saf şiir
781 şiiri ve 345 yazısı kayıtlı Takip Et

Neden türkiye dünyada içki, sigara, uyuşturucu ve ölümle sonuçlanan cinayetlerde başlarda





İnternette bir dolaşayım dedim… Hangi ülkelerde sigara, içki, uyuşturucu ve ölümle sonuçlanan sayıların oranları fazladır diye baktım. Müslüman ülkeler içinde nerdeyse bu bahsettiğim değerlerde Türkiye en üst düzeyde. Sonuçlar aşağıda:

“Yetişkin kişi için yıla göre sigara sayısında Türkiye otuzuncu sırada. İlk otuzun içinde bulunan Müslüman ülkeler Bosna hersek 10., Kazakistan 19., Tunus 28., Kuveyt 29. ve Türkiye 30. sırada…

Dünyada alkol tüketiminde Türkiye 33. sırada. İlk otuz üçün içinde bulunan Müslüman ülke bulunmamaktadır.

BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi 2019 raporunu açıkladı. Buna göre tüm dünyada madde kullanımı arttı. Geçtiğimiz yıl dünyada 585 bin Türkiye’de 347 kişi uyuşturucudan öldü. Pandemi sürecinde esrar tüketimi arttı. Türkiye 2019 yılında 19 ton ile dünyada en fazla eroin ele geçiren ikinci ülke oldu. İran 25 tonla ilk sırada yer alıyor.

Trafik kazalarında en çok insanın öldüğü 10 ülke şu şekilde: Libya 1., Tayland 2., Malawi 3., Liberya 4., Demokratik Kongo Cumhuriyeti 5., Tanzanya 6., Orta Afrika Cumhuriyeti 7., İran 8., Ruanda 9. ve Mozambik 10. sırada (Mozambik’te 100000 kişide 32,1 seviyesinde). Türkiye ise her 100.000’de ölüm oranı 8.9 seviyesinde. İlk onda Müslüman ülkelerden Libya ve İran bulunmaktadır.

DS֒nün, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Avrupa bölgesindeki 41 ülke üzerinde yaptığı araştırma sonucu hazırladığı “Şiddetin Önlenmesinde Avrupa Gerçekleri ve Küresel Durum Raporu 2014” tamamlandı. Raporda hem Avrupa bölgesi hem de Türkiye ile ilgili çarpıcı veriler yer aldı. Rapordaki önemli veriler özetle şöyle:

- Cinayete kurban gidenlerin yüzde 60’ını; 30-59 yaş grubu yetişkinler oluşturuyor.
Avrupa bölgesindeki ölüm oranlarında Türkiye 41 ülke arasında 13. sırada. Türkiye’deki ölüm oranları Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Gürcistan, Özbekistan, Arnavutluk gibi ülkelerdeki cinayet sonrası ölüm oranlarının gerisinde.

Türkiye’de cinayetlerin yüzde 50’si ateşli silah; yüzde 20’si kesici alet, yüzde 2’si boğarak öldürme, yüzde 2’si keskin olmayan bir cisimle darbe şeklinde oluyor.” (alıntı)

Bu araştırdıklarım, Kur’ana göre haram denilen ki, sadece sigaranın bahsi geçmiyor ( Onun hakkındaysa haram olduğu konusunda artık alimler içtihad ediyorlar, içildiğinde kanser gibi hastalıklara sebep olduğu ve içinde öldürücü zehir bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.) konulardır. Neden Türkiye’de bu alışkanlıklar yüksek orandadır?

Müslüman kişiler, İslamı yaşarken onu kaynağından okumuyor, kulaktan duyma ve anlamını bilmediği ayetlerle ibadetlerini yapıyorlar. Kaç kişi Fatihanın manasını biliyor ki? Kaç kişi besmelenin ne olduğunu merak ediyor ki… Kıldığı namaz içinde geçen her duanın manasını bilmiyor maalesef… Dışarıdan ona bakan kişi kıldığı namaza, elinde ki tespihe bakarak Müslüman olduğunu sanıyor. Bu yüzden yaptıkları kötülüklere bakarak, İslam hakkında yanlış şeyler söylüyorlar. Diyorlar ki onlar Müslüman bu kötülükleri yapıyorsa, ben onları yapmıyorum, kalbim temiz ve dolayısıyla ben onlardan daha iyiyim. Beni namaz kılmadığım yahut İslamı yaşamadığım için kim yargılıyorsa yanlış yapıyor. Oysa bilmiyorlar ki, kıyas yapmaları gereken insan değil, Kur’an ve sünnettir.

Bu istatistikler, yaşanılan günahlar yüzünden ülkemizde ahlakın dejenere olmasına neden oluyor, ahlak çöküntüsü had safhaya varıyor. Korana günlerinde bile maske takmamakta inat eden kişilerin, başkalarına hastalığı yaymaları bile, onların Kur’ana ne kadar yabancı olduklarını gözler önüne seriyor. Vücudun korunması farzdır İslam göre. İnsan kendisini korursa başkalarını da korur oysa.

İnsanın ömrü tek hazinesi… Onu nasıl, nerede ve kiminle geçirdiği önemli. Nihayet öldüğünde inansın ya da inanmasın, Kur’ana isterse uzak dursun, yaptıklarından sorgulanacaklar. Ben bunları bilmiyordum savunması onları kurtaramayacak. Veda Hutbesinde Peygamberimizin İslamı tebliğ ettim mi diyerek sahabeyi şahit tutması boşuna değildir. İslam her alanda yaşanılan bir hayat tarzıdır. Bunu öğrenip yaşamak gerekir. İnsan Kur’ana göre yaşar ve Allah’tan hakkıyla korkarsa hiç günaha yaklaşır mı? Eline azıcık bir süre ateş değse canının yandığı ve feryat figan ettiği dünya yaşantısında, Allah korusun sonsuz bir ateşin varlığına kim dayanabilir ki?

Gizli hiç bir şey yok. İnsana her iki dünyada da mutlu olması için her şey sunulmuş. Oku-öğren ve yaşa… Bunu anlatmak ve sosyal hayatın içine yansıtmak gerekiyor. Sokakta ki insanlara, ipsiz sapsızlara, cahillere, yanlış yola düşenlere… Bu toplumu günahtan ve şerden kurtarmak için herşeyi yapmamız gerekiyor. Tıpkı Azerbaycan’ın haklı davasına sevindiğimiz gibi… Korkmayın herkese cennet için yer var. Sakın orada bir yerim olamaz diyede, başkasının cennete gitmesini engellemeyin. Bu değerlerle iyilikler artsın, galip gelsin. Bizi biz yapan İslami değerlerdir, insanlığı Kur’andan öğrenin ve yaşayın lütfen.

Son kelam, desinler ki Türkiye Müslüman ülke, orada içki, sigara, insanlara kıyım, uyuşturucu kullanılamaz, trafik kazaları olmaz. Orada şerri göremezsiniz, orada şeytanlar dolaşamaz… İşte o zaman gerçek bir altın madalya göğsümüze takılmış ve çalınan marşımız dünyaya rahmet olmuştur, örnek olmuştur.

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:23 Ekim 2020 Cuma 00:06:14

NEDEN TÜRKIYE DÜNYADA İÇKI, SIGARA, UYUŞTURUCU VE ÖLÜMLE SONUÇLANAN CINAYETLERDE BAŞLARDA YAZISI'NA YORUM YAP
"Neden Türkiye Dünyada İçki, Sigara, Uyuşturucu ve Ölümle Sonuçlanan Cinayetlerde Başlarda" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
27 Ekim 2020 Salı 20:10:14
Saffet ağabey özür dilerim sayfanızdaki bu çirkinliğe sebebiyet verdiğim için

Özür dilerim sizden çünkü siz değerli ve Allah ını bilen değerli bir ağabeyimsiniz.

İlgili şahsın engelini kaldırdım


Hodri meydan

Gelsin dilediğini yazsın sayfama

Bu anlamda canınız sıkan her şey adına o şahıs adına ben özür dilerim


Zaten yemediğim hakaret iftira kalmadı


Bunca senedir emek veriyorum bunca sene kimse ile bir sorun yaşamamışken...


Hayırlı Kandiller ağabeyim


Sela ve dua ile

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 31 Ekim 2020 Cumartesi 16:36:59
Bu yorumu yeni gördüm. Hayırlısı diyelim. Selam ve dua ile.
asude_vuslat
27 Ekim 2020 Salı 00:20:11
tebrik ediyorum kardeşim güzel bir yazı,

saygılar...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 31 Ekim 2020 Cumartesi 16:35:42
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.
Den(iz)
26 Ekim 2020 Pazartesi 23:58:21
Dolares her zaman ki gibi yazdığını silip masum maskesini takınmadan buraya kopyalayıp ekran çıktısı da alalım ki '' bana hakarit ittile sayın üyeler'' dediğinde bunu gözüne sokalım!


Gülüm Çamlısoy
26 Ekim 2020 Pazartesi 23:29:17
Bu, mizah değildi ağabeyim

Canı sıkıldıkça çamur atan nefret kusan...

Mesaj Gönder | Arkadaş Listeme Ekle | Engelle
Den(iz)
Den(iz)
26 Ekim 2020 Pazartesi 23:46:18
Şu an da benim yorumuma gelip kusan sen olduğuna göre kendinden bahsediyor olmalısın Dolares. Sevgi pıtırcığı maskeni evde mi bıraktın ?
Ah! Ben ciğerinizi bilirim sizin gibilerin.

Hiç utanmadan gelip buraya yazıyorsun. Sayfanda engellediğin biri ile iletişimi kesmen gerekirken bu ne dengesizlik Dolares? Gerçi senin normalin bu. Dengesizlik!

Dün Atatürkçü, bugün burkalı hocacı... Sana baktıkça Tuğçe Kazası görüyorum. Yazık o okuyup anlamadığın onca kitaba...

Bana bulaşıp durma, bak son kez uyarıyorum!

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


himmet aygüt 27 Ekim 2020 Salı 00:26:10
Deniz bizim güzelimizdir.
gerçeğimizdir...
gerisi kıyasınızdır ve çapınızı ilgilendirir !!!

ve bu da bizim suçumuz değildir'''

emanet paşalarımız da vardır el hak hacet yolunuzda
be lakin biline ki son nefeste onlarda bizden değildir..
Den(iz) 27 Ekim 2020 Salı 09:08:51
Eyvallah, Himmet, Eyvallah!

Her zaman dostlukla.

Sevgilerimle...
Gülüm Çamlısoy 27 Ekim 2020 Salı 19:57:21
BİR RESMİN BİLE YOK

ADIN SOYADIN

İLK GÜNDEN BERİ SEN BULAŞTIN BANA

ÜSTELİK DURDUK YERE

SEN YAZDIĞIN ONCA ŞEYDEN UTANMAZKEN BEN NİÇİN UTANACAK MIŞIM HA?

KİMSİN SEN KİM?

NESİN?

KİMSEDEN KORKUM YOK HİÇ KİMSEDEN.

UYARIYORMUŞ

NE NE NE NEYDEN KORKACAĞIM BEN?

saf şiir Yazının sahibi 31 Ekim 2020 Cumartesi 16:42:47
Her görüşe her düşünceye saygılıyım, yalnızca kişiliğe yöneliyorsa, hakarete varıyorsa orada dururum. Kişinin kutsalları vardır, bu dindir, sevdikleridir, kişiliğidir... Buna yapılan her saygısızlık eleştirilir de... Dur denir. Herkes herkesi sever ya da sevmez, olmazsa olmaz da der, ancak saygı insan olmanın en temel taşıdır. Saygılarımla.
Den(iz)
24 Ekim 2020 Cumartesi 00:26:13
Bunun bir de şarkısı var.

''Bir aslan miyav dedi, minik fare kükredi, fareden korktu kedi, kedi pırr uçuverdi. ''

Salam ve duv.a ile

:))

6 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 24 Ekim 2020 Cumartesi 01:03:39
Her işin mizahı var elbette... Yaşam da o yüzden kalır gölgede.... Esas yerine gölgeler yaşanır ya... O da uçar gider, yapraklar gibi... Saygılar.
Gülüm Çamlısoy 26 Ekim 2020 Pazartesi 23:29:17
Bu, mizah değildi ağabeyim

Canı sıkıldıkça çamur atan nefret kusan...

Den(iz) 26 Ekim 2020 Pazartesi 23:46:18
Şu an da benim yorumuma gelip kusan sen olduğuna göre kendinden bahsediyor olmalısın Dolares. Sevgi pıtırcığı maskeni evde mi bıraktın ?
Ah! Ben ciğerinizi bilirim sizin gibilerin.

Hiç utanmadan gelip buraya yazıyorsun. Sayfanda engellediğin biri ile iletişimi kesmen gerekirken bu ne dengesizlik Dolares? Gerçi senin normalin bu. Dengesizlik!

Dün Atatürkçü, bugün burkalı hocacı... Sana baktıkça Tuğçe Kazası görüyorum. Yazık o okuyup anlamadığın onca kitaba...

Bana bulaşıp durma, bak son kez uyarıyorum!
saf şiir Yazının sahibi 27 Ekim 2020 Salı 00:14:39
Benim üzerimden lütfen atışmayın... Herkesin inancı ve hayata bakışı kendisini bağlar. Kimse kimseye bu şekilde tehdit vari yazılarla bir şey kanıtlayamaz. Sadece üzülürsünüz. Hizmet ettikleriniz, dünya görüşünüz neyse o şekilde yolunuza devam edin. Nihayet ölüm ve sonrası var. Hakikat neymiş herkes görecek. Dileyen hidayetle nimetlenir dileyen başka şekilde yol alır. Hayat yolunuzda başarılar diliyorum. Saygılar.
Den(iz) 27 Ekim 2020 Salı 09:07:02
Saffet bey,

Sizin sayfanızda kimse sizi tehdit etmiyor. Siz bana değil, sizin sayfanızda yorum yapan bir üyenin yorumuna saldırana söylüyor olmalıydınız bu sözleri. Ben size yorum yazdım, siz de cevap verdiniz. Üçüncü kişilerin burada hakkına düşen bellidir. Ben sizin sayfanızda her zaman yorum yaparım, siz de gelip fikirlerinizi özgürce yazabilirsiniz. Ancak insanların düşüncelerine tahammül edemeyip engelledikten sonra başkasının yazısının altında böyle bir saygısızlık yapılıyorsa kimse kusura bakmasın buna maruz bırakılan kişi sessiz kalamaz. Sizin diyeceğiniz Gülüm kişisine olmalı. Sizin sayfanızdaki sizin misafirinizdir. Rahatsızlık veriliyorsa bu sizin sorumluluğunuzdur. Buna benzer bir durumu sizin sayfanızda bir kez daha, başka bir üye ile yaşamıştım. Buna çanak mı tutuyorsunuz diye bile düşünmüyor değilim.

İyi günler.
Gülüm Çamlısoy 27 Ekim 2020 Salı 19:48:00
BANA BULAŞAN ASIL SENSİN

SAPKINSIN

YAZIKLAR OLSUN SENİN GİBİ İNSANLARA

SEN KİMSİN SEN KİMSİN?

BU ATTIĞIN İFTİRALAR HAKARETLER


SENİ POHPOHLAYANLARDAN MI GÜÇ ALIYORSUN?

ZAVALLI KADIN


BEN KİMDEN NEDEN UTANACAKMIŞIM HA?

KENDİNE BAK YAZDIKLARINA

UYARRR UYARR

ELİNDEN GELENİ YAP


SENDEN Mİ KORKACAĞIM VE SENİN AHVALİN
himmet aygüt
23 Ekim 2020 Cuma 21:06:26

:))

araştırma için teşekkürler
ve olayı bir yerde islama bağlama zorlayışınız için de kolaylıklar elbet.
Malum imparatorluk dönemlerinde şarap ve bira fabrikası açan ve amma lakin,
dediğiniz üzre haram diye sadece ROM içen haşmetli padişahımız kim desem...

eyvallah.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 21:54:19
Benim kıyasım, ne insan ne de imparator... Herkes kendi sınavını yaşar ve Rabbime öldükten sonra da neden yaptığının cevabını verir. Kıyas, insan değil, Kur'an ve sünnettir. Kötü örnekleri vererek kimse vicdanını aklayamaz da. Değerli yorumun için teşekkür ederim. Selam ve saygılar.
Gülüm Çamlısoy
23 Ekim 2020 Cuma 19:55:01
duyarlı çok duyarlı bir yazı elbet düşünmeye sevk eden
Allah akıl vermiş kullarına bu anlamda zor da olmasa gerek farkındalık kazanmak adına
selam ve dua ile ağabeyim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 20:20:58
Değerli yorumun için Allah razı olsun Kardeşim. Selam ve dua ile.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
neneh.
23 Ekim 2020 Cuma 16:07:45
Muhteşem!..Her şeye kılıf uyduran üst beyinler hazırladıkları kılıfları bu sayılan fiillere öyle bir giydiriyorlar ki..Biri dertleri bitiriyormuş..biri kötü düşüncelerden kurtarıyormuş..Biri sevdiğini hatırlatıyormuş ..muş da muş..ondan bu fiillerde başı çekiyorlarmış bu zihniyetler..Kimi yokluğu unutmak için, kimi kimsesizliğini unutma için..Kimi de gözünü kapayınca deve kuşu misali istemediklerinin farkına varmamak için işliyormuş bu fiilleri..

Kurana ve sünnete göre tam gidecekken beyinler bilgi kirliliği vericilerinden ister istemez alınan sinyaller de şeytanın işini kolaylaştırıyor.Allah akıl vermiş insana..arayıp doğruyu bulsun diye.Ama insanlar aradıklarını Kuran ve sünnet de değil göbekli tepe gibi derinleri kazarak , temizleyerek üfleyerek çıkardıkları kemiklerde ve yerleşim yeri kalıntılarında bulacaklarını sanıyorlar.

Kimileri de dini konuları kısa bir kaç sahifeye sığdırmak için atlaya atlaya değil de hepsinin birden yazılmasını bekliyorlar.Oysa, bu konular çok geniştir.Psikoloji arenasında birkaç kitap okuyanın ahkam kestiği bir devirde yaşıyoruz. Herkes her şeyi biliyor ya hani..Kimse bilmediği şeyleri kaynağından araştırmak yerine eğlenceli materyallerden komik şekilde elde edeceğini var sanıyor.Oysa böyle şeylerin şakaya gelmediğinin bilinmesi lazım.

Yazan eller dert görmesin.Okuyanı bol olsun..Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 17:54:28
Allah razı olsun bu değerli katkın ve doğrulara ışık tutan yorumun için... Selam ve dua ile.
fylh
23 Ekim 2020 Cuma 09:39:22

Doğruları söyleyemez diller,
Bakar görmez gözler,
Duyar anlamaz kulaklar,
Mühürlenmişse kalpler.

Helaller geçmez boğazdan,
Ayaklar yürümez doğru yoldan,
Vazgeçemez günahlardan
Mühürlenmişse kalpler.

Zulümleri sevgi sanırlar,
Eğrileri doğru sanırlar,
Her şeyi bildiklerini sanırlar,
Münafıkları Müslüman sanırlar,
Mühürlenmişse kalpler.

Bu dünya sınav dünyası, Cenneti bu dünyada aramak neyin nesi.. Bir sonun biter diğerleri gelir. İblisin, nefsin işi sorun çıkarmak.... Müslümanım diyenler şikayet etmezler, bahaneler aramazlar. Sevapların peşinden koşarlar..

Hak yolda yürüyenlere selam olsun, Şerliler şer atar, iftira atar, Müslümanlar hak yola, cennetlere davet yapar.. Yazılarınızı okuyup anlayanlar bereketli ve daim olsun.. İnşâAllah.



1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 12:24:02
Amin. İnşallah... Değerli yorumunuz için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Gözbağı
23 Ekim 2020 Cuma 01:03:37
Kuran'da hırsızlık da yasaktır, hırsız sevicilik de.
Zulüm de yasaktır, zulmedene biat da.
Devlet malı ve kul hakkı yemek de yasaktır, yiyenlere çanak tutmak da.
Sanırım sizin sorununuz Müslümanların ahlaka ihtiyacı olmadığını sanmak.
Sizler gibiler yüzünden bırakın alkolü sigarayı, millet, ucuz olsa ve bulabilse eroine başlayacak.

Cinayetlere neden mi arıyorsunuz ?
Kini öğütleyen bir liderin arkasında saf tuttuğunuzu unutmayın.
15 Temmuz gecesi dağıtılan silahların bilinçli olarak geri istenmediğini de !

Ez cümle: sizin gibiler ve sizin zihniyetiniz bu ülkede hüküm sürdüğü sürece o dediklerinizin hiçbirisi azalmayacak.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 01:39:44
Yazımı dikkatli okumanızı dilerdim. bir yerde dedim ya, "... Oysa bilmiyorlar ki, kıyas yapmaları gereken insan değil, Kur’an ve sünnettir..." saygılarımla.
Bir Eflatun Ölüm
23 Ekim 2020 Cuma 00:22:52
Sizi okurken; bir derenin içinden, taşların üstüne basarak atlaya zıplaya karşı kıyıya geçen bir adamı izler gibiyim:) istemediğiniz yerlere öyle güzel “dokunmuyorsunuz” ki!



1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 01:36:49
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Hayırlı geceler dilerim.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.