Konsantre Karanlık Madde
44 şiiri ve 67 yazısı kayıtlı Takip Et

TıferetDedüksiyon nedenselliğe dayanır, dedüktif ise sonuçsallığa; ikisini iç içe işlemeden, kendimizi doğru sapakların eşiğinde bulmak imkansıza yakındır.

Bir olayın ’tesadüfi’ olmadığını anlamak için, o olayın, onca olasılık bir araya gelerek tekrarlanabilir olup olmadığına bakılması gerekir; bir oltaya, kocaman elmas taşlı bir yüzük taktığımızda, o oltaya hiçbir balık yanaşmayacaktır; dişi de olsa... Her yem de doğaüstü olmak zorunda değildir, doğaüstü olmasa bile, mevcut bilincimiz ile kavrayamayacağımız bir şeyler olduğu kesindir. Ancak, bilinç; dönüşebilir, değişebilir. Simya büyü değildir, dönüşüm sanatıdır. Kimya dönüşüm zanaati. Önce gözler dönüşmeli, Tanrı’nın ışığı karşısında kör olmamak için.

***

Her şeyin içi ’sıfıra sıfır elde var sıfır’ sıvısı ile dolu iken, neşe kaçış olacak. Anlıyorum bu kasveti. Soğuk ve ürpertici enerjiyi. ’Ben o gözle bakmıyorum insanlara’ derken ciddiydim; inandırıcı olmamana rağmen, ’Eh’ dedim ’anlıyorum’, duydun!

Gökbirliğinin ifşası da duydukların gibi hep oradadır. Algı yöntemi ile öznel anlam kazanır. Algı ışık dolmalıdır, algı ’al’maktan gelir. Aldığı ışıktır. Almanın, vermenin, ışığın bir sonu ve başlangıcı yoktur yeminle. Görmedin, soytarılara taptıklarını; soytarı insana da... Yok bu düzlemde ne senlik ne de benlik bir şey; gözünü toprak doyurur ama;

Her yıldız özeldir
Ruh öznel.
Çık yıldızların altına
Al hakkın olanı ışıklarından.
O yıldızlar ki
Sana da bana da farklı görünür.
Farklı ışıklar
Farklı haklar
Açılar...

Uyanışın sonu yok. Buna uyanmadın. Yumuşak ayaklar çiçeği incitmezler. Sevginin bedeli olarak bölünenler; birlik ihtimali şuracıkta. Bölünmenin tersi çözülmedir konu algı olunca. Bölünme hiçlik, çözülme birliğe süptillenme, maddesiz, sıvısız, plasentasız.

Sevginin neşesi kurtarırdı sonsuz azaptan. Azap dualitede neşe demektir. Sevginin neşesi gelmeyecek kurtarmaya seni. Sen. Ne bilirsin saf irade ile ilgili? ’Hep bana doğru’, ’bana!’ Kanatlarım, kodlarımda kıvrılı azametim. İçe, iç içe! Uyanmayı bekliyor, uyanmamızı özlüyor, bizleri istiyor, mor ya da indigo mavi. Duymamız gereken sevgi idi, sana, bana, O’na. Körsün bir noktadan sonra. Almak, kap, kemik sıra ile. Bir toz bile vermeden, 300 gram benlikle, yeteneklerine aldığın fazla bile. Hakkaniyet; sürekli alma kabında gezinecek bir değer değildir, sağırsın şarkıların özüne.

Geceyarısının mor dudaklı kızı, Gecenin Her Dakikasının Efendisi ile savaşılmaz. Bak ağzın burnun kan içinde, masmavi. Et yemem ama kan içerim, kızılcıktan, vegan kan. Bilmem hangi kızıldan? Tahkim boyutunun kızılından. Uyanmanın da ışığın da sonu yok sapiens algımız için. Güzelliğin de... Hazzın tahakkümünde, kaz gelecek yerden tavuk döner de söyleyenlerin seçtiği iktidarda. Kal o titreşimde.

’Son bir kıta, sonra, tamam!’

Ve farklı kaplar
Farklı yıldızlar.
Al hakkın olanı
Enfeksiyon kapmış yıldızın kaymadan.
Tüm nemi ile orada
Parıldıyor Yılan Kral...

***

Tifaret güzellik demektir bizim sözlüğümüzde. Güzellik, sevgi, denge ve fedakarlıkla formülize edilir. Sütunun göbeğinde. Zorla verme ve kabullenme güçlerini dengeler. Dokuz kürenin sekizi doğrudan güzelliğe bağlanır. Temelin hemen üstünde. Rakamı ’6’ dır. Tercümesi zafer, görkemdir. Cennet ve dünyayı sevgi ile dengelemesi güzellik adını almasını sağlamıştır. İnsanın kalbine denk gelir. Kalp kan pompalayan basit bir organ değilmiş. Kim olduğumuz ve ne yapacağımız bilgisi kalpte gizlidir. Kimin kalbi iki alem arasında dengelenir; ölüm yoktur artık o kişiye. ’Son bir ölüm, sonra, tamam’ Kim vermeyi zorunluluktan çıkarır; kayıp yoktur o kişiye, ’her şey döner, geri gelir...’ Gezegeni güneştir, astral düzlemde çekimine girdiğimiz... Sevgi de tıpkı diğer 8 küre gibi, Tifaret’ten geçirir çizgisini. Sevgi kalpten geçer. Sevgi de dönüşür. Simya; demiri altına çeviren bir güç, ya da büyü değildir... Simyacıdır sevgiyi dönüştüren.

Tifaret’e yoğunlaştığım bir buçuk hafta, konsol oyunu karşısında geçirdiğim saatleri, rüyalarıma Psikolojinin Efendisinden öğrendiğim analiz tekniklerini uygulamaya çalışarak geçirdim. Rüyalar, gelişigüzel bir deftere yazmak için değildir. Tekrarlanıyorsa işaret içerir ve uykundan uyandırıyorsa! Arkaik bir edebiyat eserine benzetilir; kinaye sever.

***

Nedensellik, özgür iradenin saydam ipleri ile bağlıdır sonuç ilişkisine. Sık sık kopar ya da cızırdar, görünmez olur, bazen de çelik halat. Nedensellik iyi analiz edilmeli evet ama sonuç? Çok da asılı kalmamalı olduğu yerde neden analiz edilirken. Neden araç, sonuç amaç. Aksi takdirde pasif agresif bir enerji içinde hapis, negatif olasılık; tek çizik ile pozitif olmayı bekleyen milyonlarcasından.


Beğen

Konsantre Karanlık Madde
Kayıt Tarihi:1 Ocak 2020 Çarşamba 14:36:02

TIFERET YAZISI'NA YORUM YAP
"TIFERET" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Bir Dünyevî
3 Ocak 2020 Cuma 07:00:59
ben diyorum ki ıq düşük.. veriyorsunuz ateşe odunu...
denilecekler denilmiş de, değerli insanlar tarafından..
ben ne diyebilirim..
en çok istediğim nedir bilir misin? rüyalarımın bir hardiske kaydedilmesi..
kah mesnevi okur gibi oldum mevlana dan kah büyülü geometride bir hüzme..

evet kahraman susuz kalmış suya doğru sürünerek giderken veriyor son nefesini..
kahramanı takip edenlerin bulduğu bir hınç bırakmış vücut. göz kapakları açık kalmış kahramanın..
biraz da geç kalmış kahraman talihsizlik..

bu saatlerde kiminin iş için çalar zilleri..
kiminin uyku için..
lakin rüyalar diyorum kaydedilebilmeli artık..na mümkün..

nice yazılara dostum..

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî 3 Ocak 2020 Cuma 07:02:06
bu arada sabah okumaya başladığımda enerjisi kapanıvermişti pcmin..
zaman araladı.. lakin uyumaya devam :))
Konsantre Karanlık Madde 3 Ocak 2020 Cuma 18:09:17
Nesildaşım, Kardeşim, değerini bil nöronlarının. Zaten mütevazı adamsın. N'olur şu etrafına bir bak, sonra iq'dan bahset. Yazdıklarını okumamış olsam, ufak tefek de olsa sohbet etmemiş olsak 'acaba' der okumaya başlarım da...

Geometri ile Mevlana'yı yan yana getirebilmek bile güzel algıya örnek. Üstelik amatör bir yazıda.

Ben yine günlük 4,buçuk saatimi aldım standart. Uyanalı oluyor bir kaç saat. Rüyalarda tekamüle dair bir umut yoktur neyse ki. İşaretler vardır ama her rüya da işaret değildir. Sen hiç merak etme, evrende hiçbir şey kaybolmaz, rüyaların da söylediklerimizin de, anlarımızın da kaydının tutulduğu bir hard disk var.

Tanrı tekamül versin, hepimize!
Den(iz)
1 Ocak 2020 Çarşamba 18:06:41
Bir konuyu açıklamak üzere çok iyi bir anlatım yolu seçilmiş. Yazı olarak değerlendirince çok güzel. İçerik açısından pek bana göre değil. Sanırım henüz ferrarimi satmayı düşünmüyorum. :))

Diğer yandan şibumi gerçekten bir yaşam ve bilinç şekli olarak basitliğin ve olgunluğun zirvesidir. Ulaşmak için gidilen yollar var. Ben henüz o yollarda gerçek bir zirvede olanını görmedim. Diğer yandan kuantum fizikten fazlasıdır ve ben bunu hep kabul etmişimdir. Aslında insanların tamamının sapiens olduğundan da çok emin değilim. Uzayın da bir boşluk olmadığını düşünüyorum. Tüm bunların yıldızlara ulanıp bir kabala öğretisine dayandırılması ne kadar mantıklı olur onu da bilemiyorum. O zaman demezler mi adama yahu madem ereceksin senin zaten orada taş gibi Tasavvuf değerlerin yok mu?

Ben hala izlemedeyim, seçim yapmak serüveni bitiriyor. Sorular sormayı bırakıyorsun. Soru sormaya devam etmek; işte bence gerçek varoluş sebebim bu.

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 1 Ocak 2020 Çarşamba 22:36:26
Zirvesinde ölmüş olmalıdır insan. Yollar da kendi içinde çatallara ayrılır. Tasavvuf ile benzer şeyleri anlatsa da rit ve yöntem yolunda ayrılır. Ateist bir baba yetiştirdi beni, İslam gelenekleri ya da İslam terbiyesi yakınlarımda olmadı pek. Bu öğretileri biri iyi biri kötü demek hatadır. Hepsinin kökeni Mısırdır. Bir de yolu sen seçemezsin. Yol seni seçer. Direnirsen o da direnir ve bir gün dayanamayıp girersin o yola. Özeldir. Özeldir. Bu sebeple de şu doğru diyemeyiz. Senin için doğru olan gelir, dayanır kapına. Teşekkür ederim Deniz güzel yorumun için. Dostlar kalptedir, kalptesin.

Güzel senelerin olsun.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ethem_Namık
1 Ocak 2020 Çarşamba 15:04:07
Neden sonuç ilişkisinde de bir nedensellik vardır.

Nedenlerin hep sonuca yol açmasında bir neden vardır. Foulqie diyor ya" Egemen bir otorite tarafından belirlemiş emredici kurallar vardır" . Sorun burada...salt nedenselligin kendisi determinizme götürür. Nedenselikte ilişkisel "neden"lilik ise kozaliteye götürür. Sevgi böyle sonuçtur.

Dehşet bir yazı olmuş ve mükemmel toparlamışsın "Ruh"uma sevgi yollayan adam.


Ethem_Namık tarafından 1/1/2020 5:55:30 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 1 Ocak 2020 Çarşamba 22:30:02
Dehșet de bir yorum olmuş. Kozal kelimesini yakınlarımda kullanan tek insansın.

Çok teşekkür ederim Abi. Seviliyorsun. Sadece yorumunu okumaya girdim. Sağlık ve huzur diliyorum yaradandan sen ve butun klilerin için.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.