ÖzerAliustaoğlu
27 şiiri ve 25 yazısı kayıtlı Takip Et

İnsan haklarıİnsan Hakları

İnsanoğlunun varoluşundan bugüne değin insan hakları kavramı en önemli olgulardan biri olmuştur. İnsanoğlu, doğuştan bazı temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Bu hakların çiğnenmesi sonucu, insan haklarında zedelenmeler olmuş ve insanlar birbirlerine zarar vermeye başlamıştır. Tüm bu zararların kökeninde ise, çıkarların söz konusu olduğu söylenebilir. Aslında Thomas Hobbes’un “insan insanın kurdudur” sözü itibariyle, insanların birbirlerine nasıl zarar vermeye çalıştığı anlaşılabilir. M.Ö. yaklaşık 1776 yıllarında kaleme alınan Hammurabi Kanunları, insanı insana karşı korumak ve insan haklarının gelişimini sağlamak amacıyla ortaya çıkmış ilk yazılı belgelerden biri olmuştur. Özellikle 20. yüzyılın ortalarında kaleme alınan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, küresel çapta önemli bir değişime yol açmıştır. Çünkü tüm dünya devletlerinin yanı sıra, özelde birey haklarını ele almış olması hasebiyle önemli bir belge niteliğini kazanmıştır. Fakat yine de yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu bağlamda makale, Hammurabi Kanunlarından 21. yüzyıla kadarki insan haklarının önemini irdelemekte ve tarihsel geçmişini ele almaktadır. Rönesans dönemi, insanı temel alan ve temel amaç yapan hümanizmin çıktığı dönem olmuştur. İnsan odaklı bir dünya ve toplum düşüncesi, bu dönemde büyük bir önem kazanmıştır. Orta Çağ’da temel alınan Tanrı merkezli dünya, bu dönemde etkisini kaybetmeye başlamıştır. Başka bir ifadeyle Rönesans Çağı, en önemli varlığın insan olduğu ve insana ait değerlerin olduğu bir düşünce çağı olmuştur. Tanrı merkezli dünya, özellikle 16. yüzyılda Reform Hareketi’nin başlamasıyla büyük bir etki kaybetmiştir. Giderek artan bilgi ve birikimler sonucu yeni icatlar bulunmuştur. Buhar makinelerinin ortaya çıkması bu duruma örnektir. Buharlı gemi ve trenlerle ulaşımlar sağlandı. Halkın yaşam standardı giderek kolaylaştı. Bu tür icat ve yenilikler sanayi devriminin gerçekleşmesinde öncü oldu. İnsanlar açısından rahatlama ve kolay yaşama olanakları oluşmuş olsa da, bazı insanlar, hem ekonomik hem de politik denilen güç mekanizmalarını eline geçirmişlerdir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalan diğer insanlar ise, haklarını ve özgürlüklerini korumak adına egemen güçlere karşı savunmaya geçmişlerdir. Krallıkların, soyluların ve derebeyliklerin yasalarına karşı harekete geçen insanlar, hukuk yasalarının yerleşmesi için çaba göstermişlerdir. (Erkan Tosun, İnsan Hakları)
Yukarda özetlenen İnsan hakları konusunda düşünce, anlayış ve uygulamaların tarihi seyrine bakılırsa Avrupa ve hıristiyan kültürünün esas alan bir yaklaşım görürüz. Oysa İslam adına hz. Muhammed 7.asırda veda hutbesi ile insan haklarının temel esaslarını ortaya koymuştur.
Batı düşüncesinde her şey gibi bu konu da doğrusal(lineer) bir çizgi içinde geçmişte ilkellikten başlayıp zaman geçtikçe geliştiği var sayılır. Bu durumda bugün en iyisidir, yarın daha iyi olacaktır. Dünyada açlıktan ölenleri, savaşları, terörü, işgalleri, ekonomik manipülasyonları vs. görmezden gelirsek her şey güllük gülistanlık diyebiliriz. Suriye’de Kalleşçe kurşunlara hedef olmuş küçük bir çocuğun ölmeden önce “Sizi Allah’a şikayet edeceğim. “ demesini unutamayız.
Zavallı göçmenlere mezar olmuş Akdeniz sahiline cesedi vuran Aygan bebeği de unutmamalıyız. Mülteciler ne yapsın? çaresizlik içinde, ezilmişlikten, zulümden, horlanmaktan, kalmışsa bir nebze
insanlığın vicdanına, merhametine sığınıyorlar!
Onlar ölürken İnsanlık da ölüyor.
Ağıt üzüntü, felaket, acı! Fakirin ekmeği denilen umut da gitti. Evlere sığdırılan hayatların biraz özgürlük hayali solmaya yüz tuttu. Karamsarlık kapımız önünde nöbette.Ne geceler eskisi gibi, ne gündüzler gündüze benziyor. Biraz bedbinlik hakkımız, lakin yaşamak...
Çocukluğumuzda olduğu gibi her şey doğal, yalın, zor ulaşılır olsa.Dünyayı savaşa, zulme sürükleyenlerin ihtirası, gaddarlığı olmasa. Dağ başında çoban gibi kendi halimizde yaşasak. Fakat yoksulluğa rağmen aynı zamanda birçok kişilerin mutlu olduğuna şahit olabilseydik!
Seyit R. Özer
Aralık, 2019

Beğen

ÖzerAliustaoğlu
Kayıt Tarihi:21 Mayıs 2020 Perşembe 21:08:56

İNSAN HAKLARı YAZISI'NA YORUM YAP
"İnsan Hakları" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.