mirim
366 şiiri ve 174 yazısı kayıtlı Takip Et

Asker de insanGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 23.2.2021 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Sarıkamış’taydım. Henüz Şırnak ve Cizre bölgesine gitmeye hazırlanan ve eğitim alan iç güvenlik taburunda tim komutanı olarak görev yapmaktaydım. Yıl 1989.

Bir gece Alay nizamiyesinde nöbetçi subaydım.
Şok mangası tabir edilen ve 10 askerden oluşan birlik benimle birlikte nizamiyede nöbetteydi.
40 kişilik hazır kıta ise koğuşlarında her an emre hazır bir şekilde beklemedeydi.

Gece 02.00 civarında birden peş peşe makineli tüfek sesleri gelmeye başladı.

Ben dışarı çıkıp baktığımda, aramızda yaklaşık beş km olan ve Allahuekber Dağlarının eteklerinde bulunan Malakan sırtlarındaki bir birliğe izli mermilerle saldırı yapıldığını gördüm. İzli mermi, daha sonra kullanılacak olan daha ağır silahlara hedefi gösterme amacıyla atılan ve arkasında ışıktan hüzme bırakan bir mermi çeşidi olduğundan hedefin neresi olduğunu görmek mümkündü. İzli mermi demek, hemen arkasından daha çok tahribat yapacak silahların devreye girmesi demekti ki öyle de oldu. Ağır makineli tüfekler ve hafif havan tabir edilen ve taşıması kolay 60’lık havanlar devreye girdi. Ateş altında olan mevkiinin birliğin cephaneliği olduğunu biliyorduk. Yani hedef cephanelikti.

Ben daha söylemeden şok mangası hareketlenmiş ve toparlanmıştı. Telsizle hazır kıtanın nizamiyeye gelmesi emrini verdim. Yanımda benimle nöbet tutan nöbetçi çavuşa askerlere mühimmat vermesini emrettim. Askerler alabildikleri kadar yedek şarjör alıyordu. İntikal için gelen kamyona binmeleri emrini verdim. Ancak askerlerden birisi yanıma gelerek, komutanım acilen tuvalete gidip gelebilir miyim diye izin istedi. Çabuk git ve gel dedim, gönderdim. Sonra bir asker daha geldi aynı nedenle izin istedi. Tamam, çabuk dedim. Sonra bir diğeri, bir diğeri… Hepsi tuvalete gitmek için izin istedi. 2 dakikada burada olacaksınız dedim. Oldular da… Sadece asker değil, insandılar!

Ama öyle bir şey fark ettim ki içim hala yanar.

Bakışları…

O zamana kadar hiçbir çatışmaya girmemiş, hatta bu kadar yaklaşmamışlardı. Hele içlerinde birisi vardı ki, daha 16 yaşındaydı. Diyeceksiniz ki, nasıl 16 yaşında asker olmuş? Ölen ağabeyinin kimliğini taşıması nedeniyle hayata yaklaşık 4 sene erken başlamış bir çocuktu. Gerçekten de çocuktu. Gözlerindeki tedirginlik, korku içime işledi. Diğer askerlerde de olan bu endişe onda çok fazla hissedilebiliyordu. Çavuşa onu yanından ayırmamasını söyledim. Emredersin komutanım dedi. Hoş o çavuş da bana emanetti.

Teker teker gelen kamyonlara bindiler. Ben de kadro silahım olan G3 piyade tüfeğini (Normalde tabancadır ancak timlerde kadro silahı G3’tür) alarak şoförün yanına oturdum ve hareket etmek için telsizden gelecek emri beklemeye başladım.

Çatışma hızlanmıştı. Karşı dağın yamacında olduğundan ateşlenme sırasında silahların çıkardığı ışığı ve izli mermilerin havada uçuşlarını rahatça görebiliyorduk.

Zaman geçmek bilmiyordu. Zamanın göreceliğini biliyorduk ama ilk defa bu kadar farkına varmıştık; hepimiz… Bir türlü emir gelmiyor, bu belirsizlikte bizi daha çok geriyordu.

Bir süre sonra silah sesleri azalmaya başladı, daha sonra da sustu. Muhtemelen bu süre 20 dakika civarındaydı ama bize saatler gibi gelmişti.

Telsizle gelen emir, askerlerin yerlerine dönmeleri yönündeydi. Muhtemelen bizden daha yakın olan diğer birlikler olaya müdahale etmiş, zaten taciz atışından ibaret olan bu saldırı püskürtülmüş ve bizim intikalimize ve de müdahalemize gerek kalmamıştı.

Askerlere araçtan inmelerini, şok mangasının nizamiyeye dönmesini, hazır kıtanın 2. Bir emre kadar futbol sahasında beklemelerini emrettim. Daha sonra gelen emirle de hazır kıtayı koğuşlarına gönderdim.

Sonra şok mangasının yanına giderek rahatlamalarını sağlamak ve nabızlarını ölçmek için sohbet etmek istedim. Hala gergin olmalarına rağmen kendilerini rahat göstermeye çalışan ama gözlerine yuvalanmış endişeyi gizleyemeyen bir halleri vardı.

Nasılsınız diye sordum. İyiyiz komutanım dediler. Ne hissettiniz diye sordum, bir an önce gidip arkadaşlarına yardım etmek istediklerini, bunun için can attıklarını söylediler. Oysa ben onların gözlerindeki endişe ve korkuyu görmüştüm. Ki bu ayıp değildi. İtiraf etseler de kimse ayıplamazdı. Ama “asker erkeğin şövalyesidir” mantığıyla beslenmiş zihinleri belki kendilerine bile itiraf edemedikleri korkuyu bastırıyordu. Ancak şundan emindim ki, onların gereğini yerine getirmelerini engelleyecek kadar büyük korkuları yoktu.

Sonra, ben yerime geçtim ve onları izledim. Düşünüyorlardı. Neler düşündüklerini anlamaya çalıştım. Muhtemelen annelerini, babalarını, evli olanlar eşlerini, varsa çocuklarını düşünüyordu. Üzerlerindeki üniforma çıktığında ortada sadece ve sadece saf bir çocukluk kalıyordu. Herkes gibi iğne battığında canları yanan, sevinçleri, hüzünleri, özlemleri, hayalleri olan etten kemikten insan yığını… İçimde devasa boyutta bir şefkat ve sevgi çığı oluştu. Gidip hepsini tek tek öpmek istesem de askerliğin verdiği ciddiyete ters düşeceği için o duygumu bastırdım ve içimden öptüm.

Daha sonra bu şok mangası ve hazır kıtadan 7 askerim ve yerime görevlendirilen Kahramanmaraşlı Saim teğmen şehit olacaktı. Ama ben yanlarında olamayacaktım.

Bu da ayrı bir hikaye…

Şehit olan yavrularımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve baş sağlığı diliyorum.
Mekânları kuşkusuz cennettir.

Beğen

mirim
Kayıt Tarihi:22 Şubat 2021 Pazartesi 01:26:07

ASKER DE İNSAN YAZISI'NA YORUM YAP
"ASKER DE İNSAN" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Davidoff
26 Şubat 2021 Cuma 00:50:37

Galiba "Mehmetçik" demekle bu yaşı küçük ama kendileri büyük insanları kastetmişler mirim kardeş.

Kalemine sağlık.
Cevap Yaz
Akmetin
25 Şubat 2021 Perşembe 11:53:25
Allah rahmet etsin. Yakınlarına sabır versin. Hüzünlü ama güzel paylaşımdı

Akmetin tarafından 25.2.2021 11:55:28 zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Özlem ÇETİN
23 Şubat 2021 Salı 23:46:17
Merhabalar Ahmet hocam.
Yaşanmış gerçek anılarınızı bizlerle paylaştığınız için tebrikler.
İnsan hayatında derin izler bırakan çok anılar vardır muhakkak. Benzer anıları sağlık emekçileri de çok yaşamaktadır.
Gönlünüze sağlık.Selamlarımla..

Cevap Yaz
mutluluk mavi çocuk
23 Şubat 2021 Salı 23:42:01
Eli öpülesi annelerin, yüreğimizle alnından öptüğümüz şehit evlatlarımızın ruhu şad olsun.
He ağıttır "Zenginimiz bedel verir askerimiz fakirdendir" Ülkemizde türlü oyunlarla geleneksel askerlik ruhunu katledenlere de yazıklar olsun... Yazıya ve yazana saygı ile...

Cevap Yaz
ayşe1
23 Şubat 2021 Salı 15:00:05
Aşırı duygulanarak, etkilenerek paylaştım seçkin yazınızı.
Teşekkürler bu değerli paylaşıma.
Tebrikler, yürek dolusu.
Saygılarımla.

Cevap Yaz
Şükran AY
23 Şubat 2021 Salı 13:46:22
Ne güzel bir hatırattı. Duygulanmamak işten değil. Askerlerimiz, evlatlarımız, yavrularımız... Yirmi yaşına kadar büyütüp; kaşımızdan gözümüze inanamadığımız ciğerlerimiz . Sevdiceğinin, eşinin, anasının, kardaşının, çocuğunun hasretini bağrına basıp karda, kışta, zor şartlarda mücadele veren kahraman Mehmedim. Ne söylense, ne yapılsa az gelir minnetterlığımızı ve vicdanı borcumuzu ödemeye. Şu an, şanla, şerefle vatanî görevini ifa eden bütün yavrularımızı Allah'ım korusun.
Ailelerine ve milletimize bağışlasın. Şehit olanlara haktan rahmet diliyorum.
Nitelikli kaleminizle birlikte yüreğiniz var olsun değerli dost.
Teşekkürler paylaşıma. Selam ve daim saygımla.

Cevap Yaz
Gözbağı
23 Şubat 2021 Salı 13:46:00
Korkunun rengi aynı nihayetinde can bu . Anadolu kadını oğlunu askere gönderirken onu vatana kurban edip kınalamıştır saçını . Evlat her yaşta her coğrafyada evlattır..Lakin körü körüne kurban edilen evlatların ana babasının acısını ancak onlar tarif edebilir .Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyor. Yıllardır bu korkuyu içinde yaşayan bu ateşte kavrulan nice ocaklar oldu.

Halk olarak vatan savunmasında vatani görevde sıkıntı yok .Ama bu ülkenin acı talihsizliği mi diyelim ..şehit haberlerine gülerek karşılık veren bir bürokrat sınıfı var .
Neden gülmesinler ki ?
Keselerinden mi ,canlarından mı gidiyor..

Pişkince koltuğun şımarıklığı ile vicdanı sağırlaşmış ne kadar merhamet fukarası varsa tepede . Keşke ateş oralara düşse de gülme sıra bu gariban halkada gelse .

Bu topraklarda 7 sinde de şehit ,yetmişinde de şehit gazi oldu.
Tepedekiler bu topraklarda at oynatırken olan yine gariban halka oluyor..
Uyuyan halk olmaktan çıkmalı bu ülke. Bu millet bunu hak etmiyor.

sayın tepedekiler gülmeyin ağlanacak halinize


takdir ve tebriklerimle Ahmet beyCevap Yaz
GÜLDAMLASI**
23 Şubat 2021 Salı 12:29:35
KUTLARIM GÜNE DÜŞEN YAZINIZI...DOKUNAKLIYDI....ŞEHİTLERİMİZİN Mekânlanları cennettir toprakları bol olsun.....

Cevap Yaz
Den(iz)
23 Şubat 2021 Salı 11:20:43
Bizim hayatımız sürekli yürek hoplaması ile geçiyor. Daha geçen hafta mesleği askerlik olan kardeşimin verilen emirle gitmek zorunda olduğu sınır görevinde iken böbrek taşı düşürdüğünü biliyorum. Kardeşim, iki çocuk babası ve eş.Eşinin ise kimsiz kimsesiz, bizden uzak şehirlerde iki küçük çocukla yaşadıkları ayrı bir tasa. Asker-insan evet de sistem onlara sadece sayı olarak bakıyor maalesef.

Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 24 Şubat 2021 Çarşamba 00:17:42
İlk cümlendeki hissi iyi bilirim abim.
Kardeşine acil şifalar, eşine, çocuklarına ve sizlere sabır diliyorum.

Evet şehitlerimiz sayılardan ibaret !
Oysa devasa dünyaları, hayattan beklentileri, sevinçleri, acıları, hüzünleri hayalleri olan etten kemikten insan evlatları onlar.

Ama adamın biri ne demişti bir şehit kardeşine "abin de o mesleği seçmeseydi"
İşte bu kadar değer verilen zavallı güruh.
Şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize geçmiş olsun, askerlerimize de Allah sabır ve kuvvet versin.

Sevgiler abim.
ÜLKÜ KARA
23 Şubat 2021 Salı 11:15:55
Niye hep gariban ölür peki... Niye ateş bu kadar can yakar? Niye bu kadar çok savaş seviciler var dünyada... 😔Rabbim mekanlarını cennet. Kaleminize yüreğinize sağlık...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 24 Şubat 2021 Çarşamba 00:11:49
Bir şiirim vardı, adı hasbihal.
Bana bu ülke ne zaman düzelir dediklerinde, zenginler de cephede öldüğünde demiştim.

Güzel dualarınız için Amin diyorum.

Teşekkür ederim.
Rû //
23 Şubat 2021 Salı 10:14:38
günaydın abi..

günaydın derken bile insan düşünüyor.. bugün gün aydınlıksa onların sayesinde.. minnet borcumuz var bu rahatlığa.. hakları ödenmez..
biz biliriz ki şehitlerimiz toprağa verdik diye ölmezler, onlar ancak unutulduğunda ölürler... her şey vatan için... şehitlerimizin ruhu şad olsun... tüm emniyet güçlerimiz duamızda.

güne düşen yazınızı gurur duyarak okudum.. varolasın abi....

saygı ve selamlarımla. .

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 24 Şubat 2021 Çarşamba 00:09:54
Her şey vatan için olduğunda güzel.
İsrail'in askerinin ölüsüne verdiği değeri verebilseydik keşke.
Keşke beylik laflarla anmak zorunda kalmasak.
Keşke onlar da annelerinin babalarının, eşlerinin, kısaca sevenlerinin bağrını yakmasa...
Biz de onları...

Teşekkürler kardeşim.
Sahir Neva
23 Şubat 2021 Salı 01:39:39
Üniformaları çıkardıktan sonra ne kalıyorsa geriye ve geceye;
onlar ki bir evlat, bir eş, bir baba ve dahası bir emanet can hepsi vatan evladı...
Meğer bunların hepsinin nöbetini tutarmış Türk subayı her birini içinden öperek ...
Allah asil komutanlarından mahrum bırakmasın Türk evladını
Sevgilerimle gururlandıran ağabeyim,

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 24 Şubat 2021 Çarşamba 00:07:44
Anlaşılabilmek ne güzel.
Evet kardeşim hepsi birer "can" ve hepsi birer "insan evladı"
Hani bütün canlar vatan için feda olsun da, siyaset için feda edilmeyecek kadar güzeldiler.
Çok teşekkür ederim.
hüzünlükent
23 Şubat 2021 Salı 00:24:57
Kaleminize sağlık olsun kutlarım günün seçkisini1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 23 Şubat 2021 Salı 00:31:55
Çok teşekkür ederim.
Sizin de anlayan yüreğiniz var olsun.
Canan Köksal
22 Şubat 2021 Pazartesi 23:26:29
Böyle olaylari okuyunca ben dilsiz bir aci duyuyorum.

Fakat ne demeli...
Ne ..

Yazi icin teşekkürler.
Var olun siz.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:49:18
Teşekkür ederim. Siz de var olun.
Anlıyor olmanız ve destek vermeniz bile bizi umutlandırır.

İnşallah bu ölümler son bulur.
Allah askerimize ve vatan savunmasında rol alan her insanımıza güç kuvvet versin.
Saygılarımla.
Alibaba
22 Şubat 2021 Pazartesi 22:00:55
İşte, benim de kanı hiç durmayan yaram da tam burada ustam. Vatan, Millet, Bayrak için değil de, birilerinin saltanatı için birilerinin feda edilmesi...

Bir komutanın, hain inini bulup imha edecekken "görev iptal, geri çekil!" emrine uymak zorunda kalması kadar dokunuyor kanıma bu soysuzluklar.

Keşke, bir asır önce olsa da kuşanıp dağa çıkabilseydim diyorum bazen. Sonra; dağa çıkınca karşımda Mehmetçik olacak deyip, keşkelerimde bile çaresizliği yaşıyorum dönem dönem.

Kimi zaman, terör kurbanlarıdır, beyinleri yıkanmış, ölüm ve aile korkusuyla bu yola itilmiştir diye, teröristi bile insan yerine koymaya kalkışıyorum. Ardından, vatan için ve hatta onların ailelerini korumak için karşısına çıkan Mehmetçiğe kurşun sıktıklarını düşündükçe büsbütün kinleniyorum yeniden...

Muhteşem anını okuyunca "Adam, her yerde Adamdır..." dedim. Allah herkese yetki, sulta, para, mülk verir de ADAM olmayı nasip etmez. Ne gurur, Ne mutlu ki dostumsun. Ustamsın.

Sonsuz saygı ve selamlarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:47:44
Ben sana bir gün demiştim ki; ya sen bensin ya da ben sen...
Bizim duygularımız ikiz kardeş gibi örtüşüyor.
Sen şu yorumu yazarken bile nasıl içten içe titrediğini anlıyor ve hissedebiliyorum.

Keşke ben de daha fazla hizmet edebilseydim.
Terhis olduğuna benim kadar üzülen birisi daha olduğunu sanmıyorum.
Ve keşke omuz omuza seninle görev yapabilseydik.

Sevgi ve saygılarımla kardeşim...
deniz-ce
22 Şubat 2021 Pazartesi 16:03:44
...

deniz-ce tarafından 22.2.2021 16:06:12 zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
deniz-ce
22 Şubat 2021 Pazartesi 16:03:34
Allah rahmet etsin.
Başka da ne diyeceğimi bilmiyorum 😞

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:45:03
Aslında başka da ne denir ki ?
Ama hislerime katılacak kadar sizin de hissetmeniz gerçekten önemli.
Hem de başkalarının evladı üzerinden atıp tutanların olduğu yerde ...

Saygılar.
neneh.
22 Şubat 2021 Pazartesi 15:41:02
Muhteşem!..Tüm Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Nur içinde yatsınlar.Vatan sathında ve bağlantılarda ülkemiz için ve ülkemiz adına görev yapan tüm Kahramanlarımız Allah'a emanet.Allah yar ve yardımcıları olsun.Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:43:31
Amin diyerek güzel dua ve temennilerinize katılıyorum.
Sizin bu konudaki hassasiyetinizi de biliyorum.
Bu nedenle saygımı ve taktirimi sizden hiç esirgemedim.
Saygılar.
perisultan
22 Şubat 2021 Pazartesi 15:34:02
kaleme sağlık anlamlı güzel bir anı

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 23 Şubat 2021 Salı 00:05:45
Çok teşekkür ederim.
Onur verdiniz.
Özer YILMAZ1
22 Şubat 2021 Pazartesi 11:51:39
Bu ülke için canlarını düşünmeden feda eden şehitlerimizi binlerce yad ediyorum, ruhları şad olsun, makamları cennet.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:42:14
Amin..
Duanıza yürekten katılıyorum.
Allah razı olsun.
Sevgi ve saygılar.
Temel Atay
22 Şubat 2021 Pazartesi 11:39:36
Bu anı yazınızı iyi ki yazmışsınız. Okuyanlar askerlik mesleğinin kutsiyetini ve kıymetini daha iyi anlayacaklardır. Yüreğinize sağlık. Selamlarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:41:32
Ben de anlamalarını temenni ederek yazmıştım. Ama sizin gibi yürekler anlasın o da yeter.
<<<<<<<<<<<<<<<<sizin de o yüce yüreğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.
Saygılar...
7TEPE
22 Şubat 2021 Pazartesi 10:56:40
Naptın bugün sen ya
😢

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:39:48
Birileri anılarımı tetikledi ben de içimi döktüm :((
muslumbayram
22 Şubat 2021 Pazartesi 09:46:56
Her Türk Asker Doğar
Lakin Asker Ölür mü??? İşte burası muamma...
Asker demek: ülke demek, vatan demek, namus demek, onur demek, şeref demek vs.
Asker ölür mü? den kastım anlaşılmıştır sanırım.

İyi bir komutan askerini düşünen komutandır
işte benim abim de o vicdanını
sevgi dolu şefkatli yüreğini ortaya koymuş
böyle bir komutan emrinde görev icrası
her askerin isteyeceği bir durum olsa gerek
üniforma altında ölüm korkusu ancak böyle
komutanlar olursa yenilir

Değerli abim
böyle güzel anılarınızı yazın bence
çok keyifti okumak

nice saygımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:38:55
Müslüm kardeşim seni seviyorum.
Seninle telefonda da yaptığımız sohbetlerde bu konuyu neredeyse ağlayacak kadar gözlerimiz dolu dolu konuştuk.

Ben senin ne demek istediğini çok iyi anlıyorum; senin de beni anladığın gibi.
Asker gerektiğinde vatanı uğruna ölmek için vardır. Birileri istedi diye değil !

Kendisi ve neredeyse sülalesinde hiç kimsenin askerlik yapmadığı birisinin egoları için şehadet mertebesine yükselen yavrularımıza Allah'tan rahmet, neredeyse onlar kadar şehit yaşayan ölü boyutundaki gazilerimize acil şifalar diliyorum.
Sevgi ve saygılarımla...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
YediYıldız
22 Şubat 2021 Pazartesi 01:55:50
Off ki ne off...Diyarbakır da ablam asker olduğu ve görev yaptığı, kendim de aynı dönem harp okulunda okuduğum için tecrübe etmek için gittiğimden o bölgeye ve o dönem Körfez Krizi süreci başladığından bi takım çatışmalara tanık oldum.Kendim de silah kullanabildiğini için destek ekip içerisinde var olduğum zamanlar oldu mecburen, üzerinizde mermiler uçuşurken.Emir Demir’i keser inancını elimde bacağı kopmuş er’le ilgilenip moral verirken de algıladım. Gerçi kolu bacağı kopmuş, vatan uğruna bile bile kendilerini iki dağın arasına atıp bunu da gururla yaptıklarını gördüğüm Mehmetçikler bana moral verir pozisyonda idiler daha çok ama; dediğiniz gibi o an’ı yaşamak lazım. Er’ler kadar emir komuta zincirindeki insanların da ne kadar zorlandığını görmüş biri olarak onlara ve Vatan için tüm gücüyle mücadele halinde olan, canını ortaya koyan tüm Mehmet’çiklere Allah’tan güç, dayanma sabrı diliyorum. Evinde sıcacık uyuyan , çocuklarını rahat içinde okula gönderebilen bizler çok şey borçluyuz velhasıl ...

Beğenilerini bırakıyorum ve saygılarımı 👏👏👏

Dostlukla

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


mirim Yazının sahibi 22 Şubat 2021 Pazartesi 23:35:06
Sabır dileğinize amin diyerek katılıyorum.

Sizin de bir zamanlar asker olmanız beni hem şaşırttı hem de haddim olmayarak gözümde çok yüceltti. Demek ki asker sadece erkeğin değil kadının da şövalyesiymiş. Gerçi şehit edilen yiğit kadına askerlerimizi de duyduk ama o kutsal üniformayı giyen biriyle özellikle bu konuda sohbet etme imkanı bulmak bana onur ve keyif verdi.

Askerlik bambaşka bir şeydir. Bunu sizin gibi yaşayanlar çok iyi bilir. O üniforma içinde çok daha başka bir insan oluverirsiniz. Tahminim o ki, üniformanın insanın damarlarına pompaladığı değişik bir adrenalin o insanı bambaşka bir haleti ruhiyeye sokuyor.

Dediğimiz gibi asker erkeğin ve kadının şövalye olanıdır. Bir başka deyişle savaşçı olanıdır. Onlar savaşmak ve gerektiğinde şehit olmak için vardır. Ama mutlaka şehit olmak için değil...

Bir ideal uğruna ölmek, hele de bu vatansa şereftir. Ama hedef ve amaç dolu dolu olmalı. İçi boş ve bazılarının egosunu kabartmak, oy devşirme çabalarının bir aktörü olmamak kaydıyla. İşte o zaman içim çok çok yanıyor.

Evde sıcak minderinde kıç büyüterek elin evladı üzerinden şehit edebiyatı yapanlar, o şehadetleri TV den izlerken ayrıntısını hiç düşünmüyor. O mermi o vücuda isabet edip parçaladığında, o çocuğumuzun kan kaybından ölürken nasıl bir çığlık attığını, kimlerin adını haykırdığını, yavaş yavaş can verirken hissettiği fiziksel ve ruhani ne büyük acı duyduğunu görmeden, hissetmeden, yaşamadan vatan millet edebiyatı yapanlara öfkeleniyorum.

Daha fazla yazarsam istemeden hakarete dönüşecek cevabımı burada keseyim.
Sizin gibi anlayan yüreklere saygılar sunuyorum.
YediYıldız 23 Şubat 2021 Salı 18:18:58
Öncelikle etkili yorum seçmeniz ve yazdıklarınız beni onore etti. Çok sağolun.

Dedikleriniz o kadar doğru ki asker olmak, okulunda var olmak, oraya seçilmek ve yetiştirilme aşamasında yaşanılanlar kişiyi tamamen sonraya hazırlamak için gerekli olanlar . Ve evet farklı bir sistem ve düzen içinde kendinizi geliştirmek hem çok kolay hem de çok zor. Ruhen ve fiziken bunu kabul etmeniz, tamamen yaşam biçiminizi bu duruma endekslemeniz gerekiyor. Çok büyük fedakârlıklat gerektirdiği de ekstrası. Bu onurlu görev tanımını var gücüyle yerine getiren herkesi tebrik ediyor, bu uğurda şehit olanları saygı ve minnetle yâd ediyorum bu güzel yazı aracılığı ile.

Günde görmek mutlu etti ayrıca, sürülmeye çalışılan onca kara’ dan sonra umut oldu iyi düşünmeye sevk ederek.

Var olunuz mutlulukla , huzurla, sağlıkla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.