NuriCAN
402 şiiri ve 174 yazısı kayıtlı Takip Et

Beyaz gül ve kan gülü kırmızı gülBeyaz gül ve kan gülü kırmızı gül

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.9.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bir rivayete göre derlerki “Deniz köpüğünden yaratılan Afrodit, bir gün sevgilisine vermek için beyaz gül toplarken parmağına diken batmış ve akan kan beyaz gülü kırmızıya dönüştürmüş”} Bu yüzden kırmızı gülün aşk anlamına geldiği söyleniyor.

Lübnan dağlarından çıkan Nehr-i İbrahim, ilkbaharda kıpkırmızı akar ve bu yüzden Adonis’ in kanıyla akıyor denir. O yamaçlarda bulunan laleler de Adonis’in temsili olur. Adonis’e saldırıldığı sırada, sevgilisinin yaralandığını haber alan ve yardımına koşan İştar’ın, yolda ayağına dikenler batar ve vücudunda yaralar açılır. Aşk Tanrıçası İştar’ın yaralarından akan kanlar, civarda bulunan beyaz gülleri kırmızıya boyar : Tanrıçanın çiçeği olan beyaz gül, kırmızı güle dönüşmüş olur. Böylece, kırmızı lâle Adonis’in; kırmızı gül de Afrodit’in temsilcisi olarak görülmeye başlanır. (7)

Beyaz gül, o el değmemiş güzelliğiyle, saflığı, masumiyeti ve gizliliği sembolize eder. Birçok kültürde ilk gülün beyaz olduğu ve diğer renkteki güllerin beyaz gülden türediği şeklinde efsaneler ve mitler vardır. Çoğunlukla beyaz gülün kanla boyandığı ya da bir öpücükle kızardığı anlatılmaktadır. Bu hikayeler beyaz gülün saflık anlamına geldiği görüşünü pekiştirmektedir.

Beyaz güllerden oluşan bir buket ya da diğer renklerle birlikte beyaz güllerden oluşan bir demet çarpıcı ve zarif bir çiçek aranjmanı olabilir.

Tarihte Beyaz Gül
Eski kültürlerde beyaz gül gerçek aşkın sembolü olmuştur. Ama bu anlam daha sonraları kırmızı güle atfedilmiştir.

Çiçeklerin dili Victoria Dönemi’nde insanların duygularını açıkça belirtemedikleri bir zamanda hemen göze çarpmayan bir kod olmuştur. Beyaz gül genel olarak masumiyet ve saflık anlamlarına geldiği gibi başka çiçek ve bitkilerle buna farklı anlamlar da eklenebilir.

Beyaz gül güzelliğine ek olarak tarihsel bir öneme de sahiptir. Devlet veya hanedan armalarında aşkın ve inancı bir ifadesi olmuştur. Almanya’da Hitler’e karşı olup, öğrencilerden oluşan barış yanlısı bir örgüt vardı. Kendilerini “die Weiße Rose” yani “Beyaz Gül” olarak tanımlıyorlardı. Böylelikle katılımcılarının saf niyetlerini sembolize ediyorlardı.

Çiçeklerin Dilinde Beyaz Gülün Anlamı
Beyaz gül erken dönemlerde gerçek aşkı çağrıştırıyordu ama artık bu anlam kırmızı güle yakıştırılmaktadır. Beyaz gül aynı zamanda düğün çiçeğidir ve birliği, aşkın yeni bağlarını temsil etmektedir. Düğünlerde beyaz gül yeni başlangıçlar ve saflık mesajlarını taşımaktadır.

Günümüzde beyaz gülün anlamı genelde saflık ve gençlik masumiyeti olarak dikkate alınır. Bu anlam daha çok tarihi köklere dayanır ve aşk için çok küçük bir kızı temsil eder. Beyaz gül arkadaşlığı, umudu, aşkı ve hatta saygıyı sembolize edebilir. Ama altındaki anlamları hep masumiyet ve saflıktır.

Nuri CAN

Beğen

NuriCAN
Kayıt Tarihi:13 Eylül 2019 Cuma 12:41:02

BEYAZ GÜL VE KAN GÜLÜ KıRMıZı GÜL YAZISI'NA YORUM YAP
"Beyaz gül ve kan gülü kırmızı gül" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Dr Şaban Kalyoncu
14 Eylül 2019 Cumartesi 11:29:48
Hayatın güldeki anlamı

Kırmızı ve mavi gül, BEDEN VE NEFS, aşkı iki kişiliktir, Oh hayat ne güzel...

Sarı gül solmaktır, FENAFİLLAH, NİRVANA, OLMAK YA DA OLMAMAK, aşk yokmuş gibi görünür...

Beyaz gül, RUHTUR, aşk var diyenler yaşadı...

Siyah gül, GÖNÜL, AŞK VAR DİYENLER VUSLATA ERDİ.

Dr Şaban Kalyoncu tarafından 9/14/2019 11:31:10 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Şadiye gürbüz(zaralıcan
14 Eylül 2019 Cumartesi 09:11:13
GÜNE YAKIŞMIŞ NURİ ABİ ...GÜLLER ÇOK ÖZELDİ ÜÇ SEFER OKUMA FIRSATI BULDUM..SAGOL İYİ Kİ VARSIN KALEMİN DAİM OLSUN

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.