Şamil Gökcen Gri
1 şiiri ve 27 yazısı kayıtlı Takip Et

Ateistlere benden çay
Zaman ve mekan adında iki kadim kavram henüz yokken, hiçliğin de ötesinde bir kıvılcım parladı. Ol dedi ve oldu. Akılların tezahür edemeyeceği büyüklükte bir patlama. Bir nutfeden (kan pıhtısı) bizleri yaratan, iki atomdan halen genişlemekte olan evreni oldurdu. Ve ’süreç’ başladı Big Bang (büyük patlama) ile. Sonu olması lazım gelen yaşamın başlangıcı. Yaradılışın en saf kanıtı. Yunus Özyavuz’un da dediği gibi: ’bu mecazlardan geçip, hakikati seyreyelim’.

Ateist bakış açısına göre, bir Yaratıcı yoktur. Evrenin oluşumu ve insanın yaratılışı tesadüften ibarettir. Bu minvalden, mantık gözlüğüyle, birazda nükteli bir üslupla, gelin sizinle birlikte çay yapalım.

Evrenin oluşundan ve galaksilerin belli bir düzene göre işleyişinden biraz bahsettik ilk paragrafta. Canlı ve cansız bütün herşey atomlardan oluşmaktadır. Atomlar ise farklı kombinasyonlarda birleşerek elementleri oluşturmaktadır. Örneğin, evrenin neresinde olursa olsun, gerekli çevre şartları sağlandığında iki hidrojen ve bir oksijen atomu doğru açıyla bir araya gelirse su olmaktadır. Bu bizlere bir düzenin olduğunun en temel ispatlarından biridir. Hiçbir akıl ve irade gücüne sahip olmayan bu iki element tesadüfen doğru açıyla bir araya gelip yaşamın en temel ihtiyacı olan suyu mu oluşturdu? Hatta ve hatta element olmadan önce, onlarca elementi oluşturan atomlar farklı kombinasyonlarda bir araya gelerek çeşitlilik arz etmekte. Ve bunların hepsinin doğru şekilde olması ihtimali matematiksel olarak on üzeri milyarlardan dahi fazla. Ki matematik, on üzeri elliden sonrasını imkansız olarak nitelendirmektedir. Ateistlerin dayanaklarından olan bilim ve matematik dahi bir damla suyun tesadüfen oluşmasının imkansız olduğunu söylerken bir yaratıcının olmadığında dikte etmek sadece körü körüne inattan başka bir şey değildir. Çayın suyunu bile koyamadık henüz farkında mısınız? (Haşa) Bunca ispata rağmen diyelim ki su tesadüfen oluştu. Çaydanlığı yaptığımız demir elementi nerden geldi, nasıl oluştu?

57:25 - ’Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve ölçüyü indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah’ın dinine ve peygamberlerine görmeden yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür.’ Hadid Suresi.

Ayette ’demiri indirdik’ yazmakta. Bundan tam bin dört yüz yıl önce indirilen Kuran’ı Kerim’de belirtilen bu durum henüz yakın bir zamanda bilim tarafından ispatlanmıştır. Demirin dünyada herhangi bir tepkimeyle değil, milyarlarca yıl önce dünyaya çarpan gök taşlarıyla uzaydan gelmesiyle günümüze kadar ulaştığı, karbon testleriyle ispat edilmiştir. Peki yakın tarihte ileri teknoloji ile anlaşılan bu durum, binlerce yıl önce indirilen Kuran’ı Kerim’de nasıl yer alabildi? (Haşa) Hz. Muhammed(sav) mi yazdı? İşte bu anlamak ve görmek isteyene apaçık bir delildir.

34:10 - ’Andolsun ki, biz Davud’a tarafımızdan bir fazilet verdik. "Ey dağlar! Onunla beraber tesbih edin." dedik ve bunu kuşlara da (emrettik) ve ona demiri yumuşattık.’ Sebe Suresi

Bu ayetlerde ise Yaradan, Hz. Davud’a demiri nasıl kullanması gerektiğini açıklamıştır. Tefsir’ de ateşle yumuşattığını ve Bakır madeniyle karıştırdığını da belirtmiştir.

Çaydanlığı yaparken dahi birçok ayet ve ispat çıktı karşımıza. Ama henüz bitmedi. Bize çay da lazım.

Gelin birlikte, askerlik yaptığım Karadeniz bölgesinin bir diğer güzel şehri Rize’ye gidelim. Tantuniyi Mersin’de, baklavayı Antep’de, fındığı Ordu’da, çayı da Rize’de bulursun değil mi? Tebessüm ettiğinizi görür gibiyim Ateist gardaşlarım, bırakın ya gülelim birlikte, kalbimiz yumşasın.

Bölgesel ikliminden dolayı, ’orman altı toprak örtüsüne’ sahip Karadeniz bölgesi yılın büyük bir bölümünde yağışlı ve nemli olarak bir hava nükseder bizlere. Kapkara topraktan yemyeşil, envai çeşit renkte çiçekler ve meyveler sunan Yaratan, her kesimin kana kana içtiği çayı da yine aynı kara topraktan bağışlamıştır bizlere. İyi de kardeşim bunun ne alakası var yaratılışla diye sormadan önce şunu belirteyim, her canlıya özgü iklimi ve koşulu veren Rabbim böyle çokça tüketilen bir bitkiyi de elementlerden ve atomlardan meydana getirmiş. Küçücük bir çekirdekten dev gibi çınarları ve acı tatlı çeşit çeşit nimet veren bitkilerin aynı topraktan çıkması sana da biraz ilginç gelmiyor mu?

Kışın kupkuru kalan dalların, baharla birlikte her senei devriyesinde tekrardan çiçek açması ve ihtiyacın olan gıdaları bıkmadan usanmadan hizmetine sunması sence bir nimet değil mi? Fotosentez yaparak solunum yapan bitkilerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan Azot’un bir element olarak yeryüzünde bulunmamasına rağmen, Yaratanın yıldırım ve şimşeklerle toprağa karıştırması bir mucize değil mi?

Zariyat Suresi, Ayet 22: “Gökte hem rızkınız, hem size vadedilen şey vardır.”

’’ İlmî Yönü:

Diğer önemli bir husus da şudur: Yağmurlu havada yıldırım ve şimşeklerin tesiriyle havadaki oksijen ve azot birleşerek renksiz azot-monoksit gazını oluşturmaktadır. Bu gaz da tekrar oksijenle birleşerek turuncu renkli azot-dioksit meydana gelmekte ve yine yıldırım ve şimşeklerin tesiriyle havadaki nemlik ve azottan amonyak meydana gelmektedir. Azot-dioksit ise nemliliğin tesiriyle nitrik-aside dönüşmekte, böylece nitrik-asit ile amonyak havada bulunan karbonik asitle birleşerek amonyum-nitrat ve amonyum-karbonat oluşmaktadır.

İşte oluşup meydana gelen bütün bu tuzlar yağmurla birlikte yeryüzüne inmekte, yerdeki mevcut kalsiyum tuzları ile birleşerek kalsiyum nitratı meydana getirmektedir. Bitkiler de bu tuzu emerek gelişme imkânı bulmaktadır.

Böylece bitkileri yiyip beslenen hayvanlar çeşitli proteinler oluşturmakta ve bu hayvanların etini, sütünü, yumurtasını yiyen insanlar yeterince gıdalarını alıp beslenmektedir. ’’ (alıntıdır)

(kuran-ikerim.org/gokte-hem-rizkiniz-hem-size-vadedilen-sey-vardir-zariyat-suresi-ayet-22-bu-ayeti-aciklar-misiniz)

Neticei itibariyle, bir çayı demlerken dahi nice mucizeler ve ispatlar vardır görmek isteyene.

Bütün ateistlere benden çay :)

Beğen

Şamil Gökcen Gri
Kayıt Tarihi:19 Eylül 2019 Perşembe 01:47:22

ATEİSTLERE BENDEN ÇAY YAZISI'NA YORUM YAP
"ATEİSTLERE BENDEN ÇAY" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Şamil Gökcen Gri Yazının sahibi
19 Eylül 2019 Perşembe 04:09:54
Değerli okur kardeşlerim, yazımda sadece azotla ilgili ilmi yönüyle ilgili kısımdan (alıntıdır) yazan yere kadar olan kısmı alıntıdır. Diğer bütün kısım bana aittir. Saygılarımla.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.