Baharlar
0 şiiri ve 2 yazısı kayıtlı Takip Et

Geceleri uzun yıllar ileri yaşa kadar altını ıslatanların yaşadıkları sıkıntılar geçmişte durumlarıAltını ıslatan olmak zordur küçüklükten başlamıştır. Hele birde anlayış gösterilmiyor daha çok kızılıyorsa yada yaşanılan ortam durumlar olsun dahada zordur.
Gene mi altını ıslattın bıktım artık serzenişleri sabah kalkınca başlar anne tarafından
Yaş ilerleyince daha da zorlaşır anne önlem olarak altını bezleyebilir her gece bez bağlar devamlı. Küçükken hoş görülen durumlar büyüdükçe daha çok göze batmaya başlar ve eleştirilip kızılmayla söylenmeyle sonuçlanır bu durum.
Misafir olarak yatıya kalmaya gidilmek istenmez veyahut yatıya gönderilmez yada kalmaya bu durumdan dolayı izin verilmez.
Genelde bizim ki altını ıslatıyor geçmedi sorunu bezlemekten bezlerini yıkamaktan bıktım diye annede derdini paylaşır sorununu komşularıyla olsun.
Doktora pek fazla gidilmez bir kere gidilir geçmeyince sorun annede daha çok bez bağlamakla altını bağladığını etrafa söyleyerek daha çok çekindirerek sorununu çözüceğini düşünür.
Bu sorunu 17 yaşına kadar olsun yaşayan erkek veya kız farketmez bu derdi çeken çoktur ama çoğunluk ailelerde altını ıslatana çoğunlukta pek destek olmaz aileler. 20 yaşına kadar ileri yaşa kadar sürenlerde olur bu sorun
Anne altını geceleri bağlar muşamba bezlerle yıkanabilir olan bezlerle. Gece yatma vakti geldi mi hadi altını bağlıycam bezliycem denmesi yaş büyükte olunca moral bozar.
Annede altını ıslatırsan hep böyle bezlerim kurtulamazsın muşamba bezlerle bağlanmaktan der kimi durumda bırakmaya zorlamak için. Hatta dışarı balkona asar komşular herkesler bilsin bezlediğinide çekinip bıraksın ister.
Bu sorunu yaşıyıp bu yaşlara kadar bezlenmek daha çok sorunu artırır tedavisini düşünmek yoğunlaşmak daha iyi sonuç verir bezlemekten.
Akşam oldu mu çay içme içicek içme demeler yahut bakış atılır içme altını fazla ıslatırsın bakışı zaten altını bağlıycam birde yatarken içme uyarısı.
Gece uyurken uykunu kaçıran belini sıkan sıkıca bağlanmış muşamba üçgen çocuk bezi yaz oldu mu daha çok uykunu kaçırır sabah olsada çözülse diye sağa sola dönüp uyumakta zorlanmalar yaşamak.
Çamaşırlar asılınca bezlerin muşambaların kurumasını biran önce bekleyip balkondan kaldırılmasını beklemek ve altını ıslatan olunduğu için hep uyarılıp kimi zamanda sanki altını ıslatma sorunu olduğu için bez bağlandığı için anne bağladığı için muşamba bezle sanki artık hep geçmiycek en iyi çözüm bağlamak yataklar temiz oluyor diye annenin sevinmesi en iyi çözüm diye düşünmesi sorunu yaşayanında mahcup hissetmesidir.
Şimdi eskiye göre daha kolay çözümler var ve eskiye göre Hasta bezleri olsun daha kolay. Ama eskiden bu sorunu yaşayanlar için daha zordu ve bez olsun bezlerin yıkanması eski usül muşamba bez bağlanması olsun daha zordu. Bu sorunu geçmişte yaşayanlar olsun farkındalık için yazdım bu durumlar yaşanırdı.

Beğen

Baharlar
Kayıt Tarihi:8 Ağustos 2020 Cumartesi 20:48:11

GECELERI UZUN YıLLAR ILERI YAŞA KADAR ALTıNı ıSLATANLARıN YAŞADıKLARı SıKıNTıLAR GEÇMIŞTE DURUMLARı YAZISI'NA YORUM YAP
"Geceleri uzun yıllar ileri yaşa kadar altını ıslatanların yaşadıkları sıkıntılar geçmişte durumları" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
gelincik
29 Ekim 2020 Perşembe 14:07:44
Her yeni doğan bebek kendine ait (duygu)" korkuyla doğum sonrası tanışır. İşte bu minicik yüreğin...en temel ihtiyaçları beslenme,en çok da 'güven' dir.

Onu Korkutan şey ne? Asıl suçlu kim acaba? Onu bilmektir.

Sevgiyle...

Cevap Yaz
Özlem KARALI
29 Ekim 2020 Perşembe 10:12:04
Genetik bir durum olarak biliyorum , zor bir durum özellikle 20 sene öncesine gittiğimizde şartlar daha zor ,değişik bir konu olmuş kaleminize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 29 Ekim 2020 Perşembe 12:13:42
Teşekkürler yorumunuz için. Anne peki bağlamakla bezlemekle 20 yaşına kadar olsun muşamba bezle haklımıymış o zamanlarda olsun bağlamakla?
Özlem KARALI
29 Ekim 2020 Perşembe 10:12:00
Genetik bir durum olarak biliyorum , zor bir durum özellikle 20 sene öncesine gittiğimizde şartlar daha zor ,değişik bir konu olmuş kaleminize sağlık.

Cevap Yaz
dudu
27 Ekim 2020 Salı 15:59:04
Uzun süre alt ıslatmak evet sorun olsada bu bir rahatsızlık ve çok önemli bir konuya parmak basmışsınız. eskiden annelerimiz psikoloji bilmezlerdi ama şimdi öyle değilşimdi anneler daha çok duyarlı çocuklara...
Konu olarak yazılıma almanız güzel ve düşündürücü.... saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 27 Ekim 2020 Salı 17:43:08
Teşekkürler. 20 yaşına kadar olup sürende oluyor konu detaylı çok. 20 yaşına kadar sürdüğünde annenin hep altını muşamba bezle geceleri bağlaması doğru mu çok olmuş. Anne hep muşamba bezlerle eski usül biliyorsunuzdur belki yıkanabilen olanla bezleyip bağlarmış. Bu durumdada daha çok utanıp içine kapanır önceden olmuş çok kişi anlattığım durumları yaşamış. Sizinde varmıydı anlattığım gibi durumda olan ve anne bezlemekle haklı mı kendi açısından saygılar.
Ali Akış
21 Ekim 2020 Çarşamba 13:22:04
Bence kafaya takmayın, su geçirmez çarşaflar var. Büyüyünce düzelir, çevremde akrabalarımda rastlamadım. Sağlık sitelerine yazsaydınız daha çok bilgilenirdiniz.
ama makale yazayım diyorsanız o da ayrı konu. süper ötesi yamışsınız. başarılar dilerim.
.)))

Cevap Yaz
ayşe1
16 Ekim 2020 Cuma 15:13:16
Çocukların tuvalet eğitimi 3-4 yaş arasında tamamlanmış olur. Eğer bu yaşlardan sonra şefkat ve ilgiliyle hiç baskı yapılmadan eğitilmiş bir çocukta bu sorun devam ederse sebebi araştırılır: Önce bir sağlık sorunu, morfolojik yapıda bir aksaklık varsa bu açığa çıkarılır ve tedavi ettirilir. Fizyolojk bir sorun yoksa psikoloğa gidilip yardım alınır. Böylece profesyonel destekle bu sorunu çözmek kısa sürede mümkün olur.
Bu süreçte annenin hiç bağırmadan, usanmadan sevgi ve şefkat göstererek evladına destek olması gerekir. İleri yaşta çocukların altını bağlamaya hiç gerek yoktur. Yatağına, çarfının altına eczanelerde halen satılan dikdörtgen, su geçirmez, terletmez çocuk bezlerinden serilir. Büyük bir yatağın dahi alt tarafını güzelce kaplar. Böylece yatak hiçbir şekilde kirlenmez. Yorgan üstte olduğundan onun sadece çarşafı değiştirilerek ve biraz havalandırılarak bu iş kolayca halledilir.
Önemli bir konu seçmişsiniz.
Tebrik ederim.
Sevgilerimle.

Cevap Yaz
Çerkez Kızı
14 Ekim 2020 Çarşamba 14:24:39
EMEKLERINIZE SAGLIK.BUYUK BIR SORUN COCUKKEN BEBEKKEN FARKLI BUYUDUKTEN SONRA OLANI DUYMAMISTIM YASLILIKTA VARDIR KACIRMALAR BILIRIM AMA BU SORUN GENCLERDE YIRMILERDE OLANI BILMIYORUDUM .GUNUMUZ CAGINDA HERHADE COZUMU VARDIR DIYE DUSUNUYORU.COK ESKILERDEN BELKI COZUMU OLMAZMIS AMA SIMDI VARDIR COK GUZEL EMEKLERINIZE SAGLIK TOPLUMSAL BIR SORUNA DEGINMISSINIZ.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 14 Ekim 2020 Çarşamba 17:37:03
Ben teşekkür ederim. Muşamba bezleri bilirmisiniz yıkanabilen olan eski usül deniyor şimdilerde? anne bağlamakla haklımıdır 20 yaşına kadar olsun muşamba bezle altını ıslattığı için bağladığı olmuş ama eskiden olmuş bağlamış şimdilerde değil saygılar.
gurbetçiyim
11 Ekim 2020 Pazar 22:15:52
Değişik bi yazı... düşünüyorum da, vardı cidden. Mahallemizde bi komşunun oğlu ergenlik çağına kadar geceleri altına yapardı. Döşekler sürekli havalanır, ya da yenilenirdi yatak, yorgan. Ama edepten mi, saygıdan mı soramazdık neden, niçin diye. Ağaçtan düşmüş anlar, ağaca çıkıp düşeni.
Yine de tebrik ederim. Araştırıp yazmaya devam edin bence...

15 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 11 Ekim 2020 Pazar 22:24:21
Teşekkür ederim. Peki muşamba çocuk bezleri olurdu mavi yıkanabilen o zamanlar bilirmisiniz? Birde mahalleden komşunuzun oğlu dediğinizinde muşamba bezleri vs asılırmıydı ipe bağlanması durumu olurmuydu yazının konusundaki gibi
gurbetçiyim 11 Ekim 2020 Pazar 22:29:09
Bilirim tabi ki... ve evet. Asılırdı... neden bu konuyu seçtiniz?
Baharlar Yazının sahibi 11 Ekim 2020 Pazar 22:39:35
Kaç yaşındaydı tanıdığınız sanırım annesi bağlardı. Benimde eskiden tanıdıklarım vardı bu durumu yaşayan altını ıslattığı için geceleri yatarken olsun anneleri bağlardı hep muşamba bezle bağlarlardı 16 yaşına kadar olanda vardı daha büyükte. Sizin tanıdık olanada sanırım muşamba bezle bağlıyorlardı dimi. Bu konu yaygındı ondan yazdım söylemek dikkat çekmek için
gurbetçiyim 11 Ekim 2020 Pazar 22:43:22
O yaşa kadar bağladı mı emin değilim ama vardı baya. Annesi bağlardı... Bugün arada görüyorum. Tabi evlendi, çocukları var ama normal bi adam diyemem. Özgüven eksikliği olduğu her halinden belli.
Baharlar Yazının sahibi 11 Ekim 2020 Pazar 22:47:36
Özgüven eksikliği altını ıslatmasından mı yoksa muşamba bezlerle bağlanması yani annesinin bağlamasından mı kaynaklanmıştır? kaç sene önceydi yaşı vardır sanırım 15. Çünkü ben 19 yada 20 yaşına kadar bile bağlananlar muşamba bezle duymuştum annesinin bağladığı olsun anlatanlar vardı
gurbetçiyim 11 Ekim 2020 Pazar 22:50:02
Hiç bir fikrim yok. Kendisiyle pek konuşmam. Selam vermemek için yâ yüzünü çevirir, ya da yönünü! Annesi rahmetli oldu... yani bu konuyla ilgili pek bilgi veremicem. Üzgünüm 😏
Baharlar Yazının sahibi 11 Ekim 2020 Pazar 22:54:37
Olsun önemli değil ama bu sorunu yaşayanlara o zamanlar olsun muşamba bez bağlanırdı yani anneleri bağlardı muşambayla bezlerdi buda özgüvenini eksiltir dimi? muşamba bezleri peki görüyormusunuz kullanan en son ne zaman görmüştünüz anne bu durumda bezlemekle muşamba bezle bağlamakla o zamanlar olsun doğru mu yapıyordu anneler
gurbetçiyim 11 Ekim 2020 Pazar 23:11:14
Doğru olmasa da cahillik vardı o zamanlar. Bugün olsa yapmazdı diye düşünüyorum. Amma velakin şu vardı o zamanlar; toplum baskını, alay konusu, vs vs vs... anne ne yapsın?

Bildiğim şey şu; altına yapsa da, bez bağlanmasın. Bir yapar, iki yapar, üçüncü de tuvalete gider. Özgüveni de sağlanır, çünkü alaydan ziyade, desteklemek amacıyla övülür.
Baharlar Yazının sahibi 11 Ekim 2020 Pazar 23:23:59
Doğru ama birde istemedende olsa geçmeyip olanlarda vardı bu durumdada o zamanlarda anne muşamba bezle altını bağlamakla 20 yaşına kadarda sürse haklı dimi? sorunu geçmeyip o yaşa kadar ıslattığı için annede muşamba bezle bağlıyordu altını hep. Şimdilerde muşamba bez görüyormusunuz peki kullanan sonuçta yazımın konusuda buydu ondan soruyorum umarım sıkmamışımdır sizi sorduğum için.
gurbetçiyim 11 Ekim 2020 Pazar 23:39:16
Rica ederim... laf lafı açtı sonuçta. Merak etmek iyidir. Belki bizim de başımıza gelebilir. Teşekkürler efendim 😉
Baharlar Yazının sahibi 12 Ekim 2020 Pazartesi 00:30:22
Bende ondan dolayı sordum o zaman iyi. Peki istemedende olsa geçmeyip olanlarda vardı bu durumdada o zamanlarda anne muşamba bezle altını bağlamakla 20 yaşına kadarda sürse haklı dimi? sorunu geçmeyip o yaşa kadar ıslattığı için annede muşamba bezle bağlıyordu altını hep. Şimdilerde muşamba bez görüyormusunuz peki kullanan?
Baharlar Yazının sahibi 12 Ekim 2020 Pazartesi 11:36:40
Teşekkürler öncelikle Peki istemedende olsa geçmeyip olanlarda vardı bu durumdada o zamanlarda anne muşamba bezle altını bağlamakla 20 yaşına kadarda sürse haklı dimi? sorunu geçmeyip o yaşa kadar ıslattığı için annede muşamba bezle bağlıyordu altını hep. Şimdilerde muşamba bez görüyormusunuz peki kullanan?
gurbetçiyim 12 Ekim 2020 Pazartesi 11:45:34
Muşamba bez mi kaldı?

Şimdi konuyu saptırmak istemiyorum ama, normal hayata dönelim azıcık. Eğitmenlerin ve psikologların demesi ve biyoloji yapımıza. Çocuğun tuvalet ihtiyacını giderme kasları iki yaşında gelişir. Bu kanıtlanmış bi durum. Bezden kendi tuvalete gitme süreci zor olsa da, yılmamak lazım eğitimi vermek için.

Dışardan baskı yapılmadan, yapılsa da anne kafa vermemesi lazım. İş “annede” bitiyor yine de. O zamanın anneleri ve bu zamanın anneleri çok farklı. Zamana göre hareket etmek gerek diye düşünüyorum.

Siz bu dalda okuyor musunuz! Baya bi üstelediniz bu konuyu ;-)
gurbetçiyim 12 Ekim 2020 Pazartesi 11:45:52
.
Düzenleme:12.10.2020 11:46:42
Baharlar Yazının sahibi 12 Ekim 2020 Pazartesi 12:11:00
Benim 11 yaşıma kadar sürmüştü bu sorunum sonra geçmişti ondan dolayıda bilirim yazdım. Muşamba bezler azaldı çok doğru ama o zamanlarda yaygındı yakın zamana kadar. 20 yaşına kadar sürenler bile vardı hatta anlatmışlardı annesi işersen hep bağlarım böyle dermiş komşulara olsun etrafa altını ıslatıyor bende altını hep muşamba bezle bağlıyorum dermiş bir nevi övünerek anlatıp gereğini yapıyorum bezleyip der gibiymiş ondan dolayı ilerde etkiler mi demiştim psikolojisini. Neyse yazıp sıktıysam affolo değinmek içindi konuya
Fatma Oral
10 Ekim 2020 Cumartesi 13:54:57
Sözünü ettiğiniz dönemler insanların sağlık hizmetlerine rahatça ulaşılamadı yıllar olsa gerek. Artık konu ile ilgili çok değerli uzmanlar var. Ve anne ve çocuk yıpranmadan çözüm üretiyorlar. Öncelikle üroloji kliniğine baş vurulması gerekmektedir. Sorun üroloji değilse psikiyatri klinikleri çözüm üretebilir.

Saygılarımla.

Cevap Yaz
Hüznümün Hüznü
9 Ekim 2020 Cuma 18:13:10
Alt ıslatma genetik bence çünkü eğer araştırırsanız anne veya baba çocukluğunda böyle bir durum yaşadı ise çocuklarının da altına işemesi normaldir.

Parapsikoloji nin bu durumla alakasını anlamadım.
Psikolojik olanı evde yaşanan sorunlar olabilir.benim kuzenim çocukken bez bağlanırdı,belinde sorun var dediler tedavi oldu düzeldi.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 9 Ekim 2020 Cuma 18:44:04
Parapsikoloji ayrı makalemdi ona yorum yazılırken bunuda okuyup yorumlanmasını rica ettiğim içindi. Anne bağlamakla muşamba bezle haklımıdır 20 yaşına kadar muşamba bezle bağlananlar olmuş eski usül yıkanabilir olanla ama geçmişte olmuş şimdi değil.
sahra
9 Ekim 2020 Cuma 18:01:17
..

sahra tarafından 10/9/2020 6:18:39 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
sahra
9 Ekim 2020 Cuma 17:46:32
burada yaşadığınız parapsikolojik olayı anlatmamışsınız. "var dendi" diye okudum.

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 9 Ekim 2020 Cuma 17:48:34
Sonra detaylı anlatıcam yeni yazımda detaylı anlatıcam. Bu yazımı yorumlarsanız sevinirim alt ıslatma ile ilgili
sahra 9 Ekim 2020 Cuma 17:51:40
zor bir durum tabii ki. parapsikolojik içerikli yazınızı bekliyor olacağım.
Baharlar Yazının sahibi 9 Ekim 2020 Cuma 17:55:42
Yazıcam detaylı anlatıp yakında. Annede haklı dimi bağlamakla
sahra 9 Ekim 2020 Cuma 18:04:37
bilmiyorum, ben tamamen parapsikolojik olaya odaklı geldim.
melody_dream
8 Ekim 2020 Perşembe 20:22:57
Çocukların kalbi hassastır, çünkü bir zamanlar biz de çocuktuk. Anne olmak ise o hassas kalbi sarıp sarmalamayı, sonuna kadar korumayı gerektirir. Tabii bu yorumum annelik ve çocukluk dönemiyle ilgili genel düşüncelerimi de ifade etmekte. Anneler de babalar da sabır ve şefkati asla eksik etmemeli çocuklarından. Çünkü o sabır ve şefkatin toprağıyla yetişiyor gördüğümüz çoğu güzel insanlar.

Belki biraz derinlere indim ama hasta hasta da olsa okuyup anladığım kadarıyla konunun özüne değinmek istedim. Geçmişte de kalmış olsa insanın dimağında yer eder bu tür yaşanmışlıklar. O yüzden çocukta herhangi bir özgüven yoksunluğuna sebep olmadan müdahale etmek gerekir bu tip durumlarda diye düşünüyorum. Ama her annenin görmüşlüğü ve geçirmişliği farklı elbet, her anne aynı şekilde müdahale edemeyebilir o yüzden. Keşke annelik de babalık da özel bir eğitimden geçebilse ve daha fazla bilinçlenebilse ebeveynler.

Farkındalık yaratması açısından gayet faydalı olmuş bence, tebrik ederim. Her ne kadar kimi zaman zor olsa da geçmişin her daim güzel anılarla hatırlanması dileğiyle, esen kalın.

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 8 Ekim 2020 Perşembe 20:29:36
Yorumunuz için teşekkürler. 20 yaşına kadarda sürenler olmuş geçmişte. Bu durumdada annenin muşamba bezle eski usül yıkanabilir olanla annede bağlamakla kendi açısındanda haklı mı bezlemekle? eskiden olan durum için o zamanlar muşamba bezler vardı.
Baharlar Yazının sahibi 23 Ekim 2020 Cuma 22:08:58
Annede haklı mı kendi açısındanda bağlamakla? 20 yaşına kadarda sürenler olmuş geçmişte. Bu durumdada annenin muşamba bezle eski usül yıkanabilir olanla annede bağlamakla kendi açısındanda haklı mı bezlemekle? eskiden olan durum için o zamanlar muşamba bezler vardı.
melody_dream 23 Ekim 2020 Cuma 22:15:11
Zamanın ve şartların getirdiklerine göre haklı olma ihtimali de vardır ama konuya çok hakim olmadığım için ne desem yalan olur, çok isterdim daha fazlasını paylaşabilmek ama kendimce yorum yapmış oldum sadece, eminim daha iyi bilenleri ve size fikir verecekleri vardır ama. Umarım aklınızdaki soru işaretlerini giderirsiniz en kısa zamanda, esenlikler dilerim...
Selma ÇANAKÇIOĞLU
29 Eylül 2020 Salı 15:13:59
Konu harika....
Ben konuyu biraz genetik diye biliyorum kas hastalığı yada mesane küçüklüğünden olur doktor yardimı almak lazim ben çocuğumu 5 yaşında idi doktora götürdüm o yilda temizlendi zaten
PROFÖSÖR ün dediği neydi biliyor musunuz
Benim oğlum 7 yaşında ve aktina yapıyor zorlamayın

Cevap Yaz
Selma ÇANAKÇIOĞLU
29 Eylül 2020 Salı 15:13:40
Konu harika....
Ben konuyu biraz genetik diye biliyorum kas hastalığı yada mesane küçüklüğünden olur doktor yardimı almak lazim ben çocuğumu 5 yaşında idi doktora götürdüm o yilda temizlendi zaten
PROFÖSÖR ün dediği neydi biliyor musunuz
Benim ogkum 7 yaşında ve aktina yapıyor zorlamayın

Cevap Yaz
Serap IRKÖRÜCÜ
25 Eylül 2020 Cuma 23:58:38
Dün okumuştum yazınız, fakat sayfada çok kalamadığım için yorum yapamadım.

Bu sorunu çocuğunda yaşayan anne misiniz, gözleyen biri misiniz çok çıkaramadım yazınızda açıkçası.

Bir çocuk ya da genç için böyle ağır bir travmada en son yazıda önem sırası olacak şey 'muşamba bez' iken bu kadar ağırlıklı değinilmesi de açıkçası bana çok ilginç gelmişti.

Bu sorunların iki temel nedenden birine dayandığı bilinir, ikisi de tıbbi destek almadan çözülemez.
Biyolojik bir sorunda en azından teşhis daha çabuk konur sonra mutlaka bir çözüm arayışına girilir.
Yok eğer, psikolojik bir travmaya dayanan bir neden varda daha uzun soluklu bir uğraş gerekir ama ı da çözülebilir.

En kısa sürede konunun uzmanlarca adının konması ilk adım olmalı. Böyle bir durumda olmayı hiçbir çocuk ve genç kaldıramaz çünkü. Hele yazıda 'hissettirildiği' gibi bir de 'sorun yarattığı' izlenimi ona yükleniyorsa...

Sağlıklı çözümler dilerim....

Cevap Yaz
Bir Eflatun Ölüm
24 Eylül 2020 Perşembe 22:29:46
Anne babalar bazen hata yaparlar. Belli ki anne çaresiz hissettiği için çocuğun duygularını düşünmeden bu yanlışa düşmüş. Ama hepsi geçip gitmiş ve çocuğun bu travmanın etkisinden kurtulması için profesyonel bir yardıma ihtiyacı var gibi görünüyor.

Sorunun farkında olmak, yarı yarıya çözmektir. Bahsettiğiniz çocuk da 20 yaşını geçmiş bir yetişkin anladığım kadarıyla ve sorununun kaynağının farkında. Onu en iyi siz anlıyorsunuz sanırım, psikolojik destek alması için de siz yönlendirebilirsiniz. Her şeyi geride bırakıp iyileşeceğinden hiç kuşkum yok benim.

Kutlarım duyarlılığınızı...

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
İPEK_KALKAN
24 Eylül 2020 Perşembe 21:17:24
Zor bir süreç hem anne baba için hemde o birey için çok güzel bir paylaşımla giriş yapmışsınız umarım daha çok yazılarınızı okumak nasip olur ....

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 25 Eylül 2020 Cuma 00:23:24
Teşekkürler olan geçmişte olsun olmuş durumlardı ondan yazdım. Bu durum oluncada o zamanlar muşamba bezler vard daha çok yıkanabilir olan. Anne bağlamakla haklı mı bağlamakla? 20 yaşına kadar olanda vardı geçmeyip muşamba bezle bağlayan.
Baharlar Yazının sahibi 6 Ekim 2020 Salı 12:27:16
Başka konudada yazdım okuyup yorumlayabilirsiniz teşekkürler. Olan geçmişte olsun olmuş durumlardı ondan yazdım. Bu durum oluncada o zamanlar muşamba bezler vard daha çok yıkanabilir olan. Anne bağlamakla haklı mı bağlamakla? 20 yaşına kadar olanda vardı geçmeyip muşamba bezle bağlayan.
baharımsı
24 Eylül 2020 Perşembe 17:14:50
Burda anne rolü çok önemli çoçuğa davranış şekli ve mimikler,dolayısıyla olması gerektiğimi davranılmasını tavsiye ederim.Elinde olan imkan neyse ona göre yapılır.Bana bi kızmıştı altımı ıslattığımda inanırmısınız o günde rüyamda tuvaleti gördüm görünce işemeye başladım islandığını fark edince kalktım kızınca anne söz bir daha yapmicam dedim ve öle kaldı😊😉

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 24 Eylül 2020 Perşembe 17:20:13
Burda sorunu sürünce olsun Bahar hanım annede altını muşamba bezle bağlamakla hep 20 yaşındada olsa o yaşına kadar haklı mı? Muşamba bezleri bilirsiniz eski usül yıkanabilir olan bezlerdi biliyorsunuz dimi? yani anne bağlamakla geçmeyince haklı mı
Radiye Diri
24 Eylül 2020 Perşembe 14:49:44
Farkındalık ve konuya ilişkin duyarlılığınız çok güzel ...Bir sonra ki makâlenizde sorunu yaşayan iki tarafın piskolojisine değineceginizi düşünüyorum...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 24 Eylül 2020 Perşembe 14:52:33
Teşekkürler Radiye hanım. Sizcede bu durumda olsun önceden muşamba bezler vardı bilirsiniz yıkanabilir olan. Anne bağlamakla haklı mı? yaşı büyük olunca annede muşamba bezle hep bağlayınca daha çok içe kapanık olunabilir büyük yaşta olupta bezlenin muşamba bezle?
Mavii KeLeBeK
24 Eylül 2020 Perşembe 14:46:13
Duyarlı yüreğine sağlık canım harika olmuş

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Baharlar Yazının sahibi 24 Eylül 2020 Perşembe 14:49:03
Teşekürler. Bu durumu yaşayanlar oluyor bu durumdada eskiden özellikle anne olsun muşamba bezler vardı bilirmisiniz eski usül. İşte yaşı büyükte olsa hep bezleyip altını bağlayıp daha çok sorunun altında kalıp çekinmesi olsun içe kapanmasına yol açabiliyor muşamba bezle bağlarak doğru dedim dimi saygılar.
(-MELEK-)
1 Eylül 2020 Salı 15:06:19
Zordur altını ıslatan ve aile içinde zor bir durum 9 aylık bezlenmeyi bırakmışım ve yürümüşüm annem anlatırdı benim çocuklarımda aynı oldular erken bıraktılar kendim yaşamadım ama yaşayanlar vardı akraba içinde, bir çok sebebi olabilir bu durumun ilgi ve sevgi eksikliği küçümseme de sebeptir bence altı aylıkken tuvalet eğitimine başladım çocuklarıma asla korkutarak değil konuşarak izah ederek şimdi kolay evet hasta bezleri var iç çamaşırı gibi hayatın gerçeklerine duyarlı bir yaklaşım anlamlı bir makale saygılarımla...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.