gursel.ozkan
64 şiiri ve 29 yazısı kayıtlı Takip Et

Yönetim erozyonuYönetim Erozyonu

Bolivya’nın devrik Devlet Başkanı Eva Morales "Dünyanın darbe yapılmayacak tek ülkesi ABD’dir. Çünkü orada ABD Büyükelçiliği yok."

Yönetilemeyen Devletler ve Küresel Bozgun

George Floyd’un, ABD polisinin dizinin dibinde, boğularak katledilmesi; devletin kullanması gereken meşru şiddetin nasıl da istismar edildiğini tüm dünyaya anlattı.
Önce şu gerçeği bilerek düşünmemiz gerekir; anarşik şiddetin denetim altında tutulması amacıyla, halklar tarafında devlete verilen, meşru şiddet yetkisi, devletleri ayakta tutan unsurlardır.
Devletin ideolojik ve uygulamalı aygıtlarıdır. Hukuk ve diğer kurumlar, yani devletin gereğinde düzeni sağlayabilmek için kullandığı kurumlar meşrudur.
Ancak, bu şiddeti kullanan devlet, içeride ekonomik adaleti sağlamak durumundadır. Şiddetin uygulanmasından önce yapılması gerekenler yapılır. En son çare şiddete başvurmaktır. Ordu ve kolluk kuvvetleri iç ve dış güvenliği sağlamak için vardır.
Güvenlik; içeride üretilen üretimin ve onun adil dağılımının güvenliğidir.
Adalet mülkün temelidir; yani ekonomik adaletin olmadığı yerde şiddet iki taraflıdır. Kendi adaletini devlet yolu ile sağlayamayan kitleler, devlet düzeni ile çatışırlar.
İşte böyle durumlarda meşru şiddet ile meşru olmayan şiddet birbirine karışır. Devlet karşı şiddeti bastırmak için daha yüksek şiddet uygular.
Amerika’nın uzun yıllardır, başka devletlerin içindeki, etnik dini ve diğer çelişkileri kullanarak müdahale ettiğini biliyoruz.
Bu müdahaleler yüzünden ulus devletler demokrasi dışı eylemlere zorlanarak, ABD, ulus devletlerin yönetimlerini teslim almıştır. Gerek doların gücünü kullanarak gerekse diğer araçları kullanarak.
Amerikalı ve Batılı çok uluslu şirketlerinin, ulus devlet pazarlarını kontrol edebilmesi için finans kapitalin ulus devlet yönetimlerince uygulanması istenmiştir.
Finans kapital düzeni ekonomik eşitsizliği felaket düzeyine taşıdıkça, iç düzeni tutmak meşru şiddetin ötesinde şiddet gerektirmiştir.
Buna en iyi örnek olarak, Hindistan ve Brezilya’yı gösterebiliriz.
Şimdi, bu ekonomik eşitsizliğin yarattığı kaos’a karşı, ABD’nin kullandığı şiddetin zenci linçine varması işin daha kötüye gideceğini gösteriyor.
Aç kalan insanlar yağmaya mecburdur. ’Fakirin ahlakı yoktur.’
Dünya çapında, çok uluslu ABD şirketlerinin yaptığı yağmanın yanında, zencilerin marketlerden bir gıda maddesi yağmalaması hiçbir şeydir.
Neo liberal ekonominin dünya devletleri içinde ABD ve onun işbirlikçileri adına yarattığı adaletsiz düzen şiddete yönelmişti.
Ekonomik adaletsizlikten doğan tepkilerin, yükselmesi karşısında, eğer devleti yönetenler ekonomik çözümler yerine, ellerinde ki meşru şiddeti artırarak kullanırlarsa, karşı şiddet de aynı şekilde yavaş da olsa yükselir.
Dünya devletlerinin yönetilemez konuma gelmiş olmasının nedeni; kapitalizmin ta kendisidir. Çünkü kapitalizm faşizm olmadan yürütülebilecek bir ekonomik sitem değildir.
Bir tarafta aşırı servet öte yanda aşı yoksulluk, sürdürülebilir bir durum değildir.
Ölçü bozulmuş ve tüm dünyada devlet yönetimlerine karşı eylemler yükselmektedir. Dünyayı bir yerden başka bir yere taşıyacak olan da budur. 3 Haziran 2020

Beğen

gursel.ozkan
Kayıt Tarihi:3 Haziran 2020 Çarşamba 20:51:12

YÖNETIM EROZYONU YAZISI'NA YORUM YAP
"Yönetim Erozyonu" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.