Osman Kılıçkıran
24 şiiri ve 11 yazısı kayıtlı Takip Et

Ç' lerle ilgili açıklamamÇ’lerle ilgili açıklamam:
Ç’ ler başlıklı şiir Ç harfi ile başlayan kelimelerle yazılmıştır. İmla klavuzundaki harf sayısı sınırlı olunca şiir yazmak zorlaşıyor. Harflerle ilgili şiir yazarken, kelimenin yerine eş-anlamlısını seçmek zoruna kalıyorum ( Bu arada Türk Dil Kurumu’nun kitapları arsında Türkçe eş- anlamlar sözlüğü göremedim. Eğer böyle bir sözlük yoksa, bu eksikliğin bir an evvel giderilmesi isabetli olacaktır )
"Çağdaş" kelimesinin bizim siyasi hayatımızda özel bir yeri var. Çağdaş bugüne, yaşanmakta olan yıllara ait olan anlamına geliyor. Kelime bütün düyayı kuşatan bir kapsama alanına sahipken, özellikle Türkiye’ nin kuruluş yıllarında batılılar gibi giyinip-kuşanmak, yiyip-içmek, gezip-eğlenmek, ilişkler kurmak, büyüklere küçüklere yabancılara onlar gibi davranmak şekline anlaşlmıştır.
Tek parti döneminde mililik mlliyetçilik vurguları çok olsa da, milli kıyafetlerle yaşayanlar, geleneklere göre davrananlar düşük-standarttaki insanlar gibi algılanmışlardır. Bu yüzden çağdışı kabul edilerek Türk müziği yasaklamış, Aşık Veysel Ankara’ ya alınmamıştır. Bir avrupalı icadı olan ’Türban’ ı giyenler " ÇAĞDIŞI" sayılmış, türban takanlar işlerinden okullarından kovulmuşlardır. Anne-baba-çocuk-komşu ilişkilerinden, devlet hayatına kadar ’ Çağdışı’ sözcüğü güdemde kalmış, ama uygulamalar nedeniyle bu sözcük Anadoluda yaşayan halk tarafıdan fazla sevilmemiştir. Hatta bazen alay mevzuu bile olmuştur.
Çağdaşlık kelimsi çağdaşlaşma, muasırlaşma, medenileşme, uygarlaşma gibi kelimeleri çağrıştırmaktadır. Bu kelimelerle ilgili kitaplıklar dolusu araştırmalar, tartışmalar yapılmıştır. Kelimelerin birbirleriyle ilişkilerini izah etmek için, kitap yazmak gerekir. Bizde çağaşlığın, medeniliğin, uygarlığın rol modeli Avrupa olmuştur. Çağdaşlığı batılıları taklit etmek olarak anlamamız, başka ülkeleri ve dünya genelini bağlamaz. Çünkü batılıları taklit etmeden yaşayan çağdaş ülkeler de vadır.
Düyamızda bazı aydınların, pılitikacıların çağdaş kelimesiyle anlatmak istediği şeylerden önemlileri şu mesajları içermektedir :
* Yönetim tarzı olarak; insan haklarına dayalı demokrasi ve hukukun üstünlüğü. Bu bağlamda uluslararası hukuka saygı gösterme, milletler arasında barışı sağlama, ırkçılığa şiddete ve teröre karşı olma
* Bilime değer verme, ondan yararlanma
Çağdaş diye önerilen herşey doğru, haklı olmayabilir.Bunları bilimsel yöntemlerle analiz edip bulmak, yanlışlarını zararlarını belirleyip hayatın dışına çıkarmak gerekir. Çağ sabit tekdüze değil hareketli ve dinamiktir. Bu nedenle çağdaş değerler de gelişime ve değişime açıktırlar. Dünya modernizmden post- modernizme ( modernizm sonrası )geçiş. yapmış hatta onunda ötelerine ait gelişmeleri tartışmaya başlamıştır. Tek tiplilikten, çok kültürlülüğe doğru yol alıyoruz. Her kültürün yaşamasına müsamaha götermek durumudayız. Kötüye karşı iyiyi, zararlıya karşı faydalıyı hayata geçirirken, zordan baskıdan şiddetten uzak durmalıyız Bilgi ve nasihatları nazik ve yumuşak bir uslüp kullanarak aktarmak zorundayız. "Tatlı (dil) söz yılanı deliğine çıkarır" atasözünü klavuz edinmeliyiz
* Teknoloji dünyasında çağdaşlık deyince 4.0 anlaşılmaktadır. 4.0 ; bilgisayar, robot, yapay zeka kullanmayı bu yolla da daha hızlı- daha çok-daha kaliteli mal ve hizmet üretmeyi, insanların yaşamlarını daha da kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Bu alandaki gelişmeler bazı riskler içerse de, asıl amaç olumlu bir sonuç elde etmektir.
Şiirde bazı ülkelerin çağdaş çıktığından bahsediyorum. İkinci dünya savaşında yakılıp yıkılan Almanya ve Japoya kendilerini çabucak toparlayıp Türkiye’ yi geçtiler. Türkiye ile aynı kulvarda yarışa başlayan Güney Kore daha hızlı kalkınıp fark atmıştır. Bugün Türkiye üniversitelerinde olan kitap sayısı sadece Harvard Üniversitesi’nin sahip olduğu sayı civarındadır. İslam ülkelerinin neredeyse tamamının mal ve hizmet üretimi Almanya’ nınki kadardır. Türkiye’ nin bilimsel makale sayısı Yunanistan’ınkinden azdır. İlk elliye giren neredeyse tek bir üniversitemiz yoktur. Üretebilmemiz mümkünken basit tarım araç ve gereçlerini, kaliteli hammadeleri varken birçok ilacı dışarıdan almaktayız. Fındık üretminde dünya lideriyken, onu bizden alıp işleyenler daha çok para kazanmaktalar. Kendimize yeten bir tarım gücümüz varken şimdi bazı tahıl ürünlerini ithal etmekteyiz.
Yukardaki yorumları Türkiye’ yi karalamak için yazmıyorum. Bu açıkları kapatabilecek potansiyelimiz mevcut. Yalnız biz otomobil motorunu yapmak için yeni karar vermişken, batılılar uçan taksiler ürettiler yakında satışa çıkaracaklar. Biz yaptığımız helikopteri uçurmayı test ederken, başkaları Mars’ a seyahat için müşteri toplamaya başladı.
Bu gibi nedenlerle aradaki farkı gidermeye çalışmalıyız.
Türkiye hep yerindemi saydı diye sorabilirsiniz. Bizim de dünyada şöhret kazanmış mal veya hizmetlerimiz var. İkiyüze yakın ülke içinde bizim gerimizde kalmış yaklaşık 150 ülke var. Ben kıyaslamayı zirvedekilerle yapıyorum. Çünkü Türk milleti geçmiş çağlarda çok sayıda devletler kurmuş, geniş alanları yönetmiş, yüzlerce yıl dünyanın süper devleti yani bir numarası olarak kalmayı başarmış köklü bir topluluktur. Bugünkü gelişmişlik düzeyi kendisine yakışan düzeyde değildir. Çünkü Türkler çağ değiştirmiş bir millettir. Batının karanlık Ortaçağı’ nı devirip Yeniçağ’ ı açmıştır. Dinimiz her çağa hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Cumhuriyet döneminde çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmaktan çok söz edilmiş ama, üzerine çıkmayı bırak, insani gelişme indekslerine bakarsak, beklenen seviyesine ulaştığımız bile söylenemez
Şiirde birbirimizle fazla uğraşarak maddi - manevi gücümüzü heba etmeyelim, çok çalışıp çeşitli sahalarda ülkemiz aleyhine açılan makası kapatalım diyorum.


Beğen

Osman Kılıçkıran
Kayıt Tarihi:28 Kasım 2019 Perşembe 22:27:50

Ç' LERLE İLGİLİ AÇIKLAMAM YAZISI'NA YORUM YAP
"Ç' LERLE İLGİLİ AÇIKLAMAM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.