ANSIZIN
88 şiiri ve 8 yazısı kayıtlı Takip Et

Günümün şiiriGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 24.10.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Günümün şiiri’nden sonra yakında günümün olmayan şiiri diye uygulama yaparsak şaşırmayın. İşin goy goy tarafını bir kenara bırakayım.

Öncelerde herkesin puanı ile seçim yapılıyordu. Gruplaşmalar oldu bunu eleştirdik. Sonra seçki sistemini eleştirdik. Kurulu eleştirdik. Yönetimi eleştirdik. Birbirimizi eleştirdik. Eleştireceğimiz kimse kalmadı tekrar yönetimi eleştirdik. En kolayı zaten yönetimi eleştirmek. Yönetim olarak bu kişilere ee sen hangi şiiri seçerdin diye sorduğumuzda sürekli yanıt alamadık. Çünkü kalplerinde geçen tek şey tabi ki kendi şiirim güne gelmeliydi. Ama diyemez. Söylese suçlu. Söylemese suçlu. Peki kendisi güne gelmeyen kişi ne yapar? Güne gelen şiiri didikleyip şiirde hata aramaya başlar. Sanki güne gelen şiir sitenin en kusursuz en hatasız şiiri diye ilan etmişiz gibi. Ama kendisine bu asli vazifeyi görev bilen muhteşem kişilik kendi şiirinin veya gözüne hoş görüneceği kişi güne gelmemesini sineye çekemez. Sorsan amacı üzüm yemektir. Yerden yere vurur şiiri. Yaptığı her şeyi eleştiri özgürlüğü olarak görür. Hatta başkalarını öyle bir inandırır ki yaptıklarına. Gören herkes bu kişiyi edebi anlamda şiir savunucu sanmaya başlar. Ama kim nereden bilecek gerçeği değil mi?
Sonra garip bir şey olur. Yönetim "Günümün Şiiri" diye uygulama yapar. Hadi o zaman sana göre güne hangi şiir gelmeliydi diye uygulama yaptık seç der. Bu kişiler bu sistemi de beğenmez. Bunu bile eleştirmeye başlar. Eleştiri yapılan sistem daha yayına alınalı 1 ay bile olmamıştır. Daha test aşamasındadır. Ama olsun. Eleştirecek ya. Onun için ne olduğu önemli değil. Sonra hızını alamaz. Şiir altlarında sitemler eder. Forumlarda yazar. Yetmez milyon kere yazılar bölümü edebi bölümdür bu tür anlamsız polemiklerin yeri değil dememize rağmen yazmaya devam eder. Dinlemez. Kendine üç beş destekçi bulma derdine düşer. Sonra yönetim milyon kere yazılar bölümü edebi bölümdür. Burada anlamsız polemik içeren paylaşım yapmayın silinir demesine rağmen sonu gelmez. Sonunda yine kötü yönetim olur. Peki neden? Yazı bölümünde Hikayeler, öyküler, masallar vs içerikler olsun derdine düştüğümüz için mi? Yoksa birilerinin egosuna izin vermediğimiz için mi kötüyüz?

16 yıldır günün şiiri bölümü kusursuz bölümdür demiyoruz. Elbette hataları vardır. Elbette sorunları vardır. Varsa eleştirin nerede hata var söyleyin. Katkı sağlayalım. Daha güzelini birlikte seçebilmek adına yapılan Günümün Şiiri bölümüne her gün kendinizce günde görmek istediğinizi işaretleyelim. Hem şiiri onurlandırırız. Hem de gerçekten güzel seçimler yapıyorsanız bir gün birileri falanca kişinin güne seçtiği şiirler anasayfadaki şiirlerden daha güzel demeye başlayacağına emin olabilirsiniz. Ama hem günümün şiirine şiir seçmeyin. Hem de anlamsız polemiklere maruz bırakın. Sonra yönetim gerekeni yaptığında üç gün sonra pişmanlık duyup geri gelmeyin. Amacımız milyonlarca üyemiz olsun derdinde değiliz. Gerçek edebiyat ile ilgilenenler olsun derdindeyiz.

Her neyse; Günümün Şiiri bölümü için düşündüğümüz bir çok özellik var. Bunlardan biri yeterli katılımı sağlarsak içlerinden birini anasayfada duyurusunu yapmak. Ayrıca ilgili şiirlerin altında o şiiri kimler Günümün Şiiri diye seçmiş onları belirgin hale getirmek. Bu bölüm ile ilgili daha test aşamasındayız. Fikirlerimiz var. Bunları geliştirmek için bize yardımcı olacak parlak beyinlere ihtiyacımız var. Bizim yaptığımız her yeniliğe eleştiri yapıp kötüleyen fikirlere ihtiyacımız yok.

Bu arada maalesef ben ve ailemde covid-19 hastalığına yakalandık. Zorlu bir süreçten geçtik/geçiyoruz. Sizlerin ve ailelerinizin mutlaka maskesiz dış ortamlarda bulunmaması öneriyorum. Zira bu hastalığın şakası maalesef yok.

Saygılar
Edebiyat Defteri - Habip Dağ


Beğen

ANSIZIN
Kayıt Tarihi:23 Ekim 2020 Cuma 16:08:46

GÜNÜMÜN ŞIIRI YAZISI'NA YORUM YAP
"Günümün şiiri" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Davidoff
14 Kasım 2020 Cumartesi 13:17:40
Hastalığının haberini şimdi aldım değerli kardeşim kusura bakma. Cenab-I Allah acil şifalar versin inşallah, bir an önce güzel buraya güzel haberlerini de yaz e mi?

Sevgilerimle.

Cevap Yaz
yakuphan kılınç
7 Kasım 2020 Cumartesi 22:12:12
Merhaba Habib bey
Çalışmalarınızı beğeniyor ve kutluyorum.

Korona virüs covid - 19 hastalığına yakalanmışsınız geçmiş olsun. Siz bize lazımsınız. Sağlığınıza dikkat edin bir an önce iyileşin.
Saygılar. Yakuphan Kılınç

Cevap Yaz
11caferabi12
29 Ekim 2020 Perşembe 10:07:28
Büyük geçmiş olsun, Sevdiklerinize ve size acil şifalar dilerim..Allah cc Hu ya emanet olun..Selam ve saygılarımla..

Cevap Yaz
tacettinfidan
27 Ekim 2020 Salı 09:36:41
Geçmiş olsun Habib Bey kardeş. Allah size ve ailenize şifalar versin - dualarımdasınız. Selam ederim.

Cevap Yaz
Erkan Cem Arslan
26 Ekim 2020 Pazartesi 08:47:30
Sayın ANSIZIN size ve değerli ailenize acil şifalar diliyorum. Umarım ailenizin her ferdi kısa sürede sağlığına kavuşur ve normal yaşam şartlarına dönersiniz.

Yazınıza gelecek olursam...


Site formatında kesinlikle eksiklikler var. Ancak bu kadar kalabalık bir oluşumun içinde kişiye özel uygulama da getirilmeyeceğini daha çok dikkate alıyorum.

Şu da bir gerçek ki, kimseyi memnun etmeniz mümkün değil. Ne yaparsanız yapın birileri çıkacak ve; "şu olmamış, bu olmamış." Diyecek...

Genel olarak, bütün üyeler bir şeyi kaçırıyoruz gibi geliyor. Şöyle ki: Edebiyat Defteri üyesi bizler aslında, birer edebiyat sevdalısıyız ve istisnai bir kaç üst at hariç hepimiz acemiyiz. Bu nedenle ben dahil bir çok üyede eleştiri yapabilecek birikimi olmadığı düşüncesindeyim.

Kaldı ki, hece şiiri bir yana serbest şiirde kimsenin (profesyonel şair dahi olsa) kimsenin otorite olamayacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan, duygularını aktaran kişinin eserini birileri için değil kendisi için yazdığı gibi bir gerçek de ortadayken, eleştiri yapmak ne kadar doğru olabilir? Gibi bir soru da yok değil aklımda...

Tabi ki, kelime düzeltmeleri yönünden tavsiyeler olabilir. Bunu da uygun bilndille yapmamız gerekir.

Okunup, yorum yapılan şiirlerin altına baktığımda, yazılanların çoğu yorum değil, kolyala yapıştır şeklinde cümleler olduğunu görüyorum. Şahsen okuduğum şiirden bir şey anlamadıysam veya bir şeyler yazma isteği oluşturacak his aktarımı yoksa hiç yorum yapmamak daha gerçekçi bir yaklaşım diye düşünüyorum.


Ayrıca eleştiri yapmak ile yorum yapmak aynı şeyler değildir. Bu noktada da çok eksiğimiz var kanısındayım.

Bizlerin yapması gereken eleştirmek değil; yazana ve şiire değer katmaktır. Yazan kişiyi şiir yazmaya daha da teşvik etmemiz gerekir. Bunun için de: "Çok güzel olmuş, kutlarım, kalemine sağlık..." vb. şiirin okunup okunmadığı belli olmayan cümleler kurmak yerine, şiiri irdeleyen yorum yazmak, hem şiire hem de yazana değer katacaktır.

Günümün şiiri uygulamasına gelecek olursam; çok güzel ve yerinde bir uygulama olmuş.

Bunun yanı sıra, konuyla ilgili bir önerim olacak: "günümün şiiri" butonuna basan kişilerin ayrıca gösterilmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu uygulamaya geçilmemesi daha sağlıklı olacaktır.

Şöyle ki: Defterde halı hazırda var olan gruplaşma ve gerilimleri daha da tetikler kanaatindeyim. Çünkü; şiiri yazan kişi, kendi şiirini günümün şiiri seçenler ile seçmeyenler arasında farklı yaklaşımlara girebilir. Bir düşünmemin sebebi ise; şu anda bile, çoğunlukla yorum yapana nezaketen yorum, beğeni yapana yine nezaketen beğeni yapılmaktadır.

Buradan yola çıkarsak, "günümün şiiri" seçkisi yapan kişilerin yayınlanması ister istemez gruplaşma ve "günümün şiiri" işaretlemiş kişinin şirine de nezaketen aynı yönde beğeni yapılacağı aşikardır. O zaman da bu seçki hak eden değil, refleksle seçilmiş bir şiirin güne gelmesine etki olabilir.

Size ve ailenize geçmiş olsun dileklerimle esenlikler temenni ederim.

Saygılarımla...

Erkan Cem Arslan tarafından 10/26/2020 9:09:15 AM zamanında düzenlenmiştir.

Erkan Cem Arslan tarafından 10/26/2020 9:54:15 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
muslumbayram
25 Ekim 2020 Pazar 19:18:25
Hocam çok geçmiş olsun
Yönetmek bir sanattır
Her sanatçıda eleştiri alır
Önemli olan hakaret ve kin kusmasınlar
Edebi kişilik eleştiri yapanın karekterini ortaya serer
Bu nedenle çok dert etmeyin diyor nice saygılarımı sunuyorum

Cevap Yaz
7TEPE
25 Ekim 2020 Pazar 13:35:06
😷 Allah şifa versin.
En kısa zamanda ailenizle birlikte sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Cevap Yaz
Naz Altın
25 Ekim 2020 Pazar 03:57:46
Size ve ailenize çok geçmiş olsun...acil şifa dilerim.
Şiire yaptığınız katkı,emek için ayrıca teşekkür ederim...düşüncenize sağlık.
Esen kalınız.

Cevap Yaz
meltem kınıc
25 Ekim 2020 Pazar 00:19:37
Size ve ailenize geçmiş olsun dileklerimi sunar acil şifalar dilerim

Cevap Yaz
şair67
25 Ekim 2020 Pazar 00:05:55
Öncelikle size ve ailenize büyük geçmiş olsun Allah acil şifalar versin
16 yıldır kültür hizmeti veriyorsunuz kültür hizmetinden ziyade şiire ve edebiyata can suyu oldunuz insanların duygu dünyasına nefes oldunuz oksijen verdiniz
Yoğun bakımda olan duygu dünyasını hayata döndürdünüz bende edebiyatta yazalı tam 13 yıl oldu sizi 8Mart 2008 de Ankara şeker lokaldeki yemekli şiir dinletisi de tanıdım çok asil,sıcak bilge bir dosttunuz Muhteşem bir gece idi halen bu dinlenti giriş kartımı özenle günün anısına saklıyorum telf olsa watsaptan size resmini gönderirim o gün şair dostlarımla çekilen ölümsüz fotoğraflarla hatta o gece Sarı elbiseli bir şairemizin evinde sarıp getirdiği bizlere ikram ettiği zeytin yağlı dolmalar lezetiyle dünmüş gibi aklımızda Habib bey
Eski dostlarımız,eski sıcak dostluklar yok eskisi gibi
Tekrar size ve ailenize büyük geçmiş olsun dualarımız sizin için asil bilge dost yüreğinize selam olsun
yanlış anımsamıyorsam annemizin Zaza olduğunu ifade etmiştiniz eğer öyleyse benimde anne tarafım Zaza
Bu yanıyla duygu bağımız çok daha güçlü tüm bunları içinde bulunduğunuz hastalık modundan kurtulmanız moraliniz düzelsin diye yazdım
Saygı selam dua ile
Ali Cemal AĞIRMAN

Cevap Yaz
mehpare gökçe
24 Ekim 2020 Cumartesi 23:11:30
Geçmiş olsun. Önce sağlık, gerisi hikaye...

Cevap Yaz
Nar-ı Çiçek
24 Ekim 2020 Cumartesi 22:35:14


Şiir de önemli ama sağlık daha önemli!

Çok geçmiş olsun diyor size ve ailenize acil şifalar diliyorum.

Emeğinizin karşılığını Allah boş bırakmayacaktır emin olun.

Şiir ile sağlıklı kalınız.


Cevap Yaz
Ali Alkış
24 Ekim 2020 Cumartesi 21:42:27
Geçmiş olsun.

Cevap Yaz
direniş
24 Ekim 2020 Cumartesi 21:21:29
Oyyy can gardaşım benim. Geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda atlatırsınız.

Allah'ım sizleri korusun.

Diğer konuya girmeyeceğim affına sığınarak.

Sitemiz için hep en güzelini yaptınız, fedakarlıklarınızı iyi bilenlerdenim can kardeşim.

Sitemizde 16 varım ve hep mükemmelleri gördüm. Hep buradayım ben.

Çok arkadaşımızı yetiştirdi burası ve ben burayı ilk okul, orta, okul, lise ve Üniversite olarak görüyorum. Şiiri hiç bilmeyenler, iki satır yazı yazmayı beceremeyen arkadaşlarımız iyi bir şiar, iyi bir yazar oldular.

Sizlere müteşekkirim.

Saygı ve sevgiler

Cevap Yaz
M. FATİH KAHRAMAN
24 Ekim 2020 Cumartesi 21:06:07
Öncelikle size ve ailenize çok geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin. Bu yeni uygulama inşallah amacına ulaşır diye temenni ediyor selam ve saygılarımı gönderiyorum.

Cevap Yaz
levent taner
24 Ekim 2020 Cumartesi 20:17:07
Merhaba Kıymetli Hocam

Bence asli olan tek öge ansızın öğrendiğim sağlık durumunuz bu yazınızda, gerisi tali an itibariyle

Rumuzunuzu araya koymamı dalga dubara almayacağınızı umarak tabii ki

Saygım sevgim sonsuz yoksa

Şahsen benim açımdan böyle bir sitenin varlığının kıymeti ölçülmez

Size ve ailenize sağlık, huzur, bereket dolu bir ömür dilerim

Evet konuya gelirsek, ha nedir, evet seçki ölçüleri, ben de o memnuniyetsizliği duyanlardanım desem de inanmayın lütfen, işin latife yönü

Yoksa üstteki girişten sonra bu cümle "bu ne perhiz ne lahana turşusu" hesabına gelirdi şüphesiz

Şahsen ben günün şiiri ve yazısı seçilen eserleri hiçbir dem ne alaka diye karşılamadım, melaike değilim elbette

İyi şiir ya da yazıdan anlamak gibi bir iddia sahibi de değilim

Ancak zaman zaman vurgulandığı gibi sanatsal düzlemde en kaliteli bağlamında seçim yapılmadığı parantezi hep açık tutulmakta zaten

Fakat seçilenleri de okuduğum, okumak fırsatı bulduğum kadarıyla kötü bulduğumu söyleyemem, çok defa tat aldığım ürünlerdir dahası

Hatta seçkiye bunun neyi seçilmiş yahu şeklinde yorum düşülmesini de saygılı bulduğumu söyleyemem

Seçki kuruluna özelden iletirsin benim hocam/ağabeyim/kardeşim/bacım/ablam demekten alamıyorum kendimi

Bunun dışında bazı mahsurları belirtilmiş olsa da uğur böceği uygulaması iyiydi bence

Evet kıskançlık başta olmak üzere, çatışma, dedikodu unsuru olması vurgulandı o ara

Efendim! yinede şiirde bir lezzetti kanımca

Takdir yönetimin kuşkusuz

Tekrar geçmiş olsun der, acil şifa dileklerimi iletirim

Saygı ve selamlarımla kıymetli hocam...

levent taner tarafından 10/24/2020 8:37:13 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
JoseEco
24 Ekim 2020 Cumartesi 19:45:57

bıçak yarasına dönüşür şiirler
fahişeler tanrısız /
orospularla dolu cennet
alaycı cehennemler
henüz kızılcık kıyamet
onlar ki velayet edinilmişler
bir melek bir orospu eder
bir şiir ne çok cennete bedelOysa gökyüzünde tanrıya
yeryüzünde insana kandık
çekin üzerimden
göğü, yıldızları, ay'ı
beni ne yer yüzü paklar
ne de örtüsü...Say içinden
1
2
3
4
Hepimizin gününe
sadece birkaç şiir düşer ....geçmiş olsun ..Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
24 Ekim 2020 Cumartesi 18:08:01


Gülüm Çamlısoy tarafından 10/25/2020 6:53:15 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Erlik Aldacı
24 Ekim 2020 Cumartesi 18:04:22
Yorumlarda insani yön yine öne çıkmış ne güzel...ben de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Diğer kon;
Sitenin amacı şöyle açıklanmış.
Amacı; Internet ortamında sevgiyle ve saygıyla tüm edebiyat konularının paylaşıldığı bir ortam sağlamaktır.
Değerlendirme bir amaç değil, olamaz da... çünkü değerlendirme olması için "ölçme" olması gerekir. Bu durumda değerlendirme güne gelmekse eğer, gurur okşaması gibi bir şey durumundadır.

Güzel insanların olduğu güzel bir site, herkesi selamlıyorum.


Cevap Yaz
ayşe1
24 Ekim 2020 Cumartesi 18:01:29
Ailenizin ve sizin covid -19'a yakalandığınızı okuduğum son cümlenizle ne kadar sarsıldım, üzüldüm bilemezsiniz. Acil şifalar dilerim. Tez zamanda önemli komplikasyonlar yaşamadan ailece atlatmanızı gönülden dilerim.
O halde dahi her zaman yeniliğe, değişime, ilerlemeye atılımlar yaptığınız, bu uğurda sürekli çalışıp çabaladığınız Edebiyat Defteri ailesini düşünmüş olmanıza derin bir saygı duyuyorum. Fakat bu ciddi dönemde sadece, ailenizle birlikte bu hastalığı yenmenizle mutlu oluruz.
Gönül dolusu geçmiş olsun dileklerimle esen kalın.
Sevgi ve saygılarımla.

Cevap Yaz
Sahir Neva
24 Ekim 2020 Cumartesi 17:47:41
Merhaba,
Habib bey, geçmiş olsun size ve yakınlarınıza acil şifalar dilerim.

Alanında en güzel örnek olan, on altı yılını doldurmuş bu güzelliğin kurucusu olarak emekleriniz yadsınamaz, görmezden gelinemez ve binlerce üyede bunun ispatıdır.

Güzel olanı inşa etmek kadar geldiği noktayı daha ileri taşımak, anlaşılır eleştirileri cevaplamak, haksız , hadsiz saldırılara karşı onun varlığını korumakta başta yine size ve sonra ona gönül veren üyelere düşmektedir.

Günümün şiiri veya güne gelen yazı hususunda belli ki sizde çok yorulmuşsunuz, ama neden bu yorgunluk ve sitemler söz konusu ?
Sanırım asıl soruyu, soruları gözden kaçırıyoruz ve bu sorular cevaplanmadan benzer yazılar, sitemler, olumlu olumsuz yine gündeme taşınacaktır diye düşünüyorum.

Birinci Soru: Günümün şiiri nasıl seçiliyor ?

Cevap / dolaylı cevap: Geçmiş uygulama örnekleri uğur böcekleri, yorum, beğeni sayıları, kişinin günümün şiiri seçimleri veya seçimsizlikleri, uygulamanın test süreci ve tatmin olmayan hoşnutsuzların tutarsız hadsiz durumları...


Birinci Asıl soru : Günün şiiri ve günün yazısı seçiminde gözetilen kriterler nedir ?

- Sanatlı söyleyişi midir ? İmgenin gücü müdür ?

- Teknik altyapısı, kelime kullanımında gösterilen itina , imla ve noktalamadaki özen midir ?

- Anlatının duygusunda ki güzellik midir ? Mesajın manası mıdır ? Mesaj mı vermelidir?

- En çok beğeni, en çok yorum, en çok etkili yorum alan, en çok beş puan alan şiir ve yazı mıdır?

Beklenti: Asıl soru daha önce cevaplanmışsa yeniden yayınlanmalı, mümkünse seçkide dipnot olarak - genel açıklayıcı- kriterler bilgi olarak paylaşılabilir - cevaplanmamış ise bir daha gündemi meşgul etmemesi için doyurucu net bir cevap verilmelidir.

Öneri: Günün şiiri ve yazısı için - sitenin yazılımı ve imkanları dahilinde- okunan şiirlerin değerlendirilmesinde 3 soruluk bir anket yapılabilir,

1. Seçki kurulunun günün şiiri veya yazısı değerlendirmesine sunulsun mu ? ( okunmuyorsa veya belli bir okunma sayısını - örneğin 20 okuma - geçmiyorsa ) sadece yazanın edebiyat günlüğü gibi kalıyorsa paylaşılan eserler bu anketin dışında kalabilir.


2. Eserin tekniği, ahengi, dili kullanımında ki dikkat ve özen ve imla noktalama hassasiyeti,
Anlatımı ve anlatının duygusu çok hoş ve etkileyici olabilir ama edebiyat için yeterli midir ?

3. Eserin, verdiği duygunun, mesajın insana, topluma ve gündemimize dokunur yanını değerlendiren kısım olabilir.

Bu 3 maddelik kısa anket sonucunda puanlamada özgül ağırlığı en yüksek beş eser ana sayfa da seçkiye en azından bir saat kala yayınlanabilir ve seçkinin hangisi olacağını önemseyen okurlar o beş eseri tekrar ziyaret edebilir orada günümün şiiri veya yazısı butonunu daha gerçekçi ve tutarlı bir ölçüyle kullanabilir.

İkinci soru: Seçki kurulu kim yada (kurul ise) kimlerden oluşuyor ?

İkinci asıl soru: Seçki kurulunun seçim ve beğenilerini hangi yetkinlikle tartabildikleridir?

Cevapları bilmiyorum paylaşırsanız bir çok üyenin merakını gidermiş olursunuz .

Öneri: Sorular daha önce cevaplanmış ise yine merak edenlerin her an ulaşabileceği ana sayfada bir bilgilendirme ile görünür kılmak yeni gelecek üyelere hazırlık olacaktır.

Sondan önceki Öneri: Günün şiir ve yazılarını ayrıca izleyebileceğimiz, örneğin o ayın veya o yılın seçkilerini görebileceğimiz ayrı bir sekme açılabilirse faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Son öneri: Yok artık demeyin lütfen :) Günümün şiirlerinden ay sonlarında son bir değerlendirmeyle ayın seçkisi yapılabilir/mi ?

Çok uzattım bağışlayın...

Tekrardan çok geçmiş olsun, selam ve hürmetlerimle,
Cevap Yaz
mustafa.fahlio
24 Ekim 2020 Cumartesi 17:32:45
Öncelikle tez zamanda sağlık diliyorum.
Günün (günümün) şiiri bölümünün (benim açımdan) en yararlı tarafı, gün içinde paylaşılan bir çok şiir içerisinden bir şiir ve şâirinin fark edilir olmasına olanak sağlamasıdır. Yoksa en nitelikli şiir budur gibi bir algıyla yaklaşmanın doğru olmadığı kanısındayım. Üzülerek söylemem gerekir ki gün içindeki bütün şiirleri izleyebilme olanağına sahip değilim ve bu uygulama bana, bazı şairleri listeme eklememe ve paylaşımlarından haberdar etme şansı veriyor.
Selam ile.

Cevap Yaz
aydınlığım
24 Ekim 2020 Cumartesi 17:18:45
Ailenize ve size acil şifalar diler biran önce sağlınıza kavuşmanız dileğiyle

Cevap Yaz
Şadiye gürbüz(zaralıcan
24 Ekim 2020 Cumartesi 17:12:25
habip bey çok geçmiş olsun size ve ailenize acil şifalar diliyorum...diğer konu isteyen isteğini yapmaya serbesttir burası bir paylaşım kendini geliştirme edebiyat adına yetiştirdiğini düşünüyorum..sevgiler

Cevap Yaz
Mustafa Yaman, aUbAde
24 Ekim 2020 Cumartesi 16:32:41
size büyük geçmiş olsun

1. aklıma takılırdı şiirleri sizmi kurul denen kimse onlarmı seçer diye
eğer varsa bir seçici kim bizde bilsek iyi olurdu

2. hangi şiir dört dörtlük olur ki lakin güzel yanını överken eksik hatalı olanıda yazmal
yazan kişiye faydalı olurdu

3. enteresan olan iyi, kötüde olsa yorumları görüyorum aynı kişiler sıralamış herkezi
sıralamış emeğine sağlık güzeldi gibi klasik sözleri okuduğunu sanmam
beş altı kişi aynı yorumlar devam ediyor tabiki yorum alan da bazen ayıp olmasın diye
bazen de ben neymişim diye yarum yapanın şiirine yorum yapıyor bunda sorun yokta
sorun gerçekten ilginç bir şiir mi bakan yok

4. bence en iyi şiir sitesi olmasına rağmen eksik buldumuz bir yönüde
mesajın yanında bildiri kutusu yorum yapılınca bildiri olarak geri dönüyor
ona ayrı bir yorum bildirisi eklense iyi olurdu

tekrar geçmiş olsun

saygılar
Cevap Yaz
KeLeBeK EtKiSii
24 Ekim 2020 Cumartesi 16:11:58
Öncelikle size ve ailenize çok geçmiş olsun bir sağlıkçı olarak neler yaşamış yada yaşıyor olduğunuzu çok iyi biliyorum böyle bir zamanda desteğe ihtiyacınız olduğu anlarda birde bu konu ile ilgilenmeniz çok acı ve üzücü

Ama mademki burası bir Edebiyat sitesi
O zaman buraya günün şiiri yada yazısı niteliğinde bir seçki yapılıyorsa bu her yönden eksiksiz olmalı
Hece şiirinde hece kayması olmamalı
Şiir ve yazılarda noktalama işaretleri
Anlam kaymaları zaman kaymaları
Konu fakirliği anlatım eksikliği olmamalı

Bakıyoruz yazı Güne gelmiş evet ama ici boş
Atıyorum bir kedi anlatılmış ama diğer bir tarafta başka bir üyenin hayatından anlam dolu bir kesit var burada anlatmak istediğim gerçekten bunun ayrımının yapılması

Siz bu konuda gerekenleri yapıyorsunuz lakin bu getirdiginiz yeni sistem günümün şiiri butonu ben bastikca basıyorum benim kaç günümün şiiri olabilir
Bu sistem yapılırken buradaki gruplaşmalar
Benim şiirime geldi onun şiirine gideyimler
Düşünülmedi mi
Madem bir buton var o halde o butona herkes bir defa bassın

Bizlere gelince burada kimsenin ego kasitmak gibi bir düşüncesi olduğunu düşünmüyorum çünkü
Şairlerin yada yazarların alt yapısına az geçmişine bakarsak hepsinde ufak tefek yaralar hayata küskünlükler gün yüzüne çıkıyor ben burada ahvalimi yalnızlığımı acımı anlatırken sizlerle paylaşırken güne gelip gelmediği umurumda olur mu tabiki hayır

Ben birşeyler düzelmeyince yazdim yazdimki okunsun ve düzeltilsin
Tabiki herşey bir anda düzeltilmez ama ben burada bir uyeysem buraya şiir yazmaya yazı yazmaya gelmiş isem özgürce aksaklıkları yazmak söylemek hatta eleştirmek hakkına sahibim demektir

Bizim şansımız ki burada buradaki yönetimin düzeltme yolunda adımlar atıyor olmasıdır kendi durumunu ve ailevi durumunu geride bırakarak buda takdire sayandir

Sizinde dediginiz gibi amaç üzüm yemektir bağcıyı dövmek kimsenin haddine değildir

Herşeyden önce bizler insaniz
Tsk ediyorum bu güzel yazı için
Saygılarımla

Gün seçkinizde kutlu olsun
Sahsim adına uğur böceği uygulamasını tekrar istiyorum neden benim böceğim olmasin

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Oflu 24 Ekim 2020 Cumartesi 16:19:40
"Hece şiirinde hece kayması olmamalı"

Bunu anlayamadım, hece kayması ne demek?
KeLeBeK EtKiSii 24 Ekim 2020 Cumartesi 16:25:49
Ben birkeresinde yapmıştım sayın hocam
11 değil de 10 lü mesela
Afet hocam uyarmıştı duzelttim
Saygılarımla
Sevay
24 Ekim 2020 Cumartesi 14:58:36
Çok geçmiş olsun Habib bey,Allah şifa versin size ve tüm hastalara,şifa bekleyen herkese.

Kendi adıma aslında uğur böceğin kaldırılmasına üzülmüştüm,bu vesileyle hem güzel siirleri okuma fırsatım oluyordu,hemde şiirim uğur böceği rozeti alınca mutlu oluyordum ,şiir yazmaya motive ediyordu beni.Zaman kısıtlı olunca tüm şiirleri okuma fırsatı olmuyor.Aslında bu uygulamayı yeniden yenileseniz çok mutlu olurum ve eminim ki bunu isteyen bir çok üye vardır bu sitede.Teşekkür ederim,sevgiyle

Cevap Yaz
Ahmet Zeytinci
24 Ekim 2020 Cumartesi 14:48:07
Geçmiş olsun size ve ailenize Habib Bey. Eninde sonunda doğru bir yol bulunacaktır mutlaka...

Cevap Yaz
Aşkar...
24 Ekim 2020 Cumartesi 13:36:43
Merhabalar
Aile ve sağlık söz konusu ise, geri kalanı laf-ı güzaftır
Sel gider kum kalır
Size ve ailenize El Şafii ismi hürmetince acil şifalar dilerim
Saygı ve esenlik dileğimle...

Cevap Yaz
CAN KAN
24 Ekim 2020 Cumartesi 13:19:20
Çok geçmiş olsun Allah şifa versin.

Cevap Yaz
Tülay Bostancı
24 Ekim 2020 Cumartesi 12:02:02
Rabbim Şafi ismiyle tecelli eyler inşallah ,çok geçmiş olsun. Selam ve saygımla

Cevap Yaz
Aygün Deniz
24 Ekim 2020 Cumartesi 11:46:01
Sayın Habip Dağ, öncelikle size ve ailenize çok geçmiş olsun ,Allah'dan şifalar diliyorum.

Yazınız için kutluyorum. Saygılar.

Cevap Yaz
kul cihan
24 Ekim 2020 Cumartesi 11:15:56
Sevgili yönetici Habip Dağ geçmiş olsun. Allah tan şifa diliyorum size ve ailenize
Yazınız yüzde yüz doğru tespit kutluyorum sizi değerli ağabeyim
bazı ego sahipleri hat safhada rahatsızlık vermekte, bende şöyle diyorum
Şair yürek engindir ego, kibir bilmez.

Cevap Yaz
sera.
24 Ekim 2020 Cumartesi 09:33:58
Çok üzüldüm büyük geçmiş olsun acil şifalar diliyorum. Hayatta herşeyin başı ve en önemlisi sağlık. Gerisi zaten gelir, dert etmeyin lütfen.

Diğer konuda düşüncelerimi uzun uzadıya paylaşmak istesem de telefondan olunca bir hayli zorlanıyorum. Bu sebepten şiire ait yorum yapmayı seven biri olsam da, fikrimi beyan edemeden sadece okuyup çıkıyorum.

Bence; şu hayattaki en zor şey insan. İnsanı tanımak-anlatmak-anlamak- (doğru) anlaşılmak.

Zor; çünkü, konu ne olursa olsun, insan ne kadar anlatırsa anlatsın, bazen karşıdakinin neyi ne kadar ve nasıl anladığı ya da anlamadığı önemli oluyor.
Hepsi insanı ruhu yoran bir durum. Tabi bence ve bana göre.

Tekrar sağlık, şifa ve kolaylık diliyorum. Saygıyla...

Cevap Yaz
atahan
24 Ekim 2020 Cumartesi 05:48:28
ANSIZIN gecmis olsun!

Cevap Yaz
goody
24 Ekim 2020 Cumartesi 02:50:05
*
Not düşmeden geçemeyeceğim:
Velev ki uyaklı yazılan her dizin ve ya dörtlük şiir olsaydı tüm şizofrenler şair olurdu zira şizofrenlerin en büyük özelliğidir ritmik ve uyaklı konuşmak.

Saygımla.

7 cevap yazılmış Cevap Yaz


Oflu 24 Ekim 2020 Cumartesi 11:11:53
" Velev ki uyaklı yazılan her dizin ve ya dörtlük şiir olsaydı..."

Böyle bir iddiası olan mı var? Kim söyledi bunu?
Konu heceye, uyağa, kafiyeye nasıl geldi?

" Velev ki uyaklı yazılan her dizin ve ya dörtlük şiir olsaydı tüm şizofrenler şair olurdu zira şizofrenlerin en büyük özelliğidir ritmik ve uyaklı konuşmak "

Bu ne kadar aşağılayıcı bir ifade!
Siz bu hakkı kendinizde nasıl buluyorsunuz?
Heceye bu önyargılı bakışınızı anlayabilirim ama şizofrenik ifadelerinizi ve hakaret etmenizi asla anlayamam!

Yazık!
mirim 24 Ekim 2020 Cumartesi 11:51:35
Oflu üstadım siz çok yaşayın.
Aslında bu cevabı ben verecektim ama malum adımız çıkmış dokuza inmez sekize hesabı susmayı tercih ettim.

Ama şunu biliyorum ki, bu tip insanların hiçbirisi hece şiiri yazmayı beceremez. Üzüm koruk demeyi tercih ederler.

Aslında ben de diyecektim ki, şizofreni belirtilerinden biri de gözü tavana dikip öyle kalmaktır :)

Demeyeyim...

goody 24 Ekim 2020 Cumartesi 12:16:35
Hak değil, bu aşağilama değil tıbbi bir gercektir. Nerden bakarsanız oradan görürsünüz.

Ne yazik ki günümüzde bu konuda hayli iddialı kisiler var, bilekalın.

Alınmak istiyor ve böylelerini savunmak mı istiyorsunuz, alınıyor musunuz, ölçüyü mü kaçırıyorsunuz belli değil.

Gerçeği inkar etmek istiyorsanız paşa gönülleriniz bilir.

Ego tarafındaysanız asıl size yazik...
*
Heceden bahsetmedim, cephe olusturmayinız. Nice hececiler var bu bahsettiklerime ve serbestcilere bin basar.
Dikkatli okuyunuz.
Düzenleme:24.10.2020 12:20:30
goody 24 Ekim 2020 Cumartesi 12:23:45
Heceyle ne alaka mir'im.
Dizim dedim...

Bilen bilir hece yazip yazmadığımi, geçin bu boş konuşup alinmaları.
Oflu 24 Ekim 2020 Cumartesi 16:14:23
" uyaklı yazılan her dizin ve ya dörtlük şiir olsaydı " Ne demek?
Kafiye ya da size göre uyak nerede olur?

Yazdıklarınızı mı anlamıyorsun, ne yazdığınızı mı bilmiyorsunuz?
Konuştukça / yazdıkça batıyorsunuz!

Susun artık...

Bu yazıda serbest, hece gibi bir konu mu var da siz tarzlara girdiniz?
Oradan şizofren özelliklerine,
Neresinden baksanız saçmalamanın zirvesi!
goody 24 Ekim 2020 Cumartesi 17:38:31
Kabalik pek yakısmıs sahsıniza,.

Siirin gereklerini bilemeyecek kadar cahillik akıyor yorumunuzdan.

Sus demek sizin haddinize düşmez biz de biliriz dilin bağını çözmesini, kendimize yakıstırsaydık eğer.

Ego, kapris, ve bilmislikte tavan yapmışsınız, dıstan bakmayı becerebilirseniz söz ve şiir sanatinı bir zahmet gözden geçiriniz.

Kendi ahvalinizle baki kalın.

Oflu 24 Ekim 2020 Cumartesi 18:30:10
Siz de kendi şizofrenik davranışlarınızla...
harun yildirim
24 Ekim 2020 Cumartesi 02:30:07
Hocam geçmiş olsun.

Sitemizin ve seçki kurulunun seçtiği şiire saygımız var .
Kolay değil işiniz edebiyatçı yım deyip te edebsizler ile uğraşmak .
Ben günün şiirin de bana bir şey vermesi ararım teknik olarak kelime hazinesi olarak unutulmuş kelimeler varsa onu gün yüzüne çıkarmak için şiirin derinliğine bakarım. bazıları noktaya virgüle endesklemis kendini bazıları gurublaşmış birine yorum yaz hemen aynı ekip iş başında onun için bunlar oluyor elbette.
Lakin milli değeri olan şiirlerimizede daha çok günde olmasını isterim saygılar

Cevap Yaz
goody
24 Ekim 2020 Cumartesi 02:03:43
Öncelikle çok gecmis olsun sevgili Ansızın.

Şiir gerek akım gerek tarz olarak zor bir edebi daldır.
Buraya cok emek verdigini bilen ve takdir edenlerdenim.
Bizlerin tüm şiirleri okuma şansı olmayinca ve okuyucuya bağlı seçimlerden dolayi suclanmanız cok üzücü. Zira her okur ve yazarın edebi eleştirmen olması imkansız, bu yüz yilda iki elin parmağini bulmayacak kisi sayısına ancak tekabul edebilir, genis, kapsamlı bir birikim ve yetenek ister.
Sonuçta burada kendi arzu ve egolari mutakabilinde yer alanların bunları düşünmeden saldırı boyutunda elestirmelerini nahoş buluyorum.
Edebiyat adına verdiğiniz bu emeklere saygısızlık olarak görüyorum açıkçası.

Burada maksad kendimizi ve emegimizi paylaşıp eserlerimizle duygu muhabbeti kurmaktır. Kimse kimsenin egosunu okşamak zorunda değildir.
Hele ki böyle bir süreçte sıkmayın tatlı canınızı.
Moral çok önemli, ailenize ve size gelmis, gec6mis olsun diyorum.

Selam ile...

Cevap Yaz
Bedri Tokul
24 Ekim 2020 Cumartesi 01:31:02
Şiirden anlarım da yazmasını pek beceremem. Bu keranacı (Pardon coranacı) yüzünden evlere hapis olduk.
Yapacak bir işimiz olmayınca biz de gelin kaynana yemek programını izliyoruz. Kaynanaların bütün derdi gelininin birinci seçilmesi. Eğer gelini birinci seçilmezse diğer gelinlerin yemeğine demediklerini bırakmıyorlar.
İçlerinden birisi mutlaka en iyi yemeği o biliyor. Neymiş? Tuzu azmış, salçası fazlaymış, kebabın içinde et varmış. Falan filan…
Yahu bire kaynana; önünde bir sofra var. Çatalın, bıçağın tabağın, sofran en kalitelisinden. Sadece sen mi biliyorsun yemek yapmasını? Ya da neye göre en iyi yemek seninki? Kapa çeneni, şükret böyle bir sofrada yemek yediğine…

O programı yapanlarında bildiği bir şey vardır elbet…

Konu şiirdi değil mi?
Hay Allah… Cahilliğime verin. Ben karıştırdım galiba!

HABİB KARDEŞİM SEN O CORANAYI BANA GÖNDER. SERDE GÜREŞÇİLİK VAR. BEN ONA BİR TEKKOL CEKER, YA DA BİR KÜNDE ATARIM. GÜÇÜM YETMEZ Mİ? OLSUN YAŞADIĞIM KADAR YAŞADIM.

SANA VE AİLENE BÜTÜN YÜREĞİMLE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİ GÖNDERİYORUM.
DUALARIMIZ SİZLERLE.
SAĞLIK HABERLERİNİZİ MERAKLA BEKLİYORUZ.
ÖPERİM GÖZLERİNDEN…

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Suat Zobu 24 Ekim 2020 Cumartesi 10:40:31
Bedri T/Okul farkı, yemek programından şiir eleştirisine ince bir gönderme. Olay ancak bu kadar net ve sevimli örneklendirilebilirdi. Adam yazıyor işte.
Eyvallah.
Selamlar.
Bir Dünyevî
24 Ekim 2020 Cumartesi 01:17:03
Habip Bey yeniden merhaba,

Son aylarda gün şiiri seçimini eleştiren yazılar sanırım 2 taneydi, ikisine de düşüncelerimi belirttim.

Nasıl ki, uğur böceği olayını kaldırdıysanız ihtimalen bu gün seçkisini de kaldıracaksınız. Şöyle ki;

"Ayrıca ilgili şiirlerin altında o şiiri kimler Günümün Şiiri diye seçmiş onları belirgin hale getirmek." Çok güzel olur bence.

Lakin bu ifadedeki uygulama gerçekleşirse, bir vakit sonra aa şu rumuzun beğendikleri, aa bu rumuzun beğendikleri hep güne geliyor eleştirileri başlayacak altan alta. Gün şiiri insanların nefsini okşuyor. Gururunu gıdıklıyor ekseri...

İnsanlar önceki zamanlarda yarıştığının farkında değildi, lakin son çeyrekte radyo, tv, internet sayesinde bu farkındalık öyle çoğaldı ki, zihinler yoruldu. İnsanlar artık yarışmak istemeyecek.

Ben Y kuşağı olarak ilkokuldan beri yarışıyorum, son 15 yıldır daha çok yarışıyorum, son 5 yıldır da yarışmaktan yorulduğumu hissediyorum. Lakin buradaki tezat da şu ki hareket etmeyen ölür. Lakin daha nefes almak da istiyoruz. İkilem hep bu dünya.

Çok gereksiz gün muhabbetleri oluyor. Eleştiri yok artık, 16 yıl diyorsunuz dile kolay, sizinle hem gün şiiri eleştirisinde hem başka konularda karşı karşıya geldik diye hatırlıyorum. Beni defterden atmadığınızı da söylemiştiniz gelen şikayetler üzerine. Kimseye bir şey yapmadım ki, sadece fikri olarak rahatsız ettim. Kim demiş Ali Şeriati mi son zamanlarda duydum bu ismi de, öyle, sizi rahatsız etmeye geldim, edebimle, zihnimle, gönlümle, doğruluğumla... Siz derken herkesi, herkes de beni rahatsız edebilir şiir yazı düşünce konusunda.. Küseriz olur biter efendim.. Maksat küsmekse..

Bir yazı yorumuna yazmıştım öneri olarak sizi bulmuşken;

Yazın ve şiirlerimiz ekseri Fars, Arap ve Fransızlardan esinlenmeler ile dolu. Madem bu böyle bu ülkelerin de Edebiyat Defteri ayarındaki sitelerini ana sayfaya alabilir miyiz link olarak, olabilir mi? Google Translate uygulaması gibi Türkçe'ye çevir tıkıyla okuruz, oralarda neler işleniyor, oralardaki insanlar nasıl sesleniyor, fısıldıyor, haykırıyor. Kamu Yönetiminde zaten kardeş şehirler belediye gibi uygulamalar var. Neden kardeş sitelerimiz olmasın? Keşke linkini bağlantısını verebilsem. Bilmiyorum. Düşünün isterim sadece.

Diğerim bir önerim de şuydu; üyelerimiz kimlik onaylı olsun ve hiç olmazsa sosyolojik tanımlamalardaki kuşaklar renklerle belli edilsin... (Evet karşı çıkacaksınız, bir çokları da yine mi diyecek..) Görüşler anlayışlar çok farklı... Aynı ekosistemde büyümüş olsalar bile bakış açıları çok farklı..

Değerli Nesildaşım Sahir Nevanın da

https://www.edebiyatdefteri.com/198160-edebi-akim-ve-turk-siirinde-yeni-bir-akim-hevesi-ile-yeiku-hakkinda/

ilgili yazısı güne gelmişti, yeni tarz olarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, bu yazının da güne gelmesi okunurluğunu arttırdı mı, sormadım nesildaşıma. Bunun için teşekkür ederim(iz) 3-5 belki 10 üyeniz olarak.

Ve burada çeliştim kendimle. Çünkü gün şiiri uygulamasının kaldırılmasını istemiştim yukarıda. Yine bir ikilem.

Teknik bölümlde şiir ve yazı ekle, sil bölümünde toplu işlemler yapabilmek istiyoruz, tek tek pasifleme ve aktifleme yorucu oluyor. Bu bölümlere de işaretlediklerimizin toplu olarak aktif, pasif ve silinme izinlerini istiyorum. Katılan varsa istiyoruz.


1997 lerden beri yapay robot insan çalışmaları gündemde. En son beynin bir bölümüyle yapay zekanın bir devresinin aynı tepki şiddeti verdiğinin ölçüldüğü haberi çıktı, makalesi yayınlandı.

Ne zaman gelecek yapay zeka sitemize, yapay zekayla tartışalım gün şiirlerinde ve yazılarında, niye bunu seçtin, diğerlerinden farkı neydi gibi mesela..

Aslında herkesin istediği şey şeffaflık belki de. Kim seçiyor, neden seçiyor, kısaca da olsa açıklamıyor gün şiir ve yazılarında seçim nedenini.

Bu bağlamda son yazdığım Yeikudan; bir bölüm..

Hani göremez ya gül dikenini
Defterin gün şiir gül meselesi de öyle azizim
Güllerde hemen hemen 9 hastalık bulunabilir
Külleme, karaleke, örümcek, prodenya afitler gibi
Tanrım bülbülleri de gülleri de esirgemesin defterimizden


Yukarıda dile getirdiğim fikirler ve önerilerin bazılarıyla bu yeikunun manası da çelişiyor. Yine ikilem..

Siz yeter ki, atlatın şu coviddi'de Dünyevi ikilemlerine gönül rahatlığıyla devam etsin.

İnanın edebiyat ve şiir için verdiğiniz emeğin gösterdiğiniz sabrın hayranı olmamak elimde değil, nazar boncuğu takın lütfen.

Boş tenekeyim çok kılavyem uzuyor, sürçi lisan olduysa kusura bakmayın..

Yeniden saygı sağlık ve huzurla efendim
En sevdiğinize ailecek emanet olun.

Ve bizlere de covidi atlattık, yendik haberini covid forumundan bildirin, sevinelim.

Eksik olma, aksi olma hep ol diyoruz biz üç beş Yeikuda. Aynen öyle Habip Bey. Aynen öyle..

Eksik olma, aksi olma hep ol.

(Not: Yanlış anlayıp da atayım deme lütfen. Yok bu site ayarında bir site. nereye gidicez? Neredeyse aile gibi, okul gibi olduk burada. )

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


goody 24 Ekim 2020 Cumartesi 02:56:06
Sadece bir dikte, google çevirileri yerel deyim ve duygu aktarımını yapmaz. Hatta gunluk dil kullanılmışsa kargaşa ve yanlıs anlamlar butunu olacaktir şiir adına. İmge çevirilmeyecektir.


Saygimla.
Bir Dünyevî 24 Ekim 2020 Cumartesi 03:12:32
Bir çok kelime bir çok dilde kullanılıyor; yaşam, aşk, sevgi, aile konuları, eğitim, din, ekonomi, deniz, dağ, Tanrı konuları, sayılar, geometri terimleri, edebiyat terimleri, vb gibi... Hiç olmazsa hiç anlayamamaktan iyi değil midir.

Mail geliyor bakıyorum, ingilizce mesela, çevir diyorsunuz anlaşılıyor. elbette edebi olarak tam karşılığı olmaz, şiir konusunda detayda bulmaca gibi de bulunabilir diye düşünüyorum. yabanci tivit sayfaları mesela, çevir diyorsunuz yüzde 70-75 i çevriliyor, konu anlaşılıyor.

Detaylarda haklısınız. Yalnız sitemizde bile yerel ağızla lehçeyle kaç şiir yazılıyor ki yüzde 1 belki..
Katkınıza teşekkür ederim.
DeStaN_
24 Ekim 2020 Cumartesi 01:10:54
Öncelikle çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim...

Sitede sadece birbirlerine ve şiirlerine övgüler dizen belli gruplar var,onlar grup dışı şiirleri okumuyorlardır bile,hatta bana kalırsa hiç şiir okumadan sayısız şiir beğenen bir takım üyeler de var, kalıplaşmış sözleri oradan oraya kopyalayan.

Benim şiirimi beğenmiş dur bende onun şiiri begeneyimlerin sayısı da hayli fazla. Sizin sistem devreye girince,benim şiirimi günümün şiiri seçmiş,bende onun şiire aynı nezaketi göstereyime gider bu yöntem.

Bu iş buradakilerin günümün şiiri diye seçmesine kalmışsa hiç de gereği yok seçki şiire.
Bu arada seçilsin ya da seçilmesin en güzel şiir benim şiirim, çünkü "En Güzel Ben Sevdim".. (:


Cevap Yaz
Ömer KIYAK
24 Ekim 2020 Cumartesi 01:01:24
Saygıdeğer gurubumuzun ve platformumuzun çok değerli yöneticimiz;
Öncelikle ailecek hepinize çok geçmiş olsun, umuyor ve diliyorum ki enkısa zaman eski sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.
Bu konudaki katılımcılığı teşvik ederek, yenilikçi yaklaşımınızı yürekten destekliyor ve çok da önemisiyorum. Kolaylık ve başarılar diliyorum. Saygımla.

Cevap Yaz
Ömer KIYAK
24 Ekim 2020 Cumartesi 01:00:54
Saygıdeğer gurubumuzun ve platformumuzun çok değerli yöneticimiz;
Öncelikle ailecek hepinize çok geçmiş olsun, umuyor ve diliyorum ki enkısa zaman eski sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.
Bu konudaki katılımcılığı teşvik ederek, yenilikçi yaklaşımınızı yürekten destekliyor ve çok da önemisiyorum. Kolaylık ve başarılar diliyorum. Saygımla.

Cevap Yaz
Ümmühan Yıldız
24 Ekim 2020 Cumartesi 00:52:01
Kişinin sesi sağlıklı olduğunda daha mutlu çıkar.. Size ve ailenize geçmiş olsun dileklerimle…

Günün şiiri üzerine konuşmak eleştiri yapmak için siteye yüklenen tüm şiirleri atlamadan okumamızla başlar...

Geniş bir zaman bulup okuma, irdeleme, eleştiri yapma, dilbilgisi kuralarını bilmede dört dörtlük ve bilgili olmak gerekir…. Oysa ben amatör ruhlu yazmanın samimiyetine sıcaklığı doğallığına inananlardanım.

İnsanın dört dörtlük yazma biçimine tekniğine ölçütlerine tarzına değil bana hissettirdiği tek bir paragrafta olsa ses duygusunun akıcılığını severim…

Günün şiirini seç butonuna o gün sadece okuduğum üç beş şiir arasından sevdiğim bir şiire basmada tereddüt etmem. Tereddüttüm yeni gelen ve takibi olmayan ergenliğini tamamlamamış çabalayan şairlerin fark edilememesi.

Yeni soluklarla eski kökleşmiş şair dostlukların aynı kulvarda yarışmaları. Edebiyat defterine üye olduğum ilk yıllarımı hatırladım. Bu bir sızlanma değil aslında o kurdeleyi almak mutluluk olağan üstü motivasyon demek… ilk yıllarımda kaçmama engel olana teşekkürler…

Güçlü bir kalemde haklı olarak elbette şiirinin bütünselliği değeri günün şiiri seçilmesi kendisinde olmalıydı düşünebilir…

Dünde bugünde yarında bu duygu var olmaya devam edecektir.

İşiniz zor

Önerim günümün şiiri butonu tüm şiirleri okuyan şairlere tanımlansın. :)Cevap Yaz
melody_dream
24 Ekim 2020 Cumartesi 00:28:46
Öncelikle çok geçmiş olsun, dilerim en kısa zamanda atlatır ve sağlığınıza kavuşursunuz.

Kendi adıma konuşmak gerekirse; bence önemli olan şiirdir ama şiirden çok kişilerin egoları öne geçmektedir. Gerçekten şiir okumaktan ve şiir yazmaktan keyif alan bir kişinin, bir şairin önceliği ortaya güzel bir edebi eser çıkartmak olmalıdır. Ben kendimce, naçizane yazıp da paylaştığım her şiirle zaten yeterince mutlu oluyorum, hataları da olsa bir şekilde bağrıma basıyorum. Bir kişi bile beğense benim için kıymetli. Daha çok, daha çok demek sadece bize zarar verir. Günümün şiirinin derdine düşmektense birbirimize karşı nasıl daha anlayışlı ve nezaketli olabilirizin derdine düşsek halbuki ne güzel olur ama bu benim de kimsenin de demesiyle çözülecek gibi değil ne yazık ki. Yine de hislerimizi paylaşıp "belki" diyoruz işte.

Günümün şiiri butonunun işlevini bile ancak şimdi daha iyi anlayabildim mesela. Bir keresinde bir kaç tane seçtiğim de olmuştu ve uyarı vermeyince böyle de oluyor herhalde diyip, devam etmiştim.. Ki seçim yapmak bir hayli zor olabiliyor kimi zaman, o yüzden kullanmadığım bile oluyor bazen, haksızlık olur mu diye korktuğumdan.
Bundan sonrasında en sevdiklerim arasından en sevdiğimi seçerim o halde.

Tekrardan geçmiş olsun Habib bey, acil şifalar ailenize de size de, önce sağlık bu işler bir şekilde hallolur neticede, hürmetlerimle...

Cevap Yaz
zeki ersoy
24 Ekim 2020 Cumartesi 00:08:26
Şiir yarış atı değildir.Bence şiir seçmeyin.Gerek yok. Beceriden uzak özensiz yazılmış ürünleri hatta hiç yayınlamayın.Seçki siteyi bu hale getiriyorsa gerek yok.İyi şiir gel beni beğen demez, şak şakçı istemez.Sahne hiç bir zaman oyuncunun rolünü kapmamıştır.

Cevap Yaz
resulcivcik
24 Ekim 2020 Cumartesi 00:00:07
Önemli olan Halkın Seçkisidir.
Lakin Yine de Terazi pek hassas tartmıyor diyebiliriz.
Şiir de sacece duygu yeterli değildir.
Allah kolaylık versin.
Ayrıca Geçmiş olsun DİLEKLERİMİ SUNUYORUM
İnşallah bu musubet belâyı hasarsız bertaraf edersiniz.
Saygıkarımla.

resulcivcik tarafından 10/24/2020 12:15:25 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Suat Zobu
23 Ekim 2020 Cuma 23:59:09
Geçmiş olsun Habip bey. Allah'ım acil şifalar versin inşallah.

İyi ve sağlıklı günler dilerim.

Cevap Yaz
Serap IRKÖRÜCÜ
23 Ekim 2020 Cuma 23:30:59
Çok geçmiş olsun Habip Bey. Size ve ailenize açil şifalar diliyorum.

Şeçki Kurulu Başkanı sıfatıyla bu konuda bu kadar hassas düşünüp, eleştirilerin her aşamasını ve ardından üretilen çözümleri tek tek sıralamanıza, 'günümün şiiri' seçkisine ortak bir kabul görecek çözüm arama çabanıza çok saygı duyduğumu belirteyim önce...

Daha önce farklı bir mecrada bu görevin başkanlığını yapmış biri olarak, işinizin hiç kolay olmadığını biliyorum, o nedenle şimdiye kadar da bu konulara hiç girmedim!..

Her üye tarafından gün içindeki tüm şiirleri hakkıyla okumak ve değerlendirmek pek de mümkün olmayacağına göre yine bir gruplaşmanın ya da 'popülaritenin' seçkisi olacak ve sizin de rahatsız olduğunuz durumlar ortaya çıkacaktır.

Sanat, egosu yüksek kişilerin yaratı alanıdır. Edebiyat da bunun yazıyla yapılanı. O nedenle 'yiğidi öldür hakkını yeme' bakış açısı ne yazık ki kolay kolay devreye giremez. Nasıl olmuşsa Tanzimat dönemindeki şairler ( ki genelde hayattayken birbirlerini pek de taltif etmezler) ABDÜLHAK HAMİT TARHAN'a 'Şair -i Âzam' demişler.

( Bâki'ye verilen 'Sultan'üş Şuara' ünvanı saray çevresince verildiği için onu saymıyorum.)

Buradaki şiirleri bazılarına teknik ve söylem hatalarını anlatmaya çalıştığım yorumlarım oldu, özelden dönüp uzun uzun teşekkür ettiler, sayfalarına döndüğümde yorumumun silindiğini gördüm!.. Böylesi iki yüzlü örnekler de var. Ben de engelledim!..

Bazılarına özelden tüm şiirin kopyasını, var olan tüm yazım hataları ve söylem kusurlarıyla, düzelttim ( ki özelden ulaşıp bu konuda destek istemişlerdi ) dönüş sadece 'teşekkür ederim'di... Ne kabul ne itiraz cümlesi var!... Üstelik paylaşımlarını düzeltmedikleri gibi defalarca yaptığım bu düzeltmelerden pay da çıkarılmadı. Hiç tanımadığım bu insanların ricalarını ciddiye alıp neden bu kadar emek verdiğimi sorgulamaya başladım.

Anladım ki kimse eksiğini tamamlama derdinde, ( varsa) kusurunu giderme amacında değil.

Bu saydıklarım ve her anlamdaki gruplamalar ve itelemeler - ötelemeler de artınca sayfaya girişimi ve yoruma dönüşlerimi azalttım.

Size nacizane önerim:
- Ağzınızla kuş tutsanız, yaranamayacaklarınız vardır. O nedenle insan en doğru yolu vicdanı gösterir.
- 'en' diye bir kavram, çok güvenilmezdir ve görecelidir. Bu konuda uyuşma hiçbir zaman sağlanamayacağına göre, 'uygun görülen' yeterli olmalıdır.
- Kişi, kendine tarafsız olamaz. Şimdiye kadar güne seçilenler içinde "Aslında bugün daha güzel şiirler vardı ama yine de teşekkür ederim' cümlesine de rastlayamazsınız.
- Dürüstlük 'hakkı olduğunu düşündüğünü alamadığı zaman değil, bu yanlış başkasına da yapıldığında tepki verendir.


Kaldı ki... okuyucu ve yorum sayısı bazen güne gelmenin önüne bile geçer... Bir de böyle bakmak gerek...

Size kolaylıklar ama ilk önce ve tekraren sağlık diliyorum.

Saygılarımla....
2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Den(iz) 23 Ekim 2020 Cuma 23:55:00
İşte benim sesim!

Sevgilerimle...
Mehmet Burhan AKIN 24 Ekim 2020 Cumartesi 08:38:26
Değerli Öğretmenim,

Yorumunuzu her zaman olduğu gibi beğeni ile okudum elbet. Şunu rahatlıkla ifade edebilirim; egolara takılmadan, kendimi hiç kimseden üstün görmeden, yaşımız ilerlemesine rağmen her zaman yeni şeyler öğrenmeye ihtiyaç duyan biri olarak sizden teknik açıdan çok şeyler öğrendim.

"Bana bir harf öğretenin kölesi olurum." ilkesinden uzaklaşırsak hem kendimiz, hem de mesleğimizin gereğini inkar etmiş oluruz.

Fikirlerimiz, ideolojilerimiz ne olursa olsun şahsım olarak Edebiyat sitesinde sadece EDEBİ eserler görmek, okumak ve yararlanmak istiyorum. İşte bu nedenle bir ara siteden ayrılmak istedim, beni anladınız sanırım.

Hazır yazmışken; ONUR BİLGE kardeşimize de buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum, yazılarımda gördüğü teknik hataları düzelterek bir öğretmen şefkatiyle yardımlarını esirgemiyor.

Emekli olduktan sonra kaleme sarılırsa bu fakir, elbette de gerek yazım hataları ve gerekse ifade zorluğu çekecektir, ama sizin gibi nice değerli kalemlerden çok şeyler öğrendiğimin farkındayım.
Hepiniz eksik olmayınız, Yeter ki EDEBİTET OLSUN....
Noumena
23 Ekim 2020 Cuma 23:08:48
Acil şifalar diliyorum Habip bey, kısa sürede siz ve aileniz sağlığına kavuşur umarım.

Cevap Yaz
asude_vuslat
23 Ekim 2020 Cuma 23:06:32
Allah şifalar versin

çok geçmiş olsun

benim şiirlerim de hiç seçilmedi

); çook üzgünüm

şaka bir yana güne seçilmese de yazıyoruz karalıyoruz bir şeyler

bu konu lastik gibi uzar gider...


Cevap Yaz
yukapel
23 Ekim 2020 Cuma 23:02:59
Geçmiş olsun.

Cevap Yaz
glenay
23 Ekim 2020 Cuma 22:58:00
Çok geçmiş olsun.

Günün şiiri konusunda söylediklerinizde haklısınız.
Ben de günümün şiiri olarak okumuyorum genelde.
Aslında eğer eleştiriyorsak, gerekeni de yapmalıyız.
Uyarınıza çok teşekkürler..

Cevap Yaz
Enûma Eliš
23 Ekim 2020 Cuma 22:02:59
İnsan, karşılaştırma yapmadan bazı şeylere eleştiri getirebilmelidir. Eleştiriden kastımız bir şeyin hep olumsuz yanlarını göz önüne getirmek değil kimi zamanda yapıcı eleştiriler ile olumsuz gördüğümüz noktalarda yardımcı olabilmektir.

Gün şiiri uygulamasına gelince; eminim ki hepimizin zaten zihninde yer eden özellikle takip ettiği şairler illaki vardır. Bu kimseler güne gelse de gelmese de onları okumaktan vazgeçmeyiz. Beğendiğimiz ve takibimize aldığımız bu şairler bizim için zaten o günün şiirini yazmış şairlerdir. Gönül ister ki beğenmiş olduğumuz şiirler o gün için güne seçilsin. Böylesi bir durumda hem şiiri hem şairini taltif için yapılan bir güzellik olarak yerini alır. Amma velâkin güne seçilen ama bizim tercih etmediğimiz yahut beğenimize dahi almadığımız bir şiir, güne seçildiğinde ise o şiire, şairine ve o şiiri seçmek için vaktini ve emeğini harcayan Seçki Kurulu’na saygı duymak ise bize yakışan bir davranış olur.

O gün için güne seçilen şiir çok kötü olabilir de.

Gün şiirleri için en acımasız eleştirileri forumlarda dile getirmek yerine bir şiirin altında faydalı bir yorum olarak görsek daha iyi olur kanısındayım. İki satır olsun bir şiirin altına olumlu yahut olumsuz şiire yönelik eleştiri getirilmiş olsa, bu sayede şiire ve edebiyata daha faydalı olunmaz mı?

Seçici Kurulu bugün bu şiiri seçmiş; ama bu şiirin şu eksikleri şu hataları var ya da şu bölümleri şu şekilde yazsanız şiiriniz daha da gelişir, değişir, anlam bulur vs. vs. denmiş olsa, daha güzel olmaz mı?

Bunları söylerken sanılmasın ki; seçki kurulundayım ya da seçki kurulundan bir tek kişiyi olsun tanıyorum yahut kim olduklarını biliyorum.

Ben, yapılan kimi eleştirileri çok acımasızca bulduğum için düşüncemi belirtmek istedim. Kırıcı olmak değil niyetim, umuyorum ki kendimi doğru ifade edebilmişimdir.
Yapılan bir yenilik olarak “ günümün şiiri “ butonunu kendi adıma çok beğendiğimi söylemek isterim. Umuyorum ki faydalı olur.


Yıllardır Sayın ANSIZIN’ın nasıl emek verdiğini burada hepimiz görüyoruz. Her yenilik güzel olacak ve iyi karşılanacakta değil; beğenilmez ise zaten kaldırıldığını da zaman içerisinde şahit olduk. Kendisine, yeni, yeniliklerde de kolaylık dilerim.

…
Üzülerek öğrendiğim sağlık sorunu için ise Sayın Habip Bey ve ailesine acil şifalar diliyorum. Rabb’im hem kendisini hem de ailesini bir an evvel sıhhatlerine kavuştursun inşaAllah.

Çok geçmiş olsun.

Saygı ve selamlarımla.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Den(iz) 23 Ekim 2020 Cuma 23:53:52

''Gün şiirleri için en acımasız eleştirileri forumlarda dile getirmek yerine bir şiirin altında faydalı bir yorum olarak görsek daha iyi olur kanısındayım. İki satır olsun bir şiirin altına olumlu yahut olumsuz şiire yönelik eleştiri getirilmiş olsa, bu sayede şiire ve edebiyata daha faydalı olunmaz mı?''

Bu duruma cevabı Serap hocam vermiş. Üzgünüm ki sizde olan samimi ruh pek çok üyede yok. Gayet edebi bir dille eleştiri yaptığım pek çok sayfadan engellendim. Artık uğraşmıyorum.

Sevgilerimle...
Mehmet Burhan AKIN
23 Ekim 2020 Cuma 22:02:00

Merhaba Habip Bey,

Dünyayı sardığı gibi ülkemizi de etkisi altına alan bu illetten umarım kısa bir süre içinde hep beraber kurtuluruz. Ailenizin tüm fertlerine geçmiş olsun dileklerinde bulunuyorum.

Henüz aranıza yaklaşık beş ay gibi bir zaman geçmesine rağmen, dile getirdiğiniz serzenişleri kısa süre içinde kavramış olduk. Edebi eserlerden ziyade kendilerine yakın ideolojiler etrafında toplanarak gruplaşmalar kaçınılmaz olmuş. Oysa, ismi gibi "Edebiyat Defteri" sitesinin amacı da edebi olmalıdır. Gerçekten edebi yazan çok değerli kalemler okudum, onlardan çok şeyler öğrendim, kendilerine müteşekkirim.

Düşüncelerinizi beğendim...

Cevap Yaz
Mustafaoğlu İlyas
23 Ekim 2020 Cuma 21:54:58
Gecmis olsun acil sifalar diliyorum

Cevap Yaz
Simsiyahım
23 Ekim 2020 Cuma 21:45:23
Öyle yapıldı olmadı, böyle yapıldı olmadı,
Herkesi memnun etmek zaten çok zor.

Bu “ günün şiiri” ne çare bulunamadı.

Hiç seçilmese nasıl olur?
Geçmiş olsun habib bey.

Simsiyahım tarafından 10/23/2020 10:00:47 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Afet İnce Kırat
23 Ekim 2020 Cuma 21:03:38
Dünya can telaşına düşmüşken, bizler de nasibine düşeni alırken ne saçma şeylere takılıp kalıyoruz böyle. Boş ver gitsin takma kafana. Sana , ailene ve tüm ihtiyacı olanlara acil şifalar dilerim.

Cevap Yaz
Sabahat çelik
23 Ekim 2020 Cuma 20:52:51
Çok Geçmiş olsun

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
23 Ekim 2020 Cuma 20:31:47
Bu hastalığın asla şakası yok ve ne yazık kı bu bilinci daha edinemedi insanlar.
Çok geçmiş olsun yeniden.

Dualarım sizinle sizlerle.

Her şeyin başı sağlık bu yüzden önem arz eden başka hiç bir şey yok sağlık ve huzur dışında.

Allah'a emanet olun

Cevap Yaz
sahra
23 Ekim 2020 Cuma 20:27:05
çok geçmiş olsun.

Cevap Yaz
Onur BİLGE
23 Ekim 2020 Cuma 20:26:46
Geçmiş olsun! Allah yardımcınız olsun. Acil şifalar...

Can önemli... Gerisine aldırmayın. Ağzınızla kuş tutsanız insanoğluna yaranamazsınız.

Sevgiler... :)

Cevap Yaz
Erol URAZ.
23 Ekim 2020 Cuma 20:15:25
Çok çok geçmiş olsun. Rabbim şifalar versin.
İnşallah sorunsuz atlatırsınız.

Günümün şiiri şeklindeki seçeneği şahsen çok beğendiğimi belirtmeliyim.

Tebrik ve takdirlerimle.

Cevap Yaz
deniz-ce
23 Ekim 2020 Cuma 19:27:24
Geçmiş olsun Habip bey, Allah acil şifalar versin size ve ailenize.
...
Ve günün şiiri uygulamasını sevdim ben. Çok şiir okumasam da, okuduklarım içinde en beğendiğimi seçmek fikri oldukça cazip geldi.

Canınızı bir de bunlara sıkmayın bence. Ne yaparsanız yapın, hep eleştirileceksiniz, bence bunu biliyorsunuz:)


Cevap Yaz
black_sky
23 Ekim 2020 Cuma 19:22:40
Size ve ailenize acil şifalar dilerim.

Saygı ve selâmlarımla.

Cevap Yaz
black_sky
23 Ekim 2020 Cuma 19:22:10


black_sky tarafından 10/23/2020 7:37:06 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
üçrenk (Italia)
23 Ekim 2020 Cuma 19:07:53
Size ve ailenize acil şifalar dilerim..


Cevap Yaz
Kardelen-1
23 Ekim 2020 Cuma 19:06:47
Hepsi bir yana, sağlık her şeyden önemli.
Size ve ailenize Allah'tan şifalar diliyorum. Çok geçmiş olsun...

Cevap Yaz
ishakaras
23 Ekim 2020 Cuma 19:03:08
Allah'tan şifa dilerim, selâmlar

Cevap Yaz
-Mahvash-
23 Ekim 2020 Cuma 19:02:47
Size ve ailenize şifa diliyorum Ansızın.

Gün şiiri seçmekte tereddütlerim var. Diyelim ki gerçekten güzel bir şiir. Güzelden de öte hikayesi kulağa çalınan gerçek bir şiir. O vakit yorum olarak belirtiyorum bunu. Eskiden uğur böceği takvimi vardı. Şiire takdim edilmiş her uğur böceğinde içim kıpır kıpır olurdu.

Hoş deneyimdi velhasıl.

Bir üye olarak şahsi fikrim,
Güne şiir seçmek işi yokuşa sürmek olmaz mı?

Aklıma gelen ilk şey bu konuda kutuplaşmaların olacağıdır.
Kİ zaten var kutuplaşma.
Daha da artacaktır.

Şair değil şiir öne çıkmalı diye düşünüyorum.


iyi çalışmalar dilerim.
Esenlikle.


Cevap Yaz
gül peri
23 Ekim 2020 Cuma 19:02:18
Öncelikle size ve ailenize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.
İnananı çok üzüldüm.İnşallah dualarımızla tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

Kanuni nin dediği gibi.
Halk içinde mu'teber bir nesne yok devlet gibi
Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi.

Gerisi teferruat.Bunca yıldır bu siteyi gayet iyi yönettiniz.Bundan sonra da böyle gidecek.Siz mutlaka en iyisini yaparsınız.

Allaha emanet olun.Kendinize iyi bakın.Dualarımız sizinle.Selam sevgiler

Cevap Yaz
Mümin Üstün
23 Ekim 2020 Cuma 18:52:35
Size ve ailenize geçmiş olsun der acil şifalar dilerim.

Cevap Yaz
Den(iz)
23 Ekim 2020 Cuma 18:38:31
Öncelikle sana ve ailene çok çok geçmiş olsun. Çok üzüldüm.

Tesadüfen fark ettim ki sitenin saat ayarları ile ilgili bir sıkıntı var. En son yazdığım şiiri ben ekledigimde saat on ikiyi geçiyordu. Ancak site de eklenme saati 23: 56 gibi birşeydi. Gün ve saat günün şiiri için önemli olduğundan bu saat ayarları teknik açıdan nasıl düzelir bilmiyorum ama bilginiz olsun patron saat farkınız tahmini sekiz on dakika falan.

Sevgilerimle...

Cevap Yaz
Bir Dünyevî
23 Ekim 2020 Cuma 18:26:51
Çok geçmiş olsun Habib Bey.
Umarım tez zamanda covid 19 u ailecek yendiğinizin haberini de alırız..

Korona dedikleri illeti
Yenecek elbet defter milleti
Ekim itibariyle ülkemizde 310.027 kişi yendiyse
Meyve ve sebzelerin c ve d vitamini bol olanlarından
Tanrım bol bol yedir ve kurtar sen cem i cümlemizi.

Saygı, sağlık ve huzurla
Eksik olmayın.

Cevap Yaz
Oflu
23 Ekim 2020 Cuma 18:16:39
Öncelikle sana ve ailene Allah'tan acil şifalar diliyorum Habib Kardeşim. Bu illetten başta memleketimiz olmak üzere bütün insanlığın bir an önce kurtulacağı günleri de hasretle bekliyorum.

" Güne öneri yaparken ayrıca dikkat edilen hususlar da şunlardır;
- hiç güne gelmemiş ya da yakın zamanda güne şiiri gelmemiş üyelerin şiirleri öncelik taşır
Her astığı şiir güne gelebilecek kalitede olan üyelerimiz var. Eğer Kurulun amacı hep en iyi şiiri güne getirmek olsaydı, her gün o şairler günde olurdu.
O zaman "Kurul"un bir önemi de kalmazdı. Her zaman iyi şiir yazan arkadaşları "Günün Şairleri" diye belirler ve her gün onların şiirlerini sırayla güne getirirdik.
Başlık "Günün Şiir" dir. "Günün En İyi Şiir" değildir. "

Eğer yukarıdaki ifadeler ve " günün şiiri nasıl seçilir " açıklaması olmasaydı sanırım eskiden yaptığım gibi en çok eleştiri yapan ben olurdum.

Ama yapmıyor, yapamıyorum! Çünkü ilan edilen ile uygulanan çelişmiyor...

Sadece hece şiirlerini tâkip eden biri olarak şunu söyleyebilirim. Yaklaşık dört yüz - beş yüz arası kişi varsa tâkip listemizde ve bunların yarısının hece kurallarına uyduğunu düşünürsek 200 - 250 kişinin güne gelme durumu aşağı yukarı on ayda bire denk gelir. O zaman Seçki Kurulundaki arkadaşlar kimi öne çıkarıp kimi arkaya atsınlar? Ya da kime öncelik versinler? Adâlet nasıl sağlanacak? Sanırım biraz da bu yönüyle düşünmek gerekiyor ki, onlarda ücretli görevliler değil ve bu işi zamanlarından fedakârlık yaparak sürdürüyorlar... Ve serbest şiir en az hecenin iki katı!

Elbette her yazan taltif edilmek, beğenilmek, övülmek ve güne gelmek ister. Bu gâyet normal bir istektir. Ne var ki, yazdıklarımızın da yapabileceklerimizin en iyisi olması yönünde gayret göstermemiz gerekiyor. Özelden ya da şiirin altında yaptığımız uyarıları ciddiye almayan, hece ve kafiyeleri düzeltmeyen bir sürü arkadaşımız var. O kadar çok övgü alınıyor ki gerçekleri artık kabul etmeme hastalıkları başladı çok yerde. Biraz da aynaya bakıp kendimize özeleştiri yapmamız da gerekiyor kanaatimce.

Şunu da biliyorum ki, kaliteli şiirlerin güne gelmeye çok ihtiyacı da yok. Onlar bir şekilde yerlerini buluyorlar!

Cevap Yaz
Vuslâtı kelam
23 Ekim 2020 Cuma 17:41:52
Geçmiş olsun Habip bey kardeşim Allah acil şifalar versin size ve ailenize.

Sonsuz saygımla

Cevap Yaz
mirim
23 Ekim 2020 Cuma 17:29:41
Şahsınıza ve ailenize acil şifalar dilerim.
Öbür meseleyi boş verin.
Arabın yalellisi gibi hiç bitmeyecek.

Cevap Yaz
Jirr
23 Ekim 2020 Cuma 17:18:58
Bence komple siteyi benzin döküp yakalım. Belki böylece insanların o yağlı egoları da yanar.

"Şiir iyi gelendir." güne gelmese de iyi geldiği birileri ( bu kişi, yazanın kendi bile olsa) olduğu sürece kimseye bi b.k yemek düşmez. Kimse kimseyi memnun etmek zorunda değil. Yaşlanınca bunu daha iyi anlıyor insan :) ( Bu sitede büyüdüm resmen)

Sana ve ailene geçmiş olsun Sevgili Habip.

Cevap Yaz
Jirr
23 Ekim 2020 Cuma 17:18:26


Jirr tarafından 10/23/2020 5:34:26 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
neneh.
23 Ekim 2020 Cuma 17:09:42
Geçmiş olsun. Rabb'im acil şifalar versin.Saygıyla..

Cevap Yaz
yeğinadnan
23 Ekim 2020 Cuma 17:04:16
Öncelikle Allah şifa versin.

Günümün şiiri butonunu da ben şahsen çok sevdim.Güne gelen şiir hak ettiği yeri almış olmasına rağmen gerçekten okuduğumuzda hayranlık uyandıran şiirlere de rastlıyorum okurken ve o zaman keşke diyorum içimden beğenimi bildirmenin bir yolu olsa söze gerek duymadan. Zira söz bazen maksadını da aşa biliyor. Gerçekten Harika olduğu için methiye yazıyoruz yazar "ne yazsam şiir olacak" sanıyor ve özensiz davranıyor ekseri de eski kalitesini tutturamıyor artık. Bu yolda "olmak" yok Yoldan çıkmadan yürümek lazım demek yerine oldum modunda takılıp kalıyor. Kanaatindeydim. Ve muhtemelen en çok ben sevindim GÜNÜMÜN ŞİİRİ butonuna. Dilerim kalıcı olur.
Ve teşekkür ederim. Burayı açık tuttuğunuz ve derdimizi çektiğiniz için. Kırgınlığımız mı yok. Elbette var ve olacak. Ve her küstüğümüzde eskisinden biraz daha fazla sevmeyi becereceğiz
yani becermeliyiz aksi takdirde her nimet gibi buranında kıymetini kaybedince anlarız.

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
23 Ekim 2020 Cuma 17:03:26
Geçmiş olsun size ve tüm ailenize.
Ve...

Amacımız milyonlarca üyemiz olsun derdinde değiliz. Gerçek edebiyat ile ilgilenenler olsun derdindeyiz.


Bu iki cümle tüm dertlerimi aldı götürdü.


Acil şifalar dilerim.

Her şeyin başı sağlık ve huzur, Habib Bey.


Saygılar, selamlar.

Ve teşekkür ediyorum: ne için mi?

Kendime olan saygımı, sevgimi ve inancımı yeniden kazanmak adına hele ki yola edebiyat, diye çıkmışken edindiğim dostlarım.


Allah'a emanet olun.

Cevap Yaz
İsabella
23 Ekim 2020 Cuma 16:54:41
Cok geçmiş olsun.. benim de annem bu hastalığa yakalandı. Çok şükür hafif atlattı. Stres edip kendinizi çok uzmeyin lütfen. Umarım siz de hafif atlatirsiniz. Bebeklerde belirti oluyor mu onu çok merak ediyorum. Onlara hiç bişey olmasın hem de hiç hiç birşey :(
Rabbim şifa versin tüm ailenize inşallah.

Gunumun şiiri konusuna gelecek olursak,
Acaba ben şöyle okkalı, havalı, edebi yönden zengin, aşırı duygusal, kelimematik şiirler yazamadığım için bu konuyu onemsemiyor olabilir miyim. Kimisi için çok önemli, saygı duyuyorum fakat, bu konuyu eleştiren kişinin şiirine bakınca ne için canını sıktığını bir türlü anlamıyorum.
Evet sevdiğimiz kalemleri övmek hoşumuza gidiyor, güzel sözler duymak insanı mutlu ediyor ama bu onu günün siiri kategorisine sokmuyor ki. Işte havaya giren kalem bunu ayırt edemiyor demekki.

Birgün kaliteli bir siirim olursa ve beni secmezseniz cümle aleme sitem edeceğim bende :) şikayet üstüne şikayet :)


Gülümseyin diye şey ettim. Moral çok önemli de, ondan yani.Cevap Yaz
thedervish
23 Ekim 2020 Cuma 16:50:51
Öncelikle çok geçmiş olsun.

Edebi bir yazı oraya asılsın yada çok yorum alsın diye yazılmaz. Bahsettiğiniz forum yazılarını görmezden geliyor zaten asıl yazarlar. Edebiyat için buradayız.

Benim beğendiğim en güzel yorumunuz; 'sayı peşinde değiliz' imasıydı. Bir öğretmen edasında herkesin sizi anladığına eminim.

Gerekli ve bence yeterli bir uyarı olmuş.

Korona'yı ciddiye alalım. Tez zamanda siz ve sevdikleriniz bu dertten kurtulun inşaALLAH.

Bizim bir büyüğümüze her zaman ihtiyacımız var.

Defter ailesine sevgi ve saygılarımla.


thedervish tarafından 10/23/2020 5:07:24 PM zamanında düzenlenmiştir.

thedervish tarafından 10/23/2020 5:08:02 PM zamanında düzenlenmiştir.

thedervish tarafından 10/23/2020 5:09:42 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
zey.
23 Ekim 2020 Cuma 16:32:46
Eleştirenler, beğenmeyenler, burun kıvıranlar vs.
diyorum ki hep, dünyanın her bir yanında hangi işi yaparsan yap ne ile ilgilenirsen ilgilen illaki olacak maalesef.

Yazınızdan daha çok geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum, hem size hem ailenize Rabbim acil şifalar versin.
Sevgilerimle.

Cevap Yaz
azizeilknur
23 Ekim 2020 Cuma 16:27:31
Geçmiş olsun, acil şifalar...

Cevap Yaz
Cömert Yılmaz
23 Ekim 2020 Cuma 16:19:57

Her şey bir tarafa, sana ve ailene çok geçmiş olsun Sevgili Habib.

İnsanın sağlığı ve ailesi, tüm şiirlerden önce gelir.

Selam ve saygıyla


Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.