Gülüm Çamlısoy
1988 şiiri ve 1533 yazısı kayıtlı Takip Et

Yüzde kaçım kelime?

Ödün vermekle ödüllendirilmek arasında gidip geliyorum ve düş mağduru mahmurluğumla çapalıyorum üstümdeki ölü toprağını belki de haris bir gerçekte saklı gizi sağaltıyorum düş mahsulü bir yarımadada terk edilmişliğime binaen ana kıtaya göçüyorum ve ölümsüzlüğün iksirini içiyorum sözüm ona.

Medet umduğum kimse kalmadı artık ve açık ara farkla acılar katlanırken ihmal ettiğim dünü yarına taşıyorum aslında kendimi uğurladığımın bile farkında değilim.

Tansiyonu düşmeyen bir gerilim ve de anksiyete dolu bir tevazu ve işte çığlık atan kuşlar tıpkı çarptığı duvara çarpıp yere düşen ve kalbi duran o minik serçeye kalp masajı yapan güzel yürekli insan nasıl da özendiriyor beni… ne yani gidip tüm ölülerime mi suni teneffüs yapacağım ya da peyzajı kayıp bir mimaride mi saf tutacağım belki de iflah olmazlığımla adam edeceğim metruk düşleri ve şekillenen uhrevi bir sancıyı yatırıma dönüştüreceğim.

Tıpkı bu gün yolculuk yaparken konuştuğum şoför gibi havalimanına gideceğim tekerimle sonra da düş limanında aktarma yapıp dün ile bu gün arasında bir köprü kuracağım.

Dilediğim gibi bir asansör inşa etmekse iki dünya arasında ve şaşkınlıkla şapkasını çıkaran adam: öyle ya her sıkıldığımda kaçacağım ahiret sonra da ölü ziyaretleri yapıp günün kalanını yine yaşarken geçireceğim sevdiğim ve hayatta olan kim varsa. Araf’ta olmanın bir suç teşkil ettiği o kadar aşikâr ki ve kanatlanıp geçen yüzyılda bile yaşama hakkım yok iken ben hala milenyum tanrılarına reverans yapıyorum ve bilmiyorum da kiminle dans ettiğimi.

Kesat bir gündü bu günün özeti aslında lafını etmeye bile değmez ve düş gücüme yenik düşüp dolaştım dünyalar arasında.

Gölgeler durağında rast geldiğim o adam sonra da aktarma yapmak adına inip gözden kaybolan ve bir anda onun asla var olmadığını anlayıp kendimi çimdiklediğim.

Hayvan mezarlığına düşüp de yolum bu güne kadar kafeste asla yaşatmayı başaramadığım merhum ve merhume kuşlarım üstüne üstük son cenazede cenin halinde saklandıkları yumurtadan çıkmak şöyle dursun annelerinin de ölümüne sebep olan bir batında yumurtladığı ondan fazla yumurtayı hala canlı bilip öldüğü güne kadar kuluçkada yatan adı olmayan kuşuma da son vazifemi layığı ile yapamadığım.

Ya da en sevdiğim komşumu defnetmek aciz kimliğimle bir türlü vuku bulamamışken ve camide değil de kilisede yapılan defin törenine evden dualar gönderdiğim ne de olsa gayri Müslüm kimliği ile bir Müslüman gibi yaşamayı da şiar edinmişken rahmetli.

Göğün kanatlarındaki siyahlık daha bir ağır bastı bugün ve genel geçer kuramları yok sayıp ben mevsime ihanet ettim bir kez daha.

Münferit bir askıyım ne de olsa içimi astığım.

Bedenimle olan yolculuğumda sağ ve ayakta kalabilmek adına adımlarımı saydığım yıllardır ilgi alanım olan sporun da taze nefesi ile kendimi hala on sekizinde hissettiğim.

Ne görüntü.

Ne örüntü.

Ne de kaygı.

Elbette sayısız dış ses ve de dış etmen.

Bir ayraç koymam gerekirse pek de muteber olmayan bir istim ile biliyorum ki yalpaladığım yıllardan hala kopamadım ve uyruğu belirsiz acılarla gününü gün eden insanlara da hayretle bakıyorum bazen gözümden sakındığım kim ya da ne ise biliyorum ki sınırlarımı ihlal edecek karabasanlar ve ben kime dert yansam cevabını bile alamayacağım.

Yaşama dürtüsü… çok da umurumda değil hani.

Yazma dürtüsü ise istem dışı.

Mağlup olduğum tüm sahalarda ne yazık ki penaltıdan yiyorum golleri üstelik hayatımda top sektirmişliğim yok iken illa ki kendi kaleme gol atıyorum.

Ne mizacım.

Ne de inkâr ettiğim.

Bir iddiam dahi yok iken ve konuştukça batmakla yüzeye çıkmak arasında ikilem yaşayıp nihayetinde suyun içinde olmadığımı fark edip yanı başımda da kimsenin olmadığını görüp… ya yazdıklarım da okunmazsa?

Buna da alışıyorum artık tıpkı sorularımın cevabı yok iken ya da bir selam havada kalıp nihayetinde Allah katına ulaşırken…

Özümsediğim hangi duygu ise ve de yüklendiğim ve de kükrediğim ve de kürediğim…

Ben bir küreysem içimin hacmini nasıl hesaplayacak uzmanlar ve uzamında ömrün yüzde kaçım su, yüzde kaçım kelime?

İçtiğim kelimeler ve yemek niyetine bol bol gözyaşı döktüğüm.

‘’Bir mahsuru yoksa ben de sizlere benzemek istiyorum. ’gibisinden bir talebi de asla evrene sunmamışken üstüne üstük bana benzemeye çalışanları da yok sayarken sanırım yok sayılmamla varlık katsayım arasında da bir korelasyon var ve ben mağdur bir düş olmanın ötesinde hayal kırıklığının ta kendisiyim ve hakkımı da helal ediyorum tüm sevdiklerime ama kendime helal etmediğim çok şey var elbette hep yarım kalan ve yarın deyip de hala yarımların tamamlanmadığı bu yüzden şimdi son hikayemi yazıyorum ve içinde sayısız şiir ve cümle saklı ve yüzümün akıyla yaşarken biliyorum ki yüzüm gözüm kir pas içinde kalıyor bu yüzden arındığım tüm olumsuz duygular edebiyatın ve inancın yardımıyla beni hala ayakta tutuyor ve de pür-ü pak.

Bir yanılsama olduğunu bilsem de yazmaya durduğum her yazıda kurcaladığım iç dünyamdan mustaribim ve dış etmenlerden arınamadığım ölçüde yazmayı da sonlandıramıyorum çünkü gün bitiminde illa ki binlerce sözcük tünüyor aklımın zembereğine ve teğet geçtiğim ne ise illa ki teyit etme zorunluluğu hissediyorum ve birilerinden onay almak adına yazmak ve sevmekle iştigal nihayetinde yorgun düşüp kendimle yüzde yüz uzlaşma olağanı bulamadığım ve hep de ertelediğim elbette yarının isi ve sihri kaderin inhisarında ve yazacaklarım da kuş bakışı uçtuğum hayal dünyamda yeter ki artık kundaklanmasın maneviyatım ve iç dünyam ölü bir muzaffer edasıyla noktayı sadece şimdilik koyduğum.


Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:13 Kasım 2019 Çarşamba 21:54:36

YÜZDE KAÇIM KELİME? YAZISI'NA YORUM YAP
"YÜZDE KAÇIM KELİME?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
(-MELEK-)
14 Kasım 2019 Perşembe 20:02:59
Ödün vermekle ödüllendirilmek arasında gidip geliyorum ve düş mağduru mahmurluğumla çapalıyorum üstümdeki ölü toprağını belki de haris bir gerçekte saklı gizi sağaltıyorum düş mahsulü bir yarımadada terk edilmişliğime binaen ana kıtaya göçüyorum ve ölümsüzlüğün iksirini içiyorum sözüm ona.Medet umduğum kimse kalmadı artık ve açık ara farkla acılar katlanırken ihmal ettiğim dünü yarına taşıyorum aslında kendimi uğurladığımın bile farkında değilim.


Sitemdi, hayat zor arkadaşım birde daha da zorlanman için her şeyi yapanlar var. Yüreğine sağlık arkadaşım sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Kasım 2019 Perşembe 20:16:29
Hayat zor aslında zor/muş çünkü yeni yeni vakıf oldum bu duyguya.
Sevgiyi yok sayan hayatı yaşanmaz kılan tüm etkenlere rağmen ve de bunca nefrete inat sevgiden ve umuttan da taviz vermeden yaşamaya çalışıyoruz.

En güzeli içimizi temiz tutmak ve art niyet taşımadan yürümek.

Ve evet, şartları daha da zorlaştıranlar fazlasıyla can yakıyor.

Ama yaşamak bir o kadar zevkli ve önem arz eden sevgiden ve kendinden taviz vermeden yaşamak.

Çok teşekkür ediyorum kocaman yüreğine.

Var ol sen canım arkadaşım.

Sevgilerimle canım benim

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Yeganem
14 Kasım 2019 Perşembe 02:47:43
Allah ın selam ve rahmeti inananların sizinde üzerinize olsun değerli gönül dostu,
Allah kuluna çok yakındır Allah kuluylayken asla yalnızım dememelidirde..
Allah rızasını gözetip hak yolda ilerlerken çok defa dikenlidir bazan dost sandıkların diken atarlar yoluna ama asla vazgeçmeden hak yolda ilerlemekle.Hakka tam teslim olan kalple imanım tek servetim kula baş eğmem eğilmem tek baş eğdiğim Rabbimizdir dediğinde dünya üstünüze sitemler yağdırsada asla yılmazsınız..İmanın gücü hak yolda olanlara Hakkın yardımı her zaman vardır..Asla da mahzun olmazlar her gecenin bir sabahı vardır..Geceler sabaha doğacak güneşe hazırdırlar..Allah sevdiğini önce areştakilere sevdiririrmiş sonra yeryüzünde sevdiklerine ..Allah kulum desin ne güzel ..Ne cennete kavuşma hissimle sevgim Rabbimize ne de cehennemden korkuyla..O MÜLKİYETİN TEK VE MUTLAK TEK SAHİBİ OL DEYİP YARATAN DİYEDİR RABBİMİZE SEVGİM.İMANIMSA TEK SERVETİM..İMANIM TEK SERVETİM TEVHİD İNANCIM İSLAMIM MÜMİNİM DİYENLERE SELAM OLSUN..
ALLAH razı olsun yazıların içinde hak yolunda kalemler susmasın diller susmasın..Allah kul hakkıyla karşı karşıya bırakmasın..
Bugün hava çok güzel yaz mevsimi güzel geçiyor bu sene..
Allah a en emin olana emanetsin sevgili gönül dostum...Üzülme 5 şiirimi okursanız sevinirim..Yazınıza cevap gibi aslında o şiirimde..
Sidney den selamlar dua ile...

3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Kasım 2019 Perşembe 02:56:09
Gecemi uykusuz geçirmeye değdi hem de nasıl değdi, canım gönül dostum.

Aslında bu saatte internete girmek hiç adetim değil ama...

Allah'ın bir lütfü.

Gönül gözümden yansıyan o devasa ışık ve de adına tevafuk denen.

Öğreneceğim çok şey var ve bilginin de inancın da sınırsızlığında yazarak o kadar çok şeyi aştım ki bu anlamda şükürler olsun Rabbime çünkü yazmak denen fiiliyattan haberdar bile değildim yedi yıl evveline kadar ve bu sayede nice güzel insanla kesişti yolum ya acılar ve can acıtanlar?

Olmaz mı ama ben bu şekilde maneviyatımı güçlendiğine tanık oldum ve tüm kötüleri de sadece Allah'a havale ettim ve güzel insanlardır beni hayata bağlayan.

Allah razı olsun sizden ne güzel ne güzel sizinle buluştu kalplerimiz.

Kalp kalbe karşı sözü ne kadar isabetli.

Ve evet, hava burada yani İstanbul'da da çok güzel aslında İstanbul her haliyle güzel aslında hayat da.

Çok çok teşekkür ediyorum ve emin olun ki artık yüreğim sizinle.

Sevmek ve inanç ve buna kimse asla engel olmayacak: ne dünde ne de yarında...

Allah rızası için yaşar, sever ve yazarken ve boşluğu da doldururken...

Daha ne olsun...

Tüm sevgimle uzaklara ama uzaklığın da çok göreceli olduğu gerçeği ile yanı başımdaki güzel dostuma sevgimle...

Selam ve de dua ile.

Ömrünüz çok olsun
Yeganem 14 Kasım 2019 Perşembe 03:05:04
Allah razı olsun gönül dostu dualarınıza tüm kalbimle amin inşaallah diyorum..Allah ın muhabbet verdiği hak rızasını taşıyan gönüllerde uzaklık yok ben buna inanıyorum..
Bugün Hatimin sonuydu duadan önce de sana yazdım...Kuran ı Kerimi baştan sona okuyunca bir hatim oluyor sonunda dua ediliyor..Toplu dua özel dua istiyen olursa dua vaktinde içlerinden onlarda dua ediyorlar Allah kabul eder inşaallah..Allah razı olsun Allah sağlıklı hayırlı uzun ömürler versin..Selam ve dua ile..
Gülüm Çamlısoy 14 Kasım 2019 Perşembe 03:08:04
Sizden tek dileğim sevgili dostum tek dileğim: dualarınızı eksik etmeyin.
Allah kabul etsin İnşallah.
İçim sıcacık oldu.
Allah razı olsun.
Ve evet, mesafe denen mefhum nasıl da göreceli ve inançla sevgiyle yollar nasıl da aşılıyor ve de zorluklar.

Çok teşekkür ederim çok hem de.

İnancın ve sevginin üstüne hiç bir duygu tanımıyorum ve bizi aslında bize sunan ve zaaflarımızı görüp doğru yolda da bizi hidayete erdiren.
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
14 Kasım 2019 Perşembe 02:33:44


BAZEN İKİLEME D/ÜŞÜYOR İNSAN VE DE NOKTAYI KOYMAK PEK BİR ELZEM GELİYOR AMA OLMUYOR İŞTE...

NOKTAYI GÜNLÜK KOYUYORUM VE ÜÇ NOKTAYLA DEVAM EDİYORUM Kİ BU, BİR SUÇ OLMAMALI.

GERÇİ KOCA ÖMÜR NE KADAR ÇABALARSAM ÇABALAYAYIM İŞTİGAL ETTİĞİM HER NEYSE KİMSEYİ MEMNUN EDEMEMİŞ OLMANIN VERDİĞİ ÜZÜNTÜ İLE...

LAKİN BEN İNSANLAR MUTLU OLSUN DİYE YAŞAMAKTANSA KENDİMİ MUTLU ETME HAKKI GÖRÜYORUM TÜM YAPTIKLARIMDA.

VE DE ZARARSIZ VARLIĞIM VE DE SEFİL KALEMİMLE...

SEVMEK VE İNANMAK VE DE UMUT BİR SUÇ OLMAMALI VE DAHA AŞAMADIĞIM MİLYONLARCA ŞEY VAR KENDİ ADIMA VE TÜM DERDİM DE KENDİMLE İKEN BU ANLAMDA KİMİN NE DERDİ VARSA BENİMLE BEN GÖNÜL KAPIMI AÇIK TUTACAĞIM BİR ÖMÜR.

İHANET EDEMEM RABBİME VE DE KALEMİME.

TEK ZAAFIM EDEBİYAT VE DE HADDİNDEN FAZLA HASSAS VE DUYARLI BİR İNSAN OLMAM...

SAHİ, SEVMEK VE İNANMAK NEDEN ZOR GELİR Kİ İNSANLARA?

SEVDİĞİM KADAR DA VAR HANİ.

NE DERSİNİZ SEVİP DAHA ÇOK İNANMAYA?

YALNIZLIK DA ÇOK GÖRECELİ BİR KAVRAM VE PAYLAŞTIĞIM DUYGULARIM VE HİKAYELERİM ELBETTE VARLIĞIMA BİNAEN DE SIKI SIKI SARILDIĞIM...

GERİSİ ALLAH'A KALMIŞ ELBETTE DUALARIMI ASLA EKSİK ETMEDİĞİM VE YİNE DUALARIMDA SAKLI GÜZEL İNSANLAR ÜSTELİK HABERLERİ BİLE YOK İKEN.


SEVGİLER EDEBİYAT DOSTLARINA VE DE GERÇEK DOSTLARA VE İNANANLARA.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Yeganem Yazının sahibi 14 Kasım 2019 Perşembe 02:47:10
Allah ın selam ve rahmeti inananların sizinde üzerinize olsun değerli gönül dostu,
Allah kuluna çok yakındır Allah kuluylayken asla yalnızım dememelidirde..
Allah rızasını gözetip hak yolda ilerlerken çok defa dikenlidir bazan dost sandıkların diken atarlar yoluna ama asla vazgeçmeden hak yolda ilerlemekle.Hakka tam teslim olan kalple imanım tek servetim kula baş eğmem eğilmem tek baş eğdiğim Rabbimizdir dediğinde dünya üstünüze sitemler yağdırsada asla yılmazsınız..İmanın gücü hak yolda olanlara Hakkın yardımı her zaman vardır..Asla da mahzun olmazlar her gecenin bir sabahı vardır..Geceler sabaha doğacak güneşe hazırdırlar..Allah sevdiğini önce areştakilere sevdiririrmiş sonra yeryüzünde sevdiklerine ..Allah kulum desin ne güzel ..Ne cennete kavuşma hissimle sevgim Rabbimize ne de cehennemden korkuyla..O MÜLKİYETİN TEK VE MUTLAK TEK SAHİBİ OL DEYİP YARATAN DİYEDİR RABBİMİZE SEVGİM.İMANIMSA TEK SERVETİM..İMANIM TEK SERVETİM TEVHİD İNANCIM İSLAMIM MÜMİNİM DİYENLERE SELAM OLSUN..
ALLAH razı olsun yazıların içinde hak yolunda kalemler susmasın diller susmasın..Allah kul hakkıyla karşı karşıya bırakmasın..
Bugün hava çok güzel yaz mevsimi güzel geçiyor bu sene..
Allah a en emin olana emanetsin sevgili gönül dostum...Üzülme 5 şiirimi okursanız sevinirim..Yazınıza cevap gibi aslında o şiirimde..
Sidney den selamlar dua ile...
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 14 Kasım 2019 Perşembe 02:57:08
Gecemi uykusuz geçirmeye değdi hem de nasıl değdi, canım gönül dostum.

Aslında bu saatte internete girmek hiç adetim değil ama...

Allah'ın bir lütfü.

Gönül gözümden yansıyan o devasa ışık ve de adına tevafuk denen.

Öğreneceğim çok şey var ve bilginin de inancın da sınırsızlığında yazarak o kadar çok şeyi aştım ki bu anlamda şükürler olsun Rabbime çünkü yazmak denen fiiliyattan haberdar bile değildim yedi yıl evveline kadar ve bu sayede nice güzel insanla kesişti yolum ya acılar ve can acıtanlar?

Olmaz mı ama ben bu şekilde maneviyatımı güçlendiğine tanık oldum ve tüm kötüleri de sadece Allah'a havale ettim ve güzel insanlardır beni hayata bağlayan.

Allah razı olsun sizden ne güzel ne güzel sizinle buluştu kalplerimiz.

Kalp kalbe karşı sözü ne kadar isabetli.

Ve evet, hava burada yani İstanbul'da da çok güzel aslında İstanbul her haliyle güzel aslında hayat da.

Çok çok teşekkür ediyorum ve emin olun ki artık yüreğim sizinle.

Sevmek ve inanç ve buna kimse asla engel olmayacak: ne dünde ne de yarında...

Allah rızası için yaşar, sever ve yazarken ve boşluğu da doldururken...

Daha ne olsun...

Tüm sevgimle uzaklara ama uzaklığın da çok göreceli olduğu gerçeği ile yanı başımdaki güzel dostuma sevgimle...

Selam ve de dua ile.

Ömrünüz çok olsun
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.