsun. Ülkeyi kökünden ilgilendiren bir yazıyı siyasi bulup getirmeyecekleri ortada. Çok da önemli değil. Okunma sayısı muhtemelen güne gelen yazıdan daha fazlaydı ve bu da bana yeter.

Varlığın ve desteğin için çok teşekkür ederim kardeşim.
Sevgi ve saygılarımla...Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Canan Köksal
20 Temmuz 2021 Salı 19:20:59
Öncelikle güzel bir bayram diliyorum size.
Yazı harikaydı şuur vardı inanç vardı. Kalbe güven verdi; onur duydum. Gerçekten aynaya bakıp kimsin, kimim diyenlere kılavuz olacağına inanıyorum.

Yeryüzünde her insan bir yere, soya, tarihe aittir. Biz buna aidiyet duygusu diyoruz, bu duygudan yoksun olmak başıboşluk, aldırmazlık, pervasızlık hatta her rüzgarın önünde savrulmaya sebeptir ki mutlu bir hayat vadetmez.Tarih şuuru aidiyet duygusunu besler, ortak bir dünya görüşü de toplumun dinamiğini sağlar.Dinamik toplumlar üretkendir; birlik ve beraberlik duygusu ile ne zulmeder ne zulme uğrar.
Güçlü olanın zayıfı yediği ! evet yediği diyorum çünkü yamyam bir dünyada yaşıyoruz.

Farklılık ve çeşitlilik kadar güzel bir şey yok fakat insanoğlu bunu bir savaş nedeni yapıyor, yaşama hakkını kimseye vermiyor. Madem böyle bir dünyadayız her toplum kendi köklerinden beslenmek zorundadır; yoksa asimile olmak yok olmak kaçınılmaz.

Ben Türk ve Müslümanım. Olmaya da bilirdim bu kader dediğiniz gibi. Hangi kültüre aitsem bunu korkmadan, inançla söylerdim ve savunurdum.Her toplum özeldir olmalıdır ahengi bozmak aç gözlülüktür.
Farklı devletler kurmuş yıkılmış tekrar birlik sağlamış tekrar yıkılmış en nihayetinde bu tarihe kadar gelmiş bir milletin çocuğuyuz. Türkçe kadar eskidir köküm, 1299 ile başlayan bir milat değil daha eskiye dayanıyor aidiyetimiz.

Biz Müslümanlaşmayı Araplaşmak zannedecek bir boşluğa düşürüldük. Ne Arapça Osmanlı ile bize geldi ne Farsça. Divan-ı Lügatit Türk bile Arap alfabesi ile yazıldı. Sebebi Araplara Türkçeyi öğretmek ve Türkçenin zengin bir dil olduğunu göstermekti.

Alfabemizin bir dönem Arap alfabesi olması bize çok fazla zarar vermedi bizi soluklaştıran kültür emperyalizmi oldu. Nasıl ki bugün Latin alfabesi kullanarak Laitnleşmeydiysek. Bir dilde isimlerden ziyada fiiller önemlidir, bütün çağlarda dilimizin bünyesine diğer dillerden çok fazla sözcük girdi fakat asla fiil almadık, bütün metinlerde cümleyi yargıya bağlayan filler her zaman Türkçeydi.

Şunu demek istiyorum, 600 sene boyunca ne Hunların ne Göktürklerin ne Bile Kağanın adını anmayan Osmanlı, tarihi edebiyatı sıfırdan başlattı. Hatta Anadolu’ya tarih kimliği veren Selçukluyu bile anmadı.
Karamanoğlu Mehmet kazansaydı bu gün bu durumda olmayacaktık. Bence Karmanoğulları en delikanlı beylikti çünkü Türk kültürü ve tarihinin varisi olarak kendilerini görüyor ve Anadolu da birlik sağlamak istiyorlardı. Olmadı.

Bu gün İstanbul Türkçesini en güzel onlar konuşuyordu. Tabi yıkıldıktan sonra bölge halkı Rumeli taraflarına sürülmüş, bir anlamda tekrar güçlenip, isyan çıkarmaları engellenmiş.Yıllar sonra sürülen Karamanlıların torunlarından Mustafa Kemal Atatürk’ ün saltanatı ve Osmanlı ‘yı yıkması kaderin garip bir cilvesidir. Karamanlı Türkler özellikle Selanik yöresine göç ettirilmişlerdir. Zübeyde annemizde bu soydan gelmiştir.

Bence kim olduğunu bilmeyen her güçlüyü sahibim zanneder. Her sakallı galiba dedem diyebilir.
Bu şuur kaybı hafızaların silinmiş olmasıdır. Bedbahtlıktır maalesef.
Her toplum kesinlikle kim olduğunu bilmeli. Rengini belli etmeli varlığını sürdürmeli barışa barış, savaşa savaşla cevap vermelidir. Yaşama hakkı -bu hak nefes alıp vermek değildir sadece, kendi kimliğidir -elden alınamaz.

Osmanlı değilim sadece onların yönetimi altında kalmış hakkı yenmiş Türkmenim ben, Kül Tiğin im Bige Kağan ım Alp Er Tungayım….

Osmanlı kültür emperyalizmi yapmıştır en büyük eziyetini de Türklere Kürtlere yapmıştır. Ve 600 yıllık bu emperyalzim Atatürk 'ün TÜRKİYE CUMHİRİYETİNİ kurmasıyla gol yemiştir 😊)
Herkes kendi kimliğinde mutlu olur buna engel olan payidar olamaz…
Bu topraklarda yaşayan her kültürün barış ve mutluluk içinde yaşamasını özgürce nefes alıp vermesini diliyor ve dua ediyorum.

Yazı için size teşekkür ederiz.
Çokça saygımla.


5 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 20:31:05
Ne kadar güzel bir yorum!
Benim ana hatlarıyla işlediğim konuyu öğretmen kimliğiniz ve donanımınızla ayrıntılara girerek anlatmanız , bu yazıyı paylaşmakla ne kadar isabetli bir karar verdiğimi bir kez daha ispatlamış oldu.

Yazının yorumun altında kaldığını zaman zaman görürüz. Benim de başıma gelmiştir. Ama bu beni her defasında mutlu etmiştir. Hele bu kez daha bir mutlu oldum. Çok teşekkür ederim.

Özellikle satır aralarına sıkışan çok önemli birkaç cümleyi belki gözden kaçırırlar diye öne çıkartmak istiyorum.

"Tarih şuuru aidiyet duygusunu besler, ortak bir dünya görüşü de toplumun dinamiğini sağlar.Dinamik toplumlar üretkendir; birlik ve beraberlik duygusu ile ne zulmeder ne zulme uğrar."

"Farklı devletler kurmuş yıkılmış tekrar birlik sağlamış tekrar yıkılmış en nihayetinde bu tarihe kadar gelmiş bir milletin çocuğuyuz. Türkçe kadar eskidir köküm, 1299 ile başlayan bir milat değil daha eskiye dayanıyor aidiyetimiz."

"Biz Müslümanlaşmayı Araplaşmak zannedecek bir boşluğa düşürüldük."

"600 sene boyunca ne Hunların ne Göktürklerin ne Bile Kağanın adını anmayan Osmanlı, tarihi edebiyatı sıfırdan başlattı. Hatta Anadolu’ya tarih kimliği veren Selçukluyu bile anmadı.
Karamanoğlu Mehmet kazansaydı bu gün bu durumda olmayacaktık. Bence Karmanoğulları en delikanlı beylikti çünkü Türk kültürü ve tarihinin varisi olarak kendilerini görüyor ve Anadolu da birlik sağlamak istiyorlardı. Olmadı."

"Karamanlıların torunlarından Mustafa Kemal Atatürk’ ün saltanatı ve Osmanlı ‘yı yıkması kaderin garip bir cilvesidir. Karamanlı Türkler özellikle Selanik yöresine göç ettirilmişlerdir. Zübeyde annemizde bu soydan gelmiştir."

"Osmanlı değilim sadece onların yönetimi altında kalmış hakkı yenmiş Türkmenim ben, Kül Tiğin im Bige Kağan ım Alp Er Tungayım…."

"Osmanlı kültür emperyalizmi yapmıştır en büyük eziyetini de Türklere Kürtlere yapmıştır. Ve 600 yıllık bu emperyalzim Atatürk 'ün TÜRKİYE CUMHİRİYETİNİ kurmasıyla gol yemiştir "

O zamanki Karamanoğullarının düşmanlarının bugünkü uzantıları, bir milleti yok etmenin ana unsuru olan önce dilini yok etme çabalarına şahit oluyoruz.

Akın akın gelen mültecilerin açtıkları iş yerlerindeki tabelalar bile bir kültür emperyalizminin en bariz örnekleridir ve malum kişiler tarafından bilinçli bir şekilde göz yumulmaktadır. Göz yummanın ötesinde teşvik etmektedirler.

Sizin yorumunuz ışığında Osmanlıyı kendi atası sayanların amaçlarının ne olduğu daha belirgin hale geldi.

Benim üzüldüğüm, kendilerini Türk addeden, Türklüklerine toz kondurmayan bir cahil güruhun neye ve kime hizmet ettiğini bilmeden kendilerini Osmanlı torunu sanıp ve sayıp azılı Türk düşmanlarına müthiş bir boyutta biat etmeleri ve adanmışlıklarıdır.

Türk kimliğini bu coğrafyadan silmek için Türkiye ismini bile tartışmaya açıp Anadolu Birliği gibi saçma sapan önerilerde bulunanlar da oldu ve mevcut yönetim tarafından itibar gördü. Türk bayrağının şeklini ve şemalini tartışmaya açan, daha düne kadar fetöye şiirler yazarak methiyeler dizen, Apo'yu kahraman ilan eden Hilal KAPLAN'ın kültürümüz için çok büyük önemi olan TRT yönetimine atanması başka nasıl izah edilebilir ki ?

Allah gönül gözlerini açsın diye şu mübarek günde dua ediyorum.

Tekrar teşekkür ediyorum.
Hayırlı bayramlar Canan hanım.
İsabella 20 Temmuz 2021 Salı 21:09:18
Bir ansiklopedinin içine düştüğümü sandım biran, Canan hocam öğrenmen olduğunuzu şimdi öğrendim ben, çok severim öğretmenleri😍
Açıkçası en zayıf dersim tarih diyebilirim. Bu konuda hem kendimi eleştiriyorum hem de bunun için hiç çaba sarf edip kendimi gelistirmiyorum.
Liseden beridir bir oğlum olursa adını Ertunga koyacağım deyip durdum ama iki kızım oldu. Kızımın adını Bilge koydum. Tarihimizi daha anlaşılır bir şekilde anlatsalardı okulda belki daha çok ilgim ve alakam olabilirdi. Yine de sizleri okumak ne güzel. Ne büyük keyif. Her biriniz harikasınız.
Mirim bey ve Canan hocama selam ve sevgilerimle 👏👏
Düzenleme:20.7.2021 21:20:54
mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 23:15:12
İsabella hoş geldiniz.
Bildiğim kadarıyla Canan hanım Edebiyat öğretmenidir.
Ancak etimoloji üzerine aldığı eğitimin daha ötesine geçerek sadece dil açısından değil, sosyolojik ve siyasi açıdan da konuya hakim olmuştur. Bunu da okulların başarısına değil, kendi çabasına borçlu olduğunu düşünüyorum.

Sizin için de geç değil.
Ben lisede ezber yapar, sınavda sorulara cevap verip diploma almanın hesabını yapardım.
Üniversiteden itibaren tarihin sıradan bir ders olmadığını, içeriğinin çok şey ifade ettiğini fark ettim ve okumaya araştırmaya başladım. Siz de yapabilirsiniz. Üstelik elinizin altında internet gibi bir dahiyane ansiklopedi var.

Sözleriniz beni onore etti. Kendi adıma teşekkür ederim.
Sizlere bir şeyler anlatabildiysem ne mutlu bana.
Hayırlı bayramlar.
Not: kombin süperdi :))

İsabella 21 Temmuz 2021 Çarşamba 10:45:53
Ne uyanığım bende etkili yorumun içine hemen kendimi kondurdum :)

mirim Yazının sahibi 24 Temmuz 2021 Cumartesi 20:45:11
Ben anlamıştım zaten :)
Ümmühan Yıldız
20 Temmuz 2021 Salı 14:27:25
Kim kimin torunudur bilmem.

Hepimiz aynı Allah'ımızın kullarıyız desek te

Irk kargaşa çıkarmak yerine soyuyla, boyuyla mutluluk duysunlar, ölümlü dünya aynı toprağa gireceğiz.

Ben kendimi bilirim; şehitler torunu, boyun eğmesini bilmeyen Türküm.

Gururla, başı dik ve şanlı

Saygımla

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 16:33:32
Ümmühan hanım hoş geldiniz.
Bayramınızı kutluyorum.

Kim kimin torunudur bunu bilmek için beyanına bakmanız yeterli.
Osmanlı torunuyum diyorsa Osmanlı torunudur.
Türk evladıyım diyorsa Türktür.

Evet hepimiz Allah'In kuluyuz.
Ama Allah insanları kavim kavim yaratmıştır. Bizi de Türk milletinin bir mensubu olarak yarattı.
Klasik tabirle din seçim Türklük kaderdir.
Gagavuzlar hıristiyan Türklerdir ve benim kardeşimdir.
Din seçimleri onlarla Allah arasında hesap görülecek bir konudur; beni bağlamaz.
Hiç kimseye neden Müslüman değilsin diye de sorma yetkim yok. Benim olmadığı gibi kimsenin böyle bir hakkı yok.
Herkes kendi hesabını kendisi verir.

Ama şu anda yaptığımız şey bile bir hata.
Dinle milliyeti karşı karşıya getirmek, bizi, birinin diğerinin alternatifi olduğu gibi bir saçma muhabbete sürükler.

Ben Türküm. Bununla da gurur duyuyorum.
Siz de öyle..
Ama ne hikmetse Türk olduğunu iddia edenlerin Türklükten ve Türklerden nefret eden, bugün bile asimile etmek için ülkeyi Suriyeli ve Afganlılarla dolduran ve Türklüğü ayakları altına alanların peşinde sürüklenmeleri içimi sızlatıyor.

Sizce varlığı binlerce yıl öncelere dayanan Türk milleti Osmanlıyla sınırlı tutuluyor hiç merak ettiniz mi ? Edin bence ve araştırıp okuyun.
Ben size ip ucu vereyim. Belki yorumlarda da okumuşsunuzdur. Kabullenme ve sindirme konusunda sıkıntı olsa da Osmanlı gelmiş geçmiş en büyük Türk düşmanıdır. Bugün Osmanlı da Osmanlı diyenlerin asıl dayandığı sebep de asgari müşterek ortaklığıdır.

Yok ırkçılıkmış bilmem neymiş bunlar hikaye.

Daha önce bir yazımda paylaşmıştım. Şu anda dünyanın en vahşi ve yobazı olan Araplar Türklere "Mevali" diyor. Yani azad edilmiş köleymişiz! Ve bizim karımız kızımız Araplara helalmiş ! Aşağılık Arabın bizi aşağılaması ırkçılık değil midir ? Irkçılık arıyorsanız önce buraya bakacaksınız.

Elhamdülillah Müslüman bir Türküm.
Bizi bu coğrafyadan silmek için Türk olduğunu iddia edenlerin desteğini alarak her türlü zulmü yapanlar günü geldiğinde bunu misliyle ödeyecektir...

Saygılar.

Ümmühan Yıldız 20 Temmuz 2021 Salı 16:53:21
Biz su kıyısına sürülenlerden olmayalım; o suyu geleceğe, verimli topraklar için saklayalım

Hoş bulduk

Hayırlı bayramlar dilerim
Afet İnce Kırat
20 Temmuz 2021 Salı 01:50:09
Genlerinin yarısı Türk ve Müslüman olmayan, nikahsız beraberlikten doğan, baba, evlat ve kardeş katili bir soyun torunu olmayı kabul etmiyorum. Kafkas Türklerinden gelen bir soyum var, gurur duyuyorum. Türkiye Cumhuriyeti kadınıyım. Yazınızı kutluyorum Ahmet Bey kardeşim. Hayırlı bayramlar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 11:10:00
"Genlerinin yarısı Türk ve Müslüman olmayan, nikahsız beraberlikten doğan, baba, evlat ve kardeş katili bir soyun torunu olmayı kabul etmiyorum."

İşte olayın özeti bu.
İşin kötüsü bir tane bile Türk kadını padişah eşi olmaya layık görülmemiştir.
Bırakın padişaha eş olmayı cariyeler arasında bile bir tane Türk kadını yoktu.
Türk kadınları sadece cariyelerin hizmetlerini yapmak için saraya girebilirdi.
Nasıl Türk erkeklerine askerlik dışında sadece ayak işleri için saraya girmek mümkündü ise kadınlarına da sadece cariyelerin ayak işlerini görmeleri için izin verilirdi.
Osmanlı döneminde durum Türkler açısından bu kadar vahimken burada Türklük naraları atıp azılı Türk düşmanlarının amacına hizmet edenlere acıyorum desem, içimdeki his tiksinmeye daha yakın.

Katkın için teşekkürler abla...
Bayramını kutlar, Aydın kardeşime bu mübarek günde tekrar canı gönülden şifalar dilerim.
YAKAMOZ ŞİİRLER
20 Temmuz 2021 Salı 01:27:30
Öncelikle bu harika yazınız için kutluyorum sizi.
Cumhurbaşkanlığı forsunda da yere alan tarihte kurulmuş 16 TÜRK DEVLETİ var ve bana göre de kurulan son TÜRK DEVLETİ Büyük ATATÜRK'ÜN kurduğu TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR. Ve Türklüğüyle gurur duyup yücelten tek lider de yine ATATÜRK 'tür
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ve diyebilenlere .

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 11:04:32
Keşke herkes sizin kadar duyarlı ve olayın farkında olsa...

Türk milliyetçisi geçinip, Türklüğü reddeden, ayakları altına alıp çiğneyen ve Osmanlıdan gerisini yok sayan bir zihniyetin ayakçılığını yapanlara yazıklar olsun.

Çok teşekkür ederim.
İyi bayramlar.
Den(iz)
20 Temmuz 2021 Salı 00:51:48
Bu Türklük konusunda arkadaşlar arasında sohbet ederken genellikle kullandığım bir kaç cümle olur. ''Hunlar Türk değildir '' dediklerinde ''Annen Macar salamı yerken orada mıydın?''

İşte bizim Osmanlıcılık da böyle birşey abi. Osmanlıyı Arap sanıyoruz. Halbuki onların hilafeti siyaseten arapçılıkdan gelir. Macarlar Atası olarak Atillayı görürler. Ancak Hunlar Türk değildir derler. Aslında Atilla Türk ya da değil bu da önemli değil. Mesele Atilla gibi bir yiğidin kendisini Türk gibi hissedip tarihi öyle yazması konu olmalı. Bu ülke topraklarında başımızda dalgalanan bayrağa en çok sahip çıkan kim ise bence Türk odur.

Osmanlıcılık oynayan veya Türküm diyen bizler de dahil Göktürk Yazıtları nin bugün sahipsiz başıboş bırakılmasının müsebbibi olduğumuzdan başımız yerden kalkmasın bence.

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 11:01:48
Abim asıl mesele Türk olup olmamak değil. Gizli Türk düşmanlığı ve kasıtlı olarak limiti Osmanlıya kadar çekmek. Benim dikkat çekmek istediğim konu bu.

Bakıyorsun adam ölürüm Türkiyem modunda ama gelmiş geçmiş en azılı Türk düşmanının jargonuna takılmış kalmış. Türklüğü ısrarla reddeden, açık açık Türk düşmanlığı yapan bir adamın kuyruğunda Türk milliyetçisiyim diye geziyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ?

"Neden sadece Osmanlı" sorusunun cevabını vermeye ve Türk isen neden Osmanlıdan geriye gitmiyorsun sorusuyla birilerini uyandırmaya çalışıyoruz. Gerçi boşuna bir çaba olduğunun da bilincindeyim. Nato mermer nato kafa...

Katkın için çok teşekkürler.
Sevgiler abim...
Bayramın kutlu olsun.

robinson7575
19 Temmuz 2021 Pazartesi 23:57:40
Ve aleyküm selam Ahmet abim çok çok güzel ve anlamlı bir yazı bence En büyük Türkçülükk Atatürk'çülük

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 00:30:08
Anlayan yüreğinden öpüyorum kardeşim. Çok teşekkür ederim.
Bayramını kutlarım.
Taylan KOÇ
19 Temmuz 2021 Pazartesi 23:22:20
Türk töresiyle yaşar, türk töresiyle vardır...

Türk töresi mi kaldı abi
Tüm yaşam arapların yoz kültürüyle dizayn ediliyor yılardır...
Ki;
Bana göre gelen suriyeliler ve son dönemde yoğun olarak "sınırlarımızı delik deşik eden sınırlarımızı yol geçen hanına çeviren afganlar" vs tüm arap coğrafyasından getirilen araplar "Kalan son türkleri "bi kısmı çakma arap oldu zaten halkın" kalan Anadolu türklerini asimile etme proğramı ama bunu başaramayacaklar ebedi Cumhurbaşkanımız Baş komutanımız
Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi olacak
Kanımız
Buna engel olacak bir yerde dur denilecek...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 00:28:58
Sevgili Taylan kardeşim;
"Türk töresi mi kaldı abi" şeklindeki soruna hemen altta "başaramayacaklar" diyerek cevabı vermişsin.

Başarmaları da mümkün değil.
Asimilasyonun en koyusunu yaşadığımız şu günler, onların son günleri... Atatürk'ün dediği gibi geldikleri gibi giderler.

Çok az kaldı çok... Sabır...
Katkın için teşekkürler.
Bayramını kutluyorum.
Taylan KOÇ 20 Temmuz 2021 Salı 08:27:37
Dünya tarihinde bir ilk yaşanıyor savştan kaçan afgan göçmenler (güya göçmenler) arasında bir tane numune içinde olsa kadın çocuk yok! 1 tane bile 18/25 yaş aralığında genç erkekler ve işin ilğinç yanı çoğunun ayağında ayakkabı olarak sadece "el kaide militanlarının giydiği onlara mal olmuş bir ayakkabı var.. durum gerçekten ciddi....

İşgal ediliyoruz...

İyi bayramlar
Necati Kavlak
19 Temmuz 2021 Pazartesi 23:20:52
İyi Geceler Mirim!

Bu ne güzel Soru!
İçerik ise sorudan da güzel ve derin.
Mesela ben " Osmanlı Torunu değilim"
Olmakta istemem.
Bir Yanım, Oğuz boyu sarı keçili 'ye uzanıyor.
Öbür yanım, Toros Yörüklerine.
Hani Atatürk, diyor ya "Gidin Toroslara bakın
bir Yörük çadır görürseniz, dumanı da tütüyorsa bizi kimse yenemez"
İşte Yörüklerin torunu olmakla övünürüm.
Lafı çok uzatmayayım yazınızı bir solukta okudum.
Ve çok beğendim.
Yürekten kutlarım.
Karanlığa mum yakmaya devam mirim.
Saygılarımla.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 20 Temmuz 2021 Salı 00:25:43
Necati bey istesek de Osmanlı torunu olamayız ki Allah'a şükür değiliz.
Maazallah bizi boğarlardı :)

Şaka bir yana, çok sıkı bir aile ve hanedanlık hiyerarşisi vardı Osmanlıda. Padişahların erkek çocuklarına şehzade, onların çocuklarına da şehzade denir, kız çocuklarına sultan, sultanların çocuklarına da beyzade denirdi. Beyzadelerin tahta çıkma şansları hiç yoktu.

Şu Osmanlı torunuyuz diyenlerin aslında Osmanlının hiçbir şeyi olmadıklarını, uzun süre yabancı kadınlarla yaptıkları evlilikler yüzünden kan bağının deforme olduğunu birilerinin hatırlatması gerekiyor bence. Ama onlar için bu önemli değil. İlla onları ezecek, eteklerini öpecekleri birileri lazım. Yani bu iş biz Türklere göre değil.

Biz yine Türk torunu olarak kalmaya devam edelim.

Güzel katkınız için çok teşekkür ederim.
Bayramınızı kutluyorum.
Birselamver25
19 Temmuz 2021 Pazartesi 21:45:00
Araştırmacı ve sorgulayıcı nesil olsaydık tarihimizi bilseydik
Diktatör boyunduruğu altına girmezdik

Elin adamları bizim tarihimizi bizden iyi biliyor
İçimizdeki kirmalar tarihimizi el birliği ile bilinçli yok etme çabasında bunu da başardılar

Su son yirmi yıl içerisinde bakın tarih kitaplarına Mustafa Kemal Atatürk'ü n
İzleri silindi

Adamlar Türk olmaktan utanır oldu
Hainlerle el ele kol kola gezmekte
Böyle bir zihniyetin topluma verdiği zarar ortada

Geçmişini bilmeyen gelecekten söz edemez

Çok boyutlu bir yazı her bir isim ciltler dolusu yazıyı hakediyor yazılanı okuyan yok ama .

Saygılar iyi bayramlar MİRİM1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 19 Temmuz 2021 Pazartesi 22:22:55
Atatürk'ün izleri sözüne katılmıyorum. İşte buna güçleri yetmez.
Geçen gün trafikte giderken ben dahil peş peşe 5 arabanın arka camında Kemal ATATÜRK imzası vardı. Bu bile bir ölçü... Artık etkiye olan tepki büyüdü. Aileler Atatürk sevgisini evlerinde aşılıyor çocuğuna.

Bu iktidarın ilk kabinesine bir bakın. İnanın içlerinde bir tane dahi Türk yoktu. Tamamı aslı Türk olmayan bakanlardan oluşuyordu. Tıpkı Osmanlı yönetiminde olduğu gibi.

Osmanlı'yı bu kadar sevmeleri ve onlar gibi olmak için çırpınmalarının nedeni Türk düşmanı olmalarıdır. Yani özetle asgari müşterekleri Türk düşmanlığıdır. Atatürk'e olan düşmanlıkları ise adına "TÜRK" kelimesi verdiği cumhuriyetten dolayıdır.

Katkınız için çok teşekkürler.
Hayırlı bayramlar Funda hanım.
ishakaras
19 Temmuz 2021 Pazartesi 21:30:06
Valla ben Karapapağım hemde özbeöz :) Osmanlıyı yönetenler de Türk ama bir arap sevdası neden, islam dini araplara gelmedi tüm düyaya geldi,
Arapların Türkleri sevdiğini sanmıyorum
günümüzde ayan beyan belli, Arabistan açıça pkk ya yardım ediyor Amerikayla Türk düşmanlığı yapıyor, İslama hizmet eden araplardan başkasını tanımıyorum.
İslam olduğum için gururluyum, Türk olduğum için gururluyum vesselam, saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 19 Temmuz 2021 Pazartesi 21:33:58
İshak hocam ne ilginçtir, bizimkiler acayip Arap hayranı, Aralar ise azılı Türk ve Türklük düşmanı.
Osmanlı asla Türk değildi. Israrla reddetti, ezdi aşağıladı...
Osmanlı ordusunda Arap subayların üzerinde bir tane Türk subay olmadı.

Ama gel gör ki bizim Türk geçinen güruh mevcut düzenin dümen suyuna girdiği için Osmanlıdan geriye gitmeyi İslam'a ihanet sayarlar ve gitmezler. Çünkü o algı enjekte edildi.

Burada her kim Osmanlı torunuyum diyorsa ya cehaletinden ya da art niyetinden diyordur.

Teşekkür eder, bayramınızı kutlarım.
ŞÜKRÜ ATAY
19 Temmuz 2021 Pazartesi 21:08:04
Yazının içeriğine ve anlatılmak istenen haklı düşüncelerinize ve yorumlara aynen katılıyorum. Geçmişimize ait sadece birine sahip çıkıp diğerlerini yok saymak tarihi gerçek anlamda bilmemekle eşdeğerdir.
Selam ve saygılarımla hayırlı bayramlar diliyorum.
3 Mayıs Türkçülük günü ile ilgili şiirimde ben de hepsini anmaya çalışmıştım o nedenle ayrıntılı yorum yerine eklemek istedim izninizle.

3 Mayıs Türkçüler Günüdür bugün 🇹🇷

* 3 Mayıs Türkçülük gününe ithâfen yazılmıştır.Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir. 3 Mayıs Türkçülük günümüz kutlu olsun. *

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜDÜR BUGÜN 🇹🇷

Yetmiş yedi yıl önce uyandı millî şuur
Türk'lüğün şuurudur bugün Türkçüler Günü
Bin dokuz yüz kırk dörde dayandı millî gurur
Türk'lüğün gururudur bugün Türkçüler Günü


Büyük Hun Devletiyle başlamıştı Mete Han
Göktürk'le süregeldi önderi Bumin Kağan
İlk Müslüman Türk devlet, olanlardı Karahan
Türk'lüğün uğurudur bugünTürkçüler Günü


Çin sarayını basan Kürşat ve kırk çerisi
Alp Er Tunga efsâne Bilge Kağan gerisi
Avrupa'yı dar eden Attila'ydı birisi
Türk'lüğün düsturudur bugünTürkçüler Günü


Kızıl Elma ülküsü Turan ile birleşti
Bu hedefe uyarak fetihler gerçekleşti
Ötüken'den çıkınca Türk'ün sesi gürleşti
Türk'lüğün umurudur bugün Türkçüler Günü


Alparslan'la kapıyı araladı Malazgirt
İstanbul'un Fatih'i odur cengâver, yiğit
Türk vatanı uğrunda verildi nice şehit
Türk'lüğün mağrurudur bugün Türkçüler Günü


Yavuz Sultan Selim'le Kanunî Süleyman'la
Osmanlı Devletimiz genişledi zamanla
Her karış toprağımız sulanmış akan kanla
Türk'lüğün desturudur bugünTürkçüler Günü


Doksan sekiz yıl önce kuruldu Cumhuriyet
Atatürk ile başla kuranlara duâ et
Halimiz ne olurdu kurulmasaydı şayet
Türk'lüğün sürûrudur bugün Türkçüler GünüŞükrü Atay

03 Mayıs 2021 - İzmit

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 19 Temmuz 2021 Pazartesi 21:14:50
Tepkinizin bir günle sınırlı kalmaması dileklerimle teşekkür eder bayramınızı kutlarım ustam.
neneh.
19 Temmuz 2021 Pazartesi 20:51:54
Muhteşem!..Başlıklar halinde de olsa uzun soluklu Türk Tarihimizin slayt niteliği taşıyan ana başlıklarını gördük.Okullarda bize öğretilen ilk çağ tarihi ile Osmanlı tarihi..Çok az da Cumhuriyetimizin tarihi öğretilmişti.O da Osmanlı tarihi olarak kısaca padişahlar ve savaşların gittik gördük yendik türünden cümleler.Atatürk'ü ve ilkelerini kendi çabamızla okuyup öğrendik...Şimdiki gençlere ise Nutuk bile yasaklanıyordu neredeyse..Bu zatı muhteremler TÜRK lükten nefret ettikleri için ve Ümmetciliğe soyundukları için; sözüm ona Halife olacaklar ya...(Sonunda da Mehdi olup ehdini behdini kurtarmak için.) Osmanlıcılık oynuyorlar cılkını çıkararak..Durum bu..Saltanatı da seviyorlar..Saraylara da alıştılar..Cariyeleri de Leyli koruma yapan yurtlardan sağlıyorlar..Huriler de cennette onları bekliyor..Daha ne olsun?..Hayırlı Bayramlar Mirim.Sağlıcakla..Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 19 Temmuz 2021 Pazartesi 20:56:11
Hep derim ki; iki tür insan vardır. 1. efendi ruhlu doğanlar 2. uşak ruhlu, köle ve maraba ruhlu doğanlar.
Türkler efendi ruhludurlar. Boyunduruk kabul etmezler. Aşağılanmayı, güdülmeyi, ezilmeyi sevmezler.
Bakın çevrenize. Her kim ezen, zulmeden , acımasız, vicdansız yöneticiye biat ediyorsa bilin ki o köle ruhlu doğmuştur ve Türk değildir.

Bu özellik elbette sadece Türklere has bir özellik değildir. Ben bir Türk olarak kendi adıma konuşuyorum.
Zulmü reddeden, ezilmeyi kendisine yediremeyen ne kadar millet varsa selam olsun.

Katkınız için teşekkürler.
İyi bayramlar.
7TEPE
19 Temmuz 2021 Pazartesi 20:50:29
😊 iyi bayramlar...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 19 Temmuz 2021 Pazartesi 20:51:31
İyi bayramlar :)
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.