Se Serkan BOL
197 şiiri ve 30 yazısı kayıtlı Takip Et

Beşinci mevsimGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 1.10.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Gönül virane olduğunda düşlerin ortasında sancılar kalıyor. Bir varmış bir yokmuşun hikayesinin sonrasında yazılması istenilen neler diye sorulursa koca bir boşluktur bence. Hüzün şarkıları bir mabedin önünde son notalarını oluştururken bazen öyle baka kalıyoruz. Ânı yaşa andan sonrası yoktur hikayesini herkes yaşamayı ister.

Zamanında değerini bilmediğimiz değerler için yokluğa mahkum oluyoruz. Masumiyet öldü. Şimdi bir af bekliyor gönüller bazı şeyler için. Sevmek nimetken nedense nefret her yerde ve biz de duygulardan kaçamıyoruz. Dünden kalma zamanlar tükendi. Ellerimizle yeşerttiğimiz düşler bir bir solup gitti. Belki bir daha bulunamayacak o anlar. Öncesi yazılmadığı gibi sonrasını da yazılamayacak hikayeler oluşuyor belleklerde. Kim neyi anlatır gelecekte görülecek.

Dilimiz suskun uzun zamandır. Kelimeleri toparlayamıyoruz. Dilimiz bir şekilde susturulmuş, zorlama gülümseme bekleniyor. Zamanın birinde dediğim gibi tebessüm yoksa yangın her yeri yakar. Bizim yangınımız da yine bizi yakıyor. Bizim için yaban eller fark etmiyor. Olmazları olduracak güç de elimizde değil o nedenle yokuşlar her an karşımızda ve geri dönüşü olmayan yoldayız. Kaçınılmaz son yaklaşırken sırat köprüsünün altının yangın yeri olduğu aşikarda ya yukarısı ? Yukarıda öyle fırtına var ki anlatmak ne mümkün. Ebediyete yavaş yavaş yürürken sûr’u üfleyecek melek kapımızı çalsın istiyoruz ama o günün gelmesinden hepimiz korkuyoruz.

Sükut olup dağıttık içimizden geçen hüzün dalgalarını bilyeler gibi. Öyle dağıldı ki içimizden geçenler yer yüzünün her bir yanında sanki. Kelimelerimiz çoğu zaman sükut ediyor yaşanılanlar karşısında. Zamanla konuşuyoruz... Sonra saatllerin sessizliği çığ olup gecenin bir vaktinde üzerimize üzerimize geliyor. İşte o anlarda yoklukta varlığa erişmek imkansız neyle kavga edersek edelim.

Umuda yelken açmak elbet güzel olurdu. Ancak umut yolculuğunu hangi limanın kaldıracağını bilemediğimizden herkes bu arayıştan vazgeçti sanırım.
Belki bir liman bulunurdu ama yalnızlığın hikayesini kaldırabilecek yeni omuzlar bulmak zordur. Keşke bir işaretle çevirebilseydik dünya dümenini ve her yere sevgi tomurcuklarını dağıtabilseydik. Böylece yalnızlığın hikayesini değil de paylaşmanın hikayesini bırakabilirdik dünya çocuklarına.

Dün döngüsünü döndürdü de bugün geleceğe meyledemiyoruz. Duru sabahlar varken geçmişin izleri bir bir kirletiyor geleceğimizin yollarını. Hüzün gelmiş ve bizler hala imtiyazlı yollar arıyoruz. Bir pranga takıldı çıkartamıyoruz prangayı ruh dünyamızda. Ah dediğimiz çok sabahlar var sanırım. Pişmanlık da yetmiyor yaşadığımız dünyada. Böyle bitmesin desek ne olur. Ne sözcükler dökülüyor da dilimizden değişmiyor o eski anlar. Oysa dokunulmamış eser olmayı ne çok isterdik bilinmeyen bir köşede.

Zirvelere yükselirken nedeni bilmediğimiz bir şekilde demet demet hüzün buklesi dağıtıyoruz her bir yana. Sanırım bu hazan mevsiminin ta kendisi . Yüreğimizin en nadide köşesinde büyüyen hazan bütün duyguları sarmış ve geleceğimize bentler kurmuş. Hayatımıza yeni bir mevsim girmişte bilememişiz. İçimizde ne rüzgarlar esiyor da dağıtamıyoruz bu beşinci mevsimi.

Beşinci mevsimi anlatacak cümleyi kur deseler hayal kırıklıkları derdim ben. Düş kırıklıklarımızı zaman ve mekan üstü zamanlarda öyle derin hissediyoruz ki kelimelere cümlelere sığdıramıyoruz. Titreyen eller gönül koyan yürekler hepsi bir arada. Yangının adı yürek vurgunu olarak tanımlanmış gerisi nafile... Öyle anlar olur ki merhametimiz hiçliğimizle eş değerdir. Ha yaşamışsın ha ölmüşsün. Ölmekle yaşamak aynı anın duyguları olur birbirinden farksız olur. Unutmak mümkün değilse yaşananları düşünceler ölümü haykırır. Sonrasında da kabulleniş vardır acıları ve ötesini.

Zamandan hepimiz alacaklıyız. İçimizdeki göçmen kuşlarını göndereli çok oldu. Nice yapraklar koptu da; ne kuşlar döndü ne de bu beşinci mevsim sona erdi. Yılgınlık sonrası hayatımıza bir bahar gelir mi bilemiyorum. Suskunluğumuzu sebebi yeni çığlıkları yükseltebilmek içindir belki. Karanlıklar içinde nadasa bıraktığımız hayatları yeşertmek için gereklidir belki de. Ve en önemlisi sükutun varlığı belki de bitirecektir geleceğimize ket vuran beşinci mevsimimizi....

Beğen

Serkan BOL
Kayıt Tarihi:30 Eylül 2019 Pazartesi 09:42:59

BEŞINCI MEVSIM YAZISI'NA YORUM YAP
"Beşinci Mevsim" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Cemile Ülkü
5 Ekim 2019 Cumartesi 22:24:17
Çok değerli bir yazı.kaleminiz çok iyi.çok güzel ve başarılı buldum yazınızı.saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 5 Ekim 2019 Cumartesi 23:55:11
Çok teşekkür ederim Cemille Hanım. Yorumunuz ile onur verdiniz.

Saygılarımla...
Serkan BOL Yazının sahibi
2 Ekim 2019 Çarşamba 12:33:17
Yazımı okuyup değerlendiren ve kıymetli yorumları iz bırakan değerli okurlara, okuyup yorum yapmaya vakti olmayan değerli okurlara teşekkür ederim.

Seçki kuruluna yazımı güne taşıdığı için ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla...

Cevap Yaz
vefa arayan şair
1 Ekim 2019 Salı 18:27:37
tebrikler serkan bol kardeşim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 19:23:46
Teşekkür ederim üstad.

Saygılarımla...
bulutsuzluk özlemi
1 Ekim 2019 Salı 17:18:06
Kutlarım güne gelişinizi..
Nicelerine diyerek..

Saygı ve selamlarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:48:07
Çok teşekkür ederim. Bizden de size saygı ve selamlar olsun.
Gülüm Çamlısoy
1 Ekim 2019 Salı 16:58:26


:))

Teşekkürler edebiyatın coşkusuna nail olmanın verdiği özlem ve mutluluk adına.

Teşekkürler dost kalem.

Tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:04:04
Çok teşekkür ederim Gülüm Hanım. Çok değerliydi okumanız ve yorumlamanız.

Saygılarımla...
çetin örnek
1 Ekim 2019 Salı 10:37:02
..buralarda okumayı beceremiyorum tesadüftü gelişim ama iyi ki gelmişim Serkan Üstadım huzur veren cümleler kurulmuştu meltemler esintisi ekim'in birinde ve ferahlığı hissettirdi aklın yolunda dostluğa barış kavramına eğilip öpüyordu alnından Beşinci Mevsim'in - barıştırdı kendimle beni hem özümle bilgece diliyle..çok kutlarım tebriklerimle...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:07:35
Çok teşekkür ederim Çetin hocam. Zaman ayırdınız, okudunuz yorumladınız.

Saygılarımla....
Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:08:44
Çok teşekkür ederim Çetin Hocam. Ne güzel eşlik ettiniz. Zaman ayırdınız okudunuz yorumladınız. Var olun.

Saygılarımla....
GÜLDAMLASI**
1 Ekim 2019 Salı 08:58:14
KUTLARIM, BİTMESİN DESEK DE BEŞİNCİ MEVSİMİ, ÇOK ŞEYE KET VURAN O KADAR OLUMSUZLUKLAR VARDIR Kİ...ZAMAN ZATEN KESKİN NİŞANCI...BİR YANDAN DOKUR ÖMÜR HIRKASINI, BİR YANDAN SÖKER BİZE VERİLEN DİRİM YÜKLÜ YAŞANTIMIZI..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:14:11
Ne güzel katkıda bulundunuz. Olumsuzluklar da olsa hayattan umudu kesmeyeceğiz son ana kadar.

Okudunuz değerlendirmede bulundunuz çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Gülüm Çamlısoy
30 Eylül 2019 Pazartesi 23:02:55


Bir mevsim nelere delalet ve bir insan hatta tek bir sözcük.

Hele ki insan ilk günden beri reddetmişse tabiat kurallarına uymamayı.

Reddediyorum ben de ve uyumsuzluğumla aslında en uyumlu mevsimim.

Varlık.

Sözcük tufanı.

İnandığımız kadar mutluyuz bir o kadar bedbin.

Vazgeçmek mi?

Asla ve asla sonsuz kere sonsuz mevsimi çağrıştırsa da koca cihan.

Uğradım yeniden.

Saygılarımla değerli yazar.

Cevap Yaz
Gülüm Çamlısoy
30 Eylül 2019 Pazartesi 17:19:50


Dost yazarımı kutluyorum.
Yeniden uğrayıp ayrıntılı bir yorum yapacağım da.
Saygılarımla

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Mater Dolorosa
30 Eylül 2019 Pazartesi 12:15:25
Hepimiz iç sesinde beşinci mevsimi yaşıyoruz. Kimimizde yılgın ayak sesleri, kimizde hırçın dalga sesleri... Dış seslerimiz ise hep dört mevsim değil mi? Muhteşem bir yazı olmuş. Kutlarım 👏👏👏👏

Deniz Eren Aydın tarafından 9/30/2019 12:28:33 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Ekim 2019 Salı 17:12:43
Dış seslerimiz iç sesimizi bastırdığı için içimize sesleniyoruz.

Çok teşekkür ederim. Yorumunuz değerliydi.

Saygılarımla....
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.