Şaban Aktaş (Homerotik)
2499 şiiri ve 266 yazısı kayıtlı Takip Et

Kaşeksi ile savaşımKAŞEKSİ İLE SAVAŞIM

KAŞEKSİ İLE SAVAŞIM

Yaşam boyunca insanın başından türlü acılar, dertler gelir geçer. Bir Mayıs 2015 Tarihinde Andeva Yıldız Özel Medstar Hastanesinde ( ANTALYA) mide antrumunda Adeno B türü kötü huylu bir tümörün dörtbuçuk saat süren bir operasyon ile alınmasının ve mütekaiben devam eden 28 günlük ışın 7 ay kadar ağızdan akıllı tablet ve 21 gün ara ile uygulanan damardan 6 kür kemoterapinin ardından yaşamaya devam ediyorum.

Bu sürecin seyrine ilişkin bir kemoterapi hastası olarak yazacaklarımın bu tür hastalıklar ile boğuşanlara bir umut ışığı olması dileğiyle bu yazıyı kaleme alıyorum.

Öncelikle kanser dışarıdan alınan bir virüs sonucu değil her insanın bünyesinde var olan ancak bedeenimizin bağışıklık siteminin çökmesi sonucu ortaya çıkan, erken evrede teşhis edilememesi halinde ölümcül sonuçları olan bir hastalık türüdür.

Peki bağışıklık sistemini çökerten nelerdir?!

Bu soruya günümüz dünyasında sayılamayacak kadar fazla etlken sebep var; yediğimiz GDO’lu ürünler, kullandığımız kozmetik ürünleri, spreyler, şampuan ve kremler, çamaşır suyu ve deterjanlar, radyasyon, üzüntü ve stres, tarım ilaçlarının sebze ve meyvelerde aşırı dozda kullanılması, hormonlu gıda üretimi ve bunların aşırı tüketilmesi ilk akla geliveren nedenler olarak belirtilebilir..

Kanserin bedenimizde ortaya çıkışı, kanser virüsünün vücudun bağışıklık sitemini alt üst ederek bizi musallaa taşında tuşa yatırma aşamasına kadar çeşitli evreler geçmektedir. İşte bu savaşı iki pehlivanın güreşine benzetirsek, önce bedenimizi güçlü kılacak koşulları sağlamak için sürekli antreman yapmak, zayıf düşmemek için iyi ve sağlıklı beslenerek, vücut hücrelerimizin besinsiz kalarak intihar etmelerinin önüne geçebilmek gereklidir. Bu aşamada beynimize vereceğimiz komutlar ve bedenimizi güçlü kılmak için neler yaptıklarımız son derece önemlidir.

Kansere yakalanmış bir bedende yapılması gerekenler doğru yapılmaz ise hastalık hızla yayılarak metastas olgusu ile tüm bedeni abondene ederek sonunda öldürücü darbesini vuracaktır.

Kanser hücrelerinini sevmediği şeyler ; oksijen ve yüksek sıcaklıktır, hücre yenileyici ve güçlendirici besinlerdir. EĞER BİR İNSAN SAĞLIKLI BİR BEDENE SAHİP OLMAK İSİTİYORSA MUTLAKA SPOR YAPMA ve yeterince temiz hava soluma, yeterince oksijen alma alışkanlığı edinmelidir.

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve ışının vücut hücreleri üstündeki ölümcül tahribatı, vücut direncinin geri dönüşü olmayan bir bir aşamaya gelecek kadar fazla ise, bu kez adına KAŞEKSİ denilen ikincil bir hastalık ortaya çıkmaktadır ki bu durumda hasta günden güne güçsüz düşmekte, giderek kilo kaybetmekte, iştah dengesi bozulmakta, açlık hissetmemekte ve öğünlerini yemek yemeden geçirmeye başlamaktadır. Bu durum tümüyle hücre içi faaliyetlerin tükenmiş ya da tükenmekte olduğunun göstergesi olarak algılanmalıdır.

Sağlıklı beden sağlıklı hücreler bütünüdür ve tüm hücreler birbiri ile doğamızdan gelen emir komuta zinciri ile sistematik olarak ilişki içerisindedirler. Bu emir komuta zincirinin bozulması, bir deprem sonrası çalışmayan iletişim hatları ve internet ağlarının kopması gibi bir durum yaratır bedende, bir yanınızda olup bitenden öbür yanınızın haberi yok gibidir bu durum çöküşü hızlandırmaktadır. Oysa deprem sonrası yapılması gereken önceklikle enkaz kaldırma çalışmasının yapılması, devrilen yapıların yeniden ayağa kaldırılması ya da yıkılmaması için önlem alınmasını gerektirir. Kendini ayakta tutamayacak kadar hasarlı olan binalar nasıl yıkılmaya mahkum ise, bedenimizde gelişen olaylar zinciri de o biçimde sonuçlar verir diyebiliriz.

Benim hastalanmadan vücut ağırlığımın 87 kilo olduğu dönemler vardı. Ancak kaşeksi nedeni ile kilom 57 lere kadar düştü ve son bir kaç gündür alternatif beslenme kaynakları ile yeniden kilo almaya başlamış bulunuyorum. Bu anlamda her kemoterapi hastasının sağlıklı bir beslenme yöntemi izleyebilmek için mutlaka Onkoloji diyetisyleni ve fitoreapistlerden destek alması zorunludur. Sağaltım sadece rutin kontorollerden ibaret bir süreç değil hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirme sürecidir.

Her derdin şifası doğada var, yeterki arayıp bulasınız, ya da nasıl bulacağınızı öğrenebilesiniz, umudunuzu yitrdiğiniz anda ölüm kendi zafer bayrağını kendi burcuna çekmeye başlayacaktır!

Son hafta içinde fitoterapi üstüne çalışmalar yapmış ve alternatif sağaltım ve besleme yolları konusunda öneriler sunabilecek bilgisi olan bir doktora muayene oldum ve istediği kan tahilleri yaptırdım.

Fotoğrafta da örneği görülen bazı ileç ve ek gıda türü ya da bağışıklı sistemini güçlendirecen gıda türü bitkisel yağlar bunlardan bazılarıdır. Bunlar ile hedef midedeki sindirimin ve emilimin güçlendirilmesi, kesilen kalın bağırsak ve üçte ikisi alınan midenin emilim ve sindirim yetersiziğlinin olabildiği oranda önüne geçmek; bu sayede hastanın sağlığının düzelmesi, ömrünü uzatmak mümkün görünüyor.

Derdinin çaresini aramayan derman bulamaz. O nedenle yaşam sizin için bir anlam ifade ediyor ise önce hasta olmamanın yollarını, sonra da hasta oldu iseniz ayakta kalabilmenin yollarını araştırmak zorundasınız.

Kanser, elitlerin sağlık söktöründen para kazanmak aracı olmaktan çıkarılmalıdır! Bireylerin yaygın olarak kanser nedeni ile ölümü teşvik eden GDO’lu ürün politikasından vazgeçilsin, eski gezen tavuklarımızı yeniden üretelim ve çiftli yumurtası yerine gezen hakiki köy tavuğu yumurtası yemenin yollarını deneyelim, eski buğdayımızı acilen tarlalarımıza döndürelim, neyi ekip dikeceğimize AVRUPA BİRLİĞİ DEĞİL BİZ KARAR VERİRİZ. AVRUPAYA YA DA ABD’YE ELPENÇE DİVAN DURAN , ULUSUNU YOKOLUŞA İTEN TÜM POLİTİKA(cı) LARI ŞİDDET VE NEFRETLE KINIYORUM.

Yerli tohumlarımıza ve endemik bitki türlerimize sahip çıkalım, KANSER İLE SAVAŞ SADECE HASTANEDE DEĞİL BÜTÜN YURT SATHINDA DOĞAMIZI KORUMAKLA ANCAK MÜMKÜN OLABİLECEKTİR. Yoksa 1001 gece Yasin indirmenin kimseye yararı olmaz!

Hepinize sevdikleriniz çoluk çocuğunuz ile huzur içinde sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum sevgili dostlar.

Tüm halkıma sevgimle... Hoşçakalınız.

Şaban AKTAŞ
28.09.2019

EKMEKLER BOZULDU

"Ekmek yemeyeceksin!"
Dedi bana doktor
Önce garipsedim
Düşününce hak verdim;
Yok artık ekmekte besin!

Resmen zehir
Her tür katkı var içinde
Ekşitip bozuyor mideyi
Nerede eski siyez
Kepekli buğday unu?!

Sağlığı bozuldu herkesin
Aptallaştık bir o kadar
Beyaz undan, kepeksiz
Yediğimiz ekmekten kesin
Suçlu en başta iktidar!

Şaban AKTAŞ
27.09.2019 - 17.31


Beğen

Şaban Aktaş (Homerotik)
Kayıt Tarihi:28 Eylül 2019 Cumartesi 10:17:35

KAŞEKSİ İLE SAVAŞIM YAZISI'NA YORUM YAP
"KAŞEKSİ İLE SAVAŞIM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.