Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
1031 şiiri ve 290 yazısı kayıtlı Takip Et

İçimizde kendimize ait sesi duymak yerine onların kendimize daha sonrasında hissettirilecek olan yetersizlik çağrısını duymak.İçimizde Kendimize Ait Sesi Duymak Yerine Onların Kendimize Daha Sonrasında Hissettirilecek Olan Yetersizlik Çağrısını Duymak.

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 12.12.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Hayatın öğüten değirmeni yoktur çarkı varsa da, zamanı anı göstermek için vardır, insanın fikrinin kapitalist sistemin çarkları ve değirmeni vardır, bizi zorlayarak içine sokarak üzerimizde fikrimizde elimizde ne varsa alarak, bizi çırılçıplak soyarak, değirmeninde kendi çarkının dişlerini parçalayacak fikirleri düşleri parçalayacak olanı bizi eleğinden geçirerek elerken, sadece onun istediği şekle sokar ve dış kapıdan çıkarır. Bir pantolona ihtiyacınız varken, üç al iki öde kampanyası düzenleyerek, bir pantolon yerine üç aldırtır iki ödemişsiniz gibi göstertir ve üçünün de parasını alır. Hemen yanında pantolonunuza uygun gömlek dört al iki öde diyerek aldırtır, yok tişört yok atkı yok parfüm falan filanla cebinde olanı sessizce alır. Biter mi tatile ihtiyacın var sahiller seni bekliyor en tabi hakkın buyurun, bankamıza al kredini sonra parçalara bölünerek öde, ödemez isen biz alırız bir şekilde…

İçimizde kendimize ait sesi duymak yerine onların kendimize daha sonrasında hissettirilecek olan yetersizlik çağrısını duyarak ihtiyaç fazlası belki lazım olur savına inanarak kanarak, insafı olmayan ellerin kurduğu çarkın içinde geçerek, elde avuçta ne varsa vermenin zulmüne maruz kaldığımız zalim insanların elekten geçiren öğüten değirmenleri çarkları vardır. Bu eziklik ve yeterli olamamanın ezikliği insanı ailesinden ve toplumdan uzaklaştırarak yalnızlığa, insani bağların dostluğun kopuşuna neden olmaktadır. Senelik izninde memleketi yerine denizde bir yıllık kazancını harcayan ve bunu telafi etmek için gece gündüz mütemadiyen soluk almadan çalışan yorgun düşen insandan ne bir komşuluk dostluk ne de muhabbet ortamında muhabbet etmek düşer! Bilinçaltımızın ayarlarını bozarak, kendilerine bağımlı hale getiren kapitalizmin kölesiyiz farkında değiliz, farkında olsak ne yazar ki? Vahşi kurt olmuşuz kuzuya dönmeyi bekliyoruz, ortada kuzu namına bir şey kalmadı ki, kuzu nasıl bir şeydir ne hisseder bunu bilelim ve kuzuya dönüşelim!

Birbirine sıkı dostluk insanlık bağıyla bağlı olan biz insanların arasındaki bu bağı koparan bu insanların kurduğu, acımasız sistemin adıdır kapitalizm hatta kapitalizm değil zalim düşünmenin adıdır. Vahşi insanların kurmuş olduğu vahşi bir hayatın düzenin içinde, yaşamaya mecbur bırakılan insan, sıradan bir dünya temiz değişik bir iklim havası görünümündeki yolda yürümeye başladıkça havasız dermansız yorgun bitkin bırakılarak posası çıkarılarak, insani ilişkilerden yoksun zavallı bir halde yolun ortasına bırakılıyor ve bu yolun ortasında zavallı yatan insanın, feryadını bunca hızlı koşuşturmanın rüzgârında feryadı dahi duyulmuyor görülmüyor ve acısı hissedilmiyor ta ki aynı duruma düşene kadar, ondan sonrası ıstırap zulüm işkence say sayabildiğin kadar aklın yerinde kalırsa.

Bizi vahşi bir ortamda vahşice bir yaşantı içine sokanların gözlerine bir gün şişler sokulacak ve gözlerini para hırsı bürüyenlerin bu çaresiz kalışlarını bu âlemde göremezsek de ahret âleminde sonsuz acılar içinde kalacaklarını bilmek, bu âlemde bir şey yapamayan biz insanların yüreğini soğutarak serinletiyor, huzur ve sakinlik veriyor. Özgürce zenginlik içinde yaşayanların bu zenginliğinin sadece kendisi için verilmediğini, ihtiyacı olanında eli ile verilmesi gerektiği şokunu bir gün yaşayacakken, bu acizlik içinde gönlünü avutan benim bu düşüncelerime bazıları gülecek ne diyelim az oda gülmesin mi, e ne demişler son gülen iyi güler, vesselam.

Mehmet Aluç

Beğen

Mehmet Aluc-Kul Mehmet-
Kayıt Tarihi:11 Aralık 2019 Çarşamba 05:30:45

İÇIMIZDE KENDIMIZE AIT SESI DUYMAK YERINE ONLARıN KENDIMIZE DAHA SONRASıNDA HISSETTIRILECEK OLAN YETERSIZLIK ÇAĞRıSıNı DUYMAK. YAZISI'NA YORUM YAP
"İçimizde Kendimize Ait Sesi Duymak Yerine Onların Kendimize Daha Sonrasında Hissettirilecek Olan Yetersizlik Çağrısını Duymak." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Lütfiye_Çanacık
12 Aralık 2019 Perşembe 19:21:43
"izm'lere" karşı sınavlarımızı kaybettik. Kaybettikçe de şuurlandık ve artık "irfan" aralanan kapıdan bize bakıyor.
Güne düşen ve bizi bize anlatan yazınızı kutlarım.
Selam ve saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- 13 Aralık 2019 Cuma 10:07:34
Teşekkürler ederim yorumunuz ve ziyaretiniz için kardeşim,selamlarımla.
Gülüm Çamlısoy
12 Aralık 2019 Perşembe 16:31:34


Ne güzel bir gün.
Ve güne eşlik eden değerli ağabeyimin yürek sesi.
Selamlarımla ağabeyim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- 12 Aralık 2019 Perşembe 17:36:54
Teşekkürler ediyorum kardeşime bu güzel temennisi ve yorumu için,sağ ol var ol kardeşim,selamlarımla.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Mesut Özünlü
12 Aralık 2019 Perşembe 00:41:26
Mehmet Aluç üstadım merhaba
Bütün kalbimle sizi tebrik ediyorum.
Mevla'dan sağlık, mutluluk ve muvaffakiyet diliyorum.
Nice yıllara, nice başarılara...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- 12 Aralık 2019 Perşembe 03:58:25
Mesut kardeşim öncelikle hoş geldiniz, sevinç mutluluk getirdiniz kardeşim,bu güzel yorumunuzla hoş gelişinizle,bu güzel yorumunuzla beni ziyadesiyle memnun ettiniz kardeşim,sağ olun var olun,Mevla'm cümlesiyle birlikte sağlık başarı mutluluk ve muvaffakiyet'ler versin gönlü güzel kardeşim,selamlarımla.
Albatros Piyal
12 Aralık 2019 Perşembe 00:19:59
İnsan önce kendine sormalı, 'ben ne için varım?' diye. Yoktan da vardan da ötede bir Var vardır. Bir fikir, bir heyecan, bir yaşama davası.. Bunları bize hatırlattığınız için sağolun varolun.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- 12 Aralık 2019 Perşembe 04:02:21
Kardeşime gönülden katılıyorum, zaten yazarken önce kendimize bunu sorarken karşımızdakine de hatırlatmak için yazıyoruz,var olan bizden önce ve sonrasında yoktan var eden yüce Allah c.c. var.Bu güzel yorumunuzla bu hoş gelişinizle beni ziyadesiyle memnun ettiniz kardeşim,sağ olun var olun Allah( c.c.)'ya cümlesiyle emanet olun kardeşim,selamlarımla.
Ahmet Zeytinci
11 Aralık 2019 Çarşamba 14:58:36
İnsanı insan yapan değerlerden uzaklaştırdı kapitalizm maalesef. Samimiyet, dostluk, akrabalık rafa kalkmak üzere. Hep kazan kazan üzerine bir dünya fakiri yoksulu düşünmeyen ben merkezli bir insan tipi var, yazık oluyor insanlığa hem de çok yazık. Kutluyorum Mehmet Kardeşim içtenlikle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Aluc-Kul Mehmet- 11 Aralık 2019 Çarşamba 20:30:32
Teşekkürler ediyorum kardeşime,selamlarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.