KAFİYEPERDAZ
135 şiiri ve 7 yazısı kayıtlı Takip Et

Uğur böceğim (şiire dair)🐞UĞUR BÖCEĞİM (ŞİİRE DAİR)🐞

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.3.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Derler ki
Her insanın başına düşmez iyisi
Kimine düşer de anlamaz
Kimine düşerde birbirini tamamlamaz...

((İşte bu öykü ellerime konan bir uğur böceğinin öyküsü ))

Bugün günlerden sonbahar..
Afitabın ilk ışıkları vururken yüzüme genzime kaçan şiirlerin öksürüğüyle uyandım.Hafifçe doğrulup pervazları yıllanmış penceremin kenarında oturdum.Temiz havayı soluyup gazellerin rüzgarla dansına dalıp gittim.

-Bu ne güzel bir manzara Ya Rabb.Sen nelere Kadirsin.Tabi ya ne de güzel şiir yazılır şimdi güz kokulu kalemi alıpta elime bir şeyler karalamak ne de hoş olur şimdi..

Şiir dolu düşünceler aklıma intikal ederken uykulu gözlerle yerimden kalkıp sabahın mahmurluğunu üzerimden atmak için suyun temizliğine sığındım.Tekrardan penceremin kenarına oturup ilhamı beklemeye başladım.Çayın buharı yüzüme vurdukça şairlik hissine kendimi kaptırıp sadece yazmak istiyordum.Sayfalarca yazmak.
..Ne yazdığımı bilmeden..

O esnada sağ elimin parmak ucuna konan bir uğur böceği hafifçe tebessüm etmeme sebep olmuştu.Bana uğur hiç uğramazdı ki! Bu uğur böceği yolunu şaşırmıştı galiba.Uçup gitmesin diye hareketsiz kalıp izlemeye başladım.Yanımdan ayrılmıyor sanki bana bir şeyler anlatmaya çalışıyordu.Ellerime konan bu küçük böceğin uğurum olduğunu nerden bilebilirdim ki...

Kanatlarını yele teslim edip uçmaya yeltendiğinde gideceğini düşündüm.Halbuki tamda pervazımda kurulmuş bana bakıyordu.O baka dursun şiire devam dedim kendi kendime.Çekmeceme uzanıp bir kağıt bir kalem çıkardım.Ve yazmaya başladım.

Birer birer küsüyorum güllerime Fisun
Ben mi yoksa benim içimdekiler mi hüzün
Birer birer asıyorum pervazlara aşkı
Varmı kalbine giden yollardan geçiş hakkı
Ah Fisun! Yüzüme bakmaya var mıdır yüzün

İlhamın kalemime aktığı tam o anda bir ses kulağımda raks ediyor.Aklım bu sesin nerden geldiğini anlamaya çalışıyordu.Uğur böceği konuşuyor olamaz diyerek şaşkınlığımı bastırmaya çalışıyor.Bir yandan da yazmaya devam ediyordum.İkinci kıtaya kalem değdirmiştim ki aynı ses bu sefer bir soru yöneltiyordu

-Fisun mu Füsun mu bir daha düşün bence!

Bu sefer emindim konuşan uğur böceğiydi ve beni doğru bildiğim yanlışlardan arındırmak için gelmişti.
Ufak bir araştırmadan sonra Fisun değil Füsun olduğunu öğrendiğimde uğur böceğine sessizce teşekkür ettim.Şiirlerime dikkat etmesi beni çok mutlu etmişti.Ve benden bir ricası daha vardı

-En son şiirinden geriye doğru şiirlerini sanki hayatta en nefret ettiğin insanın şiirleriymiş gibi oku lütfen

Bunu neden istiyordu ki gerçekten anlayamamıştım.Belki de şairlik kisvesi altında şiir yazdığımı ve şiirlerimi beğendiğimi düşünmüştü.Halbuki kendi şiirlerimi beğenmek bir yana dursun insanlarla paylaşmaktan dahi sakladığım satırlar vardı.İyi ama uğur böceğinin dediğini yapsam ne kaybederdim ki.Hiçbir şey...

Başka biri gözüyle şiirlerime baktığımda aslında ne kadar çok kusurlu olduğunu gördüm
Uğur böceği ise bu durumu şöyle yorumluyordu;

- İnsan kusurludur. Kusur işlediği nispette de kusursuzluğa meyleder. Duygu o gün ki birikimin neticesidir geldiği noktanın kendince en mükemmel meyvesini verir.Kişi bildiği kelime sayısı kadardır. Dolayısı ile kavramların dolu olması aklın doğruya yol almasının ilk aşamasıdır.

-Peki ya neden benden şiirlerimi nefret ederek okumamı istedin?

-Bakışındaki samimiyeti yok etmen gerekir.Çünkü duygu kusurdan azadedir.Tecrübe ve birikimin artınca daha yücelmiş bir ruh haliyle döndüğünde o kusurları izale edecek yetkinlikte olursun.

Bunlar doğru tespitlerdi.İçimde ucu bucağı olmayan bir mutluluk hali hüküm sürüyordu.İyi ki konmuştu pencereme ve iyiki gelmişti süzüle süzüle.Uğur böceğinin sözlerine dikkat kesilmiş her kelimesini harfi harfine öğrenmeyi görev bilmiştim.Aklımda beliren bir soruyu uğur böceğine yönelttim

-Her yazılan şiir şiir midir?

Cevap çok geçmeden kulaklarımda yerini almıştı

-İnsan ne yazdığını okuldan öğrenir şair oluncaya kadar bu içinde birikir.Herkesi bir bünyeye toplandığında sen şair yazdıkların şiir olur.

-Peki gerçek bir şiir yazmayı nasıl başarabilirim?

-Başarı dediğin emeğin neticesidir.Ustayı seyretmeden ve o ustayla ter dökmeden kendi mevcudunu az öteye taşımak mümkün değildir.Konumuz şiirse bizden öncekileri okuyup anlamak ve anladığımızı yazıya dökmek şarttır.
Ahenk uyum kapasite teknik böyle yakalanır. 

Bu güzel anlatım karşısında mest olmuş adeta daha da fazla öğrenmek isteyen bir öğrenci gibi heyecana kapılmıştım.Şiir yazdığımı sanıyordum evet evet sanıyordum..
Şiir yazmak ve yazdığını sanmak bambaşka şeylerdi.Ve bu uğur böceği gerçekleri görmem için bana yardımcı olmuştu.

Gün dönüyor.Uğur böceğinin gitme vakti geliyordu.Kanatlarını çırparak bana baktı ve şöyle dedi;

-Bitmedi.Bu birinci dersimizdi.Elbet yine geleceğim..

Ufukta süzüle süzüle gözden kaybolurken şiiri anlama yolunda bana rehber olduğu için Rabbime hamd etmiştim..

Kanatların hiç kırılmasın uğurum..
Kanatların kırılırsa ben şiirden soğurum.....
🐞🐞🐞


Beğen

KAFİYEPERDAZ
Kayıt Tarihi:13 Mart 2020 Cuma 14:02:02

UĞUR BÖCEĞİM (ŞİİRE DAİR)🐞 YAZISI'NA YORUM YAP
"UĞUR BÖCEĞİM (ŞİİRE DAİR)🐞" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Serkan BOL
14 Mart 2020 Cumartesi 08:52:08
Yazmak sayfalarca yazmak... tutkusu belki bizi ayakta tutuyor. Kimi ilhamı sabah mahmurluğunda bir bardak sıcak çayda alıyor kimi de ucsuz bucaksız mavide. Bu yolculukta bazılarımız doğru rehber bulabiliyor ona " uğuru" eşlik ediyor bazılarımız ise rehbersiz kalıyor. Herşeye rağmen yazabilmek şiierde buluşabilmek ne güzel .

Çok samimi değerli paylaşımdı. Sizi gönülden kutlarım. Bu yolda uğurunuz hep var olsun.

En derin saygılarımla....

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


KAFİYEPERDAZ 14 Mart 2020 Cumartesi 10:43:49
Aslında kimse rehbersiz kalmıyor...Bir bardak çay bile şiire rehberdir :)
Ki yazabiliyorsaniz rehberiniz var demektir...Bu güzel yüreginiz olabilecegi gibi derin maviliklerde olabilir...Avucunuza konan bir uğur böcegi de olabilir..Bizlere uğur böcegi nasip oldu..Kat kat iyisi sizlere nasip olsun temennisi ile...
Saygilar selamlar ...
Fatma Oral
14 Mart 2020 Cumartesi 07:03:55
Değerli yazarım,

İnsanın yüreğini sıcacık ısıtan şiire dair güzel yazınızı severek okudum. Uğur böceği ile söyleşi niteliğinde dupduru hoş bir yazı olmuş. Güne gelmesini de hak etmiş.

Tebrik ediyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


KAFİYEPERDAZ 14 Mart 2020 Cumartesi 10:41:42
Teşekkürlerimi sunuyorum degerli şairim..Okuyan gözleriniz beğenen yüreginiz dert görmesin..Eksik olmayin
Saygı ve selamlarimla...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
yeğinadnan
13 Mart 2020 Cuma 15:51:32
Yollar çiğnenmedikçe yolcuya vuslat nasip olmaz. Demekle yetiniyor yazıya düşen vefayı gönülden selamlıyorum
Sana kimse söylememiştir ben söyleyeyim.Şairler hakikati söyleyen yalancılardır. Nasıl ki ; Dünya yalan, İnsan bu yalanın içinde Rızayı kazanır sende o yalancıların içinde kendi hakikatini inşa et.
her sebepten müsebbibe açılsın kapın İnşallah Gül kızım.
Ha böcek mi. Onun uğursuzu yok.:)

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


KAFİYEPERDAZ 13 Mart 2020 Cuma 15:58:35
Allah razı olsun kalbi güzel amcam :) Eksik olmayasın inşallah..Doğru böceğin uğursuzu yok ama herkesin avcuna da konmuyor be amcam:)
İnşallah hakikati kurarak kendime özgü bir şiir yolu inşa edebilirim..Ve inşallah birgün bende birilerine uğur böceği olabilirim.Allah yar ve yardımcın olsun amcam.Sagol varol 🐞😊
yeğinadnan 13 Mart 2020 Cuma 16:02:15
İnşallah Gül kızım İnşallah. . Ki ben istidadı sende görüyorum.
Mervan tan
13 Mart 2020 Cuma 14:46:00
Sen bir kere ruhuna şair olmayı aşılamışsın uğur böceği sana ancak küçük bir sebeb, bahane olur.. iyi ki kardeşime burayı tavsiye etmişim diyorum bu şiir sevdanı görünce... ben gönlümün kahrını döktüm hep sen tam tersini inşaallah...


Saygı ve selamlarımla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


KAFİYEPERDAZ 13 Mart 2020 Cuma 14:54:37
İyiki tavsiye etmişsin kardeşim.Canı gönülden teşekkür ederim tekrardan.İyi ya da kötü bir şekilde yazıyoruz ama paylaşamayınca sanki içimizde ölecek gibi oluyor kelimelerimiz..O kelimeler bende ölmeden tavsiye ettigin için teşekkür ederim öncelikle...
Ve uğur böceğine gelince..Bazen hayatta da şiirde de küçük uğur böceklerine çok ihtiyacımız olabiliyor..Ya şiirine yorum yapan ya sana hatalarını söyleyen uğur böcekleri daha iyi şiir yazabilmemize vesile oluyor Biznillah.Avucumuzdan hiç uçup gitmesin inşallah..Güzel yorumun için teşekkür ederim kardeşim.Güzel yüreğine sağlık..
Şiirle kal :)🐞
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.