ismail karaosmanoğlu
768 şiiri ve 501 yazısı kayıtlı Takip Et

Eğitimde özel ilgi
EĞİTİMDE ÖZEL İLGİ

Eğitim sistemimiz kitlesel eğitime dayandığı için bu eğitim içinde genel gidişe uyamayan öğrenciler eğitimin ilerleyişi, sınıf hakimiyeti ve eğitim ortamının güvenliği hakkında büyük sorunlar yaratmaktadır.
İnsanları tek tipleştirmeye yönelik eğitim sistemimiz, bu tek tipleşmeye uymayan, sıradanlaşmayı kabul etmeyen bireyleri dışlamakta, bir şekilde suça yöneltmektedir. Kabiliyetleri köreltmeye yönelik eğitim sistemimiz, bun direnenleri şerit dışına çıkmaya zorlamakta, çıkmayanları çeşitli ceza yöntemleriyle kural ve standart içine almaya çabalamaktadır.
Bunun için çeşitli ceza yöntemleri uygulamakta, bu ceza yöntemleri arasında kaba kuvvete bile yer bulunmaktadır. Sözlü taciz, psikolojik baskı, disiplin cezaları hep bu gidişi güvenli olarak sürdürmek amacına dayanmaktadır.
Cumhuriyetin köklerinden koparmayı amaçladığı artık bu gün herkes tarafından bilinmekte. Eğitim sistemini de bu amaca yönelik kurguladığı apaçık. Doğu insanından zorla batı tipi kişilik yapma gayretlerinin sonucu bu. Önce kıyafet zorlaması, sonra harf değişikliği, sonra batıdan yarı yanlış aparılmış ve güya kendine uydurulmuş, yapboz sistemli bir sistem bu sonucu doğurmuştur.
Ama her tarafı yamalı bohça olmuş eğitim sürekli revizyonlarla da kurtarılamamıştır. Bu bozuk eğitim sistemi ne sanayinin ihtiyacı olan elemanı temin edebilmiş, ne de ahlaklı nesiller yetiştirebilmiştir. Aksine adam sendeci, saygısız, gösteriş meraklısı, hilekar ve düzenbaz bir tip yetiştirmede üstün başarı göstermiştir.
Bu arada sisteme entegre olamayanları da toplum dışına itmeye özen göstermiş, suç insan tipinin git gide artmasına yol açmıştır. Almanya’da eğitim sistemine ayak uyduramayanları özel eğitime alan sistem göz ardı edilmiş, suçlu tiplerin topluma salınmasına büyük katkılar sağlanmıştır.
Onun için bu gün toplumumuzda diplomalı dolandırıcılar türemiş, hortumcular, sahtekarlar, hilekarlar tüm köşe başlarını tutmuştur. Bu gün devlet gemisinde bir mevki ve makam elde edenlerin oradan nemalanması bir gelenek haline gelmiştir.
Bu yüzden devlet gemisi sürekli su almış, bu gemiyi alttan delenler çoğalmıştır. Eğitim ordusu ve programlarıyla tamamen materyalist ve pragmatist bir nesil oluşturulmuştur.
Bu eğitimin kendisi aslında özel ilgiye muhtaçtır, nerde kaldı ki ona uyamayanlar özel eğitime alınabilsin. Çıplaklığın, egoizmin, karşı cins ilgisinin bu denli yoğun olduğu bu eğitim baştan sona yeniden kurgulanmak zorundadır.


Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:3 Mayıs 2021 Pazartesi 17:23:54

EĞİTİMDE ÖZEL İLGİ YAZISI'NA YORUM YAP
"EĞİTİMDE ÖZEL İLGİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.