Polat Akyol
73 şiiri ve 56 yazısı kayıtlı Takip Et

Şükür nedir?
ŞÜKÜR NEDİR?

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın Adıyla...

Hamd, Allâh’a mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım ve mağfiret dileriz. Nefislerimizin şerrinden ve amellerimizin kötülüğünden O’na sığınırız. O’nun hidâyete erdirdiğini hiç kimse saptıramaz, saptırdığını ise hiç kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki, Allâh’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Ve yine şehâdet ederim ki, Muhammed aleyhisselâm O’nun kulu ve Rasûlü’dür.

Şükür, bir iyiliğin karşılığı için yapılan güzel övgüye denir. Müslüman, şükür ehlidir. Şükür, Peygamberlerin (Onlara selâm olsun) özelliklerindendir. Onlar, çokça şükreden kullardı. Yine Peygamberimiz aleyhisselâm’da çok şükreden bir kimse idi ve ümmetine de şükredenlerden olmayı istemelerini öğretmiştir.

Bir duasında Peygamberimiz aleyhisselâm, ümmetinin her namazdan sonra şöyle dua etmelerini istemiştir:

“Allah’ım! Beni zikrinle, şükrünle ve Sana güzel ibadet ile meşgul eyle!” (Ebu Davud, Nesai)

Rabbimiz kullarının da şükreden kullar olmalarını istemektedir:

“Bana şükredin, sakın nankörlük etmeyin.” (Bakara: 2/172)

Rabbimizin bizler üzerindeki nimetleri çoktur. Bir ayette bu şöyle ifade edilmiştir:

“Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız.” (İbrahim: 14/34)

Gerçekten de Rabbimizin bizler üzerinde sayılamayacak kadar çok nimeti vardır. Her bir hücrenin sağlıklı olup bulunduğu yerde işlev görmesi şükrü gerektirirken, insanın ne kadar şükretmesi gerektiği aşikârdır. Kul, bunun farkında olmalıdır.

Müslüman, Rabbine şükrettiği gibi, insanlara da teşekkür etmeli; diğer insanların iyiliklerine de karşılık vermelidir. Aslında kullara teşekkür etmekte bir nevi şükürdür.

Peygamberimiz aleyhisselâm şöyle buyurmuştur:

“İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a şükretmez.” (Ebu Davud, Tirmizi)

Nimetlere şükür ile Rabbimiz razı edilmiş olur; şükür ile nimetler bereketlenir ve zayi olmaz. Muvahhid bir Müslüman bunların şuurunda olmalı ve daima hamd ve şükür etmelidir.

Şükrün karşılığı ise küfranı nimettir. Küfranı nimet ise, Allah’ın verdiği nimetler karşısında şükür etmemektir. Şükürsüzlük ise, nankörlüktür. Müslüman her türlü nankörlükten beri olmalıdır.

Bilinmelidir ki, Allah şükredenleri severken, nankörlük edenleri ise sevmez. Öyleyse bizler de, Rabbimizin sevdiği kullar arasına girmeye çalışmalı ve her daim şakir hatta olabilirsek şekur olmalıyız. Rabbimiz bizleri sevdiği kullarından eylesin. Allahumme âmin.

Hamd âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ve selâm yaratılmışların en hayırlısı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem’in, âlinin ve ashabının üzerine olsun.

Muvahhid kullara selâm olsun.

Yardım ve başarı, izzet ve şeref Allâh’tandır.

Beğen

Polat Akyol
Kayıt Tarihi:14 Ocak 2020 Salı 17:08:48

ŞÜKÜR NEDİR? YAZISI'NA YORUM YAP
"ŞÜKÜR NEDİR?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.