rafettinayvaci
149 şiiri ve 88 yazısı kayıtlı Takip Et

2023 yılına 4 yıl kala2023   YILINA   4   YIL   KALAHem siyasette hem ticarette ekonomik olarak insanlar Geleceklerine umutla bakmak istiyor.

Ekonomik krizlere, siyasi krizlere dur demek istiyorlar. Vatandaşın biri geçen bir soru sordu bana 1923’ten sonra Türkiye’nin devletçi bir kalkınma yapısı vardı.

O zamanlar devlet “A dan Z ye” milli fabrikalar kuruyordu, Yeni istihdam alanları oluşturuyordu.

Yatırım çoktu. Özellikle kendi yerli yatırımlarımız ön Plandaydı.

Yetişmiş iş adamı ve ticaret adamı azdı hatta yok gibiydi. Her meslekten zanaatkarlık gayri müslimlerin elindeydi. Kuyumcu, matbaacı, ayakkabıcı, çorapçı vs. … Aradan 100 yıl geçti

Türkiye’ de yetişmiş insan gücü hızla arttı. İş adamlarımız, Eğitimcilerimiz, doktorlarımız hangi sektörden ararsanız Kalifiye ve eğitimli insanlarımız, bilim adamlarımız yetişti.

Fakat devletimizin politikası da değişti. Bütün kurmuş Olduğumuz fabrikaları, işletmeleri özelleştirildi

Özelleştirmeye devam ediliyor… Fabrikaları alan Firmalarda teknolojik makinelere ağırlık verildiği için Elemanlar, işçiler işten çıkartılarak en az işçiyle Çalışıyorlar.

Bu yüzden işsizlik oranı da artmış durumda.

Yabancı sermaye Türkiye’de başta bankalar olmak üzere; Telekomünikasyon sektörü, finans sektörü, enerji ve yer Altı maden firmaları . yabancı ortaklıklara dönüyor,

Dönüştürülüyor.

Yani küresel sermayenin eline geçiyor. Perakende sektörü Bile yabancılaştı (gros marketler gibi). Milli kalkınmamız Yavaşladı.

İthalatla ihracat arasında neredeyse %30 fark var! Bu da İmalata yani üretime önem vermememizden kaynaklanıyor.

İş, aş, üretim değersiz hale geldi. Paranın stratejisi değişti. Asya da ki ülkelerin üretimi her geçen gün artarken Türkiye’de üretim düştü.

Toplumsal sorumlulukları yerine getirmememizin bedelini Hepimiz ödüyoruz. Onun içindir ki düşünmeliyiz,

Araştırmalıyız ve sorgulamalıyız bu ülkede çok şeyleri Değişmiştir.

Bakış açısı olarak statüko dan yana değil değişim yenilik Ve teknolojiden yana devletçilikten yana değil özelleştirme Ve atılımdan yana

Türkiye 2023 yılını hedefliyerek projelerle hem ekonomi Olarak, hem de okuma yazmada kriterlerimizi yükselterek Gelişmişliğimizi dünyada hak ettiğimiz yere gelmemiz için . Türkiye’nin kalkınmadaki hedefi 2023 tür.

Çünkü kısa vadeli projelerle değil uzun vadeli projelerle Devletin devamı esastır.

Eğitim, sağlık, ulaşım, ekonomi dengeleri korunmuş Gelişmek için yeni yeni atılımlar yapılmıştır .

Şimdi kendimize sormalıyız. Şöyle düşünüp hatırlayalım. 2000 -2002 yılları arasındaki 3’lü koalisyon hükümeti Zamanında 20 bankanın batması Türkiye ye verdiği zararı IMF kapılarında beklemek kaydıyla IMF nin şartları Doğrultusunda alınan kredileri ekonominin kötü gitmesi (o zaman global kriz yoktu). Amerika ve İsrail ajanlarının PKK lLideri APO’yu yakalayıp Türk hükümetine idamı kaldırmak Suretiyle şartlı teslim etmeleri ve o zaman ki hükümetin İdamı kaldırması.

Şimdi size soruyorum. Eğer 2002-2015 yıllar arasında Dünya ekonomisinde ve ülkelerinde kriz varken

Bir taraftan hem muhalefet, hem TUSİAD IMF den 30-50 Milyar dolar IMF nin şartları doğrultusunda kredi almaları İçin hükümete baskı yaparken

Hükümet bu krediyi almalımıydı. Yüksek faizli ve şartlı bir Kredi sundukları için hükümet krediyi almadı.

Bu global krizden nasıl çıkıldı. Kemerler sıkıldı. Hem Hükümet hem de halkımız kemerlerini sıktı

Ayağını yorganına göre uzattı. Her sıkıntının sonu ferahlık Olduğu için Türkiye’nin ekonomisi de insanı da bu krizden Kurtuldu.

Bizi Avrupa Birliğine almayan Avrupa ülkelerinden Yunanistan, İspanya, Macaristan…..vs. ülkeler bu dünya Krizinden çok büyük yara aldılar.

Acaba şuan ki hükümetin yerinde koalisyon hükümeti Olsaydı başka bir hükümet olsaydı. Türkiye bu krizden bu Kadar rahat çıkabilirimiydi.

Eğer bu krizde Türkiye r Yunanistanın İspanya nın Konumuna düşmediyse dirayetli bir yönetim olduğu için Ayakta kalmıştır.

Türkiye de eskiden kamu kuruluşları ve belediyeler arpalık Olarak kullanılıyordu. Yağmalanıyordu, talanlanıyordu Bunlar tarihimize geçmiştir

Bunları unutmayalım. Türkiye için çalışan Türkiye için Hizmet eden insanlarımıza sahip çıkalım. Türkiye için 2023 yılı milattır

Beğen

rafettinayvaci
Kayıt Tarihi:17 Eylül 2019 Salı 19:11:46

2023 YILINA 4 YIL KALA YAZISI'NA YORUM YAP
"2023 YILINA 4 YIL KALA" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.