saf şiir
581 şiiri ve 268 yazısı kayıtlı Takip Et

Zaman tek yürek olma zamanı
Şu Korona’nın acımasız bilançosu ortadayken kimi gıdadan, kimi siyasetten, kimi sağlık malzemesinden rant sağlamaya, asılsız haberler yaymaya çabalıyor. Eh insaf kardeşim ya.. Sen öleceksen bunların sana faydası nedir ki? Eğer yalnız sen yaşarsan haydi olumsuz düşünelim kimi kandıracaksın ki? Rakamlarla oynamaya, matematik dersi vermeye kimsenin hakkı yok, hukuku yok bugünlerde. Zaman kardeşlik ve dayanışma günü… Zaman Çanakkale de, Kurtuluş savaşında, 15 Temmuzda vatan düşmanlarına gösterdiğimiz direniş günü, kardeşlik günü… Bu vatan bizimdir ve bu vatandan başka bir vatanımızın olmadığını düşünme günüdür. Yurt dışındaki ülkelerde, Korona’ya yakalanan kişileri ayırt ederek asıl kendi ırkında ki kişileri hastaneye kabul ediyorlar. Bizim ülkemizde, bunu hangi kurum yapar ki… Biz öylesi asil ve güçlü ülkeyiz. IMF’ye gitmeyecek kadar, el açmayacak kadar da güçlüyüz. Tek elden açılan yardım kampanyasında bile PTT’nin önünde para vermek için sıraya girmiş insanları gördüm dün Medyadan. Böylesi insanlığın olduğu, acının yaşadığı ortamda tek yürek olunduğu bir ülkenin evlatlarıyız. İçimizde bunu bozmaya çalışanlara bu ülkem insanı gereken şamarı da atar. Kimin ne yaptığını en acılı gününde görür ve asla da unutmaz. Mesele insani yardımsa, bunun siyasi ne rantı olabilir ki? Bu ülkede yaşamayan insan kalmazsa vatan olur mu, siyaset yapılabilir mi?

Bir medya kuruluşunun yerel hükümet, merkezi hükümet ayrımı yapması kime hizmet etmektedir ki… Toplanan paralar veya yardımlar birilerinin cebine mi gidecek ki? Nedir bu ayrı yardım toplama telaşı ve ortaya atılan siyasi deyimler ki? İnsanlar evlerine girmiş, korku içindeler… İnsanlar geleceğinden endişeliler, ölenlerinin haberini duydukça içine çekiliyorlar. Babam 84 yaşında, diyor ki, haberleri izleyemiyorum. izlesem heyecanlanıyorum. Bu yüzden haberlerde ne oluyor bilmiyorum. Evden bahçeye girip çıkıyor ve vakit geçiriyorum. Bu haberleri dinledikçe kim korkmuyor ki… Manzara dehşetli, sınav heybetli… Bu kadar korkunç haberlerin içinde, artık kardeşlikten ve ortak kaderi paylaşmaktan başka ne yapabiliriz ki… Bir tek devletimiz var, ona güveniyoruz. Yoksa başka bir devlet mi güvendiğiniz ki? İsterseniz güvenin, size yüzünü bile dönecek mecalleri kalmadı. Hatta İspanya ve İtalya’ya tıbbi yardım gönderiyoruz. Hangi tıbbi cihaz ihtiyacı varsa, ortada, bulunuyor ve satın alıyoruz. Kıtlık mı var ki… Yapılan testler bedava , 14 günlük tedavi süreci bedava… Petrol olmasa ne olur ki… Topraktan çıkıyor yiyeceğimiz, suyumuz bol… Giyeceğimizi biz yapıyoruz. Elektriğimiz de var. Yaz geldi doğal gazı da kullanmayalım ne olur. Kime muhtacız ki… Toprağını sürüyor yaşlıların Mehmetçikler… Biz bize yeteriz, yeter ki kardeş olalım. Birbirimizi sevelim. Ortak gelenek ve tarihimizle birbirimize sıkı skıya sarılalım. Devler ne diyorsa, yapmaya gayret edelim. Bu virüsün şakası yok… Ya sabır deyip, bir kaç ay dişimiz sıkalım. Her şey yine güzel olacak, Rabbim bu sınavdan bizi feraha erdirecek inşallah. Pozitif olalım. Negatif düşünen, medyadan böyle paylaşımda bulunan kişilerin mesajlarının yayılmasına izin vermeyelim.

Zaman birlik beraberlik zamanı, hoşgörü zamanı, kardeşlik zamanı… Biz tokken kimse aç kalmasın diye ekmeğimizi bölme zamanı… Zekat ve sadakamızı verme zamanı… Zaman tek yürek olma zamanı…

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:2 Nisan 2020 Perşembe 18:02:30

ZAMAN TEK YÜREK OLMA ZAMANı YAZISI'NA YORUM YAP
"Zaman Tek Yürek Olma Zamanı" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Lütfiye_Çanacık
3 Nisan 2020 Cuma 17:41:14
İslâm dini barış dini, hoşgörü dini, huzur dini. Ve ülkemizde dinimizin gereklerini şefkat dolu yüreğiyle, o kadar güzel yerine getiriyor ki, her yere uzanıyor Allah'ın yardımı, gücü, kudreti ile ve bu yoldan ayırmasın kimseyi ki, şimdi birlik, kardeşlik, hoşgörü, sevgi vakti,şefkat vakti, saralım sevgiyle yürekleri...
Sağlıklı pozitif, olumlu düşünen kalpten dökülen yazıya teşekkürlerimle.

Selam ve saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 3 Nisan 2020 Cuma 19:07:41
Değerli yorumun için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Bir Eflatun Ölüm
2 Nisan 2020 Perşembe 23:08:33
Saffet Bey, yine ahaber’i fazla kaçırmışsınız:)

Yorumları okudum da, söylenecek hemen her şey söylenmiş zaten... de... benim çok şaşırdığım bir şey var. Geçmişte zor bir hayatınız olduğunu söylüyorsunuz. İnanıyorum da size. Şaşırdığım şu ki; güçlükler insanı daha sağduyulu, daha farkındalığı yüksek bireyler yapar. Siz nasıl bu kadar “Makbul İbrahim Paşa” gibi “her şey güzel, her şey yolunda” kafasında olabiliyorsunuz?

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 23:40:36
Buda İnanç meselesi... Beni çok az insan anlayabilir diyorum. Siz de öylesiniz. Eğer bu dünyada anlayacak olgunluğa ermezseniz, artık öbür dünyada ereceksiniz. Başka ne diyebilirim ki akıllı bir insana... saygılar.
Gülüm Çamlısoy
2 Nisan 2020 Perşembe 20:10:46


Anlatmaya uğraşmak elbette inancımız doğrultusunda hamt ettiğimiz kadar da içimizi bozmadan yaşamak ve yazmak gelin görün ki; bazıları değişmemek adına DİRENÇ gösteriyor.

Ön yargılı insanları nasıl mı alt ederiz?

Hiç dert değil ki imtihan dünyası, ağabeyim ve hala fark edemeyenler için de yapacak bir şey yok.

Yaşasın İlahi Adalet.

Günün sözü ne güzel dile getirmiş:

Şerefsiz, onursuz yaşamaksa hayatın taşıdığı anlam...

İnsan kendini bildikten sonra güneş hiç balçıkla sıvanır mı?

Selam ve dua ile ağabeyim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 21:04:33
ne kadar doğru söylemişsin Kardeşim. Eğer Rabbime sarılsaydı insanlık, onun dediği gib yaşsaydı, bu eleştiriler olmayacaktı. Ama nafile, onlar hep Allah'tan başkasına bilerek de bilmeyetek te taparak yaşıyorlar. biz onlara hidayete erdiremeyiz. maalesef... Duadan başka yapacak da bir şey yok maalesef. Aynı çatı altında yaşıyoruz, çöken çatının altında da birlikte kalıyoruz. Anlatmak lazım o yüzden, yazmak yine yazmak... sabırla... Değerli yorumun için Allah razı olsun Kardeşim. Selam ve dua ile.
ikiodabisalon
2 Nisan 2020 Perşembe 19:45:13
Size bu yazıları yazmanız için para filan mı veriyorlar.
Bir ara gelin size soğan ekmek yiyen insanları göstereyim. Durum 80 öncesinden daha kötü, asıl size bu bilgileri kim veriyorsa yalan söylüyor.
Özellikle şu an işşzlik aldı başını gidiyor. Mali müşavirlik bürosunda çalışıyorum; bu hafta sadece benim müşterilerim yüzlerce çalışanını işten çıkardı. İnsanların öyle evi filan da yok çoğu kira ödüyorlar. Kendi bulunduğunuz manzaradan tespit yaparsanız çok yanılırsınız.
Birlik olmak konusunda elbet birlik olacağız, olmak zorundayız.
Yalnız artık Akbabalardan da kurtulma zamanı geldi. Güzel günlerde kendine oy vermeyenleri iten, onları teeörist diye damgalamaya çalışan zihniyet, zor günlerde nedense acayip bir dayanışma edebiyatına giriyor. Ve siz bu ucuz siyaseti yapmalara doyamıyorsunuz.

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 20:50:11
İlk önce ben kimseden medet ummuyor ve para da almıyorum. Sizin gibi de çok kazanmıyorum. İnanın ben bankadan faiz yada kredi almadım. Ekmek nasıl kazanılır amele de oldum, sıva da yaptım. İşçilik yaptım. Benim dediğim şu idi, birlik edilmesi gereken zamanda siyaset yapıyorlar... Bunu mu tatışacağız yani... Elimizde davul zurna fakir mi var diyeceğiz. yoksa kenetlenip aynı çorbadan içmek mi isteyeceğiz. Herkes rahat iş, kolay kazanmak istiyor. Gitsinler Avrupaya para kazanmak nasılmış, sosyal haklar nasıl kazanılıyormuş görsünler. En temel konu da şu, Müslüman ülkede çoğunluk zekat vermiyor. Eğer herkes kazandığının zekatını verese, refah seviyemiz ne olur Allah bilir. Zaten bu haksızlıklar için, gerçek fakirlerde var. Allah yasaklıyır faiz almayın diyor, o işletmeler, işten çıkarılan firmalar faiz bataklığında yüzüyor. Devlet ne yapmalı, koronayı bu ülkeye devlet mi getirdi ki... Koranayı bahane edip işçiyi işten çıkarıyorlar. devlet, ne yapmalı sizce? Para kazanılmıyorsa herkese para mı dağıtmalı... bu devletin meselesi değil bizim meselemiz, bozulan biziz. Biz bozulduğumuz için iki yakamız bir araya gelmiyor. Herkes Allah'a isyan ile yaşıyor. işte al sen mi isyan ediyorsun al koronavirüsü... Kendini kurtar... hep suçu başkasında arayanların, kendisini aynasında gördüğü zamanlar bunlar... Aklı seli olup, bozulan yerleri görüp hep birlikte dikmemiz, kardeş olmamız gereken zamanlar bunlar... saygılar.
ikiodabisalon 2 Nisan 2020 Perşembe 21:11:36
Bak arkadaşım, geçen gün de yazına yorum yaptım, olayı kine nefrete bağladınız. Güzel önlemler aldılar diyordun, almadılar diyordum. Alınmadığını hep beraber gördük.
Bir devlet düşün ki; 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edip durumu olmayanlara bakarım diyemiyor. Hatta insanları evinde kalmaya bile ikna edemiyor.
Kesinlikle birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. Ama doğru yönlendirmeler ve akılcı bir yönetim anlayışıyla yapılması gerekiyor.
Geçen hafta kit ihraç ediyorduk, öyle söylüyordu haberler. Bu hafta elimizde yeterli kit olmadığından Çin’den aldık, diyorlar. Geçen ay IMF ye borç veriyorduk güya, şimdi kendi vatandaşımızdan 10 tl toplamaya çalışıyoruz.
Gerçekten soruyorum bunlar hiç garip gelmiyor mu size.

Ve bir şey daha, tek başına iktidar olan bir yönetim var. Hadi faiz haram kaldırdım desin o zaman. Diyemiyor, neden diyemediğini bir düşün derim.
Ayrıca bahsettiğin zekat 40/1 ve bu oranla ülke batar, neden zekata dönmüyorlar çünkü vergi dilimleri onun çok çok üzerinde. Ortalama 3/1 geliyor. Asıl sorun bu paraların nasıl doğru yönetilmediği, nasıl dışa bağımlı hale geldiğimiz.
Siz sanırım Almanya’dan filan yazıyorsunuz.
saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 22:54:40
Çok uzatmayacağım. bilgi eksiliğinizi gidereceğim. 1/40 minimum bir değerdir. Yani imanı zayıf olanlar içindir. İnanın zekat vermeyen çok kimse var. Kişi para kazanırken vergiyide hesaplayarak kazanıyor. Yani kazandığından zekat vermeli. Kişinin masrafı ya da devlete vergisi zekat değildir: Almanya demişsiniz ama bir Müslüman olarak bu dünya da yaşayabileceğim ne bir düzen var ne de ülke... saygılar..
saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 22:59:25
yine de kriterlere yakın tek ülke Türkiyemdir. Saygılar...
n.asım
2 Nisan 2020 Perşembe 18:23:20
Hatta İspanya ve İtalya’ya tıbbi yardım gönderiyoruz
yazıyor,,bağış kampanyasını,,neiçin yaptık,,,ya az,,bizim insanımıza,,suriyeliye,harcadık biriken paralarımızı,,şimdi italya,,ispanya..benim insanım,aç,,aç,,yardıma,muhtaç,,devlete,güveniyoruz,,bağışımızı,yaptık,,ne yani,italyaya,ispanyayamı,gitti yardım,herkse yardım,edecek kadar,ekonomi iyi, bağış kampanyası,neden başlattık,o zaman,,,aklımmantığım,,almıyor,,sizin alıyormu?

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 18:36:29
Gönderilen malzeme deve de kulak... Siyasi ve insani bir karar. bunu vermekle sadece bir esinti oldu ve geçti gitti... Açlık göreceli bir kavram. Zenginlik olup da, parası cebinde olup açım diyen de var, asla doymayan. Aç olup, eli kolu tutup iş beğenmeyen, dilenen de var. Gerçek fakir zaten açım demez, rızkını arar... Saygılar.
n.asım 2 Nisan 2020 Perşembe 18:40:57
devedekulak,,göz,ben,yardım,paralarımın,,doğu,batı,kendi,kardeşlerime,gitmesini,istiyorum,bunun,neresi,kötü?siyaset,yapacak,zaman,değil,,devlet,kendi milletiyle,,elele olmalı,zaman bu,zaman,kendi insanlarımı,düşünmenin,neresi,kötü,,?
n.asım 2 Nisan 2020 Perşembe 18:47:11
birkuruş,bile,,benim,bu ülkede,yaşayan,kardeşlerime,harcanmalı,,bir kuruş,bile,,
saf şiir Yazının sahibi 2 Nisan 2020 Perşembe 19:25:42
Aslım hanım gözünüze gördünüz mü? Bu bilgiyi kim söyledi size ve inandınız?
n.asım 2 Nisan 2020 Perşembe 19:30:51
hanım,,değilim,,
şakamı,bu,,haber okumuyormusunuz,,,
işte,,yandaş,,sizden habersitesi milliyet,bugün,,


MİLLİ Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde üretilen maske, tulum ve dezenfaktanlar, askeri kargo uçağıyla İspanya ve İtalya'ya gönderildi.

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde, koronavirüs salgınına karşı maske, tulum, yüz maskesi, göz maskesi ve dezanfektan üretildi. Bakanlık bünyesinde yerli ve milli imkanlarla üretilen malzemelerin, koronavirüs salgını ile mücadele eden iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da talimatı üzerine İspanya ve İtalya'ya gönderilmesine karar verildi. Üretim noktalarında paketlenen yardım malzemeleri, kamyonlarla Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirildi. Üzerinde Türkiye-İspanya, Türkiye-İtalya bayrakları yan yana bulunan kargo paketleri, askerler tarafından askeri kargo uçağına yüklendi. Kargo paketlerinin üzerine İtalyanca ve İspanyolca yazılan, Hz. Mevlana'nın, 'Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var' sözleri ile 'Türkiye'den İspanyol-İtalyan halkına sevgilerle' notu yer aldı.

Maske, tulum, yüz maskesi, göz maskesi ve dezenfektanlar, kargo uçağı A400 M ile İspanya ve İtalya'ya gönderildi. Uçak önce İspanya, ardından İtalya'ya giderek yardım malzemelerini teslim edecek.

ttps://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-turkiyeden-ispanya-ve-italyaya-tibbi-yardim-askeri-kargo-ucagi-ankaradan-havalandi-41483381
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.